Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , Angot είπε:

      ευχαριστώ κορίτσι  μ! ελπιζω να είσαι καλα! κοντοζυγώνει η μέρα μ και μένα! 

      @linaa θα μπυ κάνουν πάλι ντοπλερ αύριο, γιατί;  ο όρος πέφτει συνεχώς στο maximum 120 σταγόνες! χθες μ το κόψανε για 10 λεπτα και άρχισε να πονάει πολύ η μέση! μου το έβαλαν στις 80 που το ειχα αλλά δεν με έπιασε και μ το αύξησαν ! ο γιατρός πάλι δεν μ λέει τι σκοπό έχει! 

      Υπομονή Κ να μην σκέφτεσε διάφορα . Ο γιατρός σίγουρα θα έχει σκοπό να σε κρατήσει όσο πάει. Όσο σε κρατάνε οι όροι Κ δεν σπάνε τα νερά θα μείνεις εκεί να φτάσεις όσο πιο μακριά γίνετε . 

      Το ντομπλερ θα στο κάνουν προφανώς για να δουν τις τροφοδοσίες των αρτηριών  την γήρανση του πλακούντα  Κ την καρδιά του μωρού εάν ζοριζετε . 

Μανούλες Ιουλίου 2023


Evi!

Recommended Posts

8 ώρες πρίν, foza είπε:

Για προεκλαμψία είμαι μικρή έτσι μου είπε μια φίλη μου τώρα τι να πω μακάρι να πάνε όλα καλά! Εσάς πως ήταν οι αυχενικές σας για τις φωτογραφίες του μωρού λεω εμένα καθόταν οκλαδόν χαχαχ μετά τα ίσιωσε αλλά οι φωτό εγω περίμενα να ήταν ποιο καθαρές ποιο ωραίες 

ουτε 3D δεν έβγαλε 

Σε μένα 4D φωτογραφίες εκτυπωμενες έδωσε, στις οποίες φαίνεται πολύ καλά το μικρούλι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Geogi είπε:

Σε μένα 4D φωτογραφίες εκτυπωμενες έδωσε, στις οποίες φαίνεται πολύ καλά το μικρούλι. 

Εγω δεν εχω ιδεα πως ειναι το 3D ή το 4D... Μου φάνηκαν αρκετα ευκρινείς για την ηλικια του μωρού κ δεν μου ειπε κ τίποτα για τον υπερηχο τι ειναι...Αλλα τωρα που τα λετε αυτα με τρωει, θα ηθελα να δω κ πως ειναι το 4D..Δεν μπορουμε να στειλουμε με καποιον τροπο μεταξύ μας φωτογραφίες να φανταστω ε???

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Geogi είπε:

Σε μένα 4D φωτογραφίες εκτυπωμενες έδωσε, στις οποίες φαίνεται πολύ καλά το μικρούλι. 

 

11 ώρες πρίν, Maria Ad είπε:

Εγω δεν εχω ιδεα πως ειναι το 3D ή το 4D... Μου φάνηκαν αρκετα ευκρινείς για την ηλικια του μωρού κ δεν μου ειπε κ τίποτα για τον υπερηχο τι ειναι...Αλλα τωρα που τα λετε αυτα με τρωει, θα ηθελα να δω κ πως ειναι το 4D..Δεν μπορουμε να στειλουμε με καποιον τροπο μεταξύ μας φωτογραφίες να φανταστω ε???

Καλημέρα! εγώ δεν ξέρω αν είναι 4D πάντως σίγουρα είναι τρισδιαστατες και έγχρωμες. Φαινόταν ξεκάθαρα το τεράστιο κούτελο του μωρού, λεπτομέρειες από τη μύτη, γενικά έκανε ό,τι μπορούσε να φανεί ότι είναι πιστό αντίγραφο του πατέρα του!

Στα Τρίκαλα την έκανα, η εμβρυολόγος πολύ καλή και επεξηγηματική

επίσης, εγώ δεν άντεχα να περιμένω 2 εβδομάδες για τον υπέρηχο και όταν πήγα για την εξέταση της κυστικής ίνωσης, έβαλα τη γυναικολόγο να το δούμε πάλι, έγινε 10 εκατοστά φαντάρος... δεν ξέρω που θα φτάσει αυτό το παιδί! Για την κυστική έκανα το 508, το βασικό το δωρεάν. Πιστεύω πως αν έκανα για όλο το ποσοστό θα αγχωνόμουν περισσότερο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη τώρα που επεμβαίνω στη συζήτηση… έχω μια ερώτηση σε αυτό που αναφέρεσαι με τη κυστικη ίνωση… Όταν κανείς προγεννητικό , υπάρχει μια εξέταση που κάνουμε για κυστικη ίνωση κ δείχνει αν έχεις η όχι … υπάρχει κ κάποια άλλη έξτρα που κάνουμε στη διάρκεια της εγκυμοσύνης ; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, minnie26 είπε:

Συγγνώμη τώρα που επεμβαίνω στη συζήτηση… έχω μια ερώτηση σε αυτό που αναφέρεσαι με τη κυστικη ίνωση… Όταν κανείς προγεννητικό , υπάρχει μια εξέταση που κάνουμε για κυστικη ίνωση κ δείχνει αν έχεις η όχι … υπάρχει κ κάποια άλλη έξτρα που κάνουμε στη διάρκεια της εγκυμοσύνης ; 

ναι, είναι μία εξέταση που την κάνεις μία φορά και μόνο στο πρώτο παιδί

σου βγάζει πιθανότητες από 50% (που καλύπτεται και είναι δωρεάν και ουσιαστικά είναι η εξέταση για τη μετάλλαξη που είναι πιο συχνή στην Ελλάδα) έως το 100% (που φτάνει τα 300€, το είχε αναφέρει μία κοπέλα αυτό, ότι το 100% γίνεται μόνο στο Αγία Σοφία)

Αν είναι φορέας μόνο ο ένας γονιός, το παιδί δεν έχει την ασθένεια

Αν είναι φορείς και οι δύο, τότε γίνονται επιπλέον εξετάσεις γιατί μπορεί να μην έχουν το ίδιο στοιχείο και το παιδί να είναι οκ

Εμάς πήρε και από τους δύο αίμα, κάναμε το Δ508 το βασικό, μας είπαν σε μία με δύο εβδομάδες

Δεν είναι άλλη εξέταση για κυστική ίνωση εκτός αν καλύπτεται με το νιπτ (που δεν μας είναι υποχρεωτικό ή απαραίτητο-μιλάω για εμάς τις δύο, πάει ανάλογα με την ηλικία)

το δείγμα στέλνεται σε κυτταρολόγο και το παίρνει η γυναικολόγος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , mariaalexiou είπε:

ναι, είναι μία εξέταση που την κάνεις μία φορά και μόνο στο πρώτο παιδί

σου βγάζει πιθανότητες από 50% (που καλύπτεται και είναι δωρεάν και ουσιαστικά είναι η εξέταση για τη μετάλλαξη που είναι πιο συχνή στην Ελλάδα) έως το 100% (που φτάνει τα 300€, το είχε αναφέρει μία κοπέλα αυτό, ότι το 100% γίνεται μόνο στο Αγία Σοφία)

Αν είναι φορέας μόνο ο ένας γονιός, το παιδί δεν έχει την ασθένεια

Αν είναι φορείς και οι δύο, τότε γίνονται επιπλέον εξετάσεις γιατί μπορεί να μην έχουν το ίδιο στοιχείο και το παιδί να είναι οκ

Εμάς πήρε και από τους δύο αίμα, κάναμε το Δ508 το βασικό, μας είπαν σε μία με δύο εβδομάδες

Δεν είναι άλλη εξέταση για κυστική ίνωση εκτός αν καλύπτεται με το νιπτ (που δεν μας είναι υποχρεωτικό ή απαραίτητο-μιλάω για εμάς τις δύο, πάει ανάλογα με την ηλικία)

το δείγμα στέλνεται σε κυτταρολόγο και το παίρνει η γυναικολόγος

Κατάλαβα! Αυτή την εξέταση την κάνουμε όλες οι γυναίκες απ τη στιγμή που κάνουμε έγκυες έτσι κ αλλιώς η θα πρέπει να ζητήσουμε εμείς ; Κ σε πιο μήνα τ κάνουμε ; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , minnie26 είπε:

Κατάλαβα! Αυτή την εξέταση την κάνουμε όλες οι γυναίκες απ τη στιγμή που κάνουμε έγκυες έτσι κ αλλιώς η θα πρέπει να ζητήσουμε εμείς ; Κ σε πιο μήνα τ κάνουμε ; 

Κοίτα να δεις, εμένα η γυναικολόγος μου το είχε πει στην 9η-10η εβδομάδα περίπου, το είχε γραμμένο σε ένα ατομικό βιβλιαράκι που κρατάει για όλες μας.

Είναι στον υποχρεωτικό προγεννητικό (ειδικά το Δ508 που σου είπα, αν θες για παραπάνω ποσοστό πληρώνεις)

Θα σου το πει κάποιος τι στο καλό

την ημέρα που πήγα είχα μόλις κλείσει τον 4ο (14+3) αλλά πριν από μας ήταν ζευγάρι που δεν είχε κάνει αυχενική (3ο μήνα). Την "καθυστερήσαμε" γιατί α) έλειπε ο σύζυγος, β) την προηγούμενη εβδομάδα είχε πάει μία με το ίδιο ονοματεπώνυμο με μένα, επίσης ένα μήνα πίσω στην κύηση

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , mariaalexiou είπε:

Κοίτα να δεις, εμένα η γυναικολόγος μου το είχε πει στην 9η-10η εβδομάδα περίπου, το είχε γραμμένο σε ένα ατομικό βιβλιαράκι που κρατάει για όλες μας.

Είναι στον υποχρεωτικό προγεννητικό (ειδικά το Δ508 που σου είπα, αν θες για παραπάνω ποσοστό πληρώνεις)

Θα σου το πει κάποιος τι στο καλό

την ημέρα που πήγα είχα μόλις κλείσει τον 4ο (14+3) αλλά πριν από μας ήταν ζευγάρι που δεν είχε κάνει αυχενική (3ο μήνα). Την "καθυστερήσαμε" γιατί α) έλειπε ο σύζυγος, β) την προηγούμενη εβδομάδα είχε πάει μία με το ίδιο ονοματεπώνυμο με μένα, επίσης ένα μήνα πίσω στην κύηση

Έχω την εντύπωση πάντως πως όταν είχα κάνει προγεννητικό έλεγχο είχα κάνει εξέταση για κυστικη ίνωση κ ήταν αρνητική.. για αυτό κ ρώτησα ! Τώρα κάπου μάλλον μπερδεύομαι εγώ .. θα το τσεκάρω 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , minnie26 είπε:

Έχω την εντύπωση πάντως πως όταν είχα κάνει προγεννητικό έλεγχο είχα κάνει εξέταση για κυστικη ίνωση κ ήταν αρνητική.. για αυτό κ ρώτησα ! Τώρα κάπου μάλλον μπερδεύομαι εγώ .. θα το τσεκάρω 

όταν λες προγεννητικό; τι εννοείς; τις πρώτες εξετάσεις αίματος σε μικροβιολόγο;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, minnie26 είπε:

Κατάλαβα! Αυτή την εξέταση την κάνουμε όλες οι γυναίκες απ τη στιγμή που κάνουμε έγκυες έτσι κ αλλιώς η θα πρέπει να ζητήσουμε εμείς ; Κ σε πιο μήνα τ κάνουμε ; 

Της κυστικης ινωσης την κανείς όποτε θες. Εγώ την είχα κάνει πριν μείνω έγκυος στο πρώτο μου παιδί όταν είχα κάνει προγεννητικό. Υποχρεωτική εξέταση δεν υπάρχει, αν θες την κανείς. Απλά αν κάνεις την πιο κοινή μετάλλαξη που την έχει το 50% των φορέων είναιε δωρεάν. Αν θέλεις να εξετάσεις περισσότερες μεταλλάξεις υπάρχουν διαφορά πακέτα. Εγώ είχα κάνει κάπου στο 90% νομίζω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, minnie26 είπε:

Έχω την εντύπωση πάντως πως όταν είχα κάνει προγεννητικό έλεγχο είχα κάνει εξέταση για κυστικη ίνωση κ ήταν αρνητική.. για αυτό κ ρώτησα ! Τώρα κάπου μάλλον μπερδεύομαι εγώ .. θα το τσεκάρω 

Κοπελα μου η ιδια εξέταση ειναι μην αγχωνεσαι. Κ εγω απο πριν την ειχα κανει. Εμεις που καναμε εξωσωματικη μας τις εχουν προτεινει οι γιατροι απο την αρχη κ γενικα εχουμε κανει νωριτερα καποιες εξετασεις που συνηθως γίνονται στην αρχη της κυησης..(πχ καρυοτυπο, θρομβοφιλιας, κυστικη ινωση, γενική αιματος, βιταμινες, ανοσολογικες, για στίγμα κτλπ). Εγω ειχα κανει το 80%περιπου κ ο άντρας μου το 50% που κ καλα γραφεται αλλα παλι θυμαμαι ενα μικρο ποσό το πληρώσαμε. Ξερουν οι γιατροι τι πρέπει να τσεκαρουμε καθε φορα μην αγχωνεσαι, σίγουρα οτι χρειάζεται θα στο λένε. 

5 ώρες πρίν, mariaalexiou είπε:

 

Καλημέρα! εγώ δεν ξέρω αν είναι 4D πάντως σίγουρα είναι τρισδιαστατες και έγχρωμες. Φαινόταν ξεκάθαρα το τεράστιο κούτελο του μωρού, λεπτομέρειες από τη μύτη, γενικά έκανε ό,τι μπορούσε να φανεί ότι είναι πιστό αντίγραφο του πατέρα του!

Στα Τρίκαλα την έκανα, η εμβρυολόγος πολύ καλή και επεξηγηματική

επίσης, εγώ δεν άντεχα να περιμένω 2 εβδομάδες για τον υπέρηχο και όταν πήγα για την εξέταση της κυστικής ίνωσης, έβαλα τη γυναικολόγο να το δούμε πάλι, έγινε 10 εκατοστά φαντάρος... δεν ξέρω που θα φτάσει αυτό το παιδί! Για την κυστική έκανα το 508, το βασικό το δωρεάν. Πιστεύω πως αν έκανα για όλο το ποσοστό θα αγχωνόμουν περισσότερο

Μπραβο παει πολυ καλα το μικρούλι!!! Κ εγω περιμένω τωρα την Τετάρτη να πάω επιτέλους για υπερηχο, μετα απο σχεδον 3 βδομαδες απο την αυχενική. Θα ειμαι στην 15η βδομάδα κ σίγουρα θα μου φανεί πολυ πιο μεγαλο κ ανυπομονώ. Κοντεύουμε ολες να κλείσουμε τον 4ο κ μου φαινεται απίστευτο ρε κορίτσια!!! 

Όσο για το 3D που λες το εψαξα. Καλα το φαντάστηκα, εμένα δεν ειναι. Ειναι το κλασικο το δισδιαστατο, το ασπρομαυρο δυστυχώς...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@mariaalexiou επειδή έψαξα τις εξετάσεις έκανα αυτή που ανέφερες κ εσυ! Την είχα κάνει απ πέρυσι πριν ακόμη ξεκινήσω της προσπάθειες για παιδί γιατί μου το είχε προτείνει ο γυναικολόγος μου! 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Maria Ad είπε:

Εγω δεν εχω ιδεα πως ειναι το 3D ή το 4D... Μου φάνηκαν αρκετα ευκρινείς για την ηλικια του μωρού κ δεν μου ειπε κ τίποτα για τον υπερηχο τι ειναι...Αλλα τωρα που τα λετε αυτα με τρωει, θα ηθελα να δω κ πως ειναι το 4D..Δεν μπορουμε να στειλουμε με καποιον τροπο μεταξύ μας φωτογραφίες να φανταστω ε???

Θα δω αν μπορώ να σου στείλω με κάποιο τρόπο σε  προσωπικό μήνυμα την φώτο 

Εγώ κορίτσια, την εξέταση της κυστικης την είχα μετά τις 1ες αποβολές, γιατί ηταν μέσα στο πακέτο για την θρομβοφιλια που είχα κάνει. Αλλά και στις εξετάσεις που μου έδωσε τώρα ο γιατρός στην αρχή της εγκυμοσύνης, ήταν μέσα κι αυτή. 

πρίν από 6 λεπτά , Geogi είπε:

Θα δω αν μπορώ να σου στείλω με κάποιο τρόπο σε  προσωπικό μήνυμα την φώτο 

Εγώ κορίτσια, την εξέταση της κυστικης την είχα μετά τις 1ες αποβολές, γιατί ηταν μέσα στο πακέτο για την θρομβοφιλια που είχα κάνει. Αλλά και στις εξετάσεις που μου έδωσε τώρα ο γιατρός στην αρχή της εγκυμοσύνης, ήταν μέσα κι αυτή. 

@Maria AdΠροσπάθησα να σου κάνω επισύναψη αλλά δεν γίνεται :-?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

15η εβδομάδα σήμερα και έχω πετάξει κοιλίτσα, τρια κιλά πανω είμαι. Να ναι καλά το κολάν που πήρα

Μόλις μπήκα στον 4ο, σταμάτησαν όλα τα συμπτώματα, μόνο παχαίνω! Έκανα και εμβόλιο γρίπης σήμερα και έδωσα αίμα και ούρα για τις κλασσικές εξετάσεις

μου γεννήθηκε μία απορία. Το μωρό μου στις 14+3 ήταν 9,85 εκατοστά και 95 γραμμάρια. Επειδή κοιτούσα σε πολλά σάιτ για μεγέθη μωρών ανά εβδομάδα, δεν είναι κάπως μεγάλο; Και μεγάλο μωρό δε σημαίνει διαβήτης; Ή τσάμπα αγχώνομαι;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 7/1/2023 at 5:16 ΜΜ, Στελλα33 είπε:

Που την εκανες; Γιατι κ εμενα το dvd που μας εδωσε ειναι αδιαφορο! Το περιμενα εντελως διαφορετικο! 

Σε ένα έμβρυολόγο Λιβανος λέγεται 

ναι και μένα το dvd είναι όπως τον υπέρηχο οι φωτό και πιο χάλια μη σου πω 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...