Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • κορίτσια τελικά με κράτησαν και για 4ο όρο! μου το χαμήλωσαν δοκιμαστικά στις 40 μονάδες δλδ να πέφτει πιο αργά με την προϋπόθεση να δουν πως παω και να κάνω nst ώστε να φύγω αύριο , αλλά μου το ανέβασε πάλι στο 60 όπως ήταν αρχικά! 😔 

      • Ευχή 2
      • Δύναμη! 1

Υστεροσαλπιγγογραφία


Recommended Posts

γειά σας κορίτσια και αγόρια της ομάδας.

θέλω να σας πω το τι έχω να κάνω και να με συμβουλέψτε διότι με κυριαρχεί ο φόβος και ο τρόμος τώρα. 

Απο το 2022 με τον άντρα μου προσπαθούμε για παιδάκι.

τον σεμπτεμβριο του 2022 ήρθε το πρώτο μας παιδάκι και μετά την επιβεβαίωση του γιατρού 1 εβδομάδα αργότερα απεβαλα.

το αφήσαμε από τότε και τώρα που μίλησα με την γιατρό μου , μου είπε ότι ξεκινάμε εξετασεις , για αρχή έχω να κάνω εγώ ΙΣΤΕΡΟΣΑΛΠΙΓΚΟΓΡΑΦΙΑ , και ο συζηγος μου σπερμοδιαγραμμα.

θέλω να ρωτήσω το εξής: αυτή η εξέταση που έχω να κάνω πονάει πολύ? 

επίσης μας είπε ότι εγώ χρειάζομαι πολύ διερεύνηση σε εξετασεις .

να σημειώσω ότι είμαι 26 και ο συζηγοε 33. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 49 λεπτά , gkougioumtzi είπε:

γειά σας κορίτσια και αγόρια της ομάδας.

θέλω να σας πω το τι έχω να κάνω και να με συμβουλέψτε διότι με κυριαρχεί ο φόβος και ο τρόμος τώρα. 

Απο το 2022 με τον άντρα μου προσπαθούμε για παιδάκι.

τον σεμπτεμβριο του 2022 ήρθε το πρώτο μας παιδάκι και μετά την επιβεβαίωση του γιατρού 1 εβδομάδα αργότερα απεβαλα.

το αφήσαμε από τότε και τώρα που μίλησα με την γιατρό μου , μου είπε ότι ξεκινάμε εξετασεις , για αρχή έχω να κάνω εγώ ΙΣΤΕΡΟΣΑΛΠΙΓΚΟΓΡΑΦΙΑ , και ο συζηγος μου σπερμοδιαγραμμα.

θέλω να ρωτήσω το εξής: αυτή η εξέταση που έχω να κάνω πονάει πολύ? 

επίσης μας είπε ότι εγώ χρειάζομαι πολύ διερεύνηση σε εξετασεις .

να σημειώσω ότι είμαι 26 και ο συζηγοε 33. 

Ελπίζω να σου πάνε όλα καλά και σύντομα να έχεις το μωράκι σου! Να μη σε προβληματίζει καθόλου αυτή η εξέταση. Νοιωθεις κάτι σαν έντονο πόνο περιόδου αλλά για δευτερόλεπτα. Μέχρι να καταλάβεις ότι πόνεσες δλδ έχει τελειώσει και δεν νοιωθεις τίποτα. Κατά τα άλλα σαν ακτινογραφία είναι, απλά είσαι ξαπλωμένη!

Γενικά αν μπεις στη διαδικασία των εξετάσεων το περισσότερο λούκι το τραβάει η γυναίκα γιατί είναι περισσότερες οι εξετάσεις που μπορούν να γίνουν, είναι και όλο το σύστημα εσωτερικό και καταλαβαίνεις... Παρόλα αυτά να επιμείνετε να εξεταστεί καλά και ο σύζυγός σου,. γιατί πολλές φορές ρίχνουν το βάρος στη γυναίκα! 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την είχα κάνει στο Λητώ, δεν είχα πονέσει καθόλου γιατί οι σάλπιγγες μου ήταν διαβατες, όπως λογικά και σ εσένα αφού έχεις μείνει ήδη μια φορά έγκυος. Ωστόσο θα σου πρότεινα για τις υπόλοιπες εξετασεις να κλείσεις ένα ραντεβού στο Έλενα στο τμήμα Ελέγχου Αποβολών (μπορείς να κλείσεις μέσω 1535) όπου θα σου κάνουν πολλές αιματολογικες- ενδοκρινολογικές εξετάσεις την ημέρα του ραντεβού και δεν θα πεδευτεις καθόλου. Επίσης η γιατρός εκεί ειναι πολύ καλή και πραγματικά αξίζει τον κόπο να πας.

Καλή αρχή!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, LeneL είπε:

Ελπίζω να σου πάνε όλα καλά και σύντομα να έχεις το μωράκι σου! Να μη σε προβληματίζει καθόλου αυτή η εξέταση. Νοιωθεις κάτι σαν έντονο πόνο περιόδου αλλά για δευτερόλεπτα. Μέχρι να καταλάβεις ότι πόνεσες δλδ έχει τελειώσει και δεν νοιωθεις τίποτα. Κατά τα άλλα σαν ακτινογραφία είναι, απλά είσαι ξαπλωμένη!

Γενικά αν μπεις στη διαδικασία των εξετάσεων το περισσότερο λούκι το τραβάει η γυναίκα γιατί είναι περισσότερες οι εξετάσεις που μπορούν να γίνουν, είναι και όλο το σύστημα εσωτερικό και καταλαβαίνεις... Παρόλα αυτά να επιμείνετε να εξεταστεί καλά και ο σύζυγός σου,. γιατί πολλές φορές ρίχνουν το βάρος στη γυναίκα! 

ευτυχώς έχω καλούς γυναικολογους και άριστους.. πάω σε 2 , έναν που με έχει χρόνια και μια πιο κοντά μου .. και οι δύο συμφωνούν σε όλα, και εννοείται πο μόνη τους είπαν να ψαχτεί ο σύζυγος καλύτερα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εγω πονεσα αρκετα στην εξεταση αυτη παρολο που ειχα παρει και μπουσκοπαν συμφωνα με τις οδηγιες του νοσοκομειου. Ωστοσο δεν κραταει πολυ οποτε ακομα και αν νιωσεις πονο θα ειναι για λιγο. Καλη επιτυχια ευχομαι, να πανε ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 10/3/2023 at 11:42 ΜΜ, Zaxaroulamak είπε:

Καλησπερα. Εγω πονεσα αρκετα στην εξεταση αυτη παρολο που ειχα παρει και μπουσκοπαν συμφωνα με τις οδηγιες του νοσοκομειου. Ωστοσο δεν κραταει πολυ οποτε ακομα και αν νιωσεις πονο θα ειναι για λιγο. Καλη επιτυχια ευχομαι, να πανε ολα καλα!

αλήθεια?? και δεν τα πάω καλά με τον πόνο και στον τελευταίο υπέρηχο που έκανα είδαμε βουλωμενη την μια σαλπιγκα μου...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , gkougioumtzi είπε:

αλήθεια?? και δεν τα πάω καλά με τον πόνο και στον τελευταίο υπέρηχο που έκανα είδαμε βουλωμενη την μια σαλπιγκα μου...

Κοιτα δε θελω να σε αγχωσω. Εγω εκλεισα τα ματια και ευχομουν να τελειωσει γρηγορα, πονεσα αρκετα αλλα δεν κραταει πολυ μη φοβασαι θα τα καταφερεις. Ευχομαι να μην πονεσεις καθολου, οι περισσοτερες δεν πονανε.

Link to comment
Share on other sites

On 10/3/2023 at 8:38 ΜΜ, gkougioumtzi είπε:

γειά σας κορίτσια και αγόρια της ομάδας.

θέλω να σας πω το τι έχω να κάνω και να με συμβουλέψτε διότι με κυριαρχεί ο φόβος και ο τρόμος τώρα. 

Απο το 2022 με τον άντρα μου προσπαθούμε για παιδάκι.

τον σεμπτεμβριο του 2022 ήρθε το πρώτο μας παιδάκι και μετά την επιβεβαίωση του γιατρού 1 εβδομάδα αργότερα απεβαλα.

το αφήσαμε από τότε και τώρα που μίλησα με την γιατρό μου , μου είπε ότι ξεκινάμε εξετασεις , για αρχή έχω να κάνω εγώ ΙΣΤΕΡΟΣΑΛΠΙΓΚΟΓΡΑΦΙΑ , και ο συζηγος μου σπερμοδιαγραμμα.

θέλω να ρωτήσω το εξής: αυτή η εξέταση που έχω να κάνω πονάει πολύ? 

επίσης μας είπε ότι εγώ χρειάζομαι πολύ διερεύνηση σε εξετασεις .

να σημειώσω ότι είμαι 26 και ο συζηγοε 33. 

Καλησπέρα σου, εύχομαι σύντομα να έχεις ευχάριστα νέα. Κάνεις πολύ καλά που ξεκινάτε τόσο σύντομα τις εξετάσεις ώστε εάν υπάρχει κάτι να έχετε χρόνο να το διορθώσετε. Δυστυχώς, οι γυναίκες χρειάζονται να κάνουν αρκετές εξετάσεις και να αποκλειστούν πολλά στοιχεία. Ορμονολογικές εξετάσεις στην 2η μέρα έχεις ήδη κάνει; Συνήθως ξεκινούν με αυτές και μετά πηγαίνουν στο επόμενο πιο επεμβατικό που είναι η υστεροσαλπογκογραφία, είναι μια δύσκολη εξέταση που έχει κάποιο πόνο, εξαρτάται από τον τεχνικό που την κάνει και εάν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τις σάλπιγγες. Εναλλακτικά μπορεί να κάνεις την ίδια εξέταση αλλά με τζελ που είναι αρκετά ανεκτή στον πόνο και παρέχει αξιόπιστες πληροφορίες. 

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάλι ενω είχα πάρει buscopan με το που μου ρίχνει το υγρό ουρλιαξα απο τους πόνους πεσανε πάνω τρια άτομα μιλάμε πεθανα.. για ένα με δυο λεπτά...με το που βγηκα η επόμενη κοπέλα που περιμενε με κοίταζε έντρομη...ο άντρας μου, μου είπε ακούστηκες πολύ δυνατά... ασε...😬 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, EvgeniaCher είπε:

Καλησπέρα σου, εύχομαι σύντομα να έχεις ευχάριστα νέα. Κάνεις πολύ καλά που ξεκινάτε τόσο σύντομα τις εξετάσεις ώστε εάν υπάρχει κάτι να έχετε χρόνο να το διορθώσετε. Δυστυχώς, οι γυναίκες χρειάζονται να κάνουν αρκετές εξετάσεις και να αποκλειστούν πολλά στοιχεία. Ορμονολογικές εξετάσεις στην 2η μέρα έχεις ήδη κάνει; Συνήθως ξεκινούν με αυτές και μετά πηγαίνουν στο επόμενο πιο επεμβατικό που είναι η υστεροσαλπογκογραφία, είναι μια δύσκολη εξέταση που έχει κάποιο πόνο, εξαρτάται από τον τεχνικό που την κάνει και εάν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τις σάλπιγγες. Εναλλακτικά μπορεί να κάνεις την ίδια εξέταση αλλά με τζελ που είναι αρκετά ανεκτή στον πόνο και παρέχει αξιόπιστες πληροφορίες. 

είχαμε 2 πρόωρες αποβολές μια στης 8 εβδομάδες και την τελευταία στης 5 εβδομάδες, η γιατρός μου είπε ξεκινάμε με ιστεροσαλπιγγογραφια εγώ και σπερμοδιαγραμμα ο σύζυγος μου και μόλις πάρουμε τα αποτελέσματα ξεκινάμε της υπόλοιπες εξετασεις προγενετικου ελέγχου 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • CoffeeMaker changed the title to Υστεροσαλπιγγογραφία
5 ώρες πρίν, gkougioumtzi είπε:

είχαμε 2 πρόωρες αποβολές μια στης 8 εβδομάδες και την τελευταία στης 5 εβδομάδες, η γιατρός μου είπε ξεκινάμε με ιστεροσαλπιγγογραφια εγώ και σπερμοδιαγραμμα ο σύζυγος μου και μόλις πάρουμε τα αποτελέσματα ξεκινάμε της υπόλοιπες εξετασεις προγενετικου ελέγχου 

Λυπάμαι πολύ για τις απώλειες σου. Να έχεις στο μυαλό σου ότι υπάρχει ειδικό κέντρο για απώλεια εγκυμοσύνης σε δημόσιο νοσοκομείο όπως το Έλενα (τμήμα αποβολών) όπου πραγματικά οι ιατροί εκεί σε εξετάζουν λεπτομερέστερα με ελάχιστο κόστος καθώς καλύπτονται από τον ΕΟΠΥΥ. Υπάρχουν τόσοι παράγοντες που μπορούν να οδηγήσουν σε αποβολή και πραγματικά να κοιτάζουν όλα. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, EvgeniaCher είπε:

Λυπάμαι πολύ για τις απώλειες σου. Να έχεις στο μυαλό σου ότι υπάρχει ειδικό κέντρο για απώλεια εγκυμοσύνης σε δημόσιο νοσοκομείο όπως το Έλενα (τμήμα αποβολών) όπου πραγματικά οι ιατροί εκεί σε εξετάζουν λεπτομερέστερα με ελάχιστο κόστος καθώς καλύπτονται από τον ΕΟΠΥΥ. Υπάρχουν τόσοι παράγοντες που μπορούν να οδηγήσουν σε αποβολή και πραγματικά να κοιτάζουν όλα. 

το γνωρίζω,  αλλά μένω Θεσσαλονίκη και έχουμε τέτοια ομάδα εδώ στο Παπαγεωργίου,  αλλά για να ξεκινησουν τον έλεγχο μας ζήτησαν 200€ και την δεδομένη στιγμή δεν μπορούμε να τα δώσουμε και κοιτάνε να της κάνουμε λίγο λίγο της εξετασεις.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, gkougioumtzi είπε:

το γνωρίζω,  αλλά μένω Θεσσαλονίκη και έχουμε τέτοια ομάδα εδώ στο Παπαγεωργίου,  αλλά για να ξεκινησουν τον έλεγχο μας ζήτησαν 200€ και την δεδομένη στιγμή δεν μπορούμε να τα δώσουμε και κοιτάνε να της κάνουμε λίγο λίγο της εξετασεις.

Καταλαβαίνω, πάντως αξίζει τον κόπο να έρθεις σε επικοινωνία μαζί τους έστω τηλεφωνικός ή με εμαιλ με την υπεύθυνη και να σε καθοδηγήσει ή να κανονίσεις κάποια στιγμή να έρθεις Αθήνα, να κάνεις τις βασικές εξετάσεις και εν συνεχεία να σε παρακολουθεί από απόσταση. Σχεδόν απ΄όλη την Ελλάδα πηγαίνουν εκεί. 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...