Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 5 ώρες πρίν, Angot είπε:

      μια στο τόσο με πιάνει! δεν είναι συχνό! ήμουν ανάμεσα στην πίεση και το σάκχαρο! εσυ,;

      Τι σου ειπαν ομως, απο τι ειναι? Απο πιεση ή σακχαρο? Καλά είμαι, περιμένω την Τετάρτη να δω πως είναι τα πράγματα ........

      1 hour ago, Alex@ είπε:

      Πολλές γυναίκες αποφασίζουν να τους παρακολουθεί κ γιατρός σε δημόσιο νοσοκομείο, ώστε να υπάρχει φάκελος τους εκεί, παράλληλα με ιδιώτη έξω.

      Ρίσκο είναι κ στο ιδιωτικό κατα την γνωμη μου παντα, όλα τα σοβαρά τα στέλνουν στο δημόσιο.

      Κλείσε ένα ραντεβού ν δεις πως θα πάει κ αν ο γιατρός σου αποπνέει εμπιστοσύνη κ καλύπτει τις ανάγκες της κατάστασης σου.

      Όλα θα σου πάνε τέλεια!!❤️

       

      Αυτό το έχω ξανακούσει...άρα πας ταυτόχρονα σε,2 γιατρούς? Και αν αυτά που σου λένε είναι  διαφορετικά? Ποιες οδηγίες ακολουθείς?

Μανούλες IVF 2023


Recommended Posts

πρίν από 1 λεπτό , Blue Velvet είπε:

Ναι χωρίς σουτιέν,για να αερίζονται οι θηλές, είναι πολύ ανακουφιστικο. Θα το διαπιστώσεις και εσύ το πόσο ωραία νιώθεις με το στήθος έξω. Λογικό να έχει σκληρύνει το στήθος σου και αν θηλάσεις, θα σκληρύνουν και οι θηλες.σου και θα πονάνε λιγότερο.Για τη ραγαδα δεν ξέρω, βάζεις κάθε μέρα κρεμα η λάδι για ραγαδες? Όσο για τα κιλά άσε,πονεμένη ιστορία,ακόμα προσπαθώ να.τα χάσω..

Τώρα που βάρυνε δεν νιώθω άνετα. Νιώθω να με τραβάνε προς τα κατω. Πριν την εγκυμοσύνη συνήθως χωρίς σουτιέν ήμουν και εννοείται πως κοιμόμουν χωρίς.

Δεν βάζω κάθε μέρα. Το ξεχνάω. Μετά το ντουζ έπρεπε να βάζω αλλά δεν το έκανα. Δεν περίμενα για το στήθος τόσο νωρίς. Γιατί δεν έχει αλλάξει τρέλα το μέγεθος. Νόμιζα ότι έτσι κάνεις ραγαδες από την αλλαγή του μεγέθους. 

Εγώ έτσι όπως το πάω θα σπάσω ρεκόρ. Και δεν τρώω τόσο πολύ για να δικαιολογεί τα κιλά. Από σήμερα ξεκίνησα διατροφή από μόνη μου και θα αφαιρέσω σχεδόν όλους τους υδατάνθρακες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 1 λεπτό , Xristina96 είπε:

Τώρα που βάρυνε δεν νιώθω άνετα. Νιώθω να με τραβάνε προς τα κατω. Πριν την εγκυμοσύνη συνήθως χωρίς σουτιέν ήμουν και εννοείται πως κοιμόμουν χωρίς.

Δεν βάζω κάθε μέρα. Το ξεχνάω. Μετά το ντουζ έπρεπε να βάζω αλλά δεν το έκανα. Δεν περίμενα για το στήθος τόσο νωρίς. Γιατί δεν έχει αλλάξει τρέλα το μέγεθος. Νόμιζα ότι έτσι κάνεις ραγαδες από την αλλαγή του μεγέθους. 

Εγώ έτσι όπως το πάω θα σπάσω ρεκόρ. Και δεν τρώω τόσο πολύ για να δικαιολογεί τα κιλά. Από σήμερα ξεκίνησα διατροφή από μόνη μου και θα αφαιρέσω σχεδόν όλους τους υδατάνθρακες.

Όχι δεν λέω για τώρα,για μετά τη γέννα λέω να είσαι κάποιες ώρες χωρίς σουτιέν. Λόγω θηλασμου,οι θηλές θα είναι πολύ ευαίσθητες και εκτός από λανολινη,θέλει και να παίρνουν αέρα,έτσι ώστε να μην δημιουργηθούν πληγές.Αν σκέφτεσαι να θηλάσεις φυσικά,δεν είναι υποχρεωτικό❤️Για τις ραγαδες πάντως εμένα με βοήθησαν και μια κρέμα και ένα λάδι που ανέφερα πιο πάνω.Εβαζα σχεδον κάθε μέρα,εκτός από τις μέρες που είχε πολλή ζέστη.Για τη διατροφή,σκεφτηκες να πας σε κάποιον διαιτολόγο? Εγώ αν δεν είχα κάθε μέρα εμετούς μέχρι το τέλος,πιστεύω πως θα είχα πάει,έτσι ώστε να μου δώσει κάποιες συμβουλές. Αν μείνω ξανά έγκυος(μακάρι),θα πάω σίγουρα ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Όχι δεν λέω για τώρα,για μετά τη γέννα λέω να είσαι κάποιες ώρες χωρίς σουτιέν. Λόγω θηλασμου,οι θηλές θα είναι πολύ ευαίσθητες και εκτός από λανολινη,θέλει και να παίρνουν αέρα,έτσι ώστε να μην δημιουργηθούν πληγές.Αν σκέφτεσαι να θηλάσεις φυσικά,δεν είναι υποχρεωτικό❤️Για τις ραγαδες πάντως εμένα με βοήθησαν και μια κρέμα και ένα λάδι που ανέφερα πιο πάνω.Εβαζα σχεδον κάθε μέρα,εκτός από τις μέρες που είχε πολλή ζέστη.Για τη διατροφή,σκεφτηκες να πας σε κάποιον διαιτολόγο? Εγώ αν δεν είχα κάθε μέρα εμετούς μέχρι το τέλος,πιστεύω πως θα είχα πάει,έτσι ώστε να μου δώσει κάποιες συμβουλές. Αν μείνω ξανά έγκυος(μακάρι),θα πάω σίγουρα ❤️

Στο εύχομαι ολόψυχα να ξανά μείνεις έγκυος! Εννοείται πως θέλω να θηλάσω, εύχομαι να τα καταφέρω. Καλά τότε με τα βυζιά ωξο θα είμαι όλη μέρα χαχαχχαχα. Όχι δεν θα πάω προς το παρόν. Για εμένα το κάνω, εκτός εάν μου πει κάτι ο γιατρός. Ο γιατρός λέει απλά ότι θα ζοριστω μετά. Ξεκίνησα με μείον κιλά οπότε δεν ξέρω. Και από την άλλη δεν θέλω να πιεστω με διαιτολόγο. Τόσο καιρό μη και μη ήμουν. Δεν κάνω σπατάλες αλλά ρε συ παίρνω πολύ πολύ εύκολα. Θα τα χάσω τώρα το καλοκαίρι που θα κάνει ζέστη. Να δω τι θα τρώω. Με βλέπω με σαλάτες και φρούτα μόνο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

 

Έχω διαβάσει οτι το αμυγδαλέλαιο σχετίζεται με πρόωρο τοκετό αλλά δεν υπάρχουν επαρκείς έρευνες και αποδείξεις γι αυτό. Μην σας τρομάξω βέβαια, ρωτήστε απλώς την μαία σας ή τον γιατρό. 
 

Εγώ νιώθω οτι τα λάδια δεν με ενυδατώνουν επαρκώς. Προτιμώ νομίζω την υφή μιας παχυρευστης λιπαρης κρέμας που απορροφάται ομως καλα.
 

Έχει δοκιμάσει καμία την mama’s της pharmasept? 

Ευχαριστούμε πολύ κορίτσι μου για την συμβουλή 😊 Εσύ κρεμα για ραγάδες έβαζες αλήθεια; 😁

Αυτό για το αμυγδαλελαιο όπως και για άλλα βότανα το λένε, χωρίς βέβαια  να υπάρχει επίσημη έρευνα, για λήψη σκευασμάτων από το στόμα. Για επάλειψη είναι όλα ασφαλή, στην εξωτερικη στοιβάζονται του δέρματος μένουν, και οι 2 γιατροί μου μου είπαν να βάζω οτι θελω!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Κι εγω λαδακι βαζω και μια κρεμα για πρόληψη. Ευχομαι να κανουν δουλεια.Ως τωρα δεν ειδα κανενα σημαδι ή ραγαδα κι ας εχει βαρύνει το στήθος μου πολυ. 

Εμενα το προβλημα μου είναι οι ζαλάδες. Δεν μπορω να σταθω όρθια για πανω απο 5 λεπτα. Μαγειρεύω με παύσεις για να ξαπλωνω ενδιάμεσα.  Εχω κανει ολες τις εξαιτασεις και δεν υπάρχει κατι χαμηλο.Επισης η πιεση μου ειναι μια χαρα. Πριν 5 χρονια ειχα παθει υπερκόπωση και παθαινα το ιδιο.Δεν ξέρω τι να κανω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια γειά! Με τα πολλά περιμένουμε και εμείς το μπεμπάκι μας προς τέλη Ιουλίου. Έχουμε και ένα μικράκι που μας τρέχει και το χαιρόμαστε! Θα χαρώ να μπω και εγώ στην ομαδούλα να τα λέμε. Καμία άλλη κοπέλα μαζί κοντά στα τέλη Ιουλίου? 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Είμαι και εγώ μανούλα IVF,είναι έξι μηνών η μπέμπα τώρα και θα ήθελα να αναφερθω στο θέμα των θηλών. Επειδή όταν γεννησετε,είναι σιγουρο ότι οι θηλές σας θα είναι πολύ ευαίσθητες και με το θηλασμό θα το νιώθετε ακόμα πιο έντονα και πιθανόν να υπάρξουν μέρες με πόνο,να πω απλά ότι με βοήθησε παααααρα πολύ το ότι έβαζα κρέμα για τις θηλές κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Έχει μεγάλη ποικιλία,μπορείτε να δοκιμάσετε διάφορες,εγώ έβαζα της frezyderm. Αυτή που με έσωσε στο θηλασμό,είναι η purelan της medela,είναι φυσική λανολινη και δεν υπάρχει θέμα και να θηλάσετε αμέσως μετά την εφαρμογή της.Με το καλό τα μωράκια σας ❤️❤️❤️

Σ' ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες, κρέμα για τις θηλές, από ποιο μήνα ξεκίνησες να την χρησιμοποιείς; 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Powerzen είπε:

Κορίτσια γειά! Με τα πολλά περιμένουμε και εμείς το μπεμπάκι μας προς τέλη Ιουλίου. Έχουμε και ένα μικράκι που μας τρέχει και το χαιρόμαστε! Θα χαρώ να μπω και εγώ στην ομαδούλα να τα λέμε. Καμία άλλη κοπέλα μαζί κοντά στα τέλη Ιουλίου? 

Καλώς ήρθες! Εγώ είχα ΠΗΤ 24/7 αλλά επειδή είναι δίδυμα και πάμε με ραντεβού μέχρι 5/7 θα έχουν αριβαρει τα πιτσινια. Έχουμε ομάδα οι μαμάδες του Ιουλίου 23! Βρες την στην αναζήτηση να τα λέμε εκεί!

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, LeneL said:

Καλώς ήρθες! Εγώ είχα ΠΗΤ 24/7 αλλά επειδή είναι δίδυμα και πάμε με ραντεβού μέχρι 5/7 θα έχουν αριβαρει τα πιτσινια. Έχουμε ομάδα οι μαμάδες του Ιουλίου 23! Βρες την στην αναζήτηση να τα λέμε εκεί!

20 μέρες πριν, ε; Θα κάνετε καισαρική; Εσύ πως είσαι τώρα; Είναι εύκολο να μετακινείσαι, να ξαπλώνεις κτλ; Από κιλά πως τα πας;


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, LeneL said:

Καλώς ήρθες! Εγώ είχα ΠΗΤ 24/7 αλλά επειδή είναι δίδυμα και πάμε με ραντεβού μέχρι 5/7 θα έχουν αριβαρει τα πιτσινια. Έχουμε ομάδα οι μαμάδες του Ιουλίου 23! Βρες την στην αναζήτηση να τα λέμε εκεί!

Α ωραία τι καλά, διδυμάκια!! Και εμείς δύο εμβρυάκια μεταφέραμε αλλά προχώρησε εξ αρχής το ένα, το αγοράκι μας ♥️ έχετε μάθει φύλο?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια πήγαμε γιατρό σήμερα . Είμαστε 7+1 ,είναι 8χιλ. και έχουμε 160 παλμούς!!!!! 

Ξανά είδα κόκκινο εχτές εντωμεταξυ, μου είπε να μην φοβάμαι δεν έχει να κάνει με το μωρό και ότι πολλές φορές συμβαίνει αλλά τις περισσότερες από αυτές δεν είναι τίποτα. Οπότε ηρέμησα κάπως και ραντεβού σε 2 εβδομάδες ξανά.   

  • Μου αρέσει 2
  • Λουλούδια 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, EvgeniaCher είπε:

Σ' ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες, κρέμα για τις θηλές, από ποιο μήνα ξεκίνησες να την χρησιμοποιείς; 

Τίποτα,εξάλλου εδώ είμαστε για να βοηθάμε όσο μπορούμε ❤️Από τον τρίτο μήνα ξεκίνησα να βάζω και μόλις γέννησα άρχισα να βάζω την purelan. Με το καλό το μπεμπακι ❤️

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , kateriiina25 είπε:

20 μέρες πριν, ε; Θα κάνετε καισαρική; Εσύ πως είσαι τώρα; Είναι εύκολο να μετακινείσαι, να ξαπλώνεις κτλ; Από κιλά πως τα πας;

Ναι, στα δίδυμα η 37η εβδομάδα θεωρείται πλήρης κύηση και τα παίρνουν τότε. Δεν έχουμε και ραντεβού βέβαια, εμπειρικά όμως μου είπε ότι εκεί γύρω το βλέπει. Επίσης είμαι από εξωσωματική και ξέρω ότι και αυτό παίζει ένα ρόλο..

Εγώ για την ώρα δεν έχω ιδιαίτερο θέμα, και από κιλά δλδ είμαι 29η εβδομάδα κι έχω βάλει 10. Απλά με τον ύπνο έχω θέμα, εδώ και πολλούς μήνες όμως. Κοιμάμαι ελάχιστα και διακεκομμένα.. ε, σιγά σιγά με βλέπω ότι αρχίζω λίγο και βαραινω στην κίνηση και στο σήκω κάτσε, αλλά γενικά είμαι σχετικά καλά ακόμα!

 

πρίν από 36 λεπτά , Powerzen είπε:

Α ωραία τι καλά, διδυμάκια!! Και εμείς δύο εμβρυάκια μεταφέραμε αλλά προχώρησε εξ αρχής το ένα, το αγοράκι μας ♥️ έχετε μάθει φύλο?

Εμάς είναι ένα αγοράκι κι ένα κοριτσάκι! Γύρω στον 7ο πρέπει να είσαι τώρα, ε;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, LeneL said:

Ναι, στα δίδυμα η 37η εβδομάδα θεωρείται πλήρης κύηση και τα παίρνουν τότε. Δεν έχουμε και ραντεβού βέβαια, εμπειρικά όμως μου είπε ότι εκεί γύρω το βλέπει. Επίσης είμαι από εξωσωματική και ξέρω ότι και αυτό παίζει ένα ρόλο..

Εγώ για την ώρα δεν έχω ιδιαίτερο θέμα, και από κιλά δλδ είμαι 29η εβδομάδα κι έχω βάλει 10. Απλά με τον ύπνο έχω θέμα, εδώ και πολλούς μήνες όμως. Κοιμάμαι ελάχιστα και διακεκομμένα.. ε, σιγά σιγά με βλέπω ότι αρχίζω λίγο και βαραινω στην κίνηση και στο σήκω κάτσε, αλλά γενικά είμαι σχετικά καλά ακόμα!

 

Εμάς είναι ένα αγοράκι κι ένα κοριτσάκι! Γύρω στον 7ο πρέπει να είσαι τώρα, ε;

Τέλεια ένα και ένα μια χαρά!! Ναι αυτή την εβδομάδα μπήκα στον 7 και ακόμα αγχώνομαι για όλα ...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Powerzen είπε:

Τέλεια ένα και ένα μια χαρά!! Ναι αυτή την εβδομάδα μπήκα στον 7 και ακόμα αγχώνομαι για όλα ...

Καλά το άγχος θα είναι μόνιμος σύντροφος από εδώ και πέρα.. έχεις κάνει ντοπλερ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...