Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 5/16/2024 at 7:18 PM, marmaki said:

      Απο online φαρμακείο δεν έκανες την παραγγελία; Ισως αν τους τηλ να προλαβαίνεις να την ακυρώσεις/αλλαξεις. Το έχω κανει, έχω αλλάξει παραγγελία που είχα κάνει μες στην ίδια μέρα 

      Impryl έχει πάρει κάποια κοπέλα? Είναι συμπλήρωμα για αυτές που έχουμε χαμηλή ΑΜΗ. Εγώ κοιτάζω τώρα να τα πάρω, έχουν κάποιο υψηλό κόστος αυτά τα χάπια. 

Ιντερνετικοί γονείς εν δράση!!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια!!!

Έχετε κανενάν κωδικό για tescoclothing που να μην χρειάζεστε???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Καλημερα κουκλιτσα :D

μονο αυτον εχω για εκπτωση 5 λιρες απο 25 λιρες και πανω

FFAW13

Φιλια και καλες γιορτες

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ παίρνω και φάρμακα από το iherb....γιαυτό βρήκαν τρόπο να βάλουν τον ΕΟΦ στη μέση...όποια διέξοδο έχουμε σε κάτι οικονομικό μας το κόβουν....θα σκάσω πια....:mad:


Ny7xp3.pngqDFsp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

NepRp3.png Είμαι το ίδιο άτομο με την marilyn!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κουκλιτσα :D

μονο αυτον εχω για εκπτωση 5 λιρες απο 25 λιρες και πανω

FFAW13

Φιλια και καλες γιορτες

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ κοριτσάκι μου!Καλές γιορτές σε όλους μας:P


KYvKp2.png

5NmIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ παίρνω και φάρμακα από το iherb....γιαυτό βρήκαν τρόπο να βάλουν τον ΕΟΦ στη μέση...όποια διέξοδο έχουμε σε κάτι οικονομικό μας το κόβουν....θα σκάσω πια....:mad:

Το πρόβλημα εμφανίστηκε για την ώρα μονο στη Θεσσαλονικη. Το χαρτί αναφέρει συμπληρώματα διατροφής και καλλυντικά σκευάσματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μηπως εχει αγορασει καποια μποτες ugg απο ioffer η απο αλλο site? ειχα παρει προπερσι απο ενα σαιτ, αλλα το εκλεισαν και τωρα ψαχνω..μιλαω βεβαια για αξιοπρεπεις μαιμουδες, οχι για τα οριτζιναλ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πιστευω! :(

Τι χαρτι να πατε απο τον ΕΟΦ; Για τα πινελα και τα σαπουνια;

Την πατησαμε :(

Πανω που ηθελα να κανω αγορα. :?

Ας μας πει καποιος αν εκανε την διαιδικασια αυτη.

Καλημερα και απο μενα!

Κατι γινεται με τα δεματακια απο Αμερικη παντως!!!

Παραγγελνω εσωρουχα απο Victoria's Secret απο το 2005, βρισκω τελειο νουμερο λογω στενης πλατης και πιο μεγαλου μπουστου, βαζω παντα μεχρι 4-5 κομματια και μου ερχονται ταχυδρομικα χωρις τελη κτλ,απλα εχει χρονο παραδοσης ενα μηνα περιπου...

Προς μεγαλη μου εκπληξη για πρωτη φορα μου εσταλη το παρακατω email!!!

''Αγαπητή ...........,

Ελήφθη ο Victoria's Secret αριθμός της παραγγελίας σας 538323060 αι είναι έτοιμος για delivery to you..

Οφείλουμε να σας ενημερώσουμε ότι στην παραγγελία σας επιβλήθηκαν επιβαρύνσεις επί της εισαγωγής ?29.47.

Το ποσό αυτό περιλαμβάνει όλους τους δασμούς, τους φόρους και τα έξοδα διαχείρισης.

Για να πραγματοποιήσετε την πληρωμή, κάντε κλικ εδώ για να μεταβείτε στη σελίδα ασφαλούς πληρωμής.

Ο κωδικός πρόσβασης σύνδεσης είναι:.............................

(Αυτός ο κωδικός πρόσβασης είναι έγκυρος για 14 ημερολογιακές ημέρες από την παραλαβή αυτού του e-mail).

Μόλις επιβεβαιώσουμε την πληρωμή σας, η παραγγελία σας θα αποσταλεί για την τελική παράδοση. Αν η πληρωμή δεν ληφθεί εντός 14 ημερών, η παραγγελία σας θα επιστραφεί στην Victoria's Secret.

Τα τέλη και οι φόροι προστίθενται σε οποιοδήποτε κόστος αγοράς ή αποστολής που σας επιβαρύνει, και αναλαμβάνετε να τα πληρώσετε εσείς (ο εισαγωγέας).

Αν επιθυμείτε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τους τελωνειακούς κανονισμούς της ΕΕ για ηλεκτρονικές αγορές από ξένες χώρες, επισκεφθείτε τον ιστότοπο http://ec.europa.eu/taxation_customs/common/legislation/legislation/customs/index_en.htm

Αν θέλετε να επιστρέψετε τα προϊόντα σας, στείλτε το πακέτο μαζί με τη φόρμα επιστροφής και ανταλλαγής στην εξής διεύθυνση:

Κέντρο επιστροφών VSD

Υπόψη eShopWorld,

Unit 701 Northwest Business Park,

Ballycoolin Rd.,

Dublin 15

Ιρλανδία

Αν έχετε ερωτήσεις, επικοινωνήστε μαζί μας στην ηλεκτρονική διεύθυνση [email protected].

Σας ευχαριστούμε.

eShopWorld,

Νέο διεθνές γραφείο-συνεργάτης μεταφορών της Victoria's Secret

Your Victoria's Secret Order 538323060 - Import Charges''

Δεν ξερω ...τουλαχιστον , αν πληρωσω αυτα ξεμπερδευω???τι καταλαβαινετε εσεις???

Να σημειωσω οτι το παραπανω μηνυμα το ελαβα ταυτοχρονα με το μειλ επιβεβαιωσης αποστολης της παραγγελιας.....δεν εχουν φτασει ακομα τελωνειο!


r1OMp3.png KcCbp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

μαλλον σε βαζουν να προπληρωσεις τους φορους οπως κανει το amazon.com για να μην σταματησουν τελωνειο...

εγω αυτο καταλαβαινω...αν κανω λαθος διορθωστε με

ps...αν μας τα κοψουν κι αυτα (iherb κτλ) χαθηκαμε...


το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

tb_sig_spring.giftt140507.aspx

τα Μαγιόπαιδα

Link to comment
Share on other sites

"As of May 21 2012, Victoria's Secret has engaged with eShopWorld to handle the collection of VAT, import duties and/or taxes on our behalf for packages shipping to Europe. If there is a Customs charge to pay, you will receive an email from our partner eShopWorld with a link to pay this charge online."

Μάλλον τα προπληρώνεις οπότε εδώ δεν θα έχεις να πληρώσεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

"As of May 21 2012, Victoria's Secret has engaged with eShopWorld to handle the collection of VAT, import duties and/or taxes on our behalf for packages shipping to Europe. If there is a Customs charge to pay, you will receive an email from our partner eShopWorld with a link to pay this charge online."

Μάλλον τα προπληρώνεις οπότε εδώ δεν θα έχεις να πληρώσεις τίποτα.

Την προηγουμενη παραγγελια μου την ειχα δωσει Δεκεμβριο '12 και δεν ειχα τετοιο θεμα......ειναι θεμα ποσου ή βαρους τελικα?


r1OMp3.png KcCbp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα σε ολες

διαβαζω τα μυνηματα σας για το ioffer και ενω εχω μπει 2-3 φορες δεν εχω μπει στο νοημα ακριβως. Μια βοηθεια λοιπον . Πως λειτουργει ακριβως ?

Πως γνωριζεις ακριβως τι αγοραζεις κι αν υπαρχει φερεγγυοτητα ?

μπορειτε να μου γραψετε μερικα παραδειγματα αγορων σας να κανω μια δοκιμη ????

ευχαριστω

:confused: και γω θα ηθελα να μάθω.....

Link to comment
Share on other sites

MArimari

σχετικα με τα καθισματακια που ρωτας, εγω πηρα ενα britax και το tranformer t

Δεν θα τα συγκρινω γιατι ειναι η μερα με την νυχτα. Ομως και σε σχεση με το maxi cosi rodifix που το ειδα σε καταστημα, παλι θεωρω οτι ειναι καλυτερο το concord. Τουλαχιστον ετσι μου φαινεται. Πιο στιβαρό, πιο γερο καθισμα.

Το συνιστω ανεπιφυλακτα. Στο σημειο που δενεται στο isofix τουα υτοκινητου, εχει κατι ιμαντες (σαν την ζωνη του αυτοκινητου φαντασου αλλα λιγο πιο λεπτους) και τους σφιγγεις οσο χρειαζεται, οποτε θεωρω κιέγω οπως ειπε και η φιλη μας, οτι η εφαρμογη στο καθισμα του αυτοκινητου ειναι αψογη.

annagrig όταν λες ότί δεν τα συγκρίνεις ποιο εννοείς ότι είναι καλύτερο. Το Transformer; Και σε σχέση με ποιο britax; Είμαστε στην αναζήτηση και δεν ξέρω τι να επιλέξω...


b52aac6caf085f.pngf52aac7e2cd389.png

Κάθε μέρα σου μια μικρή ζωή...

Link to comment
Share on other sites

Το transformer ειναι σαφως καλυτερο.

Το britax ειναι αυτο και μιλαμε βεβαια για το 1/3 της τιμης.

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00AE2O9XS/ref=noref?ie=UTF8&psc=1&s=baby

Αν εχεις isofix θα διαθεσεις καποια επιπλεον χρηματα αλλα μιλαμε για την ασφαλεια των παιδιων μας και επιπλεον σκεψου οτι θα το εχεις για πολλα πολαλ χρονια ακομα. Κανει μεχρι περιπου 12 ετων

http://www.amazon.co.uk/Concord-Transformer-Group-Seat-Pepper/dp/B00442OY5W/ref=pd_sim_sbs_by_1

Link to comment
Share on other sites

Στο τελωνείο αδερφές μου, στο τελωνείο!

Γεια σας κορίτσια μου,

η σημερινή ανάρτηση σχεδίαζα να είναι για κάποια πολύ όμορφα πραγματάκια που πήρα από Yves Rocher όμως με πρόλαβαν οι εξελίξεις. Η ανάρτηση θα ανέβει αύριο και τώρα θέλω και τη δική σας άποψη για κάτι.

Κάθε πρωί ανοίγω το "παράθυρο" μου και χαζεύω. Βλέπω τι καλούδια βάζει στο μαγαζί του ο φίλος μου ο Ruby Ruby στην Κορέα, μαθαίνω τα τρέχοντα νέα από τη Lifo, τσεκάρω τα βιντεάκια της φίλης μου Smugnificent από την Ελβετία, ανταλλάσσουμε καλημερέντες με τη φίλη μου τη Μίμα που μένει στην Αθήνα στο facebook και γράφω τα κειμενάκια μου στο blog. Η δική μου γειτονιά είναι στο internet και την αγαπώ πολύ. Πολλές φορές ψωνίζω κιόλας από τη γειτονιά μου (χρειάζομαι 40 λεπτά με το αστικό για να πάω στο κοντινότερο πολυκατάστημα καλλυντικών, το λάπτοπ το έχω δίπλα μου).

Πηγή: http://techblog.gr/

Μέχρι και πριν από ένα μήνα γνώριζα σαν αστικό μύθο περίπου πως τα δέματα μεγάλης αξίας που έρχονται από χώρες εκτός Ε.Ε. περνάνε από το τελωνείο (για την ακρίβεια όλα περνάνε απλά αυτά έχουν και δασμοφορολογική επιβάρυνση). Φρόντιζα οι παραγγελίες μου να είναι κάτω από 100 ευρώ και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα. Δεν είχα ακούσει επίσης και παράπονα από φίλους που ψωνίζουμε από την ίδια "γειτονιά".

Τις τελευταίες τρεις μέρες έχει γεμίσει το facebook με status ανθρώπων που, αντί να λάβουν το δεματάκι τους, έλαβαν ένα "ραβασάκι" από το τελωνείο. Για συμπληρώματα διατροφής και καλλυντικά το χαρτάκι ζητούσε τιμολόγιο και έγκριση του ΕΟΦ, ενώ για τρόφιμα (πχ λάδι καρύδας) ζητούσε έγκριση από το Χημείο του κράτους. Ναι, κάποιος ξύπνησε στραβά...

Αν λοιπόν έχεις παραγγείλει και εσύ κάτι από χώρα εκτός Ε.Ε. (οι on line αγορές από χώρες εντός Ε.Ε. δεν παρουσιάζουν κανένα πρόβλημα με το τελωνείο) πρέπει να γνωρίζεις τα παρακάτω:

Για αποστολές ΜΗ εμπορικού χαρακτήρα (δηλαδή για δέματα που αποστέλλονται από ιδιώτη σε ιδιώτη χωρίς να υπάρχει χρηματική συνδιαλλαγή μεταξύ τους)

- για είδη μέχρι 45 ? δεν καταβάλλονται δασμοί, Φ.Π.Α. και λοιποί φόροι,

- τα είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει το ποσό των 700 ?, υπόκεινται σε κατʼ αποκοπή δασμό 2,5%, εκτός εάν ο ενδιαφερόμενος ζητήσει τον τελωνισμό με βάση τη δασμολογική κατάταξη του είδους.

- για είδη των οποίων η συνολική αξία είναι άνω των 700 ?, καταβάλλονται οι ισχύοντες δασμοί και φόροι.

Για αποστολές εμπορικού χαρακτήρα (για τα αγαθά δηλαδή που αγοράζουμε on line)

- τα είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει τα 22 ? απαλλάσσονται από το Φ.Π.Α, τους δασμούς και τους φόρους,

- τα είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει τα 150 ? απαλλάσσονται από το δασμό.

- για τα είδη με συνολική αξία άνω των 150 ? καταβάλλονται κανονικά οι δασμοφορολογικές επιβαρύνσεις.

Τι κάνουμε όταν λάβουμε το "ραβασάκι" :

- Πρώτα επικοινωνούμε με τον ΕΟΦ στο τηλέφωνο 2132040307. Χρειάζεται αρκετή υπομονή, δύσκολα "βγάζει" κανείς γραμμή. Επιμένουμε.

- Από τον ΕΟΦ μας στέλνουν μια αίτηση και μια υπεύθυνη δήλωση με φαξ. Αυτά τα χαρτιά τα υπογράφουμε και τους τα επιστρέφουμε μαζί με 2 φωτοτυπίες της απόδειξης πληρωμής και εκτυπωμένα τα συστατικά των προϊόντων (από το site που κάναμε τις αγορές μας) που υπάρχουν στο δέμα μας για να τα εγκρίνουν. Η έγκριση παίρνει καμιά βδομάδα.

- Μετά επικοινωνούμε με το τελωνείο. Εκεί μας ζητάνε να στείλουμε είτε με fax (για Θεσσαλονίκη το τηλέφωνο είναι 2310601797) είτε με e mail (για τη Θεσσαλονίκη το e mail είναι [email protected]) πάλι το τιμολόγιο αγοράς και την έγκριση που μας έχει στείλει ο ΕΟΦ.

- Τελικά το τι μπορεί να σας ζητήσουν στο ταμείο εξαρτάται κατά μεγάλο βαθμό από το πως έχει ξυπνήσει ο υπάλληλος και αν είχε καυγάδες στο σπίτι...

Μικρά tips

- To e bay εξακολουθεί να είναι μια όαση καθώς οι περισσότεροι πωλητές φαίνονται ως ιδιώτες και στα δέματα γράφουν στη περιγραφή gift ή repaired item.

- Προσέχουμε πολύ τον τρόπο αποστολής. Αποφεύγουμε τις εταιρείες courier (πχ από Αμερική την UPS). Προτιμούμε τις (αντίστοιχες περίπου των δικών μας ΕΛΤΑ) USPS για Αμερική και EMS για Ασία.

- Προτιμούμε να "σπάσουμε" τις παραγγελίες μας σε 2-3 και να πληρώσουμε επιπλέον μεταφορικά, παρά να μπούμε στη διαδικασία του τελωνείου.

- Μπορούμε να ζητήσουμε τη συμβουλή και τη συνδρομή της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών & Ταχυδρομείων. Υπεύθυνη είναι η κα. Δήμητρα Νικολακοπούλου στο Τμήμα Δημοσιών Σχέσεων, τηλ. 210 6151011, email: [email protected].

- Σε περίπτωση που έχουμε όμως πολλά μαζεμένα και θέλουμε κάπου να ξεσπάσουμε και να βγάλουμε το άχτι μας, μελετάμε και εκτυπώνουμε κάτι από τα παρακάτω:

http://www.eett.gr/opencms/opencms/admin/News/news_1319.html

https://portal.gsis.gr/portal/page/portal/ICISnet/faq?catid=10255981&faqid=10263281&&subcatid=10256061

http://europa.eu/legislation_summaries/taxation/l31031_en.htm

πηγαίνουμε με σηκωμένα μανίκια και κάνουμε καυγά τρικούβερτο.

- Δυο πολύ ωραίες αναρτήσεις σχετικά με το θέμα είναι της Χριστίνας και του Elias Chrysoheris .

Καταλαβαίνω πως οι αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. υπόκεινται σε συγκεκριμένους κανόνες. Καταλαβαίνω πως από ένα ορισμένο ποσό και πάνω θα υπάρχουν και επιπλέον χρεώσεις. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί πρέπει να υπομένουμε τον κάθε αγενή και ημιμαθή υπάλληλο, που πίσω από τη δικαιολογία της μείωσης του μισθού και του προσωπικού αρνείται να κάνει σωστά τη δουλειά του. Μερικά πράγματα τελικά δεν αλλάζουν ποτέ ε;

Το βρήκα κάπου......ίσως βοηθήσει κάποιους......


θα ζεις παντα μεσα στην καρδια μας....

Link to comment
Share on other sites

Το transformer ειναι σαφως καλυτερο.

Το britax ειναι αυτο και μιλαμε βεβαια για το 1/3 της τιμης.

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00AE2O9XS/ref=noref?ie=UTF8&psc=1&s=baby

Αν εχεις isofix θα διαθεσεις καποια επιπλεον χρηματα αλλα μιλαμε για την ασφαλεια των παιδιων μας και επιπλεον σκεψου οτι θα το εχεις για πολλα πολαλ χρονια ακομα. Κανει μεχρι περιπου 12 ετων

http://www.amazon.co.uk/Concord-Transformer-Group-Seat-Pepper/dp/B00442OY5W/ref=pd_sim_sbs_by_1

καλημερΑ

κι εμεις το transformer εχουμε και ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι...το μονο αρνητικο που του καταλογιζω ειναι οτι δεν εχει εστω και μια μικρη θεση ανακλισης για υπνο...πρεπει να του βαζω μαξιλαρακι για τον αυχενα οταν κοιμαται και επειδη ειναι ακομα μικρος σε μεγαλα ταξιδια καθομαι πισω για να προσεχω το κεφαλι του σε αποτομα φρεναρισματα κτλ...

εν γνωση μας το χρησιμοποιησαμε λιγο νωριτερα αλλα στο αλλο δεν χωραγε με τιποτα


το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

tb_sig_spring.giftt140507.aspx

τα Μαγιόπαιδα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...