Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 42 λεπτά , Angot είπε:

      κορίτσια 30+1 σήμερα και φτιάχνω τη τσάντα του μαιευτηρίου μου, ανάμεικτα συναισθήματα ! χάρα, άγχος,ανυπομονησία ,αβεβαιότητα για το τι θα προκύψει ,συγκίνηση , κλάμα (πραγματικά λες και εχω ανοίξει βρύση είναι)  , αναδρομή στο τι εχω περάσει , όνειρα, φοβος, περηφάνεια , και πολλά αλλά που ούτε καν ξεχωρίζω τι είναι  …. δε περίμενα ποτέ μια βαλιτσουλα mom’s bag να μου  δημιουργήσει τόσα πολλά συναισθήματα ! για το μόνο που ειμαι σίγουρη είναι ότι εχω κάνει ότι καλύτερο μπορώ για να έρθει αυτό το μωράκι στον κόσμο ! στο βρεφακι μ  θα πάρω μόνο μια αλλαξιά στην περιπτωση εστω 1% να το πάρω μαζί μ φεύγοντας  και μια εικονίτσα από την παναγια της τσαμπίκα! με κάποιες κοπέλες ξεκινήσαμε παρέα , κάποιες είστε πιο καινούριες!! καλή επιτυχία να ευχηθώ σε όλες μας, ευχαριστώ που με ακούγατε να σας πρήζω ( θα το κάνω μέχρι να γεννήσω βέβαια , ελπιζω για βδομαδες ακόμα 😉) γερά μωράκια να φέρουμε στον κόσμο και ας ταλαιπωρούμαστε!  να μου πείτε καλή τύχη από τώρα 🥰

      Όλα θα πάνε καλά και θα γυρίσεις σπίτι με το μωράκι σου τον σωστό χρόνο. Μεγάλη μέρα σήμερα η γιορτή των Βαΐων. Ο Θεός και η Παναγία να είναι μαζί σου! 🙏

Ονοματοδοσία... Σε απόγνωση


Αnjelika

Recommended Posts

Βρίσκομαι σε απόγνωση.

Έχω μια κορούλα 5χρ και πριν 3 μηνες γέννησα δίδυμα. Θελουμε να βαφτίσουμε τα δίδυμα μας λοιπόν σε λίγο καιρό, ένα αγόρι ένα κορίτσι και διαφωνούμε έντονα με τον σύζυγό μου για το όνομα του αγοριού. Το όνομα του πρώτου παιδιού βγάλαμε της πεθεράς μου, σχεδόν σαν να ήταν αυτονόητο. Το επόμενο κορίτσι λοιπόν θα πάρει της μαμάς μου και ενώ ο πεθερός μου έχει ακουστεί ο σύζυγος μου επιμένει να βγάλουμε τον μπαμπά του. Να σημειωθεί ότι κάθε μέρα έχω βοήθεια μόνο από τον πατέρα μου, όλη μέρα ασχολείται με τα μωρά, δεν πάει πουθενά, ταΐζει αλλάζει, κοιμιζει και θεωρούσα πιο δίκαιο να βγει το όνομα του. Ο σύζυγος δεν αναγνωρίζει τπτ, παραδοσιακά θεωρεί ότι πρέπει να βγει ο μπαμπάς του. Κάποιος πρότεινε ότι αφού ο ένας παππούς λέγεται Ιωάννης και ο άλλος Φώτιος να βγάλουμε και τα δύο και να φωνάζουμε "Φάνης"... Ή Φάννης! Θα χει γιορτή και 6 και 7 Ιανουαρίου και αν κάποιος νομίζει ότι λέγεται Φάνης από το Θεοφάνης θα του εύχεται γιατί γιορτάζει επίσης στις 6/1. Προσωπικά δεν υποστηρίζω τη συνήθεια των διπλών ονομάτων αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω. Οι καβγάδες μας είναι άνευ προηγούμενου. Αγαπώ τον άντρα μου και δεν θέλω να πληγωθεί αλλά θεωρώ και ανέντιμο προς τον μπαμπά μου να βγάλουμε τον άλλο παππού όταν προσφέρει τόσα. Συμβούλεψτε με τι θα προτείνατε να κάνω. Είμαι σε απόγνωση και κλαίω κάθε μέρα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 23 λεπτά , Αnjelika είπε:

Βρίσκομαι σε απόγνωση.

Έχω μια κορούλα 5χρ και πριν 3 μηνες γέννησα δίδυμα. Θελουμε να βαφτίσουμε τα δίδυμα μας λοιπόν σε λίγο καιρό, ένα αγόρι ένα κορίτσι και διαφωνούμε έντονα με τον σύζυγό μου για το όνομα του αγοριού. Το όνομα του πρώτου παιδιού βγάλαμε της πεθεράς μου, σχεδόν σαν να ήταν αυτονόητο. Το επόμενο κορίτσι λοιπόν θα πάρει της μαμάς μου και ενώ ο πεθερός μου έχει ακουστεί ο σύζυγος μου επιμένει να βγάλουμε τον μπαμπά του. Να σημειωθεί ότι κάθε μέρα έχω βοήθεια μόνο από τον πατέρα μου, όλη μέρα ασχολείται με τα μωρά, δεν πάει πουθενά, ταΐζει αλλάζει, κοιμιζει και θεωρούσα πιο δίκαιο να βγει το όνομα του. Ο σύζυγος δεν αναγνωρίζει τπτ, παραδοσιακά θεωρεί ότι πρέπει να βγει ο μπαμπάς του. Κάποιος πρότεινε ότι αφού ο ένας παππούς λέγεται Ιωάννης και ο άλλος Φώτιος να βγάλουμε και τα δύο και να φωνάζουμε "Φάνης"... Ή Φάννης! Θα χει γιορτή και 6 και 7 Ιανουαρίου και αν κάποιος νομίζει ότι λέγεται Φάνης από το Θεοφάνης θα του εύχεται γιατί γιορτάζει επίσης στις 6/1. Προσωπικά δεν υποστηρίζω τη συνήθεια των διπλών ονομάτων αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω. Οι καβγάδες μας είναι άνευ προηγούμενου. Αγαπώ τον άντρα μου και δεν θέλω να πληγωθεί αλλά θεωρώ και ανέντιμο προς τον μπαμπά μου να βγάλουμε τον άλλο παππού όταν προσφέρει τόσα. Συμβούλεψτε με τι θα προτείνατε να κάνω. Είμαι σε απόγνωση και κλαίω κάθε μέρα. 

να χαιρεσαι τα παιδακια σου!

προσωπικα αυτο που με ενοχλει στο θεμα με τα ονοματα,ειναι η απολυτοτητα καποιων ανθρωπων

προσωπικα δ το ειχα ποτε καημο,ηθελα ασχετα ονοματα.ο αντρας μου πιο παραδοσακος.βρηκαμε μια λυση που αρεσε κ στους δυο,πολυ πριν ερθουν τα παιδια

εσενα κ τον συζηγο σας αρεσει αυτη η λυση με τα δυο ονοματα των παππουδων;

δ συμβαινει συχνα,αλλα δ μου ακουγεται ασχημος ο συνδυασμος.αν γενικα οι σχεσεις ειναι καλες ως τωρα,θα ηταν μια λυση να μην φτασετε στα ακρα

κριμα να κλαις κ να στεναχωριεσαι

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα πραγματα ειναι τραγικα οπως θεωρω τραγικη κ τη παραδοση με τα ονοματα των παππουδων.

Δεν εχω να σου δωσω καμια συμβουλη δυστυχως, μονο να σου ευχηθω να καταληξετε συντομα σε μια κοινη λυση και να μη χαλατε τις καρδιες σας για τετοια πραγματα.

Να ειναι υγιη και καλοτυχα τα παιδακια σας!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα πράγματα δεν είναι σημαντικά, αλλά όταν είσαι μέσα και τα ζεις, καταλαβαίνεις ότι η απολυτοτητα των ανθρώπων είναι το θέμα, κι όχι τα ονόματα αυτά καθαυτά.

Χώρισα γι αυτό το θέμα, αλλά ήταν η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι. Η αφορμή, κι όχι η αιτία. Δεν το μετανιώνω, γιατί όταν έχεις πρόβλημα στα μικρά, θα έχεις και στα πιο σοβαρά.

Οπότε δεν έχω συμβουλή. Απλά σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου το θέμα να λυθεί. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχας αυτά τα θέματα θα έπρεπε να είναι ευχάριστα για το ζευγάρι και όχι να κάθεσαι να κλαίς και να στεναχωριέσαι! Τα συγκεκριμένα 2 ονόματα δε νομιζω ότι συνδυάζονται πάντως, μια λύση θα ήταν να δώσετε ένα άλλο που σας αρέσει άσχετο με τις οικογένειές σας.. Αν και το πρόβλημα δυστυχώς δεν είναι το όνομα όπως είπαν και οι προηγούμενες αλλά η συμπεριφορά του άντρα σου.. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Αν βγαλεις τον κορίτσι στον μπαμπά σου; η μαμά σου ισως να πικραθει λίγο αλλά είμαι σίγουρη πως θα καταλάβει..  Μια μικρή υποχώρηση για την οικογενειακή ηρεμια... 

Link to comment
Share on other sites

 Επειδή είναι ένα θέμα που μας έχει προβληματίσει κ εμας για διαφορετικούς λόγους όμως, έχουμε ρίξει αντίστοιχα πολλούς τσακωμούς σε σημείο να κοντέψουμε να χωρίσουμε, όποτε καταλαβαίνω την ψυχολογία σου. 
Θεωρώ ότι έχεις απόλυτο δίκιο και δεν στο λέω για να ρίξω λαδι στη φωτια. Αλλά γενικά θεωρώ την παράδοση αυτή εντελώς χαζή όταν γίνεται ιδιαίτερα υπο πίεση γονέων έμμεσα ή άμεσα με αποτέλεσμα και τα παιδιά να παίρνουν ονόματα με το ζορι είτε να δημιουργούνται τσακωμοι και αχρειαστες πικριες στο ζευγάρι. Με ενοχλεί να ακούω από συζύγους αυτήν την ανέντιμη πίεση όταν πρέπει να υπάρχει σεβασμός κυρίως προς τα παιδιά και δεύτερον μεταξύ σας χωρίς να σας επηρεάζουν τέτοια θεματα. 
 

Εμεις είχαμε θέμα γενικό, αλλά ευτυχώς οι δικοί μου γονείς μου είπαν να μην σκεφτώ επουδενί κατι τέτοιο και δεν θα παρεξηγηθούν. Σε αντίθεση με τη μάνα του συντρόφου μου που με την ανακοινωση και μόνο της εγκυμοσύνης άρχισε να δημιουργεί χοντρά θέματα χωρίς να της έχουμε πει εμείς τίποτα περί ονομάτων και φύλου..

Το ζήτημα είναι οτι εμείς έχουμε κάνει σύμφωνο συμβίωσης και δεν είμαστε παντρεμένοι, και αυτό εγινε προς διευκόλυνσης συντρόφου στο να μην τρέχει για αναγνώριση κατόπιν γεννας κλπ, συμφωνήσαμε εξαρχής οτι θα παραιτηθώ του επιθέτου αν παραιτηθεί των ονομάτων, με την προϋποθεση να συμφωνήσει και να του αρέσουν τα ονοματα που θα διαλέξω το οποίο το θεωρώ και δίκαιο.. Εαν δεν γινόταν το σύμφωνο με υπογεγραμμένη συμφωνία , το παιδί αυτόματα έπαιρνε αρχικά το δικό μου επίθετο και μετά την αναγνώριση θα προστίθοταν του συντρόφου, κατι το οποίο τον χαλούσε ιδιαίτερα οπως και την οικογένεια του. Οποτε εξαρχής ειχαν γίνει αυτές οι συζητήσεις γιατί είχα προαίσθημα οτι θα έχουμε πρόβλημα όπως και έγινε.

Κατόπιν άρχισαν τα πανηγύρια με τηλέφωνα σχεδόν απειλητικά, να με συγχύζουν τραγικά κατά τη διάρκεια εγκυμοσύνης αλλά και λοχείας, δεν τους έγινε φυσικα το χατήρι και στο δεύτερο παιδι που είναι πάλι κορίτσι θεωρεί η πεθερά αυτονόητο οτι θα βγει το δικό της όνομα. Να προσθέσω κάπου εδώ οτι είναι η μόνη που δεν μας βοηθάει καθόλου,δεν της αρέσει καν το όνομα της και το έχει αλλάξει σε υποκοριστικό, είναι η βασική αιτία των τσακωμών μας, είναι ακραία θρασύς και προσβλητική και φυσικα έχουμε από τυπική έως κακή σχέση. Το τελευταίο λοιπόν που θα έκανα θα ήταν να τιμήσω ένα άτομο το οποίο για κανένα λόγο δεν το αξίζει από άποψης βοηθειας παιδιών και σεβασμού ως προς εμένα.  Και όπως είπα καθετα και στον σύντροφο μου οτι αν εκείνος της έχει υποχρεωση που τον μεγαλωσε μόνη της, μπράβο του που την τιμάει και τη σέβεται ως μάνα του αλλά επειδή εγω κάθε άλλο παρά υποχρεωση της έχω και με τα παιδια δεν έχει καμία σχέση, αν έβγαζα ονομα κάποιου μέσω παραδοσης θα ήταν η μανα μου που έχει σκιστεί να μας βοηθάει και της έχουμε τεράστια υποχρεωση αλλά και πάλι θα μείνω ουδέτερη και θα βγάλω άσχετο όνομα για να μην έχουμε πικριες και ζήλειες..

Η συζήτηση έχει κλείσει πλέον και τα ονόματα τα οποία έχουν αποφασιστεί από κοινού , θα τα ακούσουν στην οικογένεια του μετά το μαιευτήριο όπου θα γίνει και ονοματοδοσία πάλι για να έχει κατοχυρωθεί και να μην συνεχιστεί το δραμα αυτό το ψυχοφθορο..

Η συμβουλή μου είναι να κάνετε ανοιχτή συζήτηση, και να του πεις ακριβώς τη σκέψη σου κ από τη στιγμή που τα παιδια τα έχετε κάνει μαζί όπου εσυ τα κουβάλησες , τα γέννησες και ο πατέρας σου σας βοηθάει, οφείλει να σεβαστεί την επιθυμία σου περισσότερο από μια χαζοπαράδοση. Αν επιμείνει τότε το πρόβλημα είναι αλλου και αυτό είναι ένα κρας τεστ στην σχέση σας. Εγώ μίλησα ανοιχτά και ξεκάθαρα, και καταλαβε οτι εχω δίκαιο γιατί τα βάλαμε όλα κάτω σαν ομάδα. Όπως επίσης υποχωρησα και δεχτηκα οτι αν ήταν αγόρι ή έρθει στο μέλλον αγόρι θα πάρει το ονομα του πατέρα του ως ‘δεύτερο’ ,ακόμα κ αν είναι το χειρότερο μου αντρικό όνομα αλλά δεν θα ακουστεί μετά πέραν της εκκλησίας. Κ αυτό τιμητικά μόνο γιατί τον έχει χάσει μικρος και του είναι σημαντικό και το σέβομαι. Ταυτόχρονα όμως προστατεύω και το παιδί μου από την καζούρα και να το στιγματίσω με ένα άσχημο ονομα. Και έτσι όλοι ευχαριστημένοι .. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, vikib είπε:

να χαιρεσαι τα παιδακια σου!

προσωπικα αυτο που με ενοχλει στο θεμα με τα ονοματα,ειναι η απολυτοτητα καποιων ανθρωπων

προσωπικα δ το ειχα ποτε καημο,ηθελα ασχετα ονοματα.ο αντρας μου πιο παραδοσακος.βρηκαμε μια λυση που αρεσε κ στους δυο,πολυ πριν ερθουν τα παιδια

εσενα κ τον συζηγο σας αρεσει αυτη η λυση με τα δυο ονοματα των παππουδων;

δ συμβαινει συχνα,αλλα δ μου ακουγεται ασχημος ο συνδυασμος.αν γενικα οι σχεσεις ειναι καλες ως τωρα,θα ηταν μια λυση να μην φτασετε στα ακρα

κριμα να κλαις κ να στεναχωριεσαι

Ευχαριστώ για το χρόνο σας. Οι σχέσεις μας είναι εξαιρετικές και ο πεθερός μου πολύ αξιόλογος άνθρωπος αλλά τα 2 ονόματα πάντα τα κοροιδεύαμε... (ό,τι κοροϊδεύεις το λούζεσαι). Η λύση που βρήκατε να υποθέσω ήταν άσχετα ονόματα? Δεν θα είχα πρόβλημα να καταφύγω σε αυτή τη λύση. Μέχρι και να αφήσω τον Νονο να διαλέξει ένα ότι να ναι σκεφτηκα, πάλι δεν θα χα πρόβλημα. Ο άντρας μου φυσικά διαφωνεί. 

8 ώρες πρίν, elerina80 είπε:

Καλησπέρα! Ας πάρει το κοριτσάκι το όνομα του πεθερού σου και το αγοράκι το όνομα του μπαμπά σου! Η και το ανάποδο!

Δεν είναι κρίμα ενώ υπάρχει γιαγιά εν ζωή να μην ακούσει το όνομα της? Και να κάνουμε τα αρσενικά θηλυκά? Δεν ξέρω αλλά χαίρονται πραγματικά οι παππούδες αν δίνουν το όνομα τους σε κορίτσια? Πραγματικά το χω απορία, δεν μπορώ να φανταστώ πως είναι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Αnjelika είπε:

Ευχαριστώ για το χρόνο σας. Οι σχέσεις μας είναι εξαιρετικές και ο πεθερός μου πολύ αξιόλογος άνθρωπος αλλά τα 2 ονόματα πάντα τα κοροιδεύαμε... (ό,τι κοροϊδεύεις το λούζεσαι). Η λύση που βρήκατε να υποθέσω ήταν άσχετα ονόματα? Δεν θα είχα πρόβλημα να καταφύγω σε αυτή τη λύση. Μέχρι και να αφήσω τον Νονο να διαλέξει ένα ότι να ναι σκεφτηκα, πάλι δεν θα χα πρόβλημα. Ο άντρας μου φυσικά διαφωνεί. 

Δεν είναι κρίμα ενώ υπάρχει γιαγιά εν ζωή να μην ακούσει το όνομα της? Και να κάνουμε τα αρσενικά θηλυκά? Δεν ξέρω αλλά χαίρονται πραγματικά οι παππούδες αν δίνουν το όνομα τους σε κορίτσια? Πραγματικά το χω απορία, δεν μπορώ να φανταστώ πως είναι. 

η λυση που βρηκαμε ειναι να μπουν απο την οικογενεια,αλλα αντιθετα στα φυλα.ετσι ωστε να ειναι ονοματα που τουλ μου αρεσουν.επισης ειχαμε κ σαν επιλογες οικογενειακα αλλα οχι γονιων,παππουδων κ αλλων αγαπημενων συγγενων

των πεθερικων μου απλα ειναι πολυ συνηθισμενα,ενω στο αντιθετο πιο ιδιαιτερα.του μπαμπα μου δ μου αρεσει καθολου,στο θυληκο ειναι ωραιο

επειδη ομως ενα ονομα φτιαχνει κ απο το παιδι που το παιρνει,στον ανηψιο μου δ με χαλαει

εβλεπα κ οτι δ μας πιεσαν ποτε οι γονεις.παντα ελεγαν ο,τι θελετε εσεις.απο μενα ειδικα δ περιμεναν να τα βγαλω

σε καποιες περιπτωσεις δ ειναι κακο το διπλο ονομα,κ αυτο το ειχαμε σαν επιλογη.απλα σε περιορισμενη εκδοση.κατι απλο κ ευηχο.κατανοητο απο τι προερχεται

οταν ακουσε ο πεθερος μου το ονομα του στην κορη μου σιγουρα χαρηκε,αν θα χαιροταν σε αγορι περισσοτερο δ το ξερω,κ να σου πω την αληθεια δ με αφορα.εγω νιωθω καλα γτ κ το χατηρι του αντρα μου εκανα,κ μου αρεσει το ονομα,κ δ εχουν τα ξαδερφια ολα το ιδιο ονομα,κ η κορη μου εχει ενα αρκετα ωραιο ονομα που δ νομιζω να με σιχτιριζει καποια στιγμη☺️

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...