Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Όλα μια λακούβα σε αυτή την χώρα. Το καλό είναι ότι οδηγώ εγώ πάμε μαζί (και εγώ δάσκαλος μας έφαγε η εκπαίδευση . Μα συγνώμη η μόνιμη δασκάλα έχει αναρ άδεια για όλα η αναπληρώτρια έχει μήτρα από τα lidl 😅😅 ήθελα να ξέρω τους νόμους τουσ διαβάζουν;  Καλά τα ηρεμιστικά τα βλέπω σιγά σιγά αχααχαχαχα η γιατρός είπε όλα μια χαρά με το μωρό μια μικρή αποκόλληση βλέπω όχι λακούβες και τραντάγματα 

      Ναι είναι μεγάλη αδικία οι αναρρωτικες αναπληρωτων σε σύγκριση με μονίμων. Είχαν πει θα τα εξισωναν αλλά ακόμα τίποτα.... αν οδηγείς εσύ νομίζω μια χαρά....θα πηγαίνεις αργά θα αποφεύγεις λακουβες και στο σχολειο δε θα κάνει τίποτα να κάθεται σαν πατριάρχης 😁. Προσοχή στις ιώσεις και τον πυρετό στο σχολειο...καλό είναι να μην ανεβάσουμε πυρετό στο 1ο τριμηνο ειδικά. Να φοράτε μάσκα. Στο δημοτικό κολλάς εύκολα. 

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts

πρίν από 28 λεπτά , Nima21 είπε:

Καλησπέρα σας, 

Χθες έκανα την πρώτη μου ωοληψία μετά απο διεγερση με gonal, cetrotide και αντί ovitrelle εκανα arvecap για αποφυγή υπεδιεγερσης.. γιατί στον τελευταίο υπερηχο εβλεπαν 20 ωάρια .. τελικα χθες απο τα 20 μου πηραν 15...

Και σημερα εφαγα μια μεγαλη σφαλιάρα που δεν την περίμενα καθόλου.. απο τα 15 εμειναν 7 και απο τα 7 προχωράνε μονο τα 3... Δηλ υπαρχει καποια πιθανοτητα να μην εχω και καμια βλαστοκυστη! Ετων 37 να σημειώσω... 

Την Τριτη που θα ειναι η τριτη μερα περιμενω κάποιο παραπάνω νεο.. ο γιατρος που με παρακολουθει γιατί δεν εχει μιλησει ακομα με τον εξωσωματικο μου το ριχνει στο πρωτοκολλο που μαλλον δεν μου ταιριαξε και οτι δεν είναι κατι μονιμο ... Εγω φυσικά εχω τρομοκρατηθει! Να σημειωσω επισης οτι είχαμε σκαμπανεβασματα με το σπερμα 2μιση χρονια τωρα που προσπαθουμε.. και καλο και μετριο και κακο..  

ΠΕριμενα αποτυχημενη εμβρυομεταφορα ως συνηθες αλλα οχι την πιθανοτητα να μην εχω καμία βλαστοκυστη από την πρωτη μας  προσπάθεια.. υπαρχει πιθανότητα εστω ενα απο αυτα τα 3 να αντεξει;;;  

Το γεγονός ότι έχεις τόσα πολλά ωάρια σημαίνει ότι απλά έγινε βλακεία από το πρωτόκολλο Κ από το εμβρυολογίκο . Να μην τρομοκράτησε απτήν στιγμή που έχεις καλές εξετάσεις Κ από ότι φαίνετε μεγάλο απόθεμα ήταν απλά κάποιο λάθος χειρισμός. 

Τώρα από τα 3 έχεις φυσικά ελπίδες αρκετές . 

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 18 λεπτά , linaa είπε:

Το γεγονός ότι έχεις τόσα πολλά ωάρια σημαίνει ότι απλά έγινε βλακεία από το πρωτόκολλο Κ από το εμβρυολογίκο . Να μην τρομοκράτησε απτήν στιγμή που έχεις καλές εξετάσεις Κ από ότι φαίνετε μεγάλο απόθεμα ήταν απλά κάποιο λάθος χειρισμός. 

Τώρα από τα 3 έχεις φυσικά ελπίδες αρκετές . 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση..τι να πω δεν ξέρω.. θα μπορούσαν να ειχαν προβλεψει το λάθος νωρίτερα; Παντως τη γκοναλ την 9η μερα της διεγερσης μου την αυξησαν απο 250 στα 300.. ελπιζω να υπαρχει και ποιοτητα σε αυτο το αποθεμα! Θετικη σκεψη τωρα για αυτα που προχωράνε και βλεπουμε... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Nima21 είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση..τι να πω δεν ξέρω.. θα μπορούσαν να ειχαν προβλεψει το λάθος νωρίτερα; Παντως τη γκοναλ την 9η μερα της διεγερσης μου την αυξησαν απο 250 στα 300.. ελπιζω να υπαρχει και ποιοτητα σε αυτο το αποθεμα! Θετικη σκεψη τωρα για αυτα που προχωράνε και βλεπουμε... 

Επειδή ήταν η πρώτη φορά ίσως ήταν κάπως αναπάντεχο Κ για τον γιατρό σου. Γενικά ίσως έπρεπε απτήν αρχή να σε βάλουν πιο συντηριτικα με τα φάρμακα . Να είσαι αισιόδοξη! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , linaa είπε:

Επειδή ήταν η πρώτη φορά ίσως ήταν κάπως αναπάντεχο Κ για τον γιατρό σου. Γενικά ίσως έπρεπε απτήν αρχή να σε βάλουν πιο συντηριτικα με τα φάρμακα . Να είσαι αισιόδοξη! 

Σε ευχαριστώ!!! Ναι πρέπει!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

Έκανα τεστ σήμερα,πέντε μέρες μετά την εμβρυομεταφορά και βγήκε αρνητικό..αυτό που δεν μπορώ να εξηγήσω είναι οι πόνοι στους συνδέσμους της μήτρας όταν φτερνιζομαι,αυτό το είχα πολύ έντονα μόνο όταν ήμουν εγκυος. Επίσης,τις τρεις πρώτες μέρες είχα έντονους πόνους στη μήτρα,έμοιαζαν με αυτούς της περιόδου.Αναρωτιεμαι μήπως έγινε εμφύτευση και δεν προχώρησε...Στεναχωρήθηκα πολύ,αλλά εννοείται πως θα συνεχίσω τα φάρμακα μέχρι την Παρασκευή που έχω τη χοριακη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, Nima21 είπε:

Καλησπέρα σας, 

Χθες έκανα την πρώτη μου ωοληψία μετά απο διεγερση με gonal, cetrotide και αντί ovitrelle εκανα arvecap για αποφυγή υπεδιεγερσης.. γιατί στον τελευταίο υπερηχο εβλεπαν 20 ωάρια .. τελικα χθες απο τα 20 μου πηραν 15...

Και σημερα εφαγα μια μεγαλη σφαλιάρα που δεν την περίμενα καθόλου.. απο τα 15 εμειναν 7 και απο τα 7 προχωράνε μονο τα 3... Δηλ υπαρχει καποια πιθανοτητα να μην εχω και καμια βλαστοκυστη! Ετων 37 να σημειώσω... 

Την Τριτη που θα ειναι η τριτη μερα περιμενω κάποιο παραπάνω νεο.. ο γιατρος που με παρακολουθει γιατί δεν εχει μιλησει ακομα με τον εξωσωματικο μου το ριχνει στο πρωτοκολλο που μαλλον δεν μου ταιριαξε και οτι δεν είναι κατι μονιμο ... Εγω φυσικά εχω τρομοκρατηθει! Να σημειωσω επισης οτι είχαμε σκαμπανεβασματα με το σπερμα 2μιση χρονια τωρα που προσπαθουμε.. και καλο και μετριο και κακο..  

ΠΕριμενα αποτυχημενη εμβρυομεταφορα ως συνηθες αλλα οχι την πιθανοτητα να μην εχω καμία βλαστοκυστη από την πρωτη μας  προσπάθεια.. υπαρχει πιθανότητα εστω ενα απο αυτα τα 3 να αντεξει;;;  

Είναι πολύ πιθανό απλά να μη σου ταίριαξε το πρωτόκολλο. Εγω εκανα ωοληψια με arvekap γιατί έχω ιστορικό με υπερδιεγερσεις κ ενώ βλέπαμε γύρω στα 13 πήραμε 7 από τα οποία ήταν μόνο 4 καλά κανένα δεν προχωρησε. 2 μήνες μετά νέα ωοληψια με arvekap κ ovitrelle, αποφύγαμε την υπερδιέγερση, πήραμε 16 ωάρια ήταν ώριμα τα 13 κ τώρα περιμένω αποτελέσματα προεμφυτευτικου από 8 βλαστοκυστες!! Μην απογοητεύεσαι κ έχεις κ 3 που περιμένεις να δεις τι θα γίνει! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλημέρα κορίτσια,

Έκανα τεστ σήμερα,πέντε μέρες μετά την εμβρυομεταφορά και βγήκε αρνητικό..αυτό που δεν μπορώ να εξηγήσω είναι οι πόνοι στους συνδέσμους της μήτρας όταν φτερνιζομαι,αυτό το είχα πολύ έντονα μόνο όταν ήμουν εγκυος. Επίσης,τις τρεις πρώτες μέρες είχα έντονους πόνους στη μήτρα,έμοιαζαν με αυτούς της περιόδου.Αναρωτιεμαι μήπως έγινε εμφύτευση και δεν προχώρησε...Στεναχωρήθηκα πολύ,αλλά εννοείται πως θα συνεχίσω τα φάρμακα μέχρι την Παρασκευή που έχω τη χοριακη

Καλημέρα κορίτσι !!! Μην απογοητεύεσαι από τώρα είναι ακόμα νωρίς αν είσαι από τις περίπτωσης που ξεκινάνε με χαμηλή χοριακη για αυτό βγαίνουν αρνητικά τα τεστακια τώρα !!! 
εγω μια βδομάδα μετά την ετ και ήταν ίσα ίσα άχνη η γραμμή !!

περιμενε έστω μέχρι την Τετάρτη να κανείς άλλο ένα 

ευχομαι το καλύτερο !!

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Bluee19 είπε:

Καλημέρα κορίτσι !!! Μην απογοητεύεσαι από τώρα είναι ακόμα νωρίς αν είσαι από τις περίπτωσης που ξεκινάνε με χαμηλή χοριακη για αυτό βγαίνουν αρνητικά τα τεστακια τώρα !!! 
εγω μια βδομάδα μετά την ετ και ήταν ίσα ίσα άχνη η γραμμή !!

περιμενε έστω μέχρι την Τετάρτη να κανείς άλλο ένα 

ευχομαι το καλύτερο !!

Σ' ευχαριστώ πολύ! Ποιο τεστ έκανες εσύ? Εγώ έκανα το self care που δείχνει από την πέμπτη ημέρα συλληψης 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Blue Velvet είπε:

Σ' ευχαριστώ πολύ! Ποιο τεστ έκανες εσύ? Εγώ έκανα το self care που δείχνει από την πέμπτη ημέρα συλληψης 

Είχα κάνει της clear blue που μου είχαν πει τα κορίτσια εδώ  πως ανιχνεύει από 25 μονάδες και πάνω !!! Και την 9η είχα χοριακη 91 άρα πολύ πιθανόν αν τ έκανα στην Πέμπτη να έβγαινε αρνητικό γιατί είχα χαμηλή χοριακη 

Αλλα έχω διαβάσει από άλλες κοπέλες πως πήραν πολύ χαμηλότερη χοριακη και όλα πήγαν καλά άρα καλύτερα να περιμένεις λίγο ακόμα και να μην στεναχωριέσαι !!!! Έχεις βάλει μια άριστη βλαστοκύστη και έχεις πολλές πιθανότητες !!!

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Bluee19 είπε:

Είχα κάνει της clear blue που μου είχαν πει τα κορίτσια εδώ  πως ανιχνεύει από 25 μονάδες και πάνω !!! Και την 9η είχα χοριακη 91 άρα πολύ πιθανόν αν τ έκανα στην Πέμπτη να έβγαινε αρνητικό γιατί είχα χαμηλή χοριακη 

Αλλα έχω διαβάσει από άλλες κοπέλες πως πήραν πολύ χαμηλότερη χοριακη και όλα πήγαν καλά άρα καλύτερα να περιμένεις λίγο ακόμα και να μην στεναχωριέσαι !!!! Έχεις βάλει μια άριστη βλαστοκύστη και έχεις πολλές πιθανότητες !!!

Αυτό που με μπέρδεψε είναι οι πόνοι και τα τραβήγματα στη μήτρα.Δεν έχω άλλα συμπτώματα,ούτε πρήξιμο στο στήθος ούτε τπτ.Αλλα οι πόνοι αυτοί μου είναι γνώριμοι,μόνο όταν ήμουν εγκυος τους είχα.Γι αυτό και απογοητεύτηκα τόσο πολύ με το αρνητικό τεστ σήμερα .Έχω αλλά δύο,θα κάνω ένα αύριο και ένα μεθαύριο και την παρσκευη έχω τη χοριακη .Δεν είμαι αισιόδοξη,αλλά δεν έχω και επιλογή,απλά θα συνεχίσω τα φάρμακα και ο,τι γίνει 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Blue Velvet said:

Αυτό που με μπέρδεψε είναι οι πόνοι και τα τραβήγματα στη μήτρα.Δεν έχω άλλα συμπτώματα,ούτε πρήξιμο στο στήθος ούτε τπτ.Αλλα οι πόνοι αυτοί μου είναι γνώριμοι,μόνο όταν ήμουν εγκυος τους είχα.Γι αυτό και απογοητεύτηκα τόσο πολύ με το αρνητικό τεστ σήμερα .Έχω αλλά δύο,θα κάνω ένα αύριο και ένα μεθαύριο και την παρσκευη έχω τη χοριακη .Δεν είμαι αισιόδοξη,αλλά δεν έχω και επιλογή,απλά θα συνεχίσω τα φάρμακα και ο,τι γίνει 

Εγώ πάντως δεν έχω τίποτα … είναι δεύτερη μετά από την ετ.. και μάλιστα παράδοξο χθες το βράδυ είχα παρολιγο Ονείρωξη … και δ κερω απογοητεύτηκα …έχω ανησυχήσει πάρα πολύ …

 

Βρε κορίτσια μου … τι γίνεται με την Ονείρωξη .. είμαι η μόνη ;;; Τους τελευταίους μήνες πάθαινα Ονείρωξη λίγο πριν την περίοδο .. χθες το βράδυ είχα πάλι ξύπνησα χαράματα …. Ήταν παρολιγο Ονείρωξη αυτό .. αλλά δ ξέρω μωρε απογοητεύτηκα …. Τι σκατα ριναι αυτό ; Κάνει συσπάσεις η μητρα ;;; Τόσο νωρίς ;;; Σήμερα είμαι δεύτερη μέρα από την ετ με βλαστοκύστη 5 ημερών …

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Lila ki είπε:

Εγώ πάντως δεν έχω τίποτα … είναι δεύτερη μετά από την ετ.. και μάλιστα παράδοξο χθες το βράδυ είχα παρολιγο Ονείρωξη … και δ κερω απογοητεύτηκα …έχω ανησυχήσει πάρα πολύ …

 

Βρε κορίτσια μου … τι γίνεται με την Ονείρωξη .. είμαι η μόνη ;;; Τους τελευταίους μήνες πάθαινα Ονείρωξη λίγο πριν την περίοδο .. χθες το βράδυ είχα πάλι ξύπνησα χαράματα …. Ήταν παρολιγο Ονείρωξη αυτό .. αλλά δ ξέρω μωρε απογοητεύτηκα …. Τι σκατα ριναι αυτό ; Κάνει συσπάσεις η μητρα ;;; Τόσο νωρίς ;;; Σήμερα είμαι δεύτερη μέρα από την ετ με βλαστοκύστη 5 ημερών …

Στην πρώτη εμβρυομεταφορά που είχα κάνει,δεν είχα κανένα σύμπτωμα και πήρα χοριακη μηδέν.Στη δεύτερη είχα πόνους στην κοιλιά και είχε πετύχει.Τωρα έχω πόνους αλλά το τεστ βγήκε αρνητικό 🤷Άλλες γυναίκες δεν έχουν κανένα σύμπτωμα και παίρνουν ωραιότατες χοριακες,οπότε απ.οσο έχω καταλάβει,δεν υπάρχει κάτι στάνταρ Εσυ θα κάνεις τεστ η θα πας απευθείας για χοριακη?

Η ονείρωξη οφείλεται στις ορμόνες που παίρνουμε.Που να δεις στην εγκυμοσύνη τι γίνεται,κάτι όνειρα μέσ' στην ανωμαλία 🤣 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Blue Velvet said:

Στην πρώτη εμβρυομεταφορά που είχα κάνει,δεν είχα κανένα σύμπτωμα και πήρα χοριακη μηδέν.Στη δεύτερη είχα πόνους στην κοιλιά και είχε πετύχει.Τωρα έχω πόνους αλλά το τεστ βγήκε αρνητικό 🤷Άλλες γυναίκες δεν έχουν κανένα σύμπτωμα και παίρνουν ωραιότατες χοριακες,οπότε απ.οσο έχω καταλάβει,είναι θέμα οργανισμού.Εσυ θα κάνεις τεστ η θα πας απευθείας για χοριακη?

Η ονείρωξη οφείλεται στις ορμόνες που παίρνουμε.Που να δεις στην εγκυμοσύνη τι γίνεται,κάτι όνειρα μέσ' στην ανωμαλία 🤣 

Τι να πω μακάρι… δεν ξέρω τι θα κάνω με τα τεστ πιστεύω σίγουρα θα κάνω ένα τεστ δυο μέρες πριν αλλα κ αυτό με αμφιβολία … ίσως κάνω υπομονή και το κάνω δυο βδομάδας μετά … δεν κερω γιατί με τρόμαξε η Ονείρωξη πραγματικά … 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Lila ki είπε:

Τι να πω μακάρι… δεν ξέρω τι θα κάνω με τα τεστ πιστεύω σίγουρα θα κάνω ένα τεστ δυο μέρες πριν αλλα κ αυτό με αμφιβολία … ίσως κάνω υπομονή και το κάνω δυο βδομάδας μετά … δεν κερω γιατί με τρόμαξε η Ονείρωξη πραγματικά … 

Εγώ πρώτη φορά κάνω τεστ πριν την χοριακη,τις δύο προηγούμενες φορές πήγα μόνο για χοριακη. Ελπίζω να έχουμε θετικά αποτελέσματα και οι δυο.Οσο για την ονείρωξη,γιατί να σε ανησυχήσει? Καλά δεν πέρασες ?🤣Δεν παθαίνεις κάτι από αυτό,εγγυημένα πράγματα 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Blue Velvet said:

Εγώ πρώτη φορά κάνω τεστ πριν την χοριακη,τις δύο προηγούμενες φορές πήγα μόνο για χοριακη. Ελπίζω να έχουμε θετικά αποτελέσματα και οι δυο.Οσο για την ονείρωξη,γιατί να σε ανησυχήσει? Καλά δεν πέρασες ?🤣Δεν παθαίνεις κάτι από αυτό,εγγυημένα πράγματα 

Χαχαχαχαχχα ότι πέρασα καλα πέρασα … τώρα γιατί με αγχώνει δ έχω ιδέα …. Ακόμα κ ότι δεν έγινε η εμφύτευση σκέφτηκα … μακάρι κορίτσι μου να έχουμε θετικά τεστ και εμείς κ όσες αναμένουν χοριακες !!! Μακάρι το εύχομαι ολόψυχα … δεν κοιτάω συμπτώματα τίποτα γιατί κ όταν ημπγν παλιά έγκυος δεν είχα τίποτα … κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός ακόμα κ στην  ίδια γυναίκα κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική … εγώ λέω να το πάρουμε χαλαρά θετικά αισιόδοξα καλύτερα έτσι παρά αγχωμένες να προδικάζουμε τα γεγονότα !!! Όλα θα πάνε καλα θα δεις !!!

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...