Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Eflenew είπε:

      Εγώ νόμιζα το εξωμητριο δίνει πολύ υψηλές τιμές στη χοριακη. Αλλά ο γιατρός ξερει καλύτερα. Μακάρι να μηδενιστεί άμεσα...

      Εγώ πάλι δεν έχω ιδέα από εξωμητρια κύηση και λόγω του ότι έχω κλειστές σάλπιγγες, πιστευα πως είναι αδύνατον να μου συμβεί.Ο γιατρός είπε πως το έμβρυο κινείται και προσπαθεί να κολλήσει κάπου,οπότε υπάρχει πιθανότητα να πάει στη σάλπιγγα..Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο,μιλάμε για την υπέρτατη γκαντεμια

Διατροφή και ύπνος


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, ο μπέμπης μου είναι 2 μηνών και 13 ημερών, το πρόβλημα μου είναι ότι την μέρα δεν κοιμάται στο πάρκο του ούτε στην κούνια του,θέλει μόνο στο καρότσι, και την νύχτα κοιμάται 12 αλλά με πολύ κόπο έχει πάρα πολύ υπερένταση και δεν ήρεμη του πήρα προτζεκτορα με αστεράκια του έχω πάρει το παιχνίδι που γυρνάει μπαααα όλα του είναι αδιάφορα, τον ταΐζω του κάνω χαλαρω μπανακι αλλά τίποτα με αποτέλεσμα την νύχτα πάλι να μην κοιμάται όταν τελικά καταφέρει και κοιμηθεί το παιδί ξερενετε και ξύπνα μεταξύ 6-8 δεν είναι πολλές οι ώρες που κοιμάται;;; επίσης δεν τον ακούω να κλαίει για να κάνει ενδιάμεσο γεθμα την νύχτα γενικά είναι ένα παιδί που δεν κλαίει εύκολα για να φάει, βέβαια τον έχω πιάσει να στριφογυρμαει και να τρώει τα χεράκια του αλλά δεν κλαίει, όλοι μου λένε πβς6εαν πεινάσει θα κλάψει, αλλά δικός μου τίποτα, δεν θα πρέπει να έχουμε ένα στάνταρ ωράριο που θα τρωμε; δλδ κάθε 3 με 4 ώρες; φοβάμαι μην γκρινιάζει και δεν τον ακούω και αφήνω το παιδί νυστικο, γιατί και εγώ από την κούραση όταν κοιμάμαι κοιμαμαι πολύ βαριά από την κούραση ούτε ξυπνητήρια δεν ακούω, και εάν τυχόν τον έχει πάρει ο ύπνος αργότερα από τις 12 αλλά πρέπει να φάει στις 1 η στις 2 το λειπαμε να το ξυπνήσω γιατί ξέρω ότι κουράστηκε πολύ και ήταν αϋπνος τις προηγούμενες ώρες και είχε γκρίνια, έτσι τον αφήνω να κοιμηθεί, θα ήθελα πολύ την άποψη σας και την βοήθεια σας 8α το εκτιμούσα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω τα κιλά του μπέμπη σου, αλλά σ αυτή την ηλικία δεν πρέπει να ξυπνάμε το παιδί το βράδυ. Άστον να κοιμηθεί όσο θέλει και τάιζε την ημέρα ανά τρίωρο, και πάλι χωρίς να τον ξυπνάς αν κατά τύχη έχει κοιμηθεί.

Γενικά σε διαβάζω πολύ αγχωμένη, πράγμα πολύ φυσιολογικό αν υπολογίσει κανείς την κούραση και την αϋπνία. Πίστεψέ με, δε σε κρίνω, τα έχω περάσει. Αυτό που σίγουρα θα σου έχουν πει είναι ότι αν δεν ηρεμήσεις εσύ, δε θα ηρεμήσει και ο μπέμπης. Τρελαίνεσαι όταν το ακούς, έτσι; Κι όμως, είναι αλήθεια.

Οπότε, προσπάθησε να χαλαρώσεις. Ζήτα βοήθεια από τον άντρα σου, την μαμά σου, την πεθερά σου, οποιονδήποτε μπορεί να σου εξασφαλίσει λίγο χρόνο. Κάνε βόλτες με το μωρό. Πάρε έναν μάρσιπο μήπως κοιμάται πάνω σου. Και προσπάθησε να τον κοιμιζεις μέσα στην μέρα, έστω και για λίγο. Όσο πιο κουρασμένος είναι, τόσο δυσκολότερα θα κοιμηθεί το βράδυ.

Μην ανησυχείς ότι δεν θα τον ακούσεις τη νύχτα. Ένα παιδί που πεινάει ακούγεται σε όλο το τετράγωνο κι ακόμη παραπέρα. Αν είναι σε άλλο δωμάτιο, πάρε μια κάμερα για να σου φύγει η ανησυχία. Αλλά κυρίως ηρέμησε. Κάθε μέρα το μωρό σου θα μεγαλώνει και όλα θα πηγαίνουν όλο και καλύτερα.

ΥΓ: Αν νομίζεις ότι εγώ που στα λέω αυτά έχω ένα μωρό που κοιμάται τέλεια, μια ινσταγκραμικη οικογένεια, μένω σε παλάτι και έχω τα θέματά μου λυμένα, κάνεις λάθος. Το μυστικό είναι να τα παίρνεις όλα μέρα - μέρα. Και να αντλείς δύναμη από το μωρό σου και να προχωράς.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για 4ην απάντηση το εκτιμώ πολύ, το παιδάκι μου είναι 6 κιλά και κάτι, επίσης έχω πάρει μάρσιπο αλλά δεν του αρέσει καθόλου έτσι το έχω δοκιμάσει, δυστυχώς είμαι μακριά πολύ από την οικογένεια μου και ο άντρας μου είναι καπετάνιος και βρίσκεται στον Ατλαντικό αυτήν την στιγμή, είμαι πολύ ανχωμενη ναιιιιι το παραδέχομαι γιατί δεν ξέρω πως να διαχεοριστω την κατάσταση, κοιμάται μέσα στην μέρα γενικά και έχω ανοιχτά τα πάντα παράθυρα κουρτίνες όλα για να καταλαβαίνει την μέρα με την νύχτα αλλά και πάλι το βράδυ δεν κοιμάται, μπορεί βέβαια να κοιμάται πολλές ώρες την μέρα το σκέφτομαι και αυτό αλλά το βράδυ είναι μαρτύριο και εγώ μαζί του είμαι κομμάτια γενικά, όπως και να έχει πάντως ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση, θα προσπαθήσω να βρω νέους τρόπους για να κοιμάται 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...