Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Πρώιμα συμπτωματα εγκυμοσυνης


Recommended Posts

11 hours ago, Mammar said:

30.. περσι ξεκινήσαμε προσπάθειες.. με κάποιες μικρές διακοπές! Απλά αυτό που με προβληματίζει είναι ότι εφόσον είχε εντοπίσει τις πολυκυστικες  γιατί δεν με ενημέρωσε και ενώ γνωρίζει ότι κάνουμε προσπάθειες..του έχω εξηγήσει τα άγχη μου και τους προβληματισμούς μου, και χωρίς πολλά πολλά μου είπε ότι θα πρέπει να το δούμε και για αγωγή! Ούτε το λόγο δεν μου εξήγησε.. έφυγα με μεγάλη απογοητευση

Καταλαβαίνω απόλυτα πώς αισθάνεσαι... Ο γιατρός μας ειναι ο βασικός συμπαραστάτης μας σε αυτό το ταξίδι. Και φυσικά οι γνώσεις του και η εμπειρία του θα μας βοηθήσουν για την αντιμετώπιση του όποιου θέματος. Νομίζω πως έφτασε ο καιρός να βρεις άλλο γιατρό. Ειναι απαράδεκτος ο τρόπος που χειρίστηκε την όλη κατάσταση. . Όσον αφορά τις πολυκυστικες ωοθήκες που σου ανάφερε, όντας παθουσα, να σου πω οτι δεν είναι άσπρο - μαύρο. Υπάρχουν μεγάλες διακυμάνσεις και ο κάθε οργανισμός λειτουργεί διαφορετικά σε αυτό το σύνδρομο ή έστω αυτή την εικόνα ωοθηκών. Ζήτα τη γνώμη κάποιου άλλου και μην αγχώνεσαι γιατί δεν ειναι τόσο αποτρεπτικός παράγοντας για να μείνεις έγκυος. Αν ήταν ας το πούμε σοβαρής μορφής θα είχες και άλλα συμπτώματα που θα σε έβαζαν από καιρό σε υποψία. Όπως τριχοφυΐα, ασταθεις περιόδους, ακμή στο κάτω μέρος του προσώπου, δυνατούς πόνους κατά την εμμηνο ρύση... Νιώθω ότι ο συγκεκριμένος γιατρός σου λέει βλακείες! ... Χχ

On 11/8/2022 at 10:55 PM, giotadr said:

Καλησπέρα κορίτσια. Χρειάζομαι και εγώ την βοήθεια σας. Το στήθος μου έχει πρηστεί και έχω μια ευαισθησία στο άγγιγμα των θηλών. Δεν έχω κάποιο άλλο σύμπτωμα. Περιμένω περίοδο σε 4 μέρες και πάντα το στήθος μου πρήζεται αλλά ευαισθησία δεν είχα ποτε. Έκανα σήμερα τεστ και βγήκε αρνητικό. Εχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία;

Εγώ δεν κατάφερα ακόμα να μείνω έγκυος αλλά κάθε μήνα νομίζω ότι τα συμπτώματα ειναι διαφορετικά απο κάθε άλλη φορά. Νομίζω είναι σχεδόν αδύνατο να καταλάβεις απο τα συμπτώματα αν είσαι έγκυος λόγω του ότι και στις δύο περιπτώσεις (είτε περιμένεις περίοδο είτε είσαι έγκυος) η προγεστερόνη είναι αυτή που κάνει τα "παιχνιδάκια". Οπότε μοιάζουν πολύ τα συμπτώματα... Εύχομαι όμως να είσαι έγκυος τελικά... Ανυπομονούμε για νέα σου

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 9/11/2022 at 12:51 ΜΜ, Mammar είπε:

Ναι το ξέρω ότι δεν είναι φάρμακα.. εκείνος μίλησε για φάρμακα για να έχουμε επιτυχία εγκυμοσυνης..δεν μ ανέφερε ονομασίες θεραπειας φαρμακων κτλ , μου είπε μόνο ότι είναι  ισχυρά και δεν γίνεται να τα παίρνω καιρό γιατί δημιουργούν παρενέργειες ..

Καλησπέρα. Διάβασα μερικά από τα σχόλια που έγραψες και ήθελα να σε ρωτήσω. Ο σύζυγός σου έχει κάνει σπερμοδιαγραμμα? Δεν ευθύνεται πάντα η γυναίκα που δεν έχει κάτσει μια εγκυμοσύνη. Ας μην ξεχνάμε ότι η προσπάθεια για σύλληψη αφορά και τους 2 μελλοντικούς γονείς. 

Απ'οτι λες έχεις εξεταστεί σε ορμόνες και είναι οκ. Έχεις ΣΠΩ αλλά βρίσκεις τις γόνιμες μερες σου?

Επίσης τον πολύποδα τον έχεις 'η τον αφαιρεσες? Εγώ πάντως με ενδοτραχηλικο πολύποδα, έμεινα έγκυος με 1 προσπαθεια. Βέβαια μετά την απόξεση, έφυγε και αυτός. 

Μου είχε πει ωστόσο η γιατρός μου ότι αν με 3-4 μήνες επαφών δεν είχαμε αποτέλεσμα να τον βγάζαμε προληπτικά. Σίγουρα παίζει ρόλο το μέγεθος του και η θέση του. 

Ο γιατρός σου θέλει σίγουρα αλλαγή. Δεν μπορώ με τίποτα ιδίως από τον γυναικολόγο τις τυπικές επαφές. Πρέπει να σε αντιμετωπίζει όχι σαν πορτοφόλι και όποτε θυμάται να σου λέει τι βλέπει στον υπέρηχο. Πρέπει να σε αντιμετωπίζει σαν δικό του άνθρωπο γιατί μαζί θα πορευτείτε στο ταξίδι που λέγεται εγκυμοσύνη. Και εκεί πραγματικά με τα χίλια δύο πράγματα που μπορεί να πάνε στραβά 'η και όχι, θες έναν άνθρωπο να σε στηρίζει, να σου εξηγεί όσες φορές κι αν χρειαστεί ο,τι δεν καταλαβαίνεις και να τον εμπιστεύεσαι!!!!!!!!!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα στην όμορφη παρέα!

Θέλω να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου..

Είχα ωορρηξία περίπου 16-18/11 και ελεύθερες επαφές. Από χθές ξεκίνησε τ πρήξιμο στ στήθος και πονάκια κάτω στην κοιλιά, όπως κάθε φορά πριν αδιαθετήσω. Περίοδο περιμένω 30/11. 

Είναι πολύ νωρίς για συμπτώματα πιστεύετε;

Link to comment
Share on other sites

On 11/22/2022 at 11:11 AM, Agapi* said:

Καλημέρα στην όμορφη παρέα!

Θέλω να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου..

Είχα ωορρηξία περίπου 16-18/11 και ελεύθερες επαφές. Από χθές ξεκίνησε τ πρήξιμο στ στήθος και πονάκια κάτω στην κοιλιά, όπως κάθε φορά πριν αδιαθετήσω. Περίοδο περιμένω 30/11. 

Είναι πολύ νωρίς για συμπτώματα πιστεύετε;

Θεωρώ πως δεν είναι αδύνατο να είναι σύμπτωματα εγκυμοσύνης. Αν έγινε η ωορρηξία νωρίς.... Θα μπορούσε όμως να είναι και σημάδια περιόδου... Πώς εξελίσσεται μέχρι στιγμής;! ... Εύχομαι να είσαι εγκυουλα τελικά ❤️

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...