Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 hours ago, DizzyツMommy said:

      Κορίτσια ξεκίνησα κ γω διέγερση 8/5. Ουσιαστικά ξεκίνησε η περίοδος απ' το βράδυ της προηγούμενης μέρας και είχα αρκετή ροή μέσα στην μέρα, οπότε το βράδυ 8/5 έκανα την πρώτη μου gonal. Σήμερα πήρα την πρώτη olgalutran. 

      Είμαστε μαζί Bluee19 στην διέγερση και μαζί με τη Nima21 είμαστε κοντά όλες στην εμβρυομεταφορά. Καλή επιτυχία κορίτσια καλή δύναμη!!!!!

      Καλή επιτυχία !! Όλα δεξιά ! 

      13 hours ago, Angot said:

      κορίτσια να σας πω τα νέα μ! όπως ειπα είδα αίμα την κυριακή  (32+1)κλπ ήρθα στο μαιευτήριο , ειχα πολλές συντονισμένες  συσπάσεις  χωρίς το παραμικρό σύμπτωμα! το ραμα κρατάει αλλά επειδή έχει εμπεδωθεί ήδη το μωρο έσπρωχνε προς τα κάτω και με την πίεση το ζόρισε και μάτωσε! σκεφτείτε ο γιατρός έβαλε το δάχτυλο και έπιανε ράμμα και κεφάλι, αν δεν είχαμε θα ειχα γεννήσει! σήμερα εχω βάλει τον 2ο. όρο και έχουν ηρεμήσει οι συσπάσεις μ, το αιματακι είναι ελάχιστο καφέ σκουρο , πονάκια πάλι δεν εχω και εχω κάνει και αλλαγές 3 κορτιζονες ! θα μείνω να βάλω και αύριο έναν όρο και θα φύγω το απόγευμα! όπως φαίνεται ο γιατρός είπε ότι το γλιτωσαμε για την ώρα ! αλλά είναι κακό το γεγονός ότι δεν μ δίνει συμπτώματα , όποτε το παραμικρό του παραμικρού πρέπει να το ψάχνουμε πλεον!!  λογικά τις 33 θα τις περάσουμε και όσο πάει είπε ! αυτά .

      Όλα να πάνε καλα !!!! Είσαι δυνατη θα το καταφέρεις μέχρι τη βδομάδα που χρειάζεται !! 

      • Ευχή 1

Μανούλες IVF 2023


Recommended Posts

1 hour ago, Xristina96 είπε:

Όχι με τσιχλοφουσκα χαχχαχχα ξέρω για πορτοκάλι και λεμόνι. 

Κάτι θα ξέρει ο γιατρός σου. Εγώ λογικά σε 2-3 εβδομάδες θα το κάνω. Μετά το ραντεβού μου που έχω στις 17/05. Ελπίζω να είναι όλα καλά!! 

Τον νιώθεις; Έχεις νιώσει κλοτσιες;; 

😂 θα πάρω μαζί μου λεμόνι να έχω για παν ενδεχόμενο. Το έχω ξανακάνει πιο παλιά στο Πανεπιστήμιο σε μια έρευνα που είχα συμμετάσχει, πολύ γλυκόζη μαζεμένη.

Όχι δεν έχω νιώσει κάτι, ίσως κάποια στιγμή σαν γουργούρισμα αλλά μπορεί να πείναγα 😅🤣 Έχω οπίσθιο πλακούντα όποτε μου είπε ότι είναι νωρίς ακόμα. Εσένα κάνει πάρτι, χοροπηδάει; 

1 hour ago, cool_girl είπε:

Άκουσαμε δύο καρδούλες!!!!!!🥰🥰🥰❤️❤️❤️

Τρελή διπλή χαρά!!! Συγχαρητήρια :) 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, EvgeniaCher είπε:

😂 θα πάρω μαζί μου λεμόνι να έχω για παν ενδεχόμενο. Το έχω ξανακάνει πιο παλιά στο Πανεπιστήμιο σε μια έρευνα που είχα συμμετάσχει, πολύ γλυκόζη μαζεμένη.

Όχι δεν έχω νιώσει κάτι, ίσως κάποια στιγμή σαν γουργούρισμα αλλά μπορεί να πείναγα 😅🤣 Έχω οπίσθιο πλακούντα όποτε μου είπε ότι είναι νωρίς ακόμα. Εσένα κάνει πάρτι, χοροπηδάει; 

Τρελή διπλή χαρά!!! Συγχαρητήρια :) 

Α είσαι έμπειρη τότε. 

Πω πω, κάποιες ξερνανε και ακυρώνεται η διαδικασία. Εγώ το νηστική 2 ώρες φοβάμαι πως θα την παλέψω. 

Μπα το μωράκι σου θα είναι!! Εγώ την ένιωσα 19η εβδομάδα. Κανονική κλωτσιά. Ένιωθα γουργουριτα αλλά αγχωνομουν. Δεν ήξερα εάν είναι το μωρό ή το έντερο. Μετά το κατάλαβα. Είναι ξεκάθαρο. Τώρα φαίνεται κανονικά στην κοιλιά μου που πετάει. Και εγώ οπίσθιο έχω. Οπότε και εσύ θα τα νιώσεις όλα. Οι πρωτοτοκες αργούμε να νιώσουμε τα μωράκια μας. Είναι φυσιολογικό. Όπως αργούμε να κάνουμε κοιλίτσα εγκυμοσύνης. Εγώ τώρα φαίνομαι έγκυος.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Xristina96 είπε:

Α είσαι έμπειρη τότε. 

Πω πω, κάποιες ξερνανε και ακυρώνεται η διαδικασία. Εγώ το νηστική 2 ώρες φοβάμαι πως θα την παλέψω. 

Μπα το μωράκι σου θα είναι!! Εγώ την ένιωσα 19η εβδομάδα. Κανονική κλωτσιά. Ένιωθα γουργουριτα αλλά αγχωνομουν. Δεν ήξερα εάν είναι το μωρό ή το έντερο. Μετά το κατάλαβα. Είναι ξεκάθαρο. Τώρα φαίνεται κανονικά στην κοιλιά μου που πετάει. Και εγώ οπίσθιο έχω. Οπότε και εσύ θα τα νιώσεις όλα. Οι πρωτοτοκες αργούμε να νιώσουμε τα μωράκια μας. Είναι φυσιολογικό. Όπως αργούμε να κάνουμε κοιλίτσα εγκυμοσύνης. Εγώ τώρα φαίνομαι έγκυος.

Έχεις πάρει εκείνη την στιγμή τόση γλυκόζη που δεν νομίζω να καταλαβαίνεις ότι θα είσαι 2 ώρες νηστική, βέβαια το τελευταίο σου γεύμα είναι το βράδυ 😁

Εγώ σκέφτομαι τι θα κάνω 2 ώρες στο μικροβιολογικό, μου φαίνεται ότι θα πάρω μαζί κανένα μυθιστόρημα μήπως και περάσει η ώρα λίγο πιο γρήγορα. Σ' εμένα η κοιλίτσα μου δεν έχει μεγαλώσει αρκετά, είναι και ο καιρός που δεν ξέρει τι θέλει να κάνει οπότε κρύβεται στα ρούχα.  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , EvgeniaCher είπε:

Έχεις πάρει εκείνη την στιγμή τόση γλυκόζη που δεν νομίζω να καταλαβαίνεις ότι θα είσαι 2 ώρες νηστική, βέβαια το τελευταίο σου γεύμα είναι το βράδυ 😁

Εγώ σκέφτομαι τι θα κάνω 2 ώρες στο μικροβιολογικό, μου φαίνεται ότι θα πάρω μαζί κανένα μυθιστόρημα μήπως και περάσει η ώρα λίγο πιο γρήγορα. Σ' εμένα η κοιλίτσα μου δεν έχει μεγαλώσει αρκετά, είναι και ο καιρός που δεν ξέρει τι θέλει να κάνει οπότε κρύβεται στα ρούχα.  

Δεν είμαι του γλυκού ρε συ. Βγαίνει τίποτα σε αλμυρό; 😂 Μια τυρόπιτα ας πούμε; 

Εγώ ή θα βλέπω βιντεάκια ή θα διαβάσω το βιβλίο μου που προσπαθώ να ετοιμαστώ για το μωράκι μου ή θα ασχοληθώ με την λίστα που κάνω έρευνα αγοράς. Εκτός εάν ανακατεύομαι και ξαπλώσω πανω στον άντρα μου.

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Xristina96 said:

Όχι με τσιχλοφουσκα χαχχαχχα ξέρω για πορτοκάλι και λεμόνι. 

Κάτι θα ξέρει ο γιατρός σου. Εγώ λογικά σε 2-3 εβδομάδες θα το κάνω. Μετά το ραντεβού μου που έχω στις 17/05. Ελπίζω να είναι όλα καλά!! 

Τον νιώθεις; Έχεις νιώσει κλοτσιες;; 

Εγώ την έχω κάνει εδώ και ένα μήνα και θα την ξανά κάνω και όταν έρθει η ώρα της. Βέβαια είχα κάτι υψηλές μετρήσεις στα μεταγευματικά, γι αυτό.

4 hours ago, Xristina96 said:

Α είσαι έμπειρη τότε. 

Πω πω, κάποιες ξερνανε και ακυρώνεται η διαδικασία. Εγώ το νηστική 2 ώρες φοβάμαι πως θα την παλέψω. 

Μπα το μωράκι σου θα είναι!! Εγώ την ένιωσα 19η εβδομάδα. Κανονική κλωτσιά. Ένιωθα γουργουριτα αλλά αγχωνομουν. Δεν ήξερα εάν είναι το μωρό ή το έντερο. Μετά το κατάλαβα. Είναι ξεκάθαρο. Τώρα φαίνεται κανονικά στην κοιλιά μου που πετάει. Και εγώ οπίσθιο έχω. Οπότε και εσύ θα τα νιώσεις όλα. Οι πρωτοτοκες αργούμε να νιώσουμε τα μωράκια μας. Είναι φυσιολογικό. Όπως αργούμε να κάνουμε κοιλίτσα εγκυμοσύνης. Εγώ τώρα φαίνομαι έγκυος.

Το 2 ώρες νηστική δεν θα σε πειράξει γιατί με τόση γλυκόζη είναι λες και έχεις φάει αρκετή ποσότητα φαγητού. Κι εγώ έτσι έλεγα (και ήμουν και 10 ώρες νηστική) αλλά μόλις έφυγα έφαγα με το ζόρι κατι. Και να ξέρεις μπορεί μετά από κάνα δίωρο να σου πέσει πολύ το ζάχαρο και να νιώσεις αδιαθεσία. Εγώ ήμουν έτοιμη να λιποθυμήσω, έφαγα κάτι και συνήλθα (παρότι είχα φάει τοστ μόλις έφυγα από κει).

Εγώ παιδιά φαίνομαι ήδη έγκυος, έχει πεταχτεί πολύ η κοιλιά, βλέπω διαφορά μέρα τη μέρα. Με τρομάζει ο ρυθμός ανάπτυξης της 😅

20 hours ago, Κατερινάκι1991 said:

Καλησπέρα σας κορίτσια! Γράφω πρώτη φορά και δεν έχω ιδέα πώς λειτουργεί! Είμαι στη φάση της διέγερσης και παίρνω τις meriofert των 150 μονάδων. Υπάρχει κάποια κοπέλα που να έχει το συγκεκριμένο σκεύασμα και να μην το χρειάζεται; Έχουν τελειώσει οι δικές μου και θα χρειαστεί να κάνω άλλες 6 αλλά θα πρέπει να τις αγοράσω και το κόστος είναι πολύ μεγάλο καθώς επίσης δεν θέλω και τις 10 που έχει το κουτί!  Υπάρχει κάποια βοήθεια από κάποια κοπέλα που μπορεί να έχει και να μην τις χρειάζεται;

Μπες αν θες στο instagram στην σελίδα no_baby_news και στείλε μήνυμα με τα φάρμακα που χρειάζεσαι. Σε λίγες μέρες θα στα έχουν βρει λογικά 

  • Μου αρέσει 3

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Εγώ την έχω κάνει εδώ και ένα μήνα και θα την ξανά κάνω και όταν έρθει η ώρα της. Βέβαια είχα κάτι υψηλές μετρήσεις στα μεταγευματικά, γι αυτό.

Το 2 ώρες νηστική δεν θα σε πειράξει γιατί με τόση γλυκόζη είναι λες και έχεις φάει αρκετή ποσότητα φαγητού. Κι εγώ έτσι έλεγα (και ήμουν και 10 ώρες νηστική) αλλά μόλις έφυγα έφαγα με το ζόρι κατι. Και να ξέρεις μπορεί μετά από κάνα δίωρο να σου πέσει πολύ το ζάχαρο και να νιώσεις αδιαθεσία. Εγώ ήμουν έτοιμη να λιποθυμήσω, έφαγα κάτι και συνήλθα (παρότι είχα φάει τοστ μόλις έφυγα από κει).

Εγώ παιδιά φαίνομαι ήδη έγκυος, έχει πεταχτεί πολύ η κοιλιά, βλέπω διαφορά μέρα τη μέρα. Με τρομάζει ο ρυθμός ανάπτυξης της 😅

Μπες αν θες στο instagram στην σελίδα no_baby_news και στείλε μήνυμα με τα φάρμακα που χρειάζεσαι. Σε λίγες μέρες θα στα έχουν βρει λογικά 

α ναι;; Άρα θα πρέπει να πάρω άδεια εκείνη την ημέρα και να μην πάω δουλειά. Εμένα μου πέφτει και η πίεση. 

Εσύ αγάπη μου είσαι διπλή. Εμένα μου λένε ότι φαίνομαι για 4 μηνών όχι στον 6ο που διανύω. Μου λένε βέβαια ότι φταίει που είμαι ψηλή. Ούτε ο ομφαλός δεν έχει πεταχτεί. Βέβαια το μωράκι μου έχει ανέβει μάλλον γιατί νιώθω κλοτσιες και πάνω από τον ομφαλό. 

Κορίτσια έκανα ραγαδα στο στήθος. Δεν το πιστεύω. Από κάτω και είναι και μωβ. Θα είμαι και πολύ πολύ χοντρούλα και με ραγαδες τώρα. Πάλι καλά έχω ωραίο μαλλί και δεν άκουσα την κομμώτρια μου να το κοντινο 😂😂 μόνο το μαλλί μου έχει μείνει. Τα νύχια μου μου σπάνε και ας βάλω και τζελ. 

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Xristina96 said:

α ναι;; Άρα θα πρέπει να πάρω άδεια εκείνη την ημέρα και να μην πάω δουλειά. Εμένα μου πέφτει και η πίεση. 

Εσύ αγάπη μου είσαι διπλή. Εμένα μου λένε ότι φαίνομαι για 4 μηνών όχι στον 6ο που διανύω. Μου λένε βέβαια ότι φταίει που είμαι ψηλή. Ούτε ο ομφαλός δεν έχει πεταχτεί. Βέβαια το μωράκι μου έχει ανέβει μάλλον γιατί νιώθω κλοτσιες και πάνω από τον ομφαλό. 

Κορίτσια έκανα ραγαδα στο στήθος. Δεν το πιστεύω. Από κάτω και είναι και μωβ. Θα είμαι και πολύ πολύ χοντρούλα και με ραγαδες τώρα. Πάλι καλά έχω ωραίο μαλλί και δεν άκουσα την κομμώτρια μου να το κοντινο 😂😂 μόνο το μαλλί μου έχει μείνει. Τα νύχια μου μου σπάνε και ας βάλω και τζελ. 

Ρίξε το μαλλί στο στήθος να μην φαίνεται η ραγάδα 😄 

Και μιας και το ανέφερες, τι κρεμούλα βάζετε για τις ραγάδες στην κοιλιά κορίτσια και από πότε ξεκινήσατε; Εγώ έχω δοκιμάσει το κερί της weleda (μου το έδωσαν σε δειγματάκι) αλλά μου φαίνεται πάρα πολύ λιπαρό, ωραία υφή μεν αλλά έλεγα μήπως βρω και κάτι πιο ανάλαφρο αλλά να κάνει δουλίτσα

  • Χαχα 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Ρίξε το μαλλί στο στήθος να μην φαίνεται η ραγάδα 😄 

Και μιας και το ανέφερες, τι κρεμούλα βάζετε για τις ραγάδες στην κοιλιά κορίτσια και από πότε ξεκινήσατε; Εγώ έχω δοκιμάσει το κερί της weleda (μου το έδωσαν σε δειγματάκι) αλλά μου φαίνεται πάρα πολύ λιπαρό, ωραία υφή μεν αλλά έλεγα μήπως βρω και κάτι πιο ανάλαφρο αλλά να κάνει δουλίτσα

Εγώ βάζω αμυγδαλελαιο που ενυδατώνει φουλ και απορροφάται γρήγορα. Ο δερματολόγο μου λέει ότι δεν υπάρχει κρέμα που να κάνει θαύματα, αρκεί η απλή και συχνή ενυδάτωση οπότε με καλύπτει και είναι και πολύ οικονομικό (το έχουν χύμα σε μπουκαλάκια τα φαρμακεία, τύπου 2-3 ευρώ το ένα.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Ρίξε το μαλλί στο στήθος να μην φαίνεται η ραγάδα 😄 

Και μιας και το ανέφερες, τι κρεμούλα βάζετε για τις ραγάδες στην κοιλιά κορίτσια και από πότε ξεκινήσατε; Εγώ έχω δοκιμάσει το κερί της weleda (μου το έδωσαν σε δειγματάκι) αλλά μου φαίνεται πάρα πολύ λιπαρό, ωραία υφή μεν αλλά έλεγα μήπως βρω και κάτι πιο ανάλαφρο αλλά να κάνει δουλίτσα

Αυτό κάνω 😂😂😂 το μαλλί είναι μέχρι τον ομφαλό. Οπότε το παίζω και λίγο σέξι χαχχαχαχα 

Εγώ βάζω λάδι καρύδας βιολογικό το φαγώσιμο. Αυτό βάζω και εάν υπάρξει ερεθισμός από κάτω. Η μαία μου είναι των βιολογικών και απλών πραγμάτων. Μέχρι και μια απλή κρέμα από τα body shop εάν το λέω σωστά κάνει. 

Πρέπει απλά το δέρμα να είναι ενυδατωμενο. Αλήθεια 2 μέρες το στήθος μου ήταν λίγο ξερό; Σαν να έκανα ξηροδερμια και μετά βλέπω τις ραγαδες. Σοκ. 

 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Ρίξε το μαλλί στο στήθος να μην φαίνεται η ραγάδα 😄 

Και μιας και το ανέφερες, τι κρεμούλα βάζετε για τις ραγάδες στην κοιλιά κορίτσια και από πότε ξεκινήσατε; Εγώ έχω δοκιμάσει το κερί της weleda (μου το έδωσαν σε δειγματάκι) αλλά μου φαίνεται πάρα πολύ λιπαρό, ωραία υφή μεν αλλά έλεγα μήπως βρω και κάτι πιο ανάλαφρο αλλά να κάνει δουλίτσα

Εγώ ξεκίνησα να βάζω μετά το 1ο τρίμηνο την κρέμα πρόληψης για ραγάδες της frezyderm και παράλληλα αμυγδαλέλαιο, γενικά θέλει καλή ενυδάτωση η περιοχή της κοιλιάς και του στήθους ώστε να περιοριστεί η εμφάνιση ραγάδων αλλά και πάλι τίποτα δεν είναι σίγουρο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια! Είμαι και εγώ μανούλα IVF,είναι έξι μηνών η μπέμπα τώρα και θα ήθελα να αναφερθω στο θέμα των θηλών. Επειδή όταν γεννησετε,είναι σιγουρο ότι οι θηλές σας θα είναι πολύ ευαίσθητες και με το θηλασμό θα το νιώθετε ακόμα πιο έντονα και πιθανόν να υπάρξουν μέρες με πόνο,να πω απλά ότι με βοήθησε παααααρα πολύ το ότι έβαζα κρέμα για τις θηλές κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Έχει μεγάλη ποικιλία,μπορείτε να δοκιμάσετε διάφορες,εγώ έβαζα της frezyderm. Αυτή που με έσωσε στο θηλασμό,είναι η purelan της medela,είναι φυσική λανολινη και δεν υπάρχει θέμα και να θηλάσετε αμέσως μετά την εφαρμογή της.Με το καλό τα μωράκια σας ❤️❤️❤️

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Nels said:

Εγώ βάζω αμυγδαλελαιο που ενυδατώνει φουλ και απορροφάται γρήγορα. Ο δερματολόγο μου λέει ότι δεν υπάρχει κρέμα που να κάνει θαύματα, αρκεί η απλή και συχνή ενυδάτωση οπότε με καλύπτει και είναι και πολύ οικονομικό (το έχουν χύμα σε μπουκαλάκια τα φαρμακεία, τύπου 2-3 ευρώ το ένα.

 

9 minutes ago, EvgeniaCher said:

Εγώ ξεκίνησα να βάζω μετά το 1ο τρίμηνο την κρέμα πρόληψης για ραγάδες της frezyderm και παράλληλα αμυγδαλέλαιο, γενικά θέλει καλή ενυδάτωση η περιοχή της κοιλιάς και του στήθους ώστε να περιοριστεί η εμφάνιση ραγάδων αλλά και πάλι τίποτα δεν είναι σίγουρο. 

Έχω διαβάσει οτι το αμυγδαλέλαιο σχετίζεται με πρόωρο τοκετό αλλά δεν υπάρχουν επαρκείς έρευνες και αποδείξεις γι αυτό. Μην σας τρομάξω βέβαια, ρωτήστε απλώς την μαία σας ή τον γιατρό. 
 

Εγώ νιώθω οτι τα λάδια δεν με ενυδατώνουν επαρκώς. Προτιμώ νομίζω την υφή μιας παχυρευστης λιπαρης κρέμας που απορροφάται ομως καλα.
 

Έχει δοκιμάσει καμία την mama’s της pharmasept? 

19 minutes ago, Blue Velvet said:

Καλημέρα κορίτσια! Είμαι και εγώ μανούλα IVF,είναι έξι μηνών η μπέμπα τώρα και θα ήθελα να αναφερθω στο θέμα των θηλών. Επειδή όταν γεννησετε,είναι σιγουρο ότι οι θηλές σας θα είναι πολύ ευαίσθητες και με το θηλασμό θα το νιώθετε ακόμα πιο έντονα και θα υπάρξουν μέρες με κάποιο πόνο,να πω απλά ότι με βοήθησε παααααρα πολύ το ότι έβαζα κρέμα για τις θηλές κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Έχει μεγάλη ποικιλία,μπορείτε να δοκιμάσετε διάφορες,εγώ έβαζα της frezyderm. Αυτή που με έσωσε στο θηλασμό,είναι η purelan της medela,είναι φυσική λανολινη και δεν υπάρχει θέμα και να θηλάσετε αμέσως μετά την εφαρμογή της.Με το καλό τα μωράκια σας ❤️❤️❤️

Ευχαριστούμε πολύ κορίτσι μου για την συμβουλή 😊 Εσύ κρεμα για ραγάδες έβαζες αλήθεια; 😁


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , kateriiina25 είπε:

 

Έχω διαβάσει οτι το αμυγδαλέλαιο σχετίζεται με πρόωρο τοκετό αλλά δεν υπάρχουν επαρκείς έρευνες και αποδείξεις γι αυτό. Μην σας τρομάξω βέβαια, ρωτήστε απλώς την μαία σας ή τον γιατρό. 
 

Εγώ νιώθω οτι τα λάδια δεν με ενυδατώνουν επαρκώς. Προτιμώ νομίζω την υφή μιας παχυρευστης λιπαρης κρέμας που απορροφάται ομως καλα.
 

Έχει δοκιμάσει καμία την mama’s της pharmasept? 

Ευχαριστούμε πολύ κορίτσι μου για την συμβουλή 😊 Εσύ κρεμα για ραγάδες έβαζες αλήθεια; 😁

Έβαζα κάθε μέρα η μια της frezyderm  η ένα bio oil σε πορτοκαλί χρώμα και δεν έκανα ραγαδες ούτε στο στήθος,ούτε στην κοιλιά. Έκανα όμως στα πλαϊνά,επειδή εκεί δεν έβαζα καθόλου 😁

Να προσθέσω ότι μετά τη γέννα,εκτός από τη λανολινη,βοηθάει πάρα πολυ να έχουμε το στήθος έξω,για να μην δημιουργούνται πληγές στις θηλές. Όπως και στα μπεμπακια,κάνει καλό να έχουν λίγο το κωλαρακι χωρίς πάνα(15λεπτα η και παραπάνω)για να μην δημιουργηθεί συγκαμα.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Έβαζα κάθε μέρα η μια της frezyderm  η ένα bio oil σε πορτοκαλί χρώμα και δεν έκανα ραγαδες ούτε στο στήθος,ούτε στην κοιλιά. Έκανα όμως στα πλαϊνά,επειδή εκεί δεν έβαζα καθόλου 😁

Να προσθέσω ότι μετά τη γέννα,εκτός από τη λανολινη,βοηθάει πάρα πολυ να έχουμε το στήθος έξω,για να μην δημιουργούνται πληγές στις θηλές. Όπως και στα μπεμπακια,κάνει καλό να έχουν λίγο το κωλαρακι χωρίς πάνα(15λεπτα η και παραπάνω)για να μην δημιουργηθεί συγκαμα.

Εννοείς να καθόμαστε πχ χωρίς σουτιέν; Εγώ απορώ πως έκανα ραγαδα. Το στήθος μου είναι λίγο παραπάνω από μια χούφτα. Απλά έγινε πολύ πολύ βαρύ και έχει αλλάξει το μέγεθος και έχουν σκληρύνει πολύ. Τι να πω... Φοράω και καλό σουτιέν εντομεταξυ, σε σημείο που δεν νιώθω καθόλου το βάρος. Στην κοιλιά δεν φαίνεται να έχω κάνει κάτι ούτε πίσω στους γλουτούς. Αν και έχω πάρει αρκετά κιλά.... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Xristina96 είπε:

Εννοείς να καθόμαστε πχ χωρίς σουτιέν; Εγώ απορώ πως έκανα ραγαδα. Το στήθος μου είναι λίγο παραπάνω από μια χούφτα. Απλά έγινε πολύ πολύ βαρύ και έχει αλλάξει το μέγεθος και έχουν σκληρύνει πολύ. Τι να πω... Φοράω και καλό σουτιέν εντομεταξυ, σε σημείο που δεν νιώθω καθόλου το βάρος. Στην κοιλιά δεν φαίνεται να έχω κάνει κάτι ούτε πίσω στους γλουτούς. Αν και έχω πάρει αρκετά κιλά.... 

Ναι χωρίς σουτιέν,για να αερίζονται οι θηλές, είναι πολύ ανακουφιστικο. Θα το διαπιστώσεις και εσύ το πόσο ωραία νιώθεις με το στήθος έξω. Λογικό να έχει σκληρύνει το στήθος σου και αν θηλάσεις, θα σκληρύνουν και οι θηλες.σου και θα πονάνε λιγότερο.Για τη ραγαδα δεν ξέρω, βάζεις κάθε μέρα κρεμα η λάδι για ραγαδες? Όσο για τα κιλά άσε,πονεμένη ιστορία,ακόμα προσπαθώ να.τα χάσω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...