Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Αχ μην κάνεις τεστ τόσο νωρίς,τζάμπα λεφτά ρε συ..Εμένα μέχρι χθες το πρωί έδειχνε αρνητικό,το μεσημέρι έδειξε αχνό θετικο.Περιμενε έξι μέρες τουλάχιστον,γιατί αλλιώς θα σου δείξει αρνητικό και θα στεναχωρεθεις.

      Αυτό βασικά …. 

Καμπύλη σακχάρου - αποτελέσματα


WomensPower

Recommended Posts

Καλησπέρα σας κορίτσια! Ήθελα να ρωτήσω  αν κάποια στην καμπύλη είχε στη δεύτερη μέτρηση τιμή κάτω του φυσιολογικού.. ενώ μετά στην τρίτη μέτρηση επανήλθε εντός φυσιολογικών ορίων... και τι της είπε ο γιατρός της...χρειάστηκε ενδοκρινολόγο? 

Εμένα τα αποτελέσματα της καμπύλης είναι τα εξής: 

προ λήψεως γλυκόζης: 89   (70-120)

60' μετά τη λήψη: 102  (110-170) 

120' μετά τη λήψη: 92   ( 70-120)

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Μια χαρά μου φαίνεται εμένα η καμπύλη σου, βέβαια γιατρός δεν είμαι. Δεν έχεις μεγάλες αυξομειώσεις κι αυτό είναι πολύ καλό. Πάντως τα όρια που δίνει το μικροβιολογικό σου είναι λάθος, σύμφωνα με την Ελληνική Διαβητολογική Εταιρεία, τα όρια για την εγκυμοσύνη είναι

Νηστείας: <92

1 ώρας: <180

2 ωρών: <153

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Viik είπε:

Καλησπέρα! Μια χαρά μου φαίνεται εμένα η καμπύλη σου, βέβαια γιατρός δεν είμαι. Δεν έχεις μεγάλες αυξομειώσεις κι αυτό είναι πολύ καλό. Πάντως τα όρια που δίνει το μικροβιολογικό σου είναι λάθος, σύμφωνα με την Ελληνική Διαβητολογική Εταιρεία, τα όρια για την εγκυμοσύνη είναι

Νηστείας: <92

1 ώρας: <180

2 ωρών: <153

Σ ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου... Γενικώς έχει πολύ αξιόπιστα αποτέλεσμα το συγκεκριμένο εργαστήριο...αλλά στη καμπύλη κ μενα τα όρια μου φάνηκαν διαφορετικά σε σχέση με άλλα εργαστήρια... Απλά με ανησύχησε η δεύτερη μέτρηση που ήταν λίγο χαμηλή...μήπως παθαινω υπογλυκαιμία χωρίς να το ξέρω..κ επηρεάζει το έμβρυο.... Και πάλι σ ευχαριστώ 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Θα τα δείξεις στον γιατρό σου και θα σου πει εκείνος! Υπογλυκαιμία με 102 σάκχαρο σίγουρα δεν παθαίνεις 😊 

Μην αγχώνεσαι! Αν παθαινες όντως υπογλυκαιμίες θα το είχες καταλάβει. Μια χαρά είναι η καμπύλη σου. Αξιοζήλευτη θα έλεγα, χαχα! Καλό βράδυ!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, WomensPower είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια! Ήθελα να ρωτήσω  αν κάποια στην καμπύλη είχε στη δεύτερη μέτρηση τιμή κάτω του φυσιολογικού.. ενώ μετά στην τρίτη μέτρηση επανήλθε εντός φυσιολογικών ορίων... και τι της είπε ο γιατρός της...χρειάστηκε ενδοκρινολόγο? 

Εμένα τα αποτελέσματα της καμπύλης είναι τα εξής: 

προ λήψεως γλυκόζης: 89   (70-120)

60' μετά τη λήψη: 102  (110-170) 

120' μετά τη λήψη: 92   ( 70-120)

 

 

Καλησπέρα καλή χρονιά και με το καλό το μωράκι σου. 

Όπως είπε πολύ σωστά η παραπάνω κοπέλα,οι τιμές στην εγκυμοσύνη δεν είναι αυτές που αναγράφονται ως τιμές αναφοράς στο μικροβιολογικό εργαστήριο που πήγες αλλά οι παραπάνω. Εννοείται όμως να ρωτήσεις και τον γυναικολόγο σου και βέβαια τον ενδοκρινολόγο ώστε να αξιολογηθούν σωστά τα αποτελέσματα. Πάντως έχεις πολύ καλές τιμές βάσει όσων γνωρίζω!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, SpiridoulaK είπε:

Καλησπέρα καλή χρονιά και με το καλό το μωράκι σου. 

Όπως είπε πολύ σωστά η παραπάνω κοπέλα,οι τιμές στην εγκυμοσύνη δεν είναι αυτές που αναγράφονται ως τιμές αναφοράς στο μικροβιολογικό εργαστήριο που πήγες αλλά οι παραπάνω. Εννοείται όμως να ρωτήσεις και τον γυναικολόγο σου και βέβαια τον ενδοκρινολόγο ώστε να αξιολογηθούν σωστά τα αποτελέσματα. Πάντως έχεις πολύ καλές τιμές βάσει όσων γνωρίζω!! 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!!! 

Η γιατρος μου μου είπε ότι ειναι μια χαρά οι τιμές..να μην ανησυχώ... Κ η αδερφή μου όταν ήταν έγκυος είχε την δεύτερη μέτρηση λίγο χαμηλή... Σε ενδοκρινολογο δεν το έψαξα...λέω μην αγχωθω κ μπω σε διαδικασία τέτοια... Τώρα είμαι 30η εβδομάδα.. κ σκέφτομαι ότι σε δύο εβδομάδες περίπου θα έχω και γ'επιπεδου υπερηχο ντοπλερ στον εμβρυολογο...οπότε αν δει κάτι περίεργο θα μου το πει!!! Σ ευχαριστώ πολύ κ πάλι..με το καλό και το δικό σου μωράκι!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...