Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 52 λεπτά , Eflenew είπε:

      Άρα θα αφήσεις ένα μήνα κενό? Είχα απορία σε αυτό αν είναι καλό που προτείνουν κάποιοι γιατροί αμέσως επόμενη μεταφορά ή πρέπει να ξεκουράζεται ο οργανισμός. Αν κόψεις τα φάρμακα θα πέσει προγεστερονη και θα σου ερθει περίοδος. Είναι πολύ ενθαρρυντικό που έχεις ένα εμβρυακι έτοιμο να σε περιμένει. ❤️

      Σου εύχομαι μια υψηλή χοριακη την Παρασκευή!!!! 🙏

      Πωωωω έπεσες τελείως μέσα σε όσα είπες!!!!😁 Εσυ πως εισαι?

      Ναι,είναι αυτής της φιλοσοφίας ο γιατρός μου.Και μετά την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια,είχαμε αφήσει κενό ένα μήνα και μετά προσπάθησα ξανά. Μακάρι να πετύχει αυτή τη φορά ❤️

      Συγχαρητήρια και για τη χοριακη! Είναι σούπερ ❤️ 🥰 Με το καλό μια τελειομηνη,γλυκιά εγκυμοσύνη 🥰 

Προβληματισμοί: θηλασμός και πιπιλα


Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι σε όλες τις μανούλες!! Με βλέπω να με αποκλείουν οι διαχειριστές με τόσα ανοίγματα θεμάτων..🤣 αστειεύομαι! Υπάρχει κάτι που με προβληματίζει σχετικά με τη χρήση πιπιλας! Αρχικά, δεν ήθελα να δώσω. Τόσο η μαία όσο και ο παιδίατρος με προετρεψαν να δώσω πιπιλα για να αποφύγουμε το ενδεχόμενο χρήσης του δαχτύλου. Να διευκρινησω ότι είμαστε νεογεννητα.. Τις τελευταίες ημέρες παρατηρώ από το παιδί μια περίεργη συμπεριφορά. Θηλάζουμε αποκλειστικά ωστόσο νομίζω δεν έχει εδραιωθεί ο θηλασμος. Όταν τον αγκαλιάζει η μητέρα μου η ο σύζυγος μου όλα καλά, μόλις τον αγκαλιάσω εγώ αναζητάει απεγνωσμένα το στήθος..το ίδιο συμβαίνει και τις στιγμές που βρίσκεται στην κουνια του. Μπορεί να είναι ήρεμος και να παίζει μόλις τον πιάσω στα χέρια μου αρχίζει την αναζήτηση. Τον βάζω, θηλαζει μερικά λεπτά και σταματάει. Μήπως χρειαζεται πιπίλα; που οφείλεται η συγκεκριμένη συμπεριφορά; επίσης, ένας ακόμα προβληματισμος είναι ότι ενώ θηλάζει, σταματάει κλαιει αφήνει το στήθος και μετά ψάχνει ξανά γεγονός που επαναλαμβάνεται αρκετές φορές μέχρι να τον αλλάξω στήθος...

Σας παρακαλώ πολύ τα φώτα σας κορίτσια!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 35 λεπτά , AnnaKaterina12 είπε:

Καλησπέρα και πάλι σε όλες τις μανούλες!! Με βλέπω να με αποκλείουν οι διαχειριστές με τόσα ανοίγματα θεμάτων..🤣 αστειεύομαι! Υπάρχει κάτι που με προβληματίζει σχετικά με τη χρήση πιπιλας! Αρχικά, δεν ήθελα να δώσω. Τόσο η μαία όσο και ο παιδίατρος με προετρεψαν να δώσω πιπιλα για να αποφύγουμε το ενδεχόμενο χρήσης του δαχτύλου. Να διευκρινησω ότι είμαστε νεογεννητα.. Τις τελευταίες ημέρες παρατηρώ από το παιδί μια περίεργη συμπεριφορά. Θηλάζουμε αποκλειστικά ωστόσο νομίζω δεν έχει εδραιωθεί ο θηλασμος. Όταν τον αγκαλιάζει η μητέρα μου η ο σύζυγος μου όλα καλά, μόλις τον αγκαλιάσω εγώ αναζητάει απεγνωσμένα το στήθος..το ίδιο συμβαίνει και τις στιγμές που βρίσκεται στην κουνια του. Μπορεί να είναι ήρεμος και να παίζει μόλις τον πιάσω στα χέρια μου αρχίζει την αναζήτηση. Τον βάζω, θηλαζει μερικά λεπτά και σταματάει. Μήπως χρειαζεται πιπίλα; που οφείλεται η συγκεκριμένη συμπεριφορά; επίσης, ένας ακόμα προβληματισμος είναι ότι ενώ θηλάζει, σταματάει κλαιει αφήνει το στήθος και μετά ψάχνει ξανά γεγονός που επαναλαμβάνεται αρκετές φορές μέχρι να τον αλλάξω στήθος...

Σας παρακαλώ πολύ τα φώτα σας κορίτσια!!!!

αρχικα ειναι απολυτα λογικο μολις το παιρνεις αγκαλια να ζηταει στηθος,γτ πολυ απλα σε μυριζει.ειναι ο πρωτος τροπος που αναγνωριζουν τα μωρα την μαμα τους,η μυρωδια.γι αυτο λενε να μην φοραμε κ εντονα αρωματα,η να μην αλλαζουμε αφρολουτρο,απορρυπαντικο ρουχων κλπ

αυτο που κανει στον θηλασμο ισως να ειναι επειδη μπορει εκεινη την ωρα να μην το βολευει η ροη,να ερχεται με ενταση το γαλα(μπορεις να το ελεγξεις αν βγαλεις το στηθος κ πεταγεται το γαλα με πηδακα),η αντιθετα να αργει να κατεβει,βοηθαει να κανεις μαλαξεις,η να θελει απλα να ρευτει το μωρο εκεινη την ωρα

οσον αφορα την πιπιλα προσωπικα δ θα εδινα για την αποφυγη συγχησης,ποσο μαλλον αν το μωρο ειναι πολυ μικρο,δ εχει εδραιωθει ο θηλασμος η ειστε σε φαση που παρακολουθειτε το βαρος(συγνωμη δ θυμαμαι ακριβως ποσο ειναι,η αν ειχατε καποιο θεμα)

κατανοω απολυτα αν σε εχει κουρασει το συνεχες πιπιλισμα,αλλα ακομη κ αυτο εχει σκοπο υπαρξης σε νεογεννητο,αλλα με προσοχη θα μπορουσες να δωσεις πιπιλα,αν κ θα σκεφτομουν οτι θα πρεπει να την κοψουμε καποτε.ομως οχι για τον λογο που το προτεινουν ο παιδιατρος κ η μαια(κ θα αμφεβαλλα γι αυτο γενικα για τις συμβουλες τους).ακομη κ το να βαζει τα δαχτυλα στο στομα ειναι σταδιο αναπτυξης

ζυγισε τα κ αποφασισε

ξαναειδα οσα εγραψες,κ εφοσον ηρεμει οταν αλλαζεις στηθος,ισως απλα να θελει εντονη ροη,οποτε μαλαξεις,αλλα γενικα κ αλλαγη στηθους,η στασεων βοηθανε.απλα να μενει αρκετα κ στο ιδιο,ωστε να παιρνει το πιο λιπαρο γαλα που κατεβαινει πιο μετα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , vikib είπε:

αρχικα ειναι απολυτα λογικο μολις το παιρνεις αγκαλια να ζηταει στηθος,γτ πολυ απλα σε μυριζει.ειναι ο πρωτος τροπος που αναγνωριζουν τα μωρα την μαμα τους,η μυρωδια.γι αυτο λενε να μην φοραμε κ εντονα αρωματα,η να μην αλλαζουμε αφρολουτρο,απορρυπαντικο ρουχων κλπ

αυτο που κανει στον θηλασμο ισως να ειναι επειδη μπορει εκεινη την ωρα να μην το βολευει η ροη,να ερχεται με ενταση το γαλα(μπορεις να το ελεγξεις αν βγαλεις το στηθος κ πεταγεται το γαλα με πηδακα),η αντιθετα να αργει να κατεβει,βοηθαει να κανεις μαλαξεις,η να θελει απλα να ρευτει το μωρο εκεινη την ωρα

οσον αφορα την πιπιλα προσωπικα δ θα εδινα για την αποφυγη συγχησης,ποσο μαλλον αν το μωρο ειναι πολυ μικρο,δ εχει εδραιωθει ο θηλασμος η ειστε σε φαση που παρακολουθειτε το βαρος(συγνωμη δ θυμαμαι ακριβως ποσο ειναι,η αν ειχατε καποιο θεμα)

κατανοω απολυτα αν σε εχει κουρασει το συνεχες πιπιλισμα,αλλα ακομη κ αυτο εχει σκοπο υπαρξης σε νεογεννητο,αλλα με προσοχη θα μπορουσες να δωσεις πιπιλα,αν κ θα σκεφτομουν οτι θα πρεπει να την κοψουμε καποτε.ομως οχι για τον λογο που το προτεινουν ο παιδιατρος κ η μαια(κ θα αμφεβαλλα γι αυτο γενικα για τις συμβουλες τους).ακομη κ το να βαζει τα δαχτυλα στο στομα ειναι σταδιο αναπτυξης

ζυγισε τα κ αποφασισε

ξαναειδα οσα εγραψες,κ εφοσον ηρεμει οταν αλλαζεις στηθος,ισως απλα να θελει εντονη ροη,οποτε μαλαξεις,αλλα γενικα κ αλλαγη στηθους,η στασεων βοηθανε.απλα να μενει αρκετα κ στο ιδιο,ωστε να παιρνει το πιο λιπαρο γαλα που κατεβαινει πιο μετα

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση σου!! Είσαι κατατοπιστικοτατη και μου έλυσες όλες τις αγωνίες και προβληματισμούς!!

Κάτι ακόμα, πολλές φορές τρωει πολλές ώρες με διάλειμμα μόλις ένα τέταρτο.. υπάρχει περίπτωση να τρώει περισσότερο απ ότι αντεχει και να δυσανασχετεί;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, AnnaKaterina12 είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση σου!! Είσαι κατατοπιστικοτατη και μου έλυσες όλες τις αγωνίες και προβληματισμούς!!

Κάτι ακόμα, πολλές φορές τρωει πολλές ώρες με διάλειμμα μόλις ένα τέταρτο.. υπάρχει περίπτωση να τρώει περισσότερο απ ότι αντεχει και να δυσανασχετεί;;

οχι,δ πιστευω οτι συμβαινει κτ τετοιο

στον θηλασμο το μωρο καταβαλει προσπαθεια,αν κουραστει θα σταματησει

απλα γενικα το μητρικο ειναι πιο ευπεπτο

επισης δ σημαινει οτι καθε φορα τρωει.συνηθως κανουν 2-3θηλαστικες κινησεις κ 1καταπινουν,η νομιζεις οτι θηλαζει κ απλα πιπιλαει ισως για να νανουριστει,η αργοτερα σαν ανακουφιση απο πονακια(κοιλια-δοντια)

μπορεις απλα να το κρατας λιγο παραπανω ωστε να ρευτει,αν νομιζεις οτι παραφαγε καποια φορα,μην το ξαπλωσεις αμεσως.γενικα δ ειναι απαραιτητο το ρεψιμο ομως μετα απο θηλασμο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , vikib είπε:

οχι,δ πιστευω οτι συμβαινει κτ τετοιο

στον θηλασμο το μωρο καταβαλει προσπαθεια,αν κουραστει θα σταματησει

απλα γενικα το μητρικο ειναι πιο ευπεπτο

επισης δ σημαινει οτι καθε φορα τρωει.συνηθως κανουν 2-3θηλαστικες κινησεις κ 1καταπινουν,η νομιζεις οτι θηλαζει κ απλα πιπιλαει ισως για να νανουριστει,η αργοτερα σαν ανακουφιση απο πονακια(κοιλια-δοντια)

μπορεις απλα να το κρατας λιγο παραπανω ωστε να ρευτει,αν νομιζεις οτι παραφαγε καποια φορα,μην το ξαπλωσεις αμεσως.γενικα δ ειναι απαραιτητο το ρεψιμο ομως μετα απο θηλασμο

Αυτό που λες για να νανουριστει το έχω παρατηρήσει, το κάνει αρκετά συχνά..

μια δυο φορές που δεν τον έβαλα να ρεφτει μετά εβγαλε γαλατακι, μπορεί να συνδέεται με ΓΟΠ;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζήσει! Είναι πολύ νωρίς για πιπίλα αφού δεν έχει εδραιωθεί ο θηλασμός ακόμα! Συνήθως τα μωράκια που θηλάζουν δε τη δέχονται κιόλας εύκολα. Η απομυζηση του δακτύλου είναι ένα φυσικό αναπτυξιακό στάδιο, ανησυχούμε μόνο εάν το συνεχίσει μετά τα 2 έτη! 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, AnnaKaterina12 είπε:

Αυτό που λες για να νανουριστει το έχω παρατηρήσει, το κάνει αρκετά συχνά..

μια δυο φορές που δεν τον έβαλα να ρεφτει μετά εβγαλε γαλατακι, μπορεί να συνδέεται με ΓΟΠ;;

το να βγαζει, οχι σε μονιμη βαση,λιγο γαλα,1-2γιουλιες ειναι στα πλαισια του φυσιολογικου

εφοσον το παρατηρησες μπορεις να το κρατας λιγο παραπανω σαν ωρα,καθε φορα για ρεψιμο

δ πιστευω οτι ειναι γοπ.εκει ειναι πιο συχνο,κ σαν εμετος,η στην κρυφη γοπ ανεβαινει το γαλα,αλλα το ξανακαταπινει.θα ειχες παρατηρησει αλλα σημαδια,εντονη δυσφορια-ενοχληση κατα τη διαρκεια του ταισματος,γκρινια-κλαμα κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 22/10/2023 at 6:41 ΜΜ, AnnaKaterina12 είπε:

Καλησπέρα και πάλι σε όλες τις μανούλες!! Με βλέπω να με αποκλείουν οι διαχειριστές με τόσα ανοίγματα θεμάτων..🤣 αστειεύομαι! Υπάρχει κάτι που με προβληματίζει σχετικά με τη χρήση πιπιλας! Αρχικά, δεν ήθελα να δώσω. Τόσο η μαία όσο και ο παιδίατρος με προετρεψαν να δώσω πιπιλα για να αποφύγουμε το ενδεχόμενο χρήσης του δαχτύλου. Να διευκρινησω ότι είμαστε νεογεννητα.. Τις τελευταίες ημέρες παρατηρώ από το παιδί μια περίεργη συμπεριφορά. Θηλάζουμε αποκλειστικά ωστόσο νομίζω δεν έχει εδραιωθεί ο θηλασμος. Όταν τον αγκαλιάζει η μητέρα μου η ο σύζυγος μου όλα καλά, μόλις τον αγκαλιάσω εγώ αναζητάει απεγνωσμένα το στήθος..το ίδιο συμβαίνει και τις στιγμές που βρίσκεται στην κουνια του. Μπορεί να είναι ήρεμος και να παίζει μόλις τον πιάσω στα χέρια μου αρχίζει την αναζήτηση. Τον βάζω, θηλαζει μερικά λεπτά και σταματάει. Μήπως χρειαζεται πιπίλα; που οφείλεται η συγκεκριμένη συμπεριφορά; επίσης, ένας ακόμα προβληματισμος είναι ότι ενώ θηλάζει, σταματάει κλαιει αφήνει το στήθος και μετά ψάχνει ξανά γεγονός που επαναλαμβάνεται αρκετές φορές μέχρι να τον αλλάξω στήθος...

Σας παρακαλώ πολύ τα φώτα σας κορίτσια!!!!

Να σου ζήσει ο μπέμπης σου!!!

Θήλαζα κι εγώ αποκλειστικά από την αρχή έως να ξεκινήσει στερεές 6-7 μηνών. Ακόμη θηλάζω.

Όταν ήταν 3 μηνών περίπου έδωσα πιπίλα γιατί με είχε κουράσει η κατάσταση. Εφόσον έδωσα πιπίλα 3 μηνών ο θηλασμός είχε εδραιωθεί προφανώς και δεν υπήρχε κανένα απολύτως θέμα.

Απλώς όπως είναι φυσικό αν δώσεις πιπίλα θα ξεκινήσει να μειώνεται σταδιακά η ποσότητα του γάλακτος που θα παράγεις αφού δε θα σε πιπιλιζει πάντα για παρηγοριά. Βέβαια τώρα είναι νεογέννητο μωρό και ο κύριος λόγος που κλαίει είναι γιατί πεινάει. Εγώ θα σε συμβουλεύα να μη δώσεις ακόμη πιπίλα γιατί εσύ μπορεί να θεωρήσεις ότι θέλει παρηγοριά και εκείνος απλώς να πεινάει. Το μητρικό γάλα έχει υπόψιν ότι είναι πολύ εύπεπτο και για αυτό τα θηλάζοντα μωρά πεινούν συχνότερα από εκείνα που πίνουν φόρμουλα γάλακτος. Τα νεογέννητα μπορεί να θηλάζουν από 15 λεπτά που είναι το απαραίτητο έως και 60 λεπτά. Θηλάζουν, σταματούν να ξεκουραστούν, κοιμούνται και ούτω καθεξής...

Επίσης να προσέχεις τι τρως γιατί μπορεί να του δημιουργήσεις κολικούς αν και τα μωρά που θηλάζουν παθαίνουν σπανιότερα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και να σου ζήσει το μωράκι ❤️ Είναι καθαρά θέμα παιδιού,εγώ στην μπέμπα έδινα πιπίλα από την πρώτη εβδομάδα και τη θηλάζω μέχρι σήμερα που είναι σχεδον 13 μηνών.Την πιπίλα την "πέταξε"μόνη της πριν λίγους μήνες,κάτι το οποίο με δυσκολεψε,διότι την βοηθούσε να κοιμηθει. 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...