Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Εμβολιασμοί Ελλάδα-Αγγλία


Biggi

Recommended Posts

Κορίτσια μήπως υπάρχει καμία μανούλα στη θέση μου που μπορεί να με βοηθήσει; Έχω ένα μωράκι 3 μηνών που γεννήθηκε στην Ελλάδα και έχει ξεκινήσει να κάνει εμβόλια εδώ. Όταν θα επιστρέψουμε στην Αγγλία θα έχει κάνει τη δεύτερη δόση του 6πλού Infanrix. Έψαξα να βρω ποια εμβόλια γίνονται στην Αγγλία και βρήκα σε αυτή τη σελίδα http://www.nhs.uk/Planners/vaccinations/Pages/Vaccinationchecklist.aspx ότι στην Αγγλία αντί για το 6πλο Infanrix κάνουν το πενταπλό DTaP/IPV/Hib. Τι θα γίνει στην περίπτωση αυτή; Θα συνεχίσουμε το 6πλό εμβόλιο ή θα κάνουμε το πενταπλό; Μπορώ να κάνω το εξαπλό ή έστω το εμβόλιο που λείπει (Hep B) αν πάω σε ιδιωτική κλινική; Πόσο ευέλικτοι είναι γενικά στο θέμα των εμβολίων;


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Biggi καλημέρα και να σου ζήσει το μωράκι!

Στην ίδια κατάσταση με τα εμβόλια είμασταν και εμείς. Πήγαμε στο GP και εξηγήσαμε στη νοσοκόμα την κατάσταση με το εξαπλό. Με τα πολλά (εξαρτάται από το χαρακτήρα και την όρεξη της νοσοκόμας) δέχτηκε να μας κάνει το πενταπλό και μετά το εμβόλιο της ηπατίτιδας Β ξεχωριστά (το εξαπλό δεν το κάνουν στο NHS) μιας και ήδη το είχαμε ξεκινήσει. Η δική μας παιδίατρος στην Ελλάδα μας είχε πει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να το κάνουμε έτσι, τσέκαρέ το και με τη δική σου πιο πολύ για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Ιδιωτικά, σίγουρα μπορείς να κάνεις της ηπατίτιτδας Β μόνο του, δε γνωρίζω καθόλου όμως για το εξαπλό. Μην ξεχάσεις να έχεις μαζί σου το βιβλιάριο υγείας του παιδιού ακόμα και αν δεν πρόκειται να καταλάβουν τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Αχ σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια! Θα έχω το βιβλιάριο μαζί, έχω κρατήσει μέχρι και τα κουτιά από τα εμβόλια που έχουμε κάνει. Θα έρθω προετοιμασμένη για παν ενδεχόμενο! :lol:

Ξέρω ότι στο NHS είναι λίγο δυσκοίλιοι με ό,τι ξεφεύγει από τη δική τους πεπατημένη, αλλά εφόσον μπορούμε να κάνουμε το εμβόλιο της ηπατίτιδας έστω και ιδιωτικά, δεν υπάρχει πρόβλημα. Θα ρωτήσω φυσικά και τον παιδίατρο εδώ.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ στο NHS θα το κάνω αν μπορώ, αλλά θέλω να έχω εναλλακτική για την περίπτωση που μου αρνηθούν. Αν κρίνω από την ποιότητα των γιατρών που έχουν βρεθεί μέχρι στιγμής στο δρόμο μου, μπορεί να μην ξέρουν τι είναι η ηπατίτιδα :rolleyes:


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπόν.... για όποια μανούλα ενδιαφέρεται. Μίλησα με τον παιδίατρο στην Ελλάδα και μου είπε ότι η τρίτη δόση του εξαπλού μπορεί να σπάσει σε δύο - δηλαδή να γίνει το πενταπλό δύο μήνες μετά τη δεύτερη δόση του εξαπλού και της ηπατίτιδας να γίνει χωριστά, μέχρι και ένα χρόνο μετά την πρώτη δόση του εξαπλού. Άρα κανένα πρόβλημα :)


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Δημιουργία νέου...