Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Γάλατα και διατροφή μωρών


Biggi

Recommended Posts

Ξέρει καμία από τις κοπέλες που είναι στην Αγγλία αν κυκλοφορεί το Frisolac; Αν όχι, φαντάζομαι ότι θα πρέπει να αλλάξουμε γάλα όταν με το καλό επιστρέψουμε. Ποιο γάλα θεωρείται καλύτερο ή είναι όλα τα ίδια; Τα γάλατα που κυκλοφορούν στην Αγγλία και στην Ελλάδα (π.χ. Aptamil) είναι τα ίδια και στις δύο χώρες;

Επίσης, αν τα παιδάκια σας έχουν αρχίσει τις στερεές τροφές, έχετε εφαρμόσει κάποιο πρόγραμμα; Οι GPήδες δίνουν οδηγίες για την εισαγωγή τροφών στο διαιτολόγιο του παιδιού ή να μιλήσω με τον παιδίατρο εδώ;


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το frisolac νομίζω πως δεν υπάρχει στην Αγγλία. Το aptamil πρέπει να είναι κάτι αντίστοιχό του frisolac. Καλό γάλα είναι και της Holle , από ότι μου είπε η παιδίατρός μου (όπως και τα δημητριακά της που είναι χωρίς ζάχαρες κτλ κτλ). Επίσης μια χρήσιμη συμβουλή που μου είπε η παιδίατρος για την αλλαγή γάλατος που αναγκαστικά θα κάνεις στην Αγγλία εφόσον δεν βρίσκεις frisolac , είναι να εισάγεις σιγά σιγά το καινούριο γάλα. Δηλαδη, την πρώτη μέρα θα βάλεις ας πούμε 4 μεζούρες frisolac και μία μεζούρα από το καινούριο, και θα αυξάνεις μέρα με τη μέρα. Επομένως, όταν πας Αγγλία πάρε μαζί κι 1-2 κουτιά frisolac για να είσαι σίγουρη. Τώρα, για τις στέρεες, εμάς μας τα είπε όλα εδώ η παιδίατρος που την εμπιστεύομαι κιόλας, αλλά λογικά κι εκεί θα ενημερώνουν. Πάντως δεν χάνεις κάτι να κάνεις μια κουβέντα με τον εδώ παιδίατρο όταν τον δεις:)


6237481d19.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχεις δίκιο για το Aptamil, δηλ. ότι είναι αντίστοιχο του Frisolac. Θα ξεκινήσουμε από αυτό και βλέπουμε! Πολύ καλή ιδέα να ανακατέψουμε τα δύο γάλατα - είχα σκεφτεί έτσι κι αλλιώς να πάρω μαζί μου Frisolac, αλλά σκόπευα να δώσω στην αρχή μία το ένα γάλα, μία το άλλο. Νομίζω η μέθοδος της παιδιάτρου σου είναι καλύτερη :D

Οδηγίες για τις στερεές θα πάρω από εδώ για καλό και για κακό, απλά αναρωτιόμουν αν στην Αγγλία σε ενημερώνουν οι γιατροί ή οι νοσοκόμες ή οι HVs, απλά για να ξέρω τι να περιμένω. Ευχαριστώ!


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Geia sou Biggi,

Sygnwmh gia ta greenglish, o upologisths de thelei na grapsei ellhnika shmera gia kapoio logo! Gia tis sterees trofes edw se enhmeronoun oi health visitors. Ap oti exw katalabei h filosofia sth diatrofi twn paidiwn edw diaferei arketa apo thn Ellada gi auto mhn ekplageis an de sumpiptoun auta pou sou eipe o giatros sthn ellada me auta pou tha sou poun edw.

To aptamil to edina kai egw sth mikri mou, kai mou fanike ok sa gala xwris na kserw pws einai kai ta upoloipa.

Apo paidikes trofes epishs egw eperna dhmitriaka kai rizogkofretes tis organix me ta opoia eimai genika polu euxaristhmenh.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο είχα καταλάβει κι εγώ από αυτά που διαβάζω, γι' αυτό σκέφτηκα να ρωτήσω, να πάω τουλάχιστον προετοιμασμένη ;)

Θα το συζητήσω με τον παιδίατρο πριν φύγω να δούμε τι θα μου πει.

Ευχαριστώ για την απάντηση, επιβεβαίωσες τις υποψίες μου, δεν πειράζει για τα greenglish!


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

To Frisolac sigoura DEN iparxei stin Agglia. Afta pou kikloforoun einai to Aptamil (pou pinoume emeis), to Cow & Gate kai to SMA. Afta einai ta 3 pio sinithismena. An to Aptamil einai to idio pou kikloforei stin Ellada den eimai sigouri, nomizo oti to "elliniko" Aptamil paraskevazetai stin Ollandia, eno to aggliko stin Agglia. Den pairno kai orko omos, an kapoia kopela einai stin Ellada borei isos na to tsekarei. Ego exo to antitheto provlima, diladi ta Xristougenna pou tha katevoume Ellada, na fero Aptamil apo tin Agglia i na paro apo ekei?

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται ποσο δυσκολο ειναι το παιδι σου στο γαλα. εμενα ηταν πολυ βολικος, κ εφερνα ενα κουτι ισα ισα για τη πρωτη μερα κ μετα επαιρνα οποιο εβρισκα στο φαρμακειο

Link to comment
Share on other sites

fairy και μενα το ίδιο...Τώρα ας πούμε πήρα Cow & Gate και φοβόμουν ότι δεν θα το πίνει και ομως του δινει και καταλαβαινει....χαχα

Ασε που ειναι και πολύ οικονομικό σε σχέση με Ελλάδα! Όλος ο μήνας μας βγαινει 20 λιρες γάλα.


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κοπέλες γεια σας! Έχει έρθει η ώρα να φάμε ψαρόσουπα και χρειάζομαι συμβουλές, καθότι εμείς δεν τρώμε καθόλου ψάρι και δεν έχω ιδέα τι ψάρι να πάρω και πώς να το μαγειρέψω.

Ο παιδίατρος μας είπε να δώσουμε άπαχο ψάρι. Υποθέτω ότι αυτό σημαίνει όχι σολωμό ή σαρδέλα, αλλά κάτι πιο λάιτ. Λιθρίνι; Μπαρμπούνι; Μπακαλιάρο; Γλώσσα;

Ποια άλλα ψάρια είναι άπαχα;

Λιθρίνι υπάρχει στην Αγγλία; Μπαρμπούνι έχετε δει πουθενά;

Μπορώ να αγοράσω ψάρι χωρίς λέπια, έτοιμο για μαγείρεμα;

Εσείς τι ψάρια δίνετε στα μωρά σας; Για πείτε καμιά ιδέα.... :)


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

εαν πας στην ψαραγορα σας μπορεις να παρεις κατευθειαν φρεσκο ψαρι κ να στο καθαρισουν

δυστυχως δεν ξερω τα ψαρια ολα στα ελληνικα.

μπορεις να παρεις κ απο το σουπερμαρκετ καθαρισμενα white fillets αυτα ειναι απαχα.

το λαβρακι ειναι πολυ ψραιο ψαρι κ λεγεται seabass

το λυθρινι ειναι το red snapper

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ευχαριστώ! Θα ξεκινήσουμε μάλλον με φιλέτα μπακαλιάρου, που φαντάζομαι θα βρούμε έτοιμα, καθαρισμένα, πακεταρισμένα, και στην πορεία βλέποντας και κάνοντας :)


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Δημιουργία νέου...