Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Όλα μια λακούβα σε αυτή την χώρα. Το καλό είναι ότι οδηγώ εγώ πάμε μαζί (και εγώ δάσκαλος μας έφαγε η εκπαίδευση . Μα συγνώμη η μόνιμη δασκάλα έχει αναρ άδεια για όλα η αναπληρώτρια έχει μήτρα από τα lidl 😅😅 ήθελα να ξέρω τους νόμους τουσ διαβάζουν;  Καλά τα ηρεμιστικά τα βλέπω σιγά σιγά αχααχαχαχα η γιατρός είπε όλα μια χαρά με το μωρό μια μικρή αποκόλληση βλέπω όχι λακούβες και τραντάγματα 

      Ναι είναι μεγάλη αδικία οι αναρρωτικες αναπληρωτων σε σύγκριση με μονίμων. Είχαν πει θα τα εξισωναν αλλά ακόμα τίποτα.... αν οδηγείς εσύ νομίζω μια χαρά....θα πηγαίνεις αργά θα αποφεύγεις λακουβες και στο σχολειο δε θα κάνει τίποτα να κάθεται σαν πατριάρχης 😁. Προσοχή στις ιώσεις και τον πυρετό στο σχολειο...καλό είναι να μην ανεβάσουμε πυρετό στο 1ο τριμηνο ειδικά. Να φοράτε μάσκα. Στο δημοτικό κολλάς εύκολα. 

Μανούλες Ιουλίου 2023


Evi!

Recommended Posts

On 31/12/2022 at 12:45 ΜΜ, Motherof3 είπε:

Το ΝΙΠΤ είναι υποχρεωτικό, ναι, και καλύπτεται πλήρως αν έχεις ασφάλεια. Αν δεν έχεις είναι γύρω στα 240 ευρώ, δηλαδή σημαντικά φθηνότερο από την Ελλάδα. Αυτό που μου είπε η γιατρός εδώ είναι ότι είναι εξαιρετικά ακριβές, αφού εξετάζει το ελεύθερο dna του εμβρύου που κυκλοφορεί στο αίμα της μητέρας, και σου λέει και το φύλο κατά 99,9%. Στις 17-1 θα το κάνω και τα αποτελέσματα θέλουν συνήθως 7 εργάσιμες. 

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω υπάρχει κάποια που έχει αποτύχει το ΝΙΠΤ? Είμαι έγκυος δε δίδυμα το έχω κάνει ήδη 2 φορές και δεν είναι επαρκή το dna για να βγάλει αποτέλεσμα.Μου είπαν ότι μπορώ να το κάνω άλλη μια τρίτη και τελευταία φορά την 16η βδομάδα αλλά δε ξέρω αν αξίζει ο κόπος?τα αποτέλεσμα της αυχενικής μου ήταν καλά. Στη δεύτερη προσπάθεια μου είπαν κατά 80% θα έχω αποτέλεσμα και τώρα μου είπαν κατά 50%.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

17 ώρες πρίν, Geogi είπε:

Θα δω αν μπορώ να σου στείλω με κάποιο τρόπο σε  προσωπικό μήνυμα την φώτο 

Εγώ κορίτσια, την εξέταση της κυστικης την είχα μετά τις 1ες αποβολές, γιατί ηταν μέσα στο πακέτο για την θρομβοφιλια που είχα κάνει. Αλλά και στις εξετάσεις που μου έδωσε τώρα ο γιατρός στην αρχή της εγκυμοσύνης, ήταν μέσα κι αυτή. 

@Maria AdΠροσπάθησα να σου κάνω επισύναψη αλλά δεν γίνεται :-?

Κοριτσι μου σ ευχαριστώ κ μόνο που το ειπες! Το ξερω μωρε δεν γίνεται ουτε σε μήνυμα να στειλουμε, πρέπει να είναι σε link. Δεν πειράζει, ειδα στο ιντερνετ γενικά που το ψαξα κ κατάλαβα πως είναι. Σκέφτομαι αργοτερα οταν μεγαλώσει λιγο ακομα το μωρακι μήπως γίνεται να κλεισω καπου αλλού ραντεβού για εναν υπερηχο 3D. 

6 ώρες πρίν, mariaalexiou είπε:

Καλημέρα!

15η εβδομάδα σήμερα και έχω πετάξει κοιλίτσα, τρια κιλά πανω είμαι. Να ναι καλά το κολάν που πήρα

Μόλις μπήκα στον 4ο, σταμάτησαν όλα τα συμπτώματα, μόνο παχαίνω! Έκανα και εμβόλιο γρίπης σήμερα και έδωσα αίμα και ούρα για τις κλασσικές εξετάσεις

μου γεννήθηκε μία απορία. Το μωρό μου στις 14+3 ήταν 9,85 εκατοστά και 95 γραμμάρια. Επειδή κοιτούσα σε πολλά σάιτ για μεγέθη μωρών ανά εβδομάδα, δεν είναι κάπως μεγάλο; Και μεγάλο μωρό δε σημαίνει διαβήτης; Ή τσάμπα αγχώνομαι;

Τι ωραία που πηρες μόνο 3 κιλα. Εγω 5 σίγουρα. Στην αρχή μόνο ετρωγα. Επίσης είναι τέλειο που σου πέρασαν τα συμπτωματα μπράβο!Εγω στο τέλος του τριμηνου αρχισα να εχω αναγουλα, εμετό και ακομα έτσι.Φοβαμαι πια επειδη δεν τα ειχα στο 1ο τρίμηνο αυτά, μην τα εχω σε όλο το 2ο τρίμηνο. 

Κολαν απο που πηρες? Εννοω πηρες εγκυμοσύνης??? 

Οσο για την απορία σου κοριτσι μου δεν ξερω να σου απαντήσω. Αλλα στη 15η βδομαδα περίπου 9,5 εκατοστά ειναι το μηκος τους,οπότε μια χαρα εισαι θεωρω. Αλλα για να μην αγχωνεσαι ρώτα καλύτερα την/τον γιατρό σου και αν ειναι να κάνεις καμια σχετικη εξέταση...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Maria Ad είπε:

Κοριτσι μου σ ευχαριστώ κ μόνο που το ειπες! Το ξερω μωρε δεν γίνεται ουτε σε μήνυμα να στειλουμε, πρέπει να είναι σε link. Δεν πειράζει, ειδα στο ιντερνετ γενικά που το ψαξα κ κατάλαβα πως είναι. Σκέφτομαι αργοτερα οταν μεγαλώσει λιγο ακομα το μωρακι μήπως γίνεται να κλεισω καπου αλλού ραντεβού για εναν υπερηχο 3D. 

Τι ωραία που πηρες μόνο 3 κιλα. Εγω 5 σίγουρα. Στην αρχή μόνο ετρωγα. Επίσης είναι τέλειο που σου πέρασαν τα συμπτωματα μπράβο!Εγω στο τέλος του τριμηνου αρχισα να εχω αναγουλα, εμετό και ακομα έτσι.Φοβαμαι πια επειδη δεν τα ειχα στο 1ο τρίμηνο αυτά, μην τα εχω σε όλο το 2ο τρίμηνο. 

Κολαν απο που πηρες? Εννοω πηρες εγκυμοσύνης??? 

Οσο για την απορία σου κοριτσι μου δεν ξερω να σου απαντήσω. Αλλα στη 15η βδομαδα περίπου 9,5 εκατοστά ειναι το μηκος τους,οπότε μια χαρα εισαι θεωρω. Αλλα για να μην αγχωνεσαι ρώτα καλύτερα την/τον γιατρό σου και αν ειναι να κάνεις καμια σχετικη εξέταση...

εγκυμοσύνης ναι, από πολυεθνική με καλσόν-κάλτσες-καλτσάκια κολάν (που συνήθως είναι δίπλα σε επίσης πολυεθνική-εσωρουχάδικο), δεν ξέρω αν επιτρέπεται να πω όνομα εταιρίας

πήρα και καλσόν εγκυμοσύνης, από εκεί, δεν με πιέζουν καθόλου (μπαίνω μόνο σε φορέματα), εχει και τζιν εγκυμοσύνης αλλά το medium ήταν στενό και το large τεράστιο

Υπομονή με τα συμπτώματα, δε νομίζω να τα έχεις για 3 μήνες!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα κ από μένα!!!κ εγώ στο κλαμπ για 30 Ιουλίου με πολύ άγχος γτ έχω περάσει πολλά..κατάφερα να μείνω έγκυος για 3η φορά με πόλη χαμηλή αμη..οι 2 προηγούμενες παλινδρόμησαν  πολύ νωρίς...δεν μου είχαν αφήσει περιθώρια μόνο για εξωσωματική τελικά τα κατάφερα μόνη μου...είμαι στη 12 εβδομάδα κ ο γιατρός μου είναι πολύ θετικός..την επόμενη έχω αυχενική κ αγχώνομαι πολύ..Από 9 εβδομάδα μου είπε ότι μου έκανε κάποιες μετρήσεις αυχενικής κ όλα του φαίνονται πολύ καλά..μου έκανε εντύπωση από τόσο νωρίς..

Κάποια με παρόμοια εμπειρία??

Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες σας μέσα από την καρδιά μου!!

 

 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mariaalexiou είπε:

εγκυμοσύνης ναι, από πολυεθνική με καλσόν-κάλτσες-καλτσάκια κολάν (που συνήθως είναι δίπλα σε επίσης πολυεθνική-εσωρουχάδικο), δεν ξέρω αν επιτρέπεται να πω όνομα εταιρίας

πήρα και καλσόν εγκυμοσύνης, από εκεί, δεν με πιέζουν καθόλου (μπαίνω μόνο σε φορέματα), εχει και τζιν εγκυμοσύνης αλλά το medium ήταν στενό και το large τεράστιο

Υπομονή με τα συμπτώματα, δε νομίζω να τα έχεις για 3 μήνες!

Ψηλοκαταλαβα ποιο καταστημα λες αν και εχω δει σε διάφορα που κοιταξα. Αν και εχω απο πολυ νωρις κοιλια, φοβηθηκα να παρω εγκυμοσυνης κολαν. Ειχα την απορια μήπως έχουν πολυ κενό μπροστα για μεγαλη κοιλια κ δεν κάθονται στη μεση. Αλλα θα το κοιτάξω thanks!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 17 λεπτά , Maria Ad είπε:

Ψηλοκαταλαβα ποιο καταστημα λες αν και εχω δει σε διάφορα που κοιταξα. Αν και εχω απο πολυ νωρις κοιλια, φοβηθηκα να παρω εγκυμοσυνης κολαν. Ειχα την απορια μήπως έχουν πολυ κενό μπροστα για μεγαλη κοιλια κ δεν κάθονται στη μεση. Αλλα θα το κοιτάξω thanks!! 

ούτε εγώ έχω κάνει κοιλια, αλλά δεν χωράω πουθενά!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , mariaalexiou είπε:

ούτε εγώ έχω κάνει κοιλια, αλλά δεν χωράω πουθενά!

Σε καταλαβαινουμε ολες πιστεύω 😄 Εκτος απο τις κοπελες που δεν εχουν βάλει γραμμάριο, γιατί υπαρχουν κ αυτα 🤣

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Maria Ad είπε:

Σε καταλαβαινουμε ολες πιστεύω 😄 Εκτος απο τις κοπελες που δεν εχουν βάλει γραμμάριο, γιατί υπαρχουν κ αυτα 🤣

έχω μία λεκάνη... άσε, πως θα μαζευτεί δεν ξέρω!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Maria Ad είπε:

Σε καταλαβαινουμε ολες πιστεύω 😄 Εκτος απο τις κοπελες που δεν εχουν βάλει γραμμάριο, γιατί υπαρχουν κ αυτα 🤣

Στην πρώτη εγκυμοσύνη μέχρι να μπω δεύτερο τρίμηνο είχα πάρει 4 κιλά. Τώρα στη δεύτερη, έχοντας κρατήσει και 6 από την πρώτη που δεν έχασα ποτέ, δεν έχω πάρει καθόλου. Είναι όμως επειδή έχω περίσσευμα. 😂Αλλά και πάλι στην κοιλιά με πιέζουν τα τζιν. 🤷‍♀️

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, mariaalexiou είπε:

έχω μία λεκάνη... άσε, πως θα μαζευτεί δεν ξέρω!

Τι κατάσταση είναι αυτή βρε κορίτσια, όντως! Εγώ έχω πετάξει λίγο κοιλιά, που θα το έλεγες και χαριτωμένο αν δεν είχαν μεγαλώσει και όοοολα τα άλλα! Ειδικά η λεκάνη είναι λες και τα έβαλε εκεί τα δίδυμα ο γιατρός! 

  • Χαχα 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


13 ώρες πρίν, mariaalexiou είπε:

Καλημέρα!

15η εβδομάδα σήμερα και έχω πετάξει κοιλίτσα, τρια κιλά πανω είμαι. Να ναι καλά το κολάν που πήρα

Μόλις μπήκα στον 4ο, σταμάτησαν όλα τα συμπτώματα, μόνο παχαίνω! Έκανα και εμβόλιο γρίπης σήμερα και έδωσα αίμα και ούρα για τις κλασσικές εξετάσεις

μου γεννήθηκε μία απορία. Το μωρό μου στις 14+3 ήταν 9,85 εκατοστά και 95 γραμμάρια. Επειδή κοιτούσα σε πολλά σάιτ για μεγέθη μωρών ανά εβδομάδα, δεν είναι κάπως μεγάλο; Και μεγάλο μωρό δε σημαίνει διαβήτης; Ή τσάμπα αγχώνομαι;

Νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς για τέτοια βρε, Μην αγχώνεσαι καθόλου για τον μικρούλη σου. Ρώτα και τον γιατρό σου, να σου φύγει το άγχος. 

Εγώ κορίτσια δεν έχω πάρει ακόμα κιλά, για την ακρίβεια έχασα και 3 γιατί είχα μόνιμα εμετούς. Ακόμα έχω και μπήκα στον 4ο σήμερα. Ευτυχώς γιατί τον  τελευταίο χρόνο πήρα πάνω από 10, άρα ξεκινάω την εγκυμοσύνη μου ήδη με πολλά. 

Έχω πάρει τζιν εγκυμοσύνης εδώ και καιρό από τα h m γιατί στην δουλεια τόσες ώρες που κάθομαι με πιεζαν πολύ τα ρούχα στην κοιλιά. Έχω κάνει και κοιλιτσα.Τα κολαν δεν τα προτιμώ 

@Omorfi36εγώ έκανα νιπτ αλλά ακόμα δεν έχουν βγει τα αποτελέσματα για να σου πω, ούτε το έχω ξανά ακούσει. 

@Ninarelitaμε το καλό το μωράκι σας και καλά αποτελεσματα να έχετε  στην αυχενική! Αυτή η φορά θα είναι η τυχερή σας, όλα καλά θα σας πάνε! 

@Maria Adτίποτα βρε σιγά! Να πας ναι, είναι πολύ ωραία, ειδικά τώρα που θα μεγαλώνουν! Και όσο αφορά τα ρούχα εγκυμοσύνης αν πας να δοκιμάσεις, θα δεις ότι είναι πολύ ελαστικά στην κοιλιά,δεν έχει απλώς κενό, να  σακουλιαζει. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, mariaalexiou είπε:

έχω μία λεκάνη... άσε, πως θα μαζευτεί δεν ξέρω!

Θα μαζευτουμε μωρε μετα, δεν μπορεί! Ολες επανέρχονται σιγα σιγα μετα τη γεννα, εμεις στο πηγάδι??! Εγω πάντως θελω να βλεπω λεκανη να ανοίγει, ειμαι μαζόχα...🤣 Αγχωνομαι ρε γ@μwτο για τη γεννα.. Ειμαι 1,60 κ μικροσωμη γενικα, για τα κυβικα μου βεβαια νορμαλ, οχι και μινιατουρα, αλλα εχω εναν φοβο θα χωραει να βγει αυτό το μωρο??? Μου λενε ειναι κληρονομικό το ότι η μανα μου κ η πεθερα μου βγαλανε μεγαλα τα μωρά, 4 κ πανω κιλα κ εχω φρικάρει. Λεω θα μπορεσω η θα μεινω στον τοπο???! 

17 ώρες πρίν, Io_anna είπε:

Στην πρώτη εγκυμοσύνη μέχρι να μπω δεύτερο τρίμηνο είχα πάρει 4 κιλά. Τώρα στη δεύτερη, έχοντας κρατήσει και 6 από την πρώτη που δεν έχασα ποτέ, δεν έχω πάρει καθόλου. Είναι όμως επειδή έχω περίσσευμα. 😂Αλλά και πάλι στην κοιλιά με πιέζουν τα τζιν. 🤷‍♀️

Ορίστε κατι τετοια εννοουσα πριν στη mariaalexiou!!! Χωρις εμετους να μην βαζετε κ γραμμαριο???!Καλυτερα να μην απαντάτε σε αυτα, να μην μαθαινουμε οτι υπάρχουν κ αυτα! 😂😂😂 Εννοείται κανω πλακα μην παρεξηγηθώ! Φτου φτου μια χαρα τα πας τελεια!!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Ninarelita είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα κ από μένα!!!κ εγώ στο κλαμπ για 30 Ιουλίου με πολύ άγχος γτ έχω περάσει πολλά..κατάφερα να μείνω έγκυος για 3η φορά με πόλη χαμηλή αμη..οι 2 προηγούμενες παλινδρόμησαν  πολύ νωρίς...δεν μου είχαν αφήσει περιθώρια μόνο για εξωσωματική τελικά τα κατάφερα μόνη μου...είμαι στη 12 εβδομάδα κ ο γιατρός μου είναι πολύ θετικός..την επόμενη έχω αυχενική κ αγχώνομαι πολύ..Από 9 εβδομάδα μου είπε ότι μου έκανε κάποιες μετρήσεις αυχενικής κ όλα του φαίνονται πολύ καλά..μου έκανε εντύπωση από τόσο νωρίς..

Κάποια με παρόμοια εμπειρία??

Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες σας μέσα από την καρδιά μου!!

 

 

Καλώς μας ήρθες!! Όλα καλά να σου πάνε !! 

 

Εγω κοριτσια έχασα πριν μείνω έγκυος 20 κιλά. Τώρα έχω πάρει ένα κιλό λόγω γιορτών γιατί το παράκανα λιγάκι τώρα θα προσπαθήσω να μην πάρω άλλο! Γιατί κάπου διάβασα ότι το τελευταίο τρίμηνο βάζεις πολλά κιλά 

Ασχετο εγω τώρα είμαι στη 13 εβδομάδα ποσό μηνών είμαι ;; Γιατί έχω μπερδευτεί με κάτι που διάβασα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, foza είπε:

Καλώς μας ήρθες!! Όλα καλά να σου πάνε !! 

 

Εγω κοριτσια έχασα πριν μείνω έγκυος 20 κιλά. Τώρα έχω πάρει ένα κιλό λόγω γιορτών γιατί το παράκανα λιγάκι τώρα θα προσπαθήσω να μην πάρω άλλο! Γιατί κάπου διάβασα ότι το τελευταίο τρίμηνο βάζεις πολλά κιλά 

Ασχετο εγω τώρα είμαι στη 13 εβδομάδα ποσό μηνών είμαι ;; Γιατί έχω μπερδευτεί με κάτι που διάβασα 

Μπραβο σου για την προσπάθεια σου, αν έπρεπε κ ηθελες δηλαδή... Δεν είναι εύκολο. Αλλα τωρα από δω κ περα θα παίρνουμε κιλα όχι απο το φαγητό μόνο. Κ απο τα υγρα κ την κατακράτηση κ τα συναφή...Οπότε ας μην ειμαστε κ στη ζυγαριά ολη την ωρα κ προσθέτουμε κ αλλα άγχη! 

Εγω τα μετράω όπως μου είπε κ ο γιατρος. Καθε μηνας κύησης εχει 4 εβδομαδες. Ξεκινησαμε απο την 1η μερα τελευταίας περιόδου όπως γινεται συνηθως...Οπότε εχεις κλείσει το 1ο τριμηνο και εχεις μπει στην πρώτη βδομαδα του 4ου.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...