Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 6 ώρες πρίν, Angot είπε:

      βασικα ο άντρας μ μου είπε προχθές να κόψω τις σαβούρες γιατί ψιλό πήρα και λέω ρε λες να είναι πολύ;  (εγώ του εχω πει, όταν με δει και πάρω να μ το πει)  εγώ εχω όρεξη για fast food δε θέλω φαγητό 

      Μέχρι πόσα κιλά είναι υγιές να πάρουμε? Μιλώ για ένα μωρό όχι για δίδυμα.

      1 hour ago, Nima21 είπε:

      Καλησπέρα σε όλες!

      Ετοιμάζομαι για εμβρυομεταφορά τις επόμενες μέρες και σήμερα ξεκίνησα κολπικά το utrogestan των 200 3 φορες τη μέρα.. 

      Ερώτηση: αν το παίρνεις από το στόμα δεν σημαίνει οτι είναι και πιο δραστικό απο το κολπικό σωστά; Μου το άφησαν ανοιχτό στον τρόπο χορήγησης, αλλα επειδη εχω ακούσει για την υπνηλία που προκαλεί προτίμησα προφανώς να το παίρνω κολπικά. Αλλά δεν καταλαβαίνω ποια η διαφορά και πότε σου συστήνουν να τα παιρνεις απο το στόμα; Επίσης σημερα καταλαβα ότι το κουτί των 200 είναι και για τους 2 τροπους.. νομιζα οτι ειναι αλλης μορφης τα χάπια..

      Εγώ σε αυτή την εμβρυομεταφορα τα πήρα τα utrogestan από το στόμα και μου έφεραν τρελή θολούρα και ζάλη...δυσκολεύομουν πολύ στη δουλειά...σε παλιότερες φορές δε με είχαν επηρεάσει τόσο. Παρολαυτα τα προτιμω απο το στομα ...κολπικα βάζω vasclor και cyclacur και με αγχώνει...και γιατι πεφτουν καποιες φορες αρα δε ξέρω αν απορροφάται όλο και μαζεύει η περιοχή vasclor μετά από πολλές μέρες, δεν απορροφάται όλη και είναι μια μόνιμη υγρασία στην περιοχή που ευνοεί την ανάπτυξη μυκητων...καπου το διαβασα. ..δε ξερω αν ισχυει 100%. Άρα παρολη τη θολούρα αν μπορούσα θσ τα έπαιρνα όλα από στόμα.. 

      πρίν από 8 λεπτά , Nima21 είπε:

      Τους εχω ενημερώσει ήδη, απλως ειχα απορια ποια η διαφορά στον τρόπο χορήγησης  και αν γνωριζει καποια κοπελα .. Γιατι ας πουμε δεν τα παιρνουν ολες κολπικά εφόσον ειναι μικρότερες και οι πιθανές παρενεργειες λογικά;

      *Μία νυστα παντως και εγω την έχω.. 😝

      Σε ευχαριστώ πολύ πολύ!! Ό,τι καλύτερο και σε σένα! 

      Όλα να σου πάνε καλά!!! Να πάρεις μια τεράστια χοριακη!!!! 🙏

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, linaa είπε:

Κιλά δεν θα πάρεις μην φοβάσε . Δεν ανεβαίνουν κορίτσι μου έτσι τα κιλά στον 7ο Κ δεν αναιβαινουν σίγουρα αν δεν τρως γλυκά Κ υδατάνθρακες. 

Ο άντρας σου έχει δίκιο τρως πολύ λίγο Κ αυτό κάνει κακό Κ στο μωρό. Κ δεν είναι μόνο ότι τρως λίγο μένεις Κ πολλές ώρες νηστική δηλαδή δεν μπορείς να μου λες οτι απτό μεσημέρι μέχρι το βράδυ είσαι με ένα μπολάκι δημητριακά Κ ένα φρούτο ... Αυτό είναι δίαιτα δεν είναι διατροφή για έγκυο. Θα χτυπάς έτσι Κ υπογλυμιες τόσες ώρες νυστικη . 

Για να μην παχύνεις απλά δεν θα τρως υδατάνθρακες ψωμί Κ γλυκά . Όμως θα πρέπει να τρως ένα πλήρες πρωινό πχ ομελέτα γάλα φριγανια ολικής το μεσημεριανό σου τα φρούτα σου το απόγευμα Κ το βράδυ ένα βραδινό απαχο πχ λίγο κοτόπουλο γαλοπούλα Κ λίγο γάλα χωρίς δημητριακά . 

Τα δημητριακά σε πληροφορω ότι περισσότερο παχαινουν παρά καλό κάνεις . Ειδικά τα δημητριακά που κυκλοφορούν έχουν τόσα συντηρητικά τόση επεξεργασία  Κ τόση ζάχαρη που σχεδόν τίποτα δεν προφέρεις. 

Επίσης για την καούρα αυτό που θα προσέξεις είναι τα όξινα τα λαδερα Κ τις μεγάλες ποσότητες. Δεν χρειάζετε να τρως μεγάλες ποσότητες ομως σίγουρα πρέπει να τρως κάτι . Δεν μπορεί μια έγκυος να είναι με 5 καρυδακια Κ ένα γάλα από το μεσημέρι Κ μετά καταλαβαίνεις ότι είναι δίαιτα αυτό που κάνεις. Όσο ξάπλα Κ αν είσαι τα κιλά δεν θα ανέβουν αν τρως σωστά. Τα κιλά σε πληροφορω ανεβαίνουν πιο εύκολα όταν κίνησε αλλά τρως ότι βρεις μπροστά σου . 

 

 

καλημερα κορίτσι μ , μάλιστα άρα προτείνεις να προσθέσω εστω 2 γεύματα ακόμη! είναι ότι δεν νιώθω πως πεινάω κ ολας αλλά αν πρέπει, το μωράκι εντάξει μεγαλώνει είπε ο γιατρός φαντάζομαι ότι παίρνει βέβαια ότι χρειάζεται από τις δικές μου αποθήκες, το οποίο θα είναι για μένα κακό μετά! φοβάμαι για τα κιλά οχι για θέματα καλόπισμου εννοείται , φοβάμαι λόγω του τραχήλου που ξέρω ότι δεν θέλει πολλά κιλά γιατί επηρεάζει!!  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

9 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

Καλησπέρα Βασω! Εγω αυτό που ειχα κάνει για να αποφασίσω ήταν να παρω 2-3 γνώμες διαφορετικών γιατρών για να δω πως θα συνεχίσω και με ποιον. Δεν ξέρω αν πηγες και άλλου να δεις τι θα σου πουν. 
Επίσης, ρωτα και παραπάνω πράγματα για την εξέταση αν σε απασχολεί. Εγω υστεροσκοπηση εκανα με τον σφακ και ήταν ανώδυνη. 
 

Καλημέρα!!! Εγώ τόσο άγχος και στενοχώρια που δεν περιγράφεται. Να πάω πάλι σε άλλον κ να Μ πει κ κάτι διαφορετικό κ τι να καθίσω σε ότι με συμφέρει; Θα προσπαθήσω να συνέλθω κ θα τη κάνω μάλλον το καλοκαίρι. Αυτό που με απασχολεί είναι ότι δεν είναι πάλι σίγουρο αν φταίει αυτό αν θα βρεθεί κάτι η όχι αλλά και να βρεθεί δεν θα ξέρουμε αν θα βελτιωθεί κάτι...εσύ τελικά είχες; Κ αν ναι βελτιώθηκε κάτι;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Βάσω91 είπε:

Καλημέρα!!! Εγώ τόσο άγχος και στενοχώρια που δεν περιγράφεται. Να πάω πάλι σε άλλον κ να Μ πει κ κάτι διαφορετικό κ τι να καθίσω σε ότι με συμφέρει; Θα προσπαθήσω να συνέλθω κ θα τη κάνω μάλλον το καλοκαίρι. Αυτό που με απασχολεί είναι ότι δεν είναι πάλι σίγουρο αν φταίει αυτό αν θα βρεθεί κάτι η όχι αλλά και να βρεθεί δεν θα ξέρουμε αν θα βελτιωθεί κάτι...εσύ τελικά είχες; Κ αν ναι βελτιώθηκε κάτι;

καλημερα κορίτσι μ ! εκανα κ γω λαπαροσκόπηση μιας και δεν εμένα έγκυος! ο γιατρός με παρέπεμψε λόγω αυτού, λόγω των ενοχλήσεων που ειχα στην περίοδο αλλά μου έκανε και την  εξέταση αίματος ca125 και μου είχε πει αν βγει τσιμπημένη θα κάνουμε λαπαροσκόπηση να εντοπίσουμε εστίες ενδομητριωσης, αν βγει φυσιολογική δεν θα σ καν.μω ! αν τελεί βγήκε λίγο τσιμπημένη, την κάναμε και όντως βρέθηκαν μικρές μεν αλλά υπήρχαν! ευτυχώς που την εκανα τότε γιατί όσο σκέφτομαι πως θα ειχα ταυτόχρονα την λαπαροσκόπηση μαζί με τις εξωσωματικές μου προκαλεί άγχος! μετά απ όλα αυτά πουεχω κάνει ( λαπαροσκόπηση υστεροσκοπηση απόξεση κλπ)  καταλήγω πως πριν κανείς επόμενες προσπάθειες εξωσωματικής  , θα πρέπει να τα έχεις ελέγξει όλα , αλλιώς σε κάθε αποτυχία θα έχεις στο μεσοδιάστημα κ μια εξέταση ν σε φέρνει πίσω! σαν διαδικασία είναι απλή , λίγη ενόχληση έχει καμια βδομάδα στο στέρνο απο τον αέρα που σ βάζουν, τα ράμματα σε 10 μέρες έχουν σχεδόν θρέψει!  σκεψου το , μίλησε με τον γιατρό σου και δείτε τα υπέρ και τα κατά που υπάρχουν , αν υπάρχουν! ο γιατρός ξερει καλύτερα εννοείται από μας  και ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, εγώ απλώς σ ειπα την εμπειρία μ ! δεν είναι ότι σε συμβουλεύω να την κάνει η να μην την κανείς ! δεν ειμαι γιατρός 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Angot είπε:

καλημερα κορίτσι μ ! εκανα κ γω λαπαροσκόπηση μιας και δεν εμένα έγκυος! ο γιατρός με παρέπεμψε λόγω αυτού, λόγω των ενοχλήσεων που ειχα στην περίοδο αλλά μου έκανε και την  εξέταση αίματος ca125 και μου είχε πει αν βγει τσιμπημένη θα κάνουμε λαπαροσκόπηση να εντοπίσουμε εστίες ενδομητριωσης, αν βγει φυσιολογική δεν θα σ καν.μω ! αν τελεί βγήκε λίγο τσιμπημένη, την κάναμε και όντως βρέθηκαν μικρές μεν αλλά υπήρχαν! ευτυχώς που την εκανα τότε γιατί όσο σκέφτομαι πως θα ειχα ταυτόχρονα την λαπαροσκόπηση μαζί με τις εξωσωματικές μου προκαλεί άγχος! μετά απ όλα αυτά πουεχω κάνει ( λαπαροσκόπηση υστεροσκοπηση απόξεση κλπ)  καταλήγω πως πριν κανείς επόμενες προσπάθειες εξωσωματικής  , θα πρέπει να τα έχεις ελέγξει όλα , αλλιώς σε κάθε αποτυχία θα έχεις στο μεσοδιάστημα κ μια εξέταση ν σε φέρνει πίσω! σαν διαδικασία είναι απλή , λίγη ενόχληση έχει καμια βδομάδα στο στέρνο απο τον αέρα που σ βάζουν, τα ράμματα σε 10 μέρες έχουν σχεδόν θρέψει!  σκεψου το , μίλησε με τον γιατρό σου και δείτε τα υπέρ και τα κατά που υπάρχουν , αν υπάρχουν! ο γιατρός ξερει καλύτερα εννοείται από μας  και ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, εγώ απλώς σ ειπα την εμπειρία μ ! δεν είναι ότι σε συμβουλεύω να την κάνει η να μην την κανείς ! δεν ειμαι γιατρός 

Σε ευχαριστώ πολύ. Δεν Μ είπε για κατά και από ότι βλέπω κ από εσάς δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνο από την εξέταση. Οπότε μάλλον θα τη κάνω να δούμε τι θα δείξει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Βάσω91 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ. Δεν Μ είπε για κατά και από ότι βλέπω κ από εσάς δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνο από την εξέταση. Οπότε μάλλον θα τη κάνω να δούμε τι θα δείξει.

το καλοκαίρι θα σε αφήσει εκτός από τη θάλασσα περίπου 20 ημέρες! 😉 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 hours ago, Βάσω91 said:

Καλησπέρα κορίτσια!! Εγώ μόλις επιστρέφω από το ραντεβού Μ με τον σφακ. Κ εκείνος Μ είπε ότι μάλλον φταίνε τα ωάρια και Μ πρότεινε λαμπαροσκοπιση για πιθανή ενδομητριωση. Δεν ξέρω τι να κάνω.... Να πω την αλήθεια φοβάμαι. Επηρεάζει κάπου αρνητικά η εξέταση αυτή; Την έχει κάνει καμία με τον συγκεκριμένο γιατρό; Κ μετά από αυτή υπάρχει βελτίωση; Ο γιατρός Μ είπε μπορεί ναι μπορεί κ όχι... επίσης Μ πρότεινε αναζωογόνηση ωοθηκών που προς το παρόν είμαι κατά 

Καλημέρα κορίτσι μου. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική οπότε ο γιατρός που παρακολουθεί γνωρίζει καλύτερα πως να κινηθεί. 

Συγκεκριμένα ο γιατρός μου, είχε προτείνει σε φίλη μου να κάνει πρώτα την διέγερση και μετά λαπαροσκόπηση για ενδομητρίωση. Και αυτό επειδή η λαπαροσκόπηση αφαιρώντας την ενδομητρίωση αφαιρεί κ ωοθηκικο απόθεμα. Ίσως βέβαια εξαρτάται από την έκταση της ενδομητρίωσης.

Η φίλη μου έκανε όντως διέγερση κ έμεινε έγκυος κ γέννησε. 

Οπότε εγώ στην θέση σου θα συζητούσα μαζι του τους προβληματισμούς κ απορίες μου ώστε να νιώθω πιο σίγουρη κ άνετη.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Angot είπε:

το καλοκαίρι θα σε αφήσει εκτός από τη θάλασσα περίπου 20 ημέρες! 😉 

Μάλλον για Μάιο το βλέπω...να ηρεμήσω λίγο να μαζέψω κ τα χρήματα κ μετά 

πρίν από 29 λεπτά , dec-e είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική οπότε ο γιατρός που παρακολουθεί γνωρίζει καλύτερα πως να κινηθεί. 

Συγκεκριμένα ο γιατρός μου, είχε προτείνει σε φίλη μου να κάνει πρώτα την διέγερση και μετά λαπαροσκόπηση για ενδομητρίωση. Και αυτό επειδή η λαπαροσκόπηση αφαιρώντας την ενδομητρίωση αφαιρεί κ ωοθηκικο απόθεμα. Ίσως βέβαια εξαρτάται από την έκταση της ενδομητρίωσης.

Η φίλη μου έκανε όντως διέγερση κ έμεινε έγκυος κ γέννησε. 

Οπότε εγώ στην θέση σου θα συζητούσα μαζι του τους προβληματισμούς κ απορίες μου ώστε να νιώθω πιο σίγουρη κ άνετη.

Έχω κάνει αρκετές διεγέρσεις κ έχουν όλες το ίδιο αποτέλεσμα. Δηλαδή έμβρυα μέχρι 3 μέρας με λίγα κύτταρα. Οπότε νομίζω είναι η ώρα για λαμπαροσκοπιση 😏

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angot είπε:

καλημερα κορίτσι μ , μάλιστα άρα προτείνεις να προσθέσω εστω 2 γεύματα ακόμη! είναι ότι δεν νιώθω πως πεινάω κ ολας αλλά αν πρέπει, το μωράκι εντάξει μεγαλώνει είπε ο γιατρός φαντάζομαι ότι παίρνει βέβαια ότι χρειάζεται από τις δικές μου αποθήκες, το οποίο θα είναι για μένα κακό μετά! φοβάμαι για τα κιλά οχι για θέματα καλόπισμου εννοείται , φοβάμαι λόγω του τραχήλου που ξέρω ότι δεν θέλει πολλά κιλά γιατί επηρεάζει!!  

Δεν θα πάρεις κιλά εάν τρως ισσοροπημενα Κ νορμάλ ποσότητες . Κιλά θα βάλεις με τα ψωμιά τα μακαρόνια Κ τα γλυκά . Εαν τρως ισσοροπημενα δεν θα πάρεις κιλά. 

Το μωρό παίρνει βάρος αλλά επιρεαζετε από τις ώρες που μένεις νηστική. Δηλαδη θα παρατηρήσεις μείωση στις κινήσεις του όταν είσαι 8 ώρες νηστική με ένα γάλα το βράδυ. Κ σε εσένα κάνει κακό γιατί πέφτει το ζάχαρο σου τόσες ώρες νηστική ο οργανισμός παθαίνει ένα σοκ που μεταφέρετε Κ στο μωρό. 

Δεν νιώθεις πείνα απλά επειδή έχει κλείσει το στομάχι σου Κ με την πίεση του μωρού είναι ακόμα πιο μικρό το στομάχι . 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Να ρωτήσω, έχει κάποια να συστήσει ρευματολόγο κύησης ή ρευματολόγο που σχετίζεται (έχει γνώσεις) με υπογονιμότητα και εγκυμοσύνη; Ψάχνω να πάρω μια δεύτερη γνώμη και δεν βρίσκω.. για Αθήνα ψάχνω..


OiAXp2.pngbfhkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 19 λεπτά , Fay_ είπε:

Κορίτσια είδα αίμα στο σκούπισμα πριν λίγο. Έχω πανικοβληθεί, δε βρίσκω και τη μαία. Θα τρελαθώ. Σημαίνει ότι αδιαθέτησα; Πάει δηλαδή; 

Δεν ξέρω τι να κάνω, είμαι στη δουλειά 

Είναι καλό σημάδι μην πανικοβαλεσε είναι το πιο σίγουρο σημάδι ότι μάλλον έχει γίνει εμφύτευση. Το αίμα σε αυτήν την φάση δεν μπορεί να είναι τίποτα κακό . Οπότε ηρέμησε 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Fay_ είπε:

Πως ξέρουμε ότι δεν είναι περίοδος; Έχω και πονάκια. Θα τρελαθώ. Η μαία είπε να πάρω buscopan και μαγνήσιο και να παω σπίτι. Αχ 

Με τοσα φάρμακα που περνεις περίοδος για να έρθει πρέπει ο γιατρός να εχει κάνει τεράστιο λάθος με τις δοσολογιες των φαρμάκων. Τα φάρμακα που περνεις για να καταλάβεις αυτήν ην δουλειά κάνουν υποκαθιστούν τις ορμόνες της εγκυμοσύνης ώστε ο οργανισμός να μην απορρίψει τα έμβρυα . Οπότε οι ορμόνες σου είναι σαν να είσαι όντως έγκυος τεχνικά Κ δεν αφήνουν να έρθει περίοδος ούτε με σφαίρες . 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...