Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Αχ ρε γμτ μόλις παρήγγειλα το q10 solgar(30mg 90καψουλες.) Σκέφτηκα να παίρνω μια ινοφερτ,ένα q10 και ένα μολερς τη μέρα και ο άντρας μου τα ίδια,απλά αντί για ινοφερτ,τις wellman. Για κάποιο λόγο αγχώθηκα τώρα,λες να έκανα βλακεία που παρήγγειλα αυτές τις βιταμίνες? Και σχετικά με το ιώδιο,οι ινοφερτ δεν έχουν μέσα απ' όσο είδα,βέβαια δεν έχω κάποιο θέμα με θυροειδή,παίζει ρόλο?

      Μόλις μίλησα με το γιατρό μου και μου είπε πως οι ινοφερτ είναι για γυναίκες με πολυκυστικες,όχι για μένα δλδ,αλλα.εφοσον τις παρήγγειλα να τις πάρω,δεν κάνουν κακό,απλά δεν θα δω και κάποια βελτίωση.Καλα τα κατάφερα πάλι,μπράβο μου 🤣 Το q10 όμως είπε ότι είναι καλό. Το φιλισιν θα το σταματήσω μόλις ξεκίνησω τις ινοφερτ,ακόμα και αν έχουν λίγο φυλλικό μέσα.Γενικα δεν έκανα και πολύ  καλες επιλογές δυστυχώς...

       Το Q10 είναι καλό αλλά θέλει μεγαλύτερη δόση από 30mg την ημέρα. Γενικα πριν πάρεις οτιδήποτε να ρωτάς πρώτα το γιατρό σου. Για το φολικο οξυ όντως θέλει προσοχή, και εμένα επειδή έπαιρνα και filicin και είχαν και οι βιταμίνες όταν έφτασε πάνω από κάποιο όριο έκοψα τις βιταμίνες, βέβαια ήμουν εγκυος και έκανα εξετάσεις για τα πάντα κάθε μήνα οπότε δε φοβόμουν για υπερδοσολογια κλπ.

Μανούλες Ιουλίου 2023


Evi!

Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Geogi είπε:

Εσύ Μαρία αν δεν κανονισεις συμπεθεριο δεν θα ησυχάσεις, τέλος :razz:

 

Εγώ πάντως με το που μπήκα στον 3ο χειροτέρεψα πάρα πολύ. Το προηγούμενο σκ έκανα ένα διάλειμμα από τους εμετούς και χάρηκα, αλλά τζίφος, η αναγούλα επέστρεψε! 

 

Και θα αντέχεις ένα μήνα;; δεν ξέρω μου φαίνεται πάρα πολύς ο καιρός :roll:

Λογικά στην επόμενη φορά που θα πας  και θα είσαι 10+ θα σου κλείσει για μετά από 2 βδομάδες, όπως μου έκλεισε και μένα. Γιατί μέχρι 13+ νομίζω γίνεται η αυχενική. Κι εμένα αν μου πει μήνα δεν ξέρω, πολύ θα μου είναι 

Κ εγω ετσι, το Σαββα/ριακο ημουν σχεδον τελεια, τσάμπα χαρηκα ομως. Σημερα εγω παντως δοκιμασα το Emecalm σιροπι ειναι. Μετα απο καμια ωρα που ηθελα να φαω ημουν οκ στην αρχη κ μετα παλι χαλια. Οποτε δεν με επιασε μπορω να πω αυτο το σιροπι. Ειναι πολυ ηπιο βεβαια κατι φυσικα σακχαρα εχει μεσα οπότε το περίμενα... Υπομονή κ εσυ κ εγω μπας και φυγουν σιγα σιγα... 

2 ώρες πρίν, Life777 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια κ χρόνια πολλά! Πήγα σήμερα για αυχενική, όλα πήγαν καλά στον υπέρηχο αλλά εγώ λόγω ηλικίας θα κάνω κ νίπτ (κλείνω τα 37 κ μπαίνω στα 38). Αίμα για PappA και χοριακή μου πήραν σήμερα στον εμβρυολόγο και θα στείλουν τα αποτελέσματα στο γυναικολόγο μου που έχω ραντεβού τη Δευτέρα, οπότε θα περιμένω για συνολική αξιολόγηση. Εμείς δεν είδαμε φύλο γιατί ήταν μπροστά του ο ομφάλιος λώρος🙃

Συγχαρητήρια για την αυχενικη σου!!! Εφοσον ηταν ολα καλα στον υπερηχο και στα ποσοστα που σου έβγαλαν, προληπτικο ειναι το νιπτ, ολα καλα θα ειναι σιγουρα!!! Οσο για το φυλλο κ εμας που μας είπαν δεν είναι τίποτα σιγουρο ακομα μωρε θα περιμενουμε ολες... Αληθεια μετα στις ποσες βδομαδες θα φαίνεται πιο σιγουρα??? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

15 ώρες πρίν, Maria Ad είπε:

Το τριμηνο το εκλεισα και θυμηθηκαν τωρα να ερθουνε αυτα, γι αυτό γκρινιαζω τωρα.. 😄 Ευχομαι να συνεχισεις ετσι χαλαρα απο τετοια συμπτωματα κοπελα μου!! 

Ωχ ναι καλά λες, δεν υπολογισα καλά... Ελπίζω να σε αφήσουν σύντομα!!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Maria Ad said:

Κ εγω ετσι, το Σαββα/ριακο ημουν σχεδον τελεια, τσάμπα χαρηκα ομως. Σημερα εγω παντως δοκιμασα το Emecalm σιροπι ειναι. Μετα απο καμια ωρα που ηθελα να φαω ημουν οκ στην αρχη κ μετα παλι χαλια. Οποτε δεν με επιασε μπορω να πω αυτο το σιροπι. Ειναι πολυ ηπιο βεβαια κατι φυσικα σακχαρα εχει μεσα οπότε το περίμενα... Υπομονή κ εσυ κ εγω μπας και φυγουν σιγα σιγα... 

Συγχαρητήρια για την αυχενικη σου!!! Εφοσον ηταν ολα καλα στον υπερηχο και στα ποσοστα που σου έβγαλαν, προληπτικο ειναι το νιπτ, ολα καλα θα ειναι σιγουρα!!! Οσο για το φυλλο κ εμας που μας είπαν δεν είναι τίποτα σιγουρο ακομα μωρε θα περιμενουμε ολες... Αληθεια μετα στις ποσες βδομαδες θα φαίνεται πιο σιγουρα??? 

@Maria Ad Σε αυτό δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω γιατί εγώ το έμαθα και στις δύο εγκυμοσύνες από τη nipt στη 14η εβδομάδα όπου σου δίνει αποτέλεσμα 100% για το φύλο του μωρού. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Life777 είπε:

@Maria Ad Σε αυτό δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω γιατί εγώ το έμαθα και στις δύο εγκυμοσύνες από τη nipt στη 14η εβδομάδα όπου σου δίνει αποτέλεσμα 100% για το φύλο του μωρού. 

Ναι το ξέρω οτι φαίνεται στο νιπτ αλλα εγω μαλλον δεν θα το κάνω, γι αυτο και απορω στον υπέρηχο πότε μπορει να φανεί..

Να χαίρεσαι τα παιδακια σου!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 29/12/2022 at 7:09 ΜΜ, Geogi είπε:

Εσύ Μαρία αν δεν κανονισεις συμπεθεριο δεν θα ησυχάσεις, τέλος :razz:

χαχαχαχα καλέ ναιιιι, βέβαια η μίννι θα πάει αγγλία λογικά οπότε τζιφος χαχααχα

On 29/12/2022 at 8:28 ΜΜ, Life777 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια κ χρόνια πολλά! Πήγα σήμερα για αυχενική, όλα πήγαν καλά στον υπέρηχο αλλά εγώ λόγω ηλικίας θα κάνω κ νίπτ (κλείνω τα 37 κ μπαίνω στα 38). Αίμα για PappA και χοριακή μου πήραν σήμερα στον εμβρυολόγο και θα στείλουν τα αποτελέσματα στο γυναικολόγο μου που έχω ραντεβού τη Δευτέρα, οπότε θα περιμένω για συνολική αξιολόγηση. Εμείς δεν είδαμε φύλο γιατί ήταν μπροστά του ο ομφάλιος λώρος🙃

καλέ τι να δεις, πιθανότητες μας δινουν κι εμάς! 

On 29/12/2022 at 6:54 ΜΜ, Io_anna είπε:

Εγω εκανα έναν υπέρηχο στις 7+3 και έκλεισα αυχενική για τις 13/1 που θα είμαι 11+5. Στο δεύτερο τρίμηνο μου είπε ανά 3 βδομάδες αλλά προτιμώ να πηγαίνω ανά μήνα. Δεν μπορώ να καταλάβω πως πέρασε ο καιρός!  

ένα θα σου πω, ξεκινήσαμε 0,66 χιλιοστά και στην αυχενική είμαστε για φαντάροι, 7,5εκ

On 29/12/2022 at 5:31 ΜΜ, Maria Ad είπε:

Καλησπερα κοριτσια! Μονο εγω ειμαι τοσο αναποδη με τα συμπτωματα ή υπάρχει κ αλλη??? Ενω ολες τις πρώτες βδομαδες ετρωγα φουλ γιατι ενιωθα οτι χωνευα γρήγορα κ με πονουσε το στομαχι μου αν δεν ετρωγα και ειχα απλα φουλ ορεξη και πεινα..Τωρα  σε 2 μερες κλείνω την 13η βδομαδα και εχω εδω κ καμια βδομαδα φουλ αναγουλες δεν μπορω αλλο... Ολη μερα κ σχεδον ολη νυχτα δεν μπορω να ηρεμησω. Δεν μπορω να κανω στο σπιτι τίποτα μιλάμε, εξω απ το σπιτι εννοειται δεν κανω βήμα, νιωθω οτι θελω να κανω εμετο ολες τις ωρες! Πινω λιγο σοδα με λεμονι κ για πολυ λίγο ανακουφιζομαι. Τα χω δοκιμάσει ολα τα αλλα τζιντζερ, φρυγανιες αλλα τίποτα...Καμια συμβουλη??? Εχει καποια τοσες αναγουλες? Πήρατε τιποτα απο φαρμακειο κανένα σιροπι η χάπι που να επιτρέπεται στην κυηση?? Υποτίθεται μετα το τρίμηνο υποχωρούν αυτά και μένα τωρα αρχίζουν???! 

εμένα τα simeco με βοηθάνε πάρα πολύ! δεν είναι φάρμακα... κανονικά φάρμακα οπότε εμένα μου τα επιτρέπει η γιατρός. γενικά τα αντιόξινα

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια..για εμάς οι μέρες περνάνε πολυυυυ αργά..περιμένουμε να πάμε στις 4 Γενάρη να δούμε τι θα γίνει..αν κ όπως σας είπα οι ελπίδες μου λιγοστές ακόμα έχω ροη κ τις τελευταίες μέρες πόνους περιόδου..η γιατρός μου επιτρέπει  ντεπόν ή παναντολ με μέτρο πάντα κ περιμένουμε..τι γιορτές κ οι φετινές…ελπίζω κ εύχομαι όμως για όλες υγεία κ ΜΟΝΟ ευχάριστα τα νέα!!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 29/12/2022 at 8:28 ΜΜ, Life777 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια κ χρόνια πολλά! Πήγα σήμερα για αυχενική, όλα πήγαν καλά στον υπέρηχο αλλά εγώ λόγω ηλικίας θα κάνω κ νίπτ (κλείνω τα 37 κ μπαίνω στα 38). Αίμα για PappA και χοριακή μου πήραν σήμερα στον εμβρυολόγο και θα στείλουν τα αποτελέσματα στο γυναικολόγο μου που έχω ραντεβού τη Δευτέρα, οπότε θα περιμένω για συνολική αξιολόγηση. Εμείς δεν είδαμε φύλο γιατί ήταν μπροστά του ο ομφάλιος λώρος🙃

Τέλεια, καλή επιτυχία και στο νιπτ, όλα θα πάνε καλά!!δεν πειράζει που δεν το είδατε, θα σας πει με σιγουριά με το νιπτ σε λίγες μέρες! 

Link to comment
Share on other sites

On 28/12/2022 at 11:25 ΠΜ, mariaalexiou είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Πραγματικά χαίρομαι για όλες και συγγνώμη που δεν τα βλέπω όλα και δεν σας προλαβαίνω μερικές φορές! @foza ας κουνιέται αυτό και ας μη του βγάλεις καλή φωτογραφία! Κι εγώ που το έχω στην αυχενική τι κατάλαβα, ίδιο ο πατέρας του! έχει το μέτωπό του, και την κεφάλα του, θα τρελαθώ. Πραγματικά χαίρομαι που πάνε όλα καλά!

@ΜomOf4/ @Motherof3 (πραγματικά γελάω με αυτόν τον αυτοσαρκασμό σου) το νιπτ είναι υποχρεωτικό εκεί για όλες τις ηλικίες; μιας και έχεις εικόνα, τι σου δείχνει; Δεν μου το πρότεινε κανείς, όμως επειδή έχεις εμπειρία, μίλα μας αναλυτικότερα όταν μπορέσεις (εκτός αν τα έχεις ξαναπεί και δεν το είδα)

Το ΝΙΠΤ είναι υποχρεωτικό, ναι, και καλύπτεται πλήρως αν έχεις ασφάλεια. Αν δεν έχεις είναι γύρω στα 240 ευρώ, δηλαδή σημαντικά φθηνότερο από την Ελλάδα. Αυτό που μου είπε η γιατρός εδώ είναι ότι είναι εξαιρετικά ακριβές, αφού εξετάζει το ελεύθερο dna του εμβρύου που κυκλοφορεί στο αίμα της μητέρας, και σου λέει και το φύλο κατά 99,9%. Στις 17-1 θα το κάνω και τα αποτελέσματα θέλουν συνήθως 7 εργάσιμες. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Aria konsta είπε:

Καλημέρα !! Καλη χρόνια κορίτσια μου … με το καλό τα μωράκια μας στην αγκαλιά μας !!

Πως είστε ;

Καλημέρα και χρόνια πολλά , καλή χρόνια με υγεία !!! Να έρθουν υγιέστατα μωράκια στην αγκαλιά μας !!! 
 

Εγω έχω μπει ήδη 10η εβδομάδα .. ειμαι ακόμη με εμετούς ! Συνεχίζω να ειμαι ξαπλωμένη γιατί δυστυχώς έχει δημιουργηθεί ακόμη μια αποκόλληση ..πολύ μικρή βέβαια αλλά ενώ ειμαι ξαπλωμένη κ δημιουργήθηκε είναι θέμα ! Η άλλη επουλώνεται είπε ο γιατρός σιγά σιγά … ραντεβού έχω πάλι στις 11 να δούμε τι γίνεται ! 
 

Εσυ πως είσαι; Έχεις δει φύλλο; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κορίτσια καλή χρονιά να έχουμε με υγεία !!ο καινούργιος  χρόνος θα μας φέρει μωράκια!!! Μια χαρά είμαι προς το παρών εκτός από κάτι υπνηλίες και καμία φορά ανακατωσούρα .Και μένα είπε επουλώνεται η αποκόλληση 

Όλα καλά θα πάνε!!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , foza είπε:

Καλημερα κορίτσια καλή χρονιά να έχουμε με υγεία !!ο καινούργιος  χρόνος θα μας φέρει μωράκια!!! Μια χαρά είμαι προς το παρών εκτός από κάτι υπνηλίες και καμία φορά ανακατωσούρα .Και μένα είπε επουλώνεται η αποκόλληση 

Όλα καλά θα πάνε!!

Εγώ υπνηλία δεν έχω , απλά είμαι με εμετούς τ πρωί και ένα ανακάτεμα μέσα στη μέρα ! Άντε , ωραία ! Αρχίζει και κλείνει σιγά σιγά … εγώ έχω κ τη δεύτερη τώρα να δω τι θα γίνει τώρα που θα πάω στις 11.. μακάρι να ναι όλα καλά γιτι αγχώθηκα μωρέ !

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, minnie26 είπε:

Καλημέρα και χρόνια πολλά , καλή χρόνια με υγεία !!! Να έρθουν υγιέστατα μωράκια στην αγκαλιά μας !!! 
 

Εγω έχω μπει ήδη 10η εβδομάδα .. ειμαι ακόμη με εμετούς ! Συνεχίζω να ειμαι ξαπλωμένη γιατί δυστυχώς έχει δημιουργηθεί ακόμη μια αποκόλληση ..πολύ μικρή βέβαια αλλά ενώ ειμαι ξαπλωμένη κ δημιουργήθηκε είναι θέμα ! Η άλλη επουλώνεται είπε ο γιατρός σιγά σιγά … ραντεβού έχω πάλι στις 11 να δούμε τι γίνεται ! 
 

Εσυ πως είσαι; Έχεις δει φύλλο; 

Ααα κατάλαβα !! Μην αγχώνεσαι όλα καλά θα είναι θέλει προσοχή αλλά όχι άγχος ! 
 

εγω πήγα 27 στον ντοκ με έβγαλε 8 εβδομάδων αλλά στάνταρ κάπου το χάνει έτσι έκανε και στο γιο μου και μόλις έκανα αυχενική ήρθαν στα ίσα τους οι μετρήσεις μου. Φύλλο είναι πολύ νωρίς να δούμε. Το κουκούτσι είναι παρά πολύ ήσυχο τόσο που με αγχώνει κάθε μέρα αν όλα πάνε καλά. Δεν εχω τίποτα. Δόξα το θεό ! 
μου έδωσε πητ 10/8 με ημερομηνία γέννησης πρώτα ο θεός 24 με 25/7. Η Αυχενική θα μας πει πολλά. 


 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, minnie26 είπε:

Εγώ υπνηλία δεν έχω , απλά είμαι με εμετούς τ πρωί και ένα ανακάτεμα μέσα στη μέρα ! Άντε , ωραία ! Αρχίζει και κλείνει σιγά σιγά … εγώ έχω κ τη δεύτερη τώρα να δω τι θα γίνει τώρα που θα πάω στις 11.. μακάρι να ναι όλα καλά γιτι αγχώθηκα μωρέ !

Όλα καλά θα είναι να μην αγχώνεσαι!! 

On 30/12/2022 at 9:51 ΜΜ, Avocatto είπε:

Καλησπέρα κορίτσια..για εμάς οι μέρες περνάνε πολυυυυ αργά..περιμένουμε να πάμε στις 4 Γενάρη να δούμε τι θα γίνει..αν κ όπως σας είπα οι ελπίδες μου λιγοστές ακόμα έχω ροη κ τις τελευταίες μέρες πόνους περιόδου..η γιατρός μου επιτρέπει  ντεπόν ή παναντολ με μέτρο πάντα κ περιμένουμε..τι γιορτές κ οι φετινές…ελπίζω κ εύχομαι όμως για όλες υγεία κ ΜΟΝΟ ευχάριστα τα νέα!!! 

Πως είσαι;; Με ροη και  πόνους πως και δεν σου είπε να πας να σε δει ;; Μήπως να πήγαινες έστω σε δημόσιο να κανείς έναν υπέρηχο; Εγω με το που ειχα λίγο αίμα η και καφέ μετά από μια μέρα πήγαινα να με δει 

Τουλάχιστον σου είπε να κανείς ενεση;

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Aria konsta είπε:

Ααα κατάλαβα !! Μην αγχώνεσαι όλα καλά θα είναι θέλει προσοχή αλλά όχι άγχος ! 
 

εγω πήγα 27 στον ντοκ με έβγαλε 8 εβδομάδων αλλά στάνταρ κάπου το χάνει έτσι έκανε και στο γιο μου και μόλις έκανα αυχενική ήρθαν στα ίσα τους οι μετρήσεις μου. Φύλλο είναι πολύ νωρίς να δούμε. Το κουκούτσι είναι παρά πολύ ήσυχο τόσο που με αγχώνει κάθε μέρα αν όλα πάνε καλά. Δεν εχω τίποτα. Δόξα το θεό ! 
μου έδωσε πητ 10/8 με ημερομηνία γέννησης πρώτα ο θεός 24 με 25/7. Η Αυχενική θα μας πει πολλά. 

Ωραία ρε σύ, ευχάριστα τα νέα σου ! Ποτέ έχετε αυχενική εσείς; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...