Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 23 λεπτά , Eflenew είπε:

      Άρα θα αφήσεις ένα μήνα κενό? Είχα απορία σε αυτό αν είναι καλό που προτείνουν κάποιοι γιατροί αμέσως επόμενη μεταφορά ή πρέπει να ξεκουράζεται ο οργανισμός. Αν κόψεις τα φάρμακα θα πέσει προγεστερονη και θα σου ερθει περίοδος. Είναι πολύ ενθαρρυντικό που έχεις ένα εμβρυακι έτοιμο να σε περιμένει. ❤️

      Σου εύχομαι μια υψηλή χοριακη την Παρασκευή!!!! 🙏

      Πωωωω έπεσες τελείως μέσα σε όσα είπες!!!!😁 Εσυ πως εισαι?

      σήμερα εχω ελαφρώς πονάκια κοιλιτσα κ μέση! αλλά ισα ενόχληση! με πιάνουν 1 φορά τη βδομάδα , πίνω ένα ντεπονακι κ περνάει! το πρωί βέβαια ξύπνησα με τόση ενέργεια που ήθελα να βγω κ έξω…. 🙄 αύριο εχω το ντοπλερ και αν είναι όλα οκ και μας επιτρέψει ο γιατρός θα κάτσουμε με τον άντρα μ  1 ωριτσα  έξω για φαγητό … 

Δυσκοιλιοτητα και θηλασμος


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες! Θα ήθελα τη βοήθεια σας, καθώς με έχετε βοηθήσει πάρα πολύ απο την αρχή της εγκυμοσυνης μου εως σημερα που βρισκόμαστε στο στάδιο του θηλασμού!! Αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα δυσκοιλιοτητας.. οι επισκέψεις στην τουαλέτα είναι μια φορά την εβδομάδα και αυτές με πολύ κόπο.. ο γιατρός μου συνέστησε το effecol και δεν με αφήνει να πάρω υποθετα γλυκερίνης.. Έχει λάβει κάποια αυτό το σκεύασμα; Το dulcolax επιτρέπεται κατά τη διάρκεια του θηλασμού;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 26 λεπτά , AnnaKaterina12 είπε:

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες! Θα ήθελα τη βοήθεια σας, καθώς με έχετε βοηθήσει πάρα πολύ απο την αρχή της εγκυμοσυνης μου εως σημερα που βρισκόμαστε στο στάδιο του θηλασμού!! Αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα δυσκοιλιοτητας.. οι επισκέψεις στην τουαλέτα είναι μια φορά την εβδομάδα και αυτές με πολύ κόπο.. ο γιατρός μου συνέστησε το effecol και δεν με αφήνει να πάρω υποθετα γλυκερίνης.. Έχει λάβει κάποια αυτό το σκεύασμα; Το dulcolax επιτρέπεται κατά τη διάρκεια του θηλασμού;

Το effecol δίνετε Κ στην εγκυμοσύνη οπότε είναι ασφαλές . Κ είναι από όσο ξέρω αποτελεσματικό . Το dulcolax δεν ξέρω αν επιτρέπετε αλλα γιατί δεν ρωτάς τον γιατρό? Πάντως Κ το effecol καλή δουλειά κάνει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , linaa είπε:

Το effecol δίνετε Κ στην εγκυμοσύνη οπότε είναι ασφαλές . Κ είναι από όσο ξέρω αποτελεσματικό . Το dulcolax δεν ξέρω αν επιτρέπετε αλλα γιατί δεν ρωτάς τον γιατρό? Πάντως Κ το effecol καλή δουλειά κάνει. 

Θα τον ρωτήσω εννοείται, αν και τον έχω τρελάνει τον άνθρωπο..😅 Απευθύνομαι σε εσας διότι θέλω και άλλες απόψεις περί του θέματος, να κάνουμε μια συζήτηση! Το έχω δοκιμάσει το effecol αλλά διαφορά δεν είδα.. τι να πω βρε κορίτσια, ούτε που θα φανταζόμουν τέτοιο πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AnnaKaterina12 είπε:

Θα τον ρωτήσω εννοείται, αν και τον έχω τρελάνει τον άνθρωπο..😅 Απευθύνομαι σε εσας διότι θέλω και άλλες απόψεις περί του θέματος, να κάνουμε μια συζήτηση! Το έχω δοκιμάσει το effecol αλλά διαφορά δεν είδα.. τι να πω βρε κορίτσια, ούτε που θα φανταζόμουν τέτοιο πρόβλημα..

Ε είναι απτις ορμόνες Κ την διατροφή που φαντάζομαι αποφεύγεις διάφορα τώρα . Προσπάθησε ότι βοηθάει να το τρως καθημερινά Κ μην περιμένεις να πάρεις φάρμακο την 5η μέρα δυσκοιλιότητας . Από την πρώτη μέρα που δεν θα πηγαίνεις τουαλέτα θα περνεις φάρμακο μόνο έτσι θα ρυθμιστεί. Κ περπατά όσο μπορείς πάρε καρότσι Κ βγες στους δρόμους όσο είναι καλός καιρός εκμεταλευσου το 

Link to comment
Share on other sites

ευχομαι να στρωσει γρηγορα για να μην ταλαιπωρεισαι

φαε αχλαδι,αβοκαντο,λαδι,αν δ εχεις περιορισμο λογω θηλασμου ακτινιδιο,αρακα,σπανακι,βοηθουσαν κ οταν ειχα τον μικρο

στο υποθετο γτ λεει οχι ο γιατρος σου;νομιζω δ υπαρχει θεμα.βεβαια να μην το καθιερωσεις,για να ενεργοποιηθει κ το εντερο

για το dulcolax συγκεκριμενα δ ξερω

εχει κ κτ σαν μαρμελαδα που κανει αυτη τη δουλεια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, vikib είπε:

ευχομαι να στρωσει γρηγορα για να μην ταλαιπωρεισαι

φαε αχλαδι,αβοκαντο,λαδι,αν δ εχεις περιορισμο λογω θηλασμου ακτινιδιο,αρακα,σπανακι,βοηθουσαν κ οταν ειχα τον μικρο

στο υποθετο γτ λεει οχι ο γιατρος σου;νομιζω δ υπαρχει θεμα.βεβαια να μην το καθιερωσεις,για να ενεργοποιηθει κ το εντερο

για το dulcolax συγκεκριμενα δ ξερω

εχει κ κτ σαν μαρμελαδα που κανει αυτη τη δουλεια

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου, αποφεύγω πολλά δυστυχώς ή ευτυχώς διότι ενοχλούν το παιδί.. για το υποθετο δεν μου έχει εξηγήσει τον λόγο, απορώ και εγώ διότι οι γνωστές μου λαμβάνουν χωρίς κανένα πρόβλημα, βέβαια κάθε περίπτωση διαφορετική τι να πω..

6 ώρες πρίν, linaa είπε:

Ε είναι απτις ορμόνες Κ την διατροφή που φαντάζομαι αποφεύγεις διάφορα τώρα . Προσπάθησε ότι βοηθάει να το τρως καθημερινά Κ μην περιμένεις να πάρεις φάρμακο την 5η μέρα δυσκοιλιότητας . Από την πρώτη μέρα που δεν θα πηγαίνεις τουαλέτα θα περνεις φάρμακο μόνο έτσι θα ρυθμιστεί. Κ περπατά όσο μπορείς πάρε καρότσι Κ βγες στους δρόμους όσο είναι καλός καιρός εκμεταλευσου το 

Φοβάμαι επειδή είναι φάρμακο να μην επηρεαζει το μικρακι, θέλω να το αποφεύγω αλλά δυστυχώς η κατάσταση είναι δύσκολη.. θέλω να βγω αλλά ζω σε μια άκρως τουριστική περιοχή και είναι ακόμα πολύ μικρό.. εσείς τι κάνατε ως λεχωνες;; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , AnnaKaterina12 είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου, αποφεύγω πολλά δυστυχώς ή ευτυχώς διότι ενοχλούν το παιδί.. για το υποθετο δεν μου έχει εξηγήσει τον λόγο, απορώ και εγώ διότι οι γνωστές μου λαμβάνουν χωρίς κανένα πρόβλημα, βέβαια κάθε περίπτωση διαφορετική τι να πω..

Φοβάμαι επειδή είναι φάρμακο να μην επηρεαζει το μικρακι, θέλω να το αποφεύγω αλλά δυστυχώς η κατάσταση είναι δύσκολη.. θέλω να βγω αλλά ζω σε μια άκρως τουριστική περιοχή και είναι ακόμα πολύ μικρό.. εσείς τι κάνατε ως λεχωνες;; 

Εντάξει μην πας για καφέ μέσα στον κόσμο βγες ώρες που δεν έχει πολύ κόσμο Κ σε μέρη που δεν συνοστιζονται πχ στην περιοχή με τα μαγαζιά . Γενικά σε εξωτερικό χώρο δεν υπάρχει πρόβλημα βάζεις Κ κουνουπιέρα για το μωρό . 

Εγώ είχα θέμα δυσκοιλιότητας στην εγκυμοσύνη όχι όταν θυλαζα Κ γενικά αυτό πρόσεχα να μην περάσουν ένα 24 Ώρο χωρίς να πάω τουαλέτα. Αν περνούσε ήξερα πως μετά θα βασανιστω Κ θα συνεχισθει το πρόβλημα . Όταν το προλαβαίνεις στην αρχή μετά στρώνει Κ το έντερο πιο εύκολα . Αν αφήσεις μέρες να περάσουν μετά θα χρειαστεί διπλάσιες φορές να πάρεις φάρμακο. 

Link to comment
Share on other sites

Εάν ένα φάρμακο είναι συμβατό με τον θηλασμό ή όχι μπορείς να το ψάχνεις στο elactancia. Σου βάζω λινκ:

https://www.e-lactancia.org/

Βάζεις στην αναζήτηση το φάρμακο (ή την δραστική ουσία) που θέλεις να πάρεις και σου βγάζει εάν είναι συμβατό ή όχι με τον θηλασμό.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.το effecol junior δίνω και στη κορούλα μου που είναι 2,5 ετών και έχει δυσκοιλιότητα..δεν μπορώ να πω ότι τη βοηθαει και πολύ..αλλά σίγουρα θα είναι συμβατό με το θηλασμό αφού δίνουν και στα νήπια..το υπόθετο γλυκερίνης για ποιο λόγο στο απαγορεύει;η γνώμη μου είναι να στραφείς προς την διατροφή πλούσια σε φυτικές ίνες.δαμασκηνα,ακτινίδιο,σύκο,όσπρια ,βρώμη κτλ..κι εγώ είχα θέμα δυσκοιλιότητας στις αρχές του θηλασμού επειδή είχα κόψει και καφέ τσιγάρο που με βοηθούσαν .επίσης ήμουν με τις ώρες στο κρεβάτι να θηλάζω όπωτε δεν προλάβαινα κιόλας να πάω τουαλετα

Link to comment
Share on other sites

On 14/10/2023 at 10:17 ΠΜ, AnnaKaterina12 είπε:

Θα τον ρωτήσω εννοείται, αν και τον έχω τρελάνει τον άνθρωπο..😅 Απευθύνομαι σε εσας διότι θέλω και άλλες απόψεις περί του θέματος, να κάνουμε μια συζήτηση! Το έχω δοκιμάσει το effecol αλλά διαφορά δεν είδα.. τι να πω βρε κορίτσια, ούτε που θα φανταζόμουν τέτοιο πρόβλημα..

Καλημέρα και να σου ζήσει το μωράκι σου. Είχα κι εγώ για 2 μήνες περίπου θέμα με τη δυσκοιλιότητα και με βοήθησαν τα σιτηρά και το duphalac το οποίο είναι συμβατό με θηλασμό 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


9 ώρες πρίν, SpiridoulaK είπε:

Καλημέρα και να σου ζήσει το μωράκι σου. Είχα κι εγώ για 2 μήνες περίπου θέμα με τη δυσκοιλιότητα και με βοήθησαν τα σιτηρά και το duphalac το οποίο είναι συμβατό με θηλασμό 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!! Το duphalac κάθε πότε το έπινες;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...