Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω Κ εγώ ότι δεν το δικαιουσε. Απτήν στιγμή που έχεις παντρευτεί έτσι Κ αλλιώς τα φορολογικά ειναι κοινά άσχετα αν κάνετε χωριστή δήλωση το ότι φαίνετε γάμος ειναι το ίδιο πράγμα. Απλά πληρώνει ο καθένας τα δικά του μερίδια στο τέλος στα υπόλοιπα είναι το ίδιο . 

      και γω αυτό νομίζω αλλά η κοπέλα στο 1555 μου είπε είναι ανεξάρτητο και την ρώτησα και 2 φορες ! θα με πάρουν εκείνοι είπαν! απ ότι ξέρω μόνο το κυοφορίας ,το λοχείας, και μετά αν κάνω το 9μηνο δικαιουμαι

       

       

       

       

Ισμθοκηλη/niche υπογονιμότητα


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια, 

Τελικά μετά από πολλές εξετασεις και άγχος καταλήξαμε ότι για τη δικη μου υπογονιμότητα μάλλον φταίει η ισθμοκηλη που δημιουργήθηκε μετά από τη καισαρική λόγω υπέρ οπίσθιας κλίση μήτρας. Το <μάλλον> γιατί δεν υπάρχουν ακόμα πολλές στατιστικές για το συγκεκριμένο θέμα,είναι σχετικά πρόσφατη αιτία πρόκλησης υπογονιμότητας. Τώρα υπάρχουν δυο επιλογές ή λαπαροσκοπικό χειρουργείο για τη διόρθωση ουσιαστικά ράψιμο του ανοίγματος που έχει δημιουργηθεί στη μήτρα  ή εξωσωματική. 
Έχει κάποια κοπέλα ακούσει κάτι επι του θέματος ή έχει πάθει κάτι παρόμοιο να μου πει την εμπειρία της ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

21 ώρες πρίν, Katarina271219 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, 

Τελικά μετά από πολλές εξετασεις και άγχος καταλήξαμε ότι για τη δικη μου υπογονιμότητα μάλλον φταίει η ισθμοκηλη που δημιουργήθηκε μετά από τη καισαρική λόγω υπέρ οπίσθιας κλίση μήτρας. Το <μάλλον> γιατί δεν υπάρχουν ακόμα πολλές στατιστικές για το συγκεκριμένο θέμα,είναι σχετικά πρόσφατη αιτία πρόκλησης υπογονιμότητας. Τώρα υπάρχουν δυο επιλογές ή λαπαροσκοπικό χειρουργείο για τη διόρθωση ουσιαστικά ράψιμο του ανοίγματος που έχει δημιουργηθεί στη μήτρα  ή εξωσωματική. 
Έχει κάποια κοπέλα ακούσει κάτι επι του θέματος ή έχει πάθει κάτι παρόμοιο να μου πει την εμπειρία της ; 

Γενικα την μήτρα μην την πειράξεις ειναι ο γενικός κανόνας πως αν υπάρχει άλλη λύση την μήτρα δεν την πειράζουμε με χειρουργεια . Οποτε προσπάθησε πρώτα με εξωσωματική κ μετα βλέπεις.  

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι μετά από καισαρική ούτως ή άλλως η μήτρα είναι πειραγμένη θεωρω ως ένα βαθμό. Αυτό το χειρουργείο είναι ουσιαστικά ράψιμο της ήδη υπάρχουσας τομής γιατι για κάποιους λόγους που μέσα σε αυτούς ειναι και η οπίσθια κλίση μήτρας δεν εκλεισε όπως έπρεπε. 
Ο προβληματισμός μου με την εξωσωματική είναι επειδή ουσιαστικά στο σημείο που υπάρχει η ισμθοκηλη μαζεύει αιμα και γενικα δημιουργεί ένα αφιλόξενο-τοξικό περιβάλλον για το σπερμα γίνεται ας πούμε σα φλεγμονή δε ξέρουμε κατά ποσο θα μπορέσει ακόμα και ένα έτοιμο έμβρυο να επιβιώσει σε τέτοιο περιβάλλον όπως και αν θα κολλήσει πάνω στο σημειο εκείνο ή ακόμα το χειρότερο σενάριο να προκληθεί ρήξη μήτρας. Αλλά επίσης κανένας Γυναικολογος δε μπορεί να  πει ότι ακόμα και αν κάνω ειτε χειρουργείο ειτε εξωσωματική θα έχω τα αναμένομενα αποτελέσματα. Για το συγκεκριμένο θέμα πάνε με βάση ερευνών και βλέπουν οτι παραπάνω από μισές γυναίκες μετά από τη διόρθωση κατάφεραν να έχουν μια τελειωμένη και υγιή εγκυμοσύνη. Απλά θα ήθελα να μάθω μήπως κάποια είχε παροιμία εμπειρία και τι εγινε στη δικη της περίπτωση γιατί απ’οτι έχω καταλάβει είναι κάτι σπάνιο. 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...