Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Ήχοι στον ύπνο του μωρού


PeNa

Recommended Posts

Γειά σας φίλοι και φίλες,πρώτο ποστ εδώ.

Πρώτη φορά γονείς , ενός πανέμορφου κοριτσιού (τι θα έλεγες ρε φίλε για το παιδί σου 😛 )  και η ευτυχία και το άγχος έχουν φτάσει στο κατακόρυφο.

Η μπέμπα είναι γενικά ένα ήσυχο μωρό που τρέφεται πλέον με μπιπερό (γάλα humana 1) αφού παρά τον θήλασμο και τα θήλαστρα,πιστέψτε το ή όχι μετά την 20η ημέρα , η αντίδραση της στο γάλα το μητρικό ήταν "πάρτε το απο εδώ πληβείοι" 😛

πλέον απο τα 50-60 έχουμε πάει στα 80-90 ml 7 φορές την ημέρα  τώρα που 40αρίζουμε σε μέρες.

Ευτυχώς αυτό το πρώτο 40ημερο μπορέσαμε και ημασταν και οι 2 εδώ,αφου εγώ ο Pe μπόρεσα να πάρω ...άδεια απο την σημαία :P  για να βοηθήσω τη Na τον πρώτο δύσκολο καιρό.

Ο λόγος που γράφω εδώ ειναι οι διάφοροι ήχοι οταν κοιμάτα που κάνει η μπέμπα και θέλω να δώ αν συμβαίνει και σε άλλους.

1.ήχοι σαν γέλιο μέσα στον υπνο της.

2.ήχοι σαν κλάμα,που μοιάζει σαν λόξυγγας -απο αυτόν έχουμε μετά το φαγητό ,αλλα σταματάει-

3.ηχοι σαν καραμούζα ,έτσι στο πουθενα, αντε μια δυο φορές την εβδομάδα,

 

Γενικά τη μυτούλα την καθαρίζουμε καθε 2 μέρες ή οποτε εχει μυξούλες , κλάμα αρκετό καθε φορά που βλέπει τον φυσιολογικό ορο, τη λυπάμαι μωρέ την καημένη.

Δεν εχουμε βγεί καθόλου,παρα μόνο εγώ για τα απολύτως απαραίτητα (εποχές Lockdown μου θύμισε :P  θερμοκρασίες κανονικές (22-23) υγρασίες σωστές (45-60)

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, PeNa είπε:

Γειά σας φίλοι και φίλες,πρώτο ποστ εδώ.

Πρώτη φορά γονείς , ενός πανέμορφου κοριτσιού (τι θα έλεγες ρε φίλε για το παιδί σου 😛 )  και η ευτυχία και το άγχος έχουν φτάσει στο κατακόρυφο.

Η μπέμπα είναι γενικά ένα ήσυχο μωρό που τρέφεται πλέον με μπιπερό (γάλα humana 1) αφού παρά τον θήλασμο και τα θήλαστρα,πιστέψτε το ή όχι μετά την 20η ημέρα , η αντίδραση της στο γάλα το μητρικό ήταν "πάρτε το απο εδώ πληβείοι" 😛

πλέον απο τα 50-60 έχουμε πάει στα 80-90 ml 7 φορές την ημέρα  τώρα που 40αρίζουμε σε μέρες.

Ευτυχώς αυτό το πρώτο 40ημερο μπορέσαμε και ημασταν και οι 2 εδώ,αφου εγώ ο Pe μπόρεσα να πάρω ...άδεια απο την σημαία :P  για να βοηθήσω τη Na τον πρώτο δύσκολο καιρό.

Ο λόγος που γράφω εδώ ειναι οι διάφοροι ήχοι οταν κοιμάτα που κάνει η μπέμπα και θέλω να δώ αν συμβαίνει και σε άλλους.

1.ήχοι σαν γέλιο μέσα στον υπνο της.

2.ήχοι σαν κλάμα,που μοιάζει σαν λόξυγγας -απο αυτόν έχουμε μετά το φαγητό ,αλλα σταματάει-

3.ηχοι σαν καραμούζα ,έτσι στο πουθενα, αντε μια δυο φορές την εβδομάδα,

 

Γενικά τη μυτούλα την καθαρίζουμε καθε 2 μέρες ή οποτε εχει μυξούλες , κλάμα αρκετό καθε φορά που βλέπει τον φυσιολογικό ορο, τη λυπάμαι μωρέ την καημένη.

Δεν εχουμε βγεί καθόλου,παρα μόνο εγώ για τα απολύτως απαραίτητα (εποχές Lockdown μου θύμισε :P  θερμοκρασίες κανονικές (22-23) υγρασίες σωστές (45-60)

 

Καλησπέρα και σε σένα,να σου ζήσει το μπεμπακι! Αυτοί οι ήχοι που λες,μου ακούγονται φυσιολογικοί και η δικιά μου τον πρώτο μήνα έκανε κάτι περίεργα γουρουνισματα,κάτι ρουθουνισματα,χτυπιοταν και ξεφυσουσε,μέχρι και βίντεο της έβγαλα και το έδειξα στον παιδίατρο. Όλα μια χαρά,δεν είχε τίποτα,έτσι κοιμούνται τα παιδιά μου είχε πει. Μέχρι σήμερα που είναι δύο μηνών,κάνει κάτι περίεργα,αλλά είναι πιο ήρεμη σε σχέση με τις αρχές. Αν πάντως αγχώνεσαι πολύ,βγάλε και εσύ ένα βίντεο για να το δει ο γιατρός. Αυτό με το Pe και το Νa που είπες δεν το κατάλαβα 😁

Link to comment
Share on other sites

Και μένα βγάζει αυτούς τους ήχους και παράλληλα κουνιέται. Μετά τις 40 μέρες το ελάττωσε ωστόσο ακόμα συμβαίνει σχεδόν κάθε βράδυ (είναι 3 μηνών). Η παιδίατρος μου είχε πει οτι είναι φυσιολογικό. Πλέον σε μας έχει προστεθεί και το πιπίλισμα του αντίχειρα σε όλες τις κινήσεις που κάνει το βράδυ. 


Το μεγάλο μου θέμα μου εμένα είναι οτι δεν μπορώ να καταλάβω εάν όντως κοιμάται όταν τα κάνει όλα αυτά ή πρέπει να την σηκώσω από την κούνια για να την ξανακοιμήσω. 

Link to comment
Share on other sites

Για τους ήχους δεν ξέρω να σου πω. Αυτό που έχω να σου πω είναι μπράβο σας σαν ζευγάρι που αντιμετωπίζετε έτσι τον ερχομό ενός μωρού, σαν ένα χαρμόσυνο γεγονός που γιορτάζετε σαν ομάδα. Όχι σαν βάρος που πρέπει να σηκώνει αποκλειστικά και μόνο η γυναίκα, και μάλιστα αν παραπονεθεί κατηγορείται ότι δεν είναι καλή μάνα.

Ο δικός μου ο άντρας σιγά μην ξέρει τι ήχους κάνει το μωρό στον ύπνο του. Άσε που οι μόνοι ήχοι που ακούγονται έτσι κι αλλιώς είναι το ροχαλητό του, που τραντάζει όλο το σπίτι. Τι να πω, από τότε που έχει γεννηθεί το μωρό, έχουμε ρεσιτάλ. Ρεσιτάλ ύπνου και ροχαλητού. Τόσο πολύ δεν έχει κοιμηθεί και δεν έχει ροχαλίσει σε όλη του τη ζωή. Λες και το κάνει επίτηδες...

Συγνώμη για το off topic, είχα μια δύσκολη νύχτα (και όχι από το μωρό εν τω μεταξύ) και κάπου έπρεπε να πω τον πόνο μου...

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...