Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 26 λεπτά , Ele@n είπε:

      Ναι έκανα και έχω ένα γιο, τώρα παλεύω για δεύτερο αλλά δεν τα έχω καταφέρει...

      Το πρώτο φυσιολογικά και αν όχι είχες κάνει προεμφυτευτικο;; Εμείς απλά έχουμε άγχος να κάνουμε ένα παιδί γιατί μασ είπαν οι γενετιστές ότι μετά τα 35 αρχίζει και γίνεται δύσκολο το πράγμα  και τρέχουμε.Γενικά επειδή 5 χρόνια τρέχουμε θέλαμε λίγο να πάρουμε τον χρόνο μασ αλλά αφού  λένε αυτό με τα  35 δεν σταματάμε καθόλου από εξωσωματική σε εμβρυομεταφορα. Όταν έχεις ένα παιδάκι είναι διαφορετικά και από θέμα ψυχολογίας πιστεύω θα σε βοηθήσει. Εμείς για παράδειγμα με την ψυχολογία δεν το έχουμε αχααχαχαχα μέσα στο άγχος. Αλλά ρε παιδιά με όλα αυτά που να μην έχεις άγχος;

      πρίν από 8 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Το πρώτο φυσιολογικά και αν όχι είχες κάνει προεμφυτευτικο;; Εμείς απλά έχουμε άγχος να κάνουμε ένα παιδί γιατί μασ είπαν οι γενετιστές ότι μετά τα 35 δύσκολα ότι κάνετε τώρα και τρέχουμε. Γενικά επειδή 5 χρόνια τρέχουμε θέλαμε λίγο να πάρουμε τον χρόνο μασ αλλά επειδή λένε μέχρι 35 δεν σταματάμε καθόλου από εξωσωματική σε εμβρυομεταφορα. Όταν έχεις ένα παιδάκι είναι διαφορετικά και από θέμα ψυχολογίας πιστεύω θα σε βοηθήσει. Εμείς για παράδειγμα με την ψυχολογία δεν το έχουμε αχααχαχαχα μέσα στο άγχος. Αλλά ρε παιδιά με όλα αυτά που να μην έχεις άγχος;

      Σου εύχομαι αλήθεια να τα καταφέρεις μέσα από την καρδιά μου όλες οι κοπέλες το αξίζετε γιατί όλα η γυναίκα τα τραβάει . Έχεις κάνει αμνιοπαρακέντηση;;; Δεν ξέρουμε τ είναι το σωστό. Έχουμε το άγχος με το 1% της αμνιο. Ελπίζω αύριο που έχουμε υπέρηχο να είναι γερό το μωράκι μας 

Μανούλες Ιουλίου 2023


Evi!

Recommended Posts

15 ώρες πρίν, ´Ισιδα είπε:

Στέλλα καλησπέρα ! Συνήθως οι γιατροί όταν η αυχενική είναι καλή προτείνουν αλλά είσαι πάνω από 35 ετών προτείνουν να κανείς το νιπτ . Και αν το νιπτ δεν βγει καλό τότε σου λένε να κανείς εξέταση τροφόβλαστη για μεγαλύτερη σιγουριά . Από την άλλη αν η αυχενική δεν βγει καλή σου προτείνουν κατευθείαν τροφοβλαστη / αμνιοπαρακέντηση 

Εδώ που είμαι (Βέλγιο), το NIPT το κάνουν όλες ανεξαρτήτως ηλικίας και ιστορικού, αλλά είναι πολύ πιο φθηνό από ότι στην Ελλάδα και αν έχεις ασφάλεια στο καλύπτει συνήθως 100%. Επίσης, εδώ δεν υφίσταται η καμπύλη σακχάρου ως εξέταση. Θεωρείται βασανιστήριο. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλησπέρα!!! Έκανα την αυχενική διαφάνεια και είμαι πολύ χαρούμενη! Όλες οι μετρήσεις ήταν φυσιολογικές μετρήσαμε ύψος αγγεία πλακούντα με βρήκε 13+1 εβδ. που κανονικά βάσει περιόδου θα ήμουν 12+5 οπότε καινούριο μας μέλος @Avocattoμην ανησυχείς και καλωσηρθες, είναι λογικό να το βρίσκει μικρότερο ή μεγαλύτερο λόγω κύκλου ή καθυστερημένης σύλληψης

Έχω ΠΗΤ 3/7 θέλω γενικότερα να πάρω όλο τον μήνα γιατί είναι και πρώτο παιδάκι

μου έδωσε 80% πιθανότητα για αγοράκι

Καλα, για τα σύνδρομα σχεδόν τίποτα. Down 1/13000, τρισωμιες κάτω από 1/20000

είδαμε κεφάλι σαν πεταλουδίτσα. Κουνιόταν όλη την ώρα

ΟΙ υπόλοιπες που ειναι; Είχε και η Χρύσα αυχενική σήμερα και μια ακόμα είχε υπέρηχο

φιλιά σε όλες 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα σ ολη την παρεουλα .. @Avocatto καλως ηρθες κοριτσι μου στην παρεουλα ..ευχομαι να ειναι θεμα κυκλου και να εχεις μια ομορφη και τελειομηνη εγκυμοσυνη.

Σημερα εκανα κι εγω αυχενικη .. ολα καλα ..δε μου προτεινε η υπερηχογραφιστας ουτε nipt ουτε αμνιοπαρακεντηση .. μου ειπε οτι ιδανικα  θελουμε βαση τον πιθανοτητων της ηλικιας με τις οποιες ξεκιναμε να εχουμε 20πλασιο αριθμο .. εμεις το εχουμε πιασει το 20πλασιο ,οποτε μια χαρα.. πιθανη μου εδωσε τελικα 9/7/2023.. ειναι πολυ χαμηλα τα ποσοστα για προεκλαμψια και προωρο τοκετο ,οποτε ολα καλα..υπαρχει ομως μια μικρη κυστη στον πλακουντα.. μπορει ν απορροφηθει ..μπορει και οχι .. θα το παρακολουθουμε μη μεγαλωσει.. απλα αν μεγαλωσει (η ιδιαπιστευει πως δε θα μεγαλωσει) μπορει το μωρο να βγει λιποβαρες ..μου ειπε δεν ειναι ανησυχητικο ..θα το δουμε ξανα στην Β επιπεδου ..θα το βλεπω κ με τη γυναικολογο μου στους υπερηχους . Κατα τ αλλα ρινικο οστο ορατο,αυχενικη διαφανεια 1,6 ,κεφαλουραιο μηκος 58mm, ροη αιματος στην καρδια και στο ηπαρ οπως πρεπει να ειναι . Κατα 70% αγορακι ειπε ..

Ευχομαι σ ολα τα κοριτσια που περιμενουν να κανουν την αυχενικη καλη επιτυχια κι ομορφα,χαρουμενα νεακια.

2 ώρες πρίν, mariaalexiou είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!! Έκανα την αυχενική διαφάνεια και είμαι πολύ χαρούμενη! Όλες οι μετρήσεις ήταν φυσιολογικές μετρήσαμε ύψος αγγεία πλακούντα με βρήκε 13+1 εβδ. που κανονικά βάσει περιόδου θα ήμουν 12+5 οπότε καινούριο μας μέλος @Avocattoμην ανησυχείς και καλωσηρθες, είναι λογικό να το βρίσκει μικρότερο ή μεγαλύτερο λόγω κύκλου ή καθυστερημένης σύλληψης

Έχω ΠΗΤ 3/7 θέλω γενικότερα να πάρω όλο τον μήνα γιατί είναι και πρώτο παιδάκι

μου έδωσε 80% πιθανότητα για αγοράκι

Καλα, για τα σύνδρομα σχεδόν τίποτα. Down 1/13000, τρισωμιες κάτω από 1/20000

είδαμε κεφάλι σαν πεταλουδίτσα. Κουνιόταν όλη την ώρα

ΟΙ υπόλοιπες που ειναι; Είχε και η Χρύσα αυχενική σήμερα και μια ακόμα είχε υπέρηχο

φιλιά σε όλες 

Μπραβο Μαρακι μου ..πολυ ωραια τα νεακια σου..  δε βλεπω να συμπεθεροαζουμε ομως και στεναχωρεθηκα χαχα .. κι εμας 70% αγορι λεει ..ωασικα με ρωταει ..το πρωτο σου παιδακι το ειναι ..κοριτσακι λεω ..και μου λεει ..νομιζω πρεπει ν αγορασεις καινουργια ρουχαλακια ..και μετα μου ειπε οτι ειναι νωρις ακομα για να το πουμε με βεβαιοτητα κι οτι κατα 70% αγορακι .. ευχομαι γερα μωρακια να χουμε και δε με απασχολει καθολου το φυλο 🙂

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια μπραβο στα κοριτσια που είχαν τέλειες Αυχενικές!

οσο για την απόκλιση έχω εγω που εκανα εξωσωματική 4-5 μέρες πάει πίσω 

Σημερα εκανα υπέρηχο και όλα καλά αν και κουνιόταν συνέχεια  δεν μπορέσαμε να του βγάλουμε καλή φωτό χαχαχ

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια κ σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις,εύχομαι μόνο ευχάριστα νέα είτε με αυχενικές είτε οποιαδήποτε εξέταση!

θα σας γράψω όσο πιο αναλυτικά μπορώ τι έχει γίνει με εμένα..είχα τελευταία περίοδο 25 Οκτώβρη κ γόνιμες βάση εφαρμογής 9-13 Νοέμβρη με μοναδικές επαφές στις 9 κ 11 Νοέμβρη..(ναι τα έχω όλα σημειωμένα) Η αλήθεια είναι πως όταν έκανα το τεστ ζήτημα να είχα τρεις μέρες καθυστέρηση λόγω μεγάλου (35 μέρες) κ όχι τοσο σταθερού κύκλου.Κάνω λοιπόν το τεστ βγαίνει θετικό παθαίνω ένα σοκ λόγω πρώτης φοράς κ κατευθείαν παίρνω κλείνω ραντεβού με την γυναικολόγο σε τέσσερις μέρες..πηγαίνω μ λέει βλέπουμε ένα μικρό σάκο είναι πολύ νωρίς,το περίμενα αλλά ήθελα να πάω για να ηρεμήσω.Ξανακλεινουμε σε τρεις βδομάδας κ πάμε στις 21 Δεκέμβρη κ τότε είναι που αρχίζουν τα δύσκολα..με βλέπει με υπέρηχο από κάτω κ μου λέει για τις πιθανότητες που σας ανέφερα αρχικά..χάθηκε η γη κάτω από τα πόδια μου..μου λέει επίσης μπορεί να δω καφέ υγρά κ αίμα..κ την επόμενη όντως στο σκούπισμα είχα ελάχιστα καφέ..στις 23 μου έρχεται λιγο αίμα σοκ πάλι εγώ..πάω ξανά με εξετάζει με υπέρηχο μου λέει ο σάκος είναι εδω κ το λιγο σχηματισμένο έμβρυο..απλά περιμένουμε μου λέει..κ στις 24 μέχρι κ σήμερα έχω λιγο αίμα την ενημέρωσα κ απλά πρέπει να περιμένουμε αν βέβαια δεν προκύψει κατι έκτακτο.απλά πρέπει να περιμένουμε να δούμε αν μεγαλώνει..δεν είμαι αισιόδοξη έχω πέσει ψυχολογικά μια αρχίζω κλαίω μια παίρνω τα πάνω μου κ προσπαθώ να κάνω θετικές σκέψεις κ να λέω από μέσα μ πως όλα πάνε καλά..αλλά πως όταν υπάρχει λιγο αίμα ή καφέ?!ειλικρινα συγνώμη αν σας ζάλισα αλλά είναι κ μιας μορφής ψυχοθεραπεία να τα λες κάπου που θα σε καταλάβουν..σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@mariaalexiouκαι @xrysaxrysoula σας είχα στο μυαλό μου απο το πρωί! Μπράβο βρε κορίτσια πολύ χάρηκα με τα νέα σας!  Τι ωραία που είναι καλά τα μωρουλια σας! Το συμπεθεριο χάλασε, αλλά δεν βαριέσαι :grin:

@Avocatto@Avocatto καταλαβαίνω την αγωνία σου, είναι κι αυτή η αναμονή που σε σκοτώνει. Δεν είναι κάτι ξεκάθαρο για να πεις, θα στεναχωρηθω η θα χαρώ ρε παιδί μου. Η μέση είναι η χειρότερη. Τώρα για το αίμα, πολλές κοπέλες έχουν δει και πήγαν όλα καλά. Δεν ξέρω,δεν θέλω να σε γεμίζω κι ελπίδες αλλά αν δεν υπήρχαν καθόλου δεν θα σε άφηνε ο γιατρός να περιμένεις. Τι να πω, υπομονή και εύχομαι πραγματικά τα καλύτερα. 

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, foza είπε:

Καλησπερα κοριτσια μπραβο στα κοριτσια που είχαν τέλειες Αυχενικές!

οσο για την απόκλιση έχω εγω που εκανα εξωσωματική 4-5 μέρες πάει πίσω 

Σημερα εκανα υπέρηχο και όλα καλά αν και κουνιόταν συνέχεια  δεν μπορέσαμε να του βγάλουμε καλή φωτό χαχαχ

Μπραβο κοριτσι μου . Ωραια τα νεακια σου.. καλη αυχενικη .. ολα θα πανε τελεια 🙂

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Πραγματικά χαίρομαι για όλες και συγγνώμη που δεν τα βλέπω όλα και δεν σας προλαβαίνω μερικές φορές! @foza ας κουνιέται αυτό και ας μη του βγάλεις καλή φωτογραφία! Κι εγώ που το έχω στην αυχενική τι κατάλαβα, ίδιο ο πατέρας του! έχει το μέτωπό του, και την κεφάλα του, θα τρελαθώ. Πραγματικά χαίρομαι που πάνε όλα καλά!

@ΜomOf4/ @Motherof3 (πραγματικά γελάω με αυτόν τον αυτοσαρκασμό σου) το νιπτ είναι υποχρεωτικό εκεί για όλες τις ηλικίες; μιας και έχεις εικόνα, τι σου δείχνει; Δεν μου το πρότεινε κανείς, όμως επειδή έχεις εμπειρία, μίλα μας αναλυτικότερα όταν μπορέσεις (εκτός αν τα έχεις ξαναπεί και δεν το είδα)

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

On 25/12/2022 at 6:12 ΜΜ, Motherof3 είπε:

Καλά Χριστούγεννα σε όλες! Εγώ μόλις μπήκα στην 10η εβδομάδα, NIPT θα κάνω υποχρεωτικά στις 17-1 γιατί είμαι στο εξωτερικό και εδώ είναι απαραίτητο και αυχενική στις 19-1. Από αναγούλες πως πάτε; Εγώ δεν μπορώ να φάω σχεδόν τίποτα, όλα τα φαγώσιμα μου φαίνονται αηδιαστικά και όταν πια πεινάσω και φάω λίγο, το στομάχι μου με ταλαιπωρεί αφάνταστα. Επίσης, εμφάνισα ήδη υψηλό σάκχαρο (έχω μια προδιάθεση βέβαια) και σε μία εβδομάδα περίπου θα αρχίσω ενέσεις ινσουλίνης. 

Καλη και τελειομηνη εγκυμοσύνη! Χρονια πολλα να χαίρεσαι την οικογένεια σου! Καλη επιτυχια στις εξετασεις σου. Τι ωραια που καλύπτετε το νιπτ εξω.. Αν δεν υπαρχει αλλη λυση για το σακχαρο κ ειναι τοσο ανεβασμενο αναγκαστικά ινσουλίνη.. Αν δεν κανω λαθος προστατευεις κ το μωρο ετσι οσο γινεται..Το καλο ειναι οτι υπαρχουν τροποι να ελεγχουμε καποια θεματακια..Ετσι να σκεφτομαστε κ ολα θα πανε καλα!Με το καλο!! 

On 25/12/2022 at 8:07 ΜΜ, Avocatto είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,χρόνια πολλά με υγεία σε όλους!Ευχομαι στις μέλλουσες μανούλες μια εύκολη κ γεμάτη χαρές εγκυμοσύνη!Ειμαι κ γώ εγκύουλα στο πρώτο μου κ υπολογίζεται τέλη Ιουλίου η πιθανή ημερομηνία..θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει τύχει σε κάποια από εσάς να φαίνεται στο υπέρηχο διαφορετική εβδομάδα από ότι υπολογίζετε κανονικά σύμφωνα με την τελευταία μέρα περιόδου;Εμενα για παράδειγμα μου βγάζει η γιατρός στο υπέρηχο ότι είμαι σχεδον έξι εβδομάδων ενώ με την τελευταία περίοδο θα έπρεπε να δείχνει οχτώ εβδομάδων!Θα μπορούσα βέβαια να σας πω ακριβώς την ιστορία μου απλά δεν θέλω να σας ζαλίζω γράφοντας ολόκληρο σεντόνι..φυσικά όμως αν θέλετε μπορώ να σας γράψω λεπτομέρειες!

Ευχομαι να σου πάνε ολα καλα και να προκειται για καθυστερημένη σύλληψη συγκριτικά με αυτο που υπολογιζεις.. Ειναι ψυχοφθορο και αυτο με την αναμονή, αλλα οσο μπορεις θετικες σκεψεις. Οτι ειναι να γινει θα γινει και δεν αλλαζει τιποτα με το να αγχωθεις παραπανω. Μια κουβεντα ειναι αυτο που λεω το ξερω...Αλλα εγω μεχρι στιγμης στο μεγαλο δρομο που εκανα μεχρι τωρα επειδη ειχε πολλα βήματα αναμονης σκεφτόμουν ποιο ειναι το χειρότερο σενάριο που περιμένω κ κατεληγα παντα στο οτι ειμαστε αγαπημενοι και υγιείς ως ζευγαρι (εγω εχω θεματακια αλλα ειμαι σταθερα προς το παρον, γι αυτο σκεφτομαι ετσι) και θα προσπαθουμε οσο χρειαστει και μπορουμε για αυτα που επιθυμουμε...Οποτε παρτο λιγο αλλιως γιατι τρελαινομαστε απ το αγχος με ολα εμεις οι γυναικες με αυτα που τραβαμε.. Ελπιζω μην σε ζαλιζω...Υπομονή και ο καινούργιος χρονος ειμαι σιγουρη οτι θα σου φέρει αυτο που επιθυμεις!!! 

21 ώρες πρίν, mariaalexiou είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!! Έκανα την αυχενική διαφάνεια και είμαι πολύ χαρούμενη! Όλες οι μετρήσεις ήταν φυσιολογικές μετρήσαμε ύψος αγγεία πλακούντα με βρήκε 13+1 εβδ. που κανονικά βάσει περιόδου θα ήμουν 12+5 οπότε καινούριο μας μέλος @Avocattoμην ανησυχείς και καλωσηρθες, είναι λογικό να το βρίσκει μικρότερο ή μεγαλύτερο λόγω κύκλου ή καθυστερημένης σύλληψης

Έχω ΠΗΤ 3/7 θέλω γενικότερα να πάρω όλο τον μήνα γιατί είναι και πρώτο παιδάκι

μου έδωσε 80% πιθανότητα για αγοράκι

Καλα, για τα σύνδρομα σχεδόν τίποτα. Down 1/13000, τρισωμιες κάτω από 1/20000

είδαμε κεφάλι σαν πεταλουδίτσα. Κουνιόταν όλη την ώρα

ΟΙ υπόλοιπες που ειναι; Είχε και η Χρύσα αυχενική σήμερα και μια ακόμα είχε υπέρηχο

φιλιά σε όλες 

Μπράβο κοριτσι συγχαρητήρια για την αυχενικη σου!!! Τωρα που μαθαμε και απο αυτα ξερουμε οτι τα αποτελέσματα σου ειναι τελεια!!! Καλη συνεχεια στην εγκυμοσύνη σου λοιπον με λιγοτερο άγχος!!! 

19 ώρες πρίν, xrysaxrysoula είπε:

Καλησπερα και χρονια πολλα σ ολη την παρεουλα .. @Avocatto καλως ηρθες κοριτσι μου στην παρεουλα ..ευχομαι να ειναι θεμα κυκλου και να εχεις μια ομορφη και τελειομηνη εγκυμοσυνη.

Σημερα εκανα κι εγω αυχενικη .. ολα καλα ..δε μου προτεινε η υπερηχογραφιστας ουτε nipt ουτε αμνιοπαρακεντηση .. μου ειπε οτι ιδανικα  θελουμε βαση τον πιθανοτητων της ηλικιας με τις οποιες ξεκιναμε να εχουμε 20πλασιο αριθμο .. εμεις το εχουμε πιασει το 20πλασιο ,οποτε μια χαρα.. πιθανη μου εδωσε τελικα 9/7/2023.. ειναι πολυ χαμηλα τα ποσοστα για προεκλαμψια και προωρο τοκετο ,οποτε ολα καλα..υπαρχει ομως μια μικρη κυστη στον πλακουντα.. μπορει ν απορροφηθει ..μπορει και οχι .. θα το παρακολουθουμε μη μεγαλωσει.. απλα αν μεγαλωσει (η ιδιαπιστευει πως δε θα μεγαλωσει) μπορει το μωρο να βγει λιποβαρες ..μου ειπε δεν ειναι ανησυχητικο ..θα το δουμε ξανα στην Β επιπεδου ..θα το βλεπω κ με τη γυναικολογο μου στους υπερηχους . Κατα τ αλλα ρινικο οστο ορατο,αυχενικη διαφανεια 1,6 ,κεφαλουραιο μηκος 58mm, ροη αιματος στην καρδια και στο ηπαρ οπως πρεπει να ειναι . Κατα 70% αγορακι ειπε ..

Ευχομαι σ ολα τα κοριτσια που περιμενουν να κανουν την αυχενικη καλη επιτυχια κι ομορφα,χαρουμενα νεακια.

Μπραβο Μαρακι μου ..πολυ ωραια τα νεακια σου..  δε βλεπω να συμπεθεροαζουμε ομως και στεναχωρεθηκα χαχα .. κι εμας 70% αγορι λεει ..ωασικα με ρωταει ..το πρωτο σου παιδακι το ειναι ..κοριτσακι λεω ..και μου λεει ..νομιζω πρεπει ν αγορασεις καινουργια ρουχαλακια ..και μετα μου ειπε οτι ειναι νωρις ακομα για να το πουμε με βεβαιοτητα κι οτι κατα 70% αγορακι .. ευχομαι γερα μωρακια να χουμε και δε με απασχολει καθολου το φυλο 🙂

Συγχαρητήρια και για τη δικη σου αυχενική Χρυσα μας!! Πολυ ωραια νεα!!! Εφόσον η γιατρός μπορει να προβλεψει τι μπορει να συμβει με την κύστη και δεν υπάρχει καποιο ανησυχητικό σεναριο ολα καλα θα πάνε! Κ εγω ΠΗΤ μαλλον 8/7.. Για να δουμε θα πεσουν μεσα για το φύλο σε ολες μας... Κατι που με μπερδεψε εμενα η δικη μου γιατρός. Μου ειπε οτι ειναι λιγο μικρότερο στην αρχη αν και δεν μου αλλαξε την ΠΗΤ.. Ημουν 11 και 6 στην αυχενικη και το μηκος του ηταν 6,3 εκατοστα.. Κ τώρα με αυτο που εγραψες για το δικο σου κεφαλουραιο μηκος εγω μπερδευτηκα δεν ειμαι σίγουρη εν τέλη ποτε ειναι η Πητ. Αν εχει σχεση το μηκος με την ημερομηνία γεννησης...?Απο μονη μου αυτες οι σκεψεις βεβαια οπως καταλαβαινεις... 🤣

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, xrysaxrysoula είπε:

Μπραβο κοριτσι μου . Ωραια τα νεακια σου.. καλη αυχενικη .. ολα θα πανε τελεια 🙂

Σε ευχαριστώ πολύ Χρυσα να είσαι καλά!!

5 ώρες πρίν, mariaalexiou είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Πραγματικά χαίρομαι για όλες και συγγνώμη που δεν τα βλέπω όλα και δεν σας προλαβαίνω μερικές φορές! @foza ας κουνιέται αυτό και ας μη του βγάλεις καλή φωτογραφία! Κι εγώ που το έχω στην αυχενική τι κατάλαβα, ίδιο ο πατέρας του! έχει το μέτωπό του, και την κεφάλα του, θα τρελαθώ. Πραγματικά χαίρομαι που πάνε όλα καλά!

@ΜomOf4/ @Motherof3 (πραγματικά γελάω με αυτόν τον αυτοσαρκασμό σου) το νιπτ είναι υποχρεωτικό εκεί για όλες τις ηλικίες; μιας και έχεις εικόνα, τι σου δείχνει; Δεν μου το πρότεινε κανείς, όμως επειδή έχεις εμπειρία, μίλα μας αναλυτικότερα όταν μπορέσεις (εκτός αν τα έχεις ξαναπεί και δεν το είδα)

Α τόσο καλά φαίνεται στην αυχενική ;;; Ωραία  

Όσες κάνατε αυχενική πείτε και σε μένα πως γίνετε γιατί σαν πρωτάρα δεν έχω ιδέα υπέρηχος είναι; Κολπικά η απο πάνω το βάζουν ;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια καλησπέρα ! Πήγα για εγώ υπέρηχο , είναι 8εβδ και 5ημ.. κάναμε υπέρηχο απ τη κοιλιά καθώς τα μωράκια μας μπορούσαμε να τ δούμε κ υπέρηχο στη κοιλιά ! Μεγάλωσαν , το ένα κουνούσε χεράκι κ ποδαράκι … είχα μια αποκόλληση η οποία αρχίζει να επουλώνεται είπε ο γιατρός αλλά τώρα έχω άλλη μια πολύ μικρή😦 Είμαστε καλά κ δεν μας ανησυχεί είπε .. το αιτιολόγησε λόγω το ότι έχω χαμηλή προγεστερονη διότι ο οργανισμός μου δεν την απορροφά όπως θα έπρεπε ! Όποτε η λύση είναι να συνεχίσω ξαπλωμένη χωρίς πολλά πολλά ! Τι να κάνω.. ότι χρειάζεται !

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , minnie26 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα ! Πήγα για εγώ υπέρηχο , είναι 8εβδ και 5ημ.. κάναμε υπέρηχο απ τη κοιλιά καθώς τα μωράκια μας μπορούσαμε να τ δούμε κ υπέρηχο στη κοιλιά ! Μεγάλωσαν , το ένα κουνούσε χεράκι κ ποδαράκι … είχα μια αποκόλληση η οποία αρχίζει να επουλώνεται είπε ο γιατρός αλλά τώρα έχω άλλη μια πολύ μικρή😦 Είμαστε καλά κ δεν μας ανησυχεί είπε .. το αιτιολόγησε λόγω το ότι έχω χαμηλή προγεστερονη διότι ο οργανισμός μου δεν την απορροφά όπως θα έπρεπε ! Όποτε η λύση είναι να συνεχίσω ξαπλωμένη χωρίς πολλά πολλά ! Τι να κάνω.. ότι χρειάζεται !

Δες το θετικά, όταν θα γεννηθούν θα εχεις λίγο τρέξιμο παραπάνω μιας και που θα είναι 2. Οπότε ευκαιρία τώρα να ξεκουραστείς! 

Πέρα από την πλάκα, καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο να είσαι όλη την ώρα ξαπλωμένη κτλ, αλλά είναι για καλό!μερικές βδομάδες ακόμα υπομονή να '' δέσουν καλά ''! 

Πω πω τι πλάκα που έχει να τα βλέπεις 2 τα μικρούλια ε;; στην αυχενική θα είναι ακόμα πιο τέλειο σίγουρα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, minnie26 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα ! Πήγα για εγώ υπέρηχο , είναι 8εβδ και 5ημ.. κάναμε υπέρηχο απ τη κοιλιά καθώς τα μωράκια μας μπορούσαμε να τ δούμε κ υπέρηχο στη κοιλιά ! Μεγάλωσαν , το ένα κουνούσε χεράκι κ ποδαράκι … είχα μια αποκόλληση η οποία αρχίζει να επουλώνεται είπε ο γιατρός αλλά τώρα έχω άλλη μια πολύ μικρή😦 Είμαστε καλά κ δεν μας ανησυχεί είπε .. το αιτιολόγησε λόγω το ότι έχω χαμηλή προγεστερονη διότι ο οργανισμός μου δεν την απορροφά όπως θα έπρεπε ! Όποτε η λύση είναι να συνεχίσω ξαπλωμένη χωρίς πολλά πολλά ! Τι να κάνω.. ότι χρειάζεται !

Άντε όλα καλά!!!! Σου είπε για αυχενική πότε; Στο μεταξύ εγώ έκανα χτες υπέρηχο και τον έκανε πάλι ενδοκολπικα ενώ ήμουν 10+2.. ελπίζω να ήταν τελευταία φορά έτσι γιατί με ενοχλεί... Κάτι τα ενδοκολπικα υπόθετα, κάτι οι υπέρηχοι, έχει πέσει πολλή κινητικότητα στην περιοχή και δεν μπορώ πια!!!!

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Geogi είπε:

Δες το θετικά, όταν θα γεννηθούν θα εχεις λίγο τρέξιμο παραπάνω μιας και που θα είναι 2. Οπότε ευκαιρία τώρα να ξεκουραστείς! 

Πέρα από την πλάκα, καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο να είσαι όλη την ώρα ξαπλωμένη κτλ, αλλά είναι για καλό!μερικές βδομάδες ακόμα υπομονή να '' δέσουν καλά ''! 

Πω πω τι πλάκα που έχει να τα βλέπεις 2 τα μικρούλια ε;; στην αυχενική θα είναι ακόμα πιο τέλειο σίγουρα

Είμαι ευγνώμων και μόνο που έχω καταφέρει να είμαι έγκυος με τη πρώτη μου προσπαθεί στην εξωσωματική … θα κάνω ότι χρειάζεται ! Μου είπε στον 4ο ξεκινάει κ παράγει ο πλακούντας προγεστερονη , όποτε υποθέτω πως απ τότε θα είμαι πιο χαλαρή ! Τι να κάνουμε ! Ρε σύ, είναι τρέλα ! Έβλεπα να κουνάει ποδι κ χεράκι και είχα τρελαθεί απ τη χαρά ! Το άλλο κοιμόταν ! Ποιος ξέρει ! Χαχα!

Ανυπομονώ κ γώ για την αυχενική να δω πως θα είναι!

πρίν από 31 λεπτά , LeneL είπε:

Άντε όλα καλά!!!! Σου είπε για αυχενική πότε; Στο μεταξύ εγώ έκανα χτες υπέρηχο και τον έκανε πάλι ενδοκολπικα ενώ ήμουν 10+2.. ελπίζω να ήταν τελευταία φορά έτσι γιατί με ενοχλεί... Κάτι τα ενδοκολπικα υπόθετα, κάτι οι υπέρηχοι, έχει πέσει πολλή κινητικότητα στην περιοχή και δεν μπορώ πια!!!!

Χαχαχα! Εγώ δεν έχω θέμα .. είχα αρχίσει να ενοχλούμε όταν πήγαινε συνέχεια Θεσσαλονίκη για να με βλέπει ο εξωσωματικός κ έλεγα πάλι θα μου το δει ; Άλλη δουλειά δε κάνω εκτός απ τ να μου βλέπει και να το σκαλίζει ! 😂 Τώρα αυτό είναι παιχνίδι αφού βλέπουμε μωρά ! Χαχα! 
 

Εγω σήμερα περίμενα πως θα κάναμε κολπικά αλλά με ξάφνιασε και μ λέει θα προσπαθήσουμε απ τη κοιλιά κ αν δεν φαίνονται τότε θα κάνουμε κολπικά .. αλλά τσουπ πετάχτηκαν!

Δεν μ είπε για αυχενική πότε.. έχω ραντεβού ξανά σε 2 εβδομάδες όποτε τότε πιστεύω θ μ πει να κλείσω κ για αυχενική … μου είπε ότι απ τ επόμενο ραντεβού μετά θα με βλέπει 1 φορά τ μήνα κ όχι 2… εσείς κάθε ποτέ κάνετε υπέρηχο ; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , minnie26 είπε:

Είμαι ευγνώμων και μόνο που έχω καταφέρει να είμαι έγκυος με τη πρώτη μου προσπαθεί στην εξωσωματική … θα κάνω ότι χρειάζεται ! Μου είπε στον 4ο ξεκινάει κ παράγει ο πλακούντας προγεστερονη , όποτε υποθέτω πως απ τότε θα είμαι πιο χαλαρή ! Τι να κάνουμε ! Ρε σύ, είναι τρέλα ! Έβλεπα να κουνάει ποδι κ χεράκι και είχα τρελαθεί απ τη χαρά ! Το άλλο κοιμόταν ! Ποιος ξέρει ! Χαχα!

Ανυπομονώ κ γώ για την αυχενική να δω πως θα είναι!

Χαχαχα! Εγώ δεν έχω θέμα .. είχα αρχίσει να ενοχλούμε όταν πήγαινε συνέχεια Θεσσαλονίκη για να με βλέπει ο εξωσωματικός κ έλεγα πάλι θα μου το δει ; Άλλη δουλειά δε κάνω εκτός απ τ να μου βλέπει και να το σκαλίζει ! 😂 Τώρα αυτό είναι παιχνίδι αφού βλέπουμε μωρά ! Χαχα! 
 

Εγω σήμερα περίμενα πως θα κάναμε κολπικά αλλά με ξάφνιασε και μ λέει θα προσπαθήσουμε απ τη κοιλιά κ αν δεν φαίνονται τότε θα κάνουμε κολπικά .. αλλά τσουπ πετάχτηκαν!

Δεν μ είπε για αυχενική πότε.. έχω ραντεβού ξανά σε 2 εβδομάδες όποτε τότε πιστεύω θ μ πει να κλείσω κ για αυχενική … μου είπε ότι απ τ επόμενο ραντεβού μετά θα με βλέπει 1 φορά τ μήνα κ όχι 2… εσείς κάθε ποτέ κάνετε υπέρηχο ; 

Η στιγμή που τα βλέπεις να κουνιούνται είναι μοναδική κι εγώ γελούσα συνέχεια, σε σημείο που δεν μπορούσε ο γιατρός να δει καλά χάχα. 

Εμένα μέχρι και την αυχενική που είναι την επόμενη εβδομάδα, ανά δύο βδομάδες με έβλεπε. Μετά την αυχενική, αν όλα πάνε καλά, λογικά 1 φορά το μήνα θα με βλέπει, αλλά ακόμα δεν μου εχει πει κάτι,την επόμενη βδομάδα θα σας πω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...