Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Είμαι στο εξωτερικό ! Δεν ρώτησα γιατί μου είπαν απλά λόγω ηλικίας από 37 και πάνω δεν βάζουμε δυο έμβρυα … εγω είμαι 38 χρόνων … και έτσι δεν επεκτάθηκα … πριν την μεταφορά το ζήτησα ξανά από έναν άλλο γιατρό και μου είπε όχι … έτσι βάλαμε ένα … σε ευχαριστω πολύ ! Και εσυ με το καλό ! 
      μ α σε ρωτήσω κάτι ;;; Έχω έναν πόνο δεξιά κοντά στον αφαλό όταν σηκώνομαι απότομα … μάλιστα και στην αφή με ενοχλεί … μήπως γνωρίζεις τι θα μπορούσε να είναι τόσο ψηλά κοντά στον  αφαλό ;; 

      Μήπως είναι έντερο; Δυστυχώς μόνο εικασίες μπορώ να κάνω, δεν ξέρω κάτι... Φαντάζομαι λόγω άγχους όλες πονάμε και υποθέτουμε πράγματα αυτές τις μέρες μετά την εμβρυομεταφορά... Καλή επιτυχία! Α! Σε ποια χώρα βρίσκεσαι;

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, Soho24 είπε:

Καλημέρα. Θα έλεγα να προσπαθήσεις να ηρεμήσεις, δεν θα συμβεί τίποτα κακό θα δεις 😊 Αυτό που περιγράφεις μοιάζει πολύ με τη δική μου τελευταία διέγερση, έπαιρνα συνολικά 225 μονάδες ημερισίως και κάπου στον 2ο υπέρηχο δεν ενθουσιάστηκα με τις μετρήσεις και πρότεινα μόνη μου να ανεβάσουμε λίγο τη δόση. Είχα κάνει άλλες 2 διεγέρσεις και τα χιλιοστά των ωοθυλακίων όπως και η οιστραδιόλη δεν ήταν στα ίδια επίπεδα και είχα ανησυχήσει. Ο γιατρός μου συμφώνησε. Τελικά πήγαν όλα καλά, πήραμε 12 ωάρια, ανάμεσά τους βρέθηκαν τα πιο πολλά ώριμα σε σχέση με τις προηγούμενες διεγέρσεις, και δεν έπαθα υπερδιέγερση. Όλα θα πάνε καλά 🤗

Και να προσθέσω ότι το σύνηθες είναι οι 300 μονάδες ημερισίως, τουλάχιστον από αυτά που ακούω και διαβάζω τα τελευταία χρόνια. Μην ανησυχείς με την αύξηση της δόσης, θα δώσετε μια ώθηση στα ωοθυλάκια μέχρι την ωοληψία. Εύχομαι πολύ καλή επιτυχία.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και την ευχή!!!

Να φανταστείς στον πρωτο υπερηχο έβλεπε μονο 6-7.. και είχα στεναχωρηθεί.. μόλις μου ειπε 10 και οτι θα αυξήσουμε τις μονάδες για να ωριμάσουν ενώ χάρηκα, αγχωθηκα κιόλας! Ενω δεν εχω σημάδια, ουτε ιστορικό.. απλώς ψαχνω να βρω τη στραβή.. είναι και η πρωτη μου διέγερση και καταλαβαίνεις! Θα χαλαρώσω! 

Εσύ σε τι στάδιο βρίσκεσαι τώρα;;;  Εκανες εμβρυομεταφορά;;

  • Μου αρέσει 1
  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Angot είπε:

οχι δεν εχω όνειρα , προσμονή εχω σαν παιδάκι.  δεν είναι απαραίτητα άγχος  η αίσθηση!  άλλο στις 35 και άλλο στις 28 ! αν φτάσω 35 θα κάνω open party κορίτσια …χαχαχ θα εχω και άνευ !!

Μου θυμίζεις εμένα.. Λόγω των συσπάσεων που ξεκινησαν πολύ νωρίς κ νοσηλευτηκα μου φαινόταν  ακατόρθωτο οι 28 εβδομάδες που ήταν ο πρώτος στόχος! Μετά είχα στόχο να φτάσω τις 30 εβδ.. μετά τις 32... τώρα είμαι 32 +5 κ μακαρι να τα καταφερω μέχρι τις 34!! Δεν περίμενα ποτέ ότι θα τα καταφέρω μέχρι εδώ... Πλέον βεβαια ανά πάσα στιγμή μπορεί να γεννήσω εχω τράχηλο 1,7!! Είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις μέχρι να μπεις στο μήνα σου!

  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Maroxmarox said:

Για καλύτερα ωάρια ,αύξηση πιθανοτήτων ,πόση coq10 είναι ασφαλής να παίρνουμε; Επίσης τι άλλες βιταμίνες προτείνεται να πάρω; Βιτ Ε; Κάνει τίποτα;

Εμένα η γιατρός μου έδωσε τρία χάπια ημερησίως δηλαδή 600mg σύνολο φολικο οξυ και βιταμίνη d στην οποια παρουσίασα ανεπάρκεια μ έδωσε 4000 αρχικά κ μετά 2.000… βοήθησε η όχι δεν το γνωρίζω ακόμα κοπελα Μου … πάντως  η coq10 με πάχυνε ρε γαμωτο …

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Maroxmarox είπε:

Για καλύτερα ωάρια ,αύξηση πιθανοτήτων ,πόση coq10 είναι ασφαλής να παίρνουμε; Επίσης τι άλλες βιταμίνες προτείνεται να πάρω; Βιτ Ε; Κάνει τίποτα;

Εμένα μου είχε συστήσει 400mg ο ενδοκρινολογος, έπαιρνα 2 χάπια των 200 της εταιρείας smile που ήταν σχετικά οικονομικες. Επιπλέον έπαιρνα πολυβιταμινες pregnacare (είναι οικονομικές και τα συστατικά παρόμοια με τις γνωστές πανακριβες) και ενα χαπι τύπου glucophage (δεν είχα ζάχαρο αλλά μου ειπε ο ενδοκρινολογος ότι βοηθάει επίσης στην ποιότητα των ωαριων). Γενικα για ότι πάρεις ρώτα τον γιατρό σου πρώτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Marlina είπε:

Μου θυμίζεις εμένα.. Λόγω των συσπάσεων που ξεκινησαν πολύ νωρίς κ νοσηλευτηκα μου φαινόταν  ακατόρθωτο οι 28 εβδομάδες που ήταν ο πρώτος στόχος! Μετά είχα στόχο να φτάσω τις 30 εβδ.. μετά τις 32... τώρα είμαι 32 +5 κ μακαρι να τα καταφερω μέχρι τις 34!! Δεν περίμενα ποτέ ότι θα τα καταφέρω μέχρι εδώ... Πλέον βεβαια ανά πάσα στιγμή μπορεί να γεννήσω εχω τράχηλο 1,7!! Είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις μέχρι να μπεις στο μήνα σου!

μωρέ μακάρι να φτάσω και τις 34 -35 ικανοποιημένη θα μαι! τι να πω μπορεί να γίνει η έκπληξη αν και ο γιατρός μου δεν λέει λόγια του αέρα συνήθως! προχωράς και συ ρε κορίτσι αντε μπράβο , 33 εβδομάδες σίγουρα στο τσεπάκι! ποσο ζυγίζουν τα μικρα σ τώρα ; ενέσεις εκανες;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Nima21 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και την ευχή!!!

Να φανταστείς στον πρωτο υπερηχο έβλεπε μονο 6-7.. και είχα στεναχωρηθεί.. μόλις μου ειπε 10 και οτι θα αυξήσουμε τις μονάδες για να ωριμάσουν ενώ χάρηκα, αγχωθηκα κιόλας! Ενω δεν εχω σημάδια, ουτε ιστορικό.. απλώς ψαχνω να βρω τη στραβή.. είναι και η πρωτη μου διέγερση και καταλαβαίνεις! Θα χαλαρώσω! 

Εσύ σε τι στάδιο βρίσκεσαι τώρα;;;  Εκανες εμβρυομεταφορά;;

Είναι λογικό να γεμίζεις με αγχωτικές σκέψεις, είναι τόσο καινούρια όλα αυτά την πρώτη φορά! Ελπίζω να ηρεμήσεις και να απολαύσεις -όσο μπορείς- τη διαδρομή. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει και ανησυχητικό ιστορικό ή σύνδρομο πολυκυστικών, θεωρώ ότι πρέπει να την ξεχάσεις την υπερδιέγερση. Εγώ είμαι σε φάση αναμονής για εμβρυομεταφορά, αγχώθηκα λίγο και οι ορμόνες μου απορρυθμίστηκαν εντελώς. Οπότε παίρνω κι εγώ το χρόνο μου να ηρεμήσω για να ολοκληρώσω το ταξίδι μου 🙂

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Lila ki είπε:

Εμένα η γιατρός μου έδωσε τρία χάπια ημερησίως δηλαδή 600mg σύνολο φολικο οξυ και βιταμίνη d στην οποια παρουσίασα ανεπάρκεια μ έδωσε 4000 αρχικά κ μετά 2.000… βοήθησε η όχι δεν το γνωρίζω ακόμα κοπελα Μου … πάντως  η coq10 με πάχυνε ρε γαμωτο …

Coq πόσο έπαιρνες; Τα άλλα τα παίρνω 

1 ώρα πρίν, Nels είπε:

Εμένα μου είχε συστήσει 400mg ο ενδοκρινολογος, έπαιρνα 2 χάπια των 200 της εταιρείας smile που ήταν σχετικά οικονομικες. Επιπλέον έπαιρνα πολυβιταμινες pregnacare (είναι οικονομικές και τα συστατικά παρόμοια με τις γνωστές πανακριβες) και ενα χαπι τύπου glucophage (δεν είχα ζάχαρο αλλά μου ειπε ο ενδοκρινολογος ότι βοηθάει επίσης στην ποιότητα των ωαριων). Γενικα για ότι πάρεις ρώτα τον γιατρό σου πρώτα.

Το coq10 πόσο καιρό τα έπαιρνες ;είδες διάφορα ότι σου έκαναν δουλειά πχ στις γονιμοποιήσεις; Παίρνω fertilfix ναι είναι ακριβές αλλά λόγο χασιμοτο δε κάνει να παίρνω ιώδιο μου είπε η ενδοκρινολογος...αλλά διαβάζω ότι το coq10 βοηθάει στα ωάρια και θέλω σα συμπληρωματικό για τα ωάρια .gluco παίρνω έχω αντίσταση στην ινσουλιινη

1 ώρα πρίν, Nels είπε:

Εμένα μου είχε συστήσει 400mg ο ενδοκρινολογος, έπαιρνα 2 χάπια των 200 της εταιρείας smile που ήταν σχετικά οικονομικες. Επιπλέον έπαιρνα πολυβιταμινες pregnacare (είναι οικονομικές και τα συστατικά παρόμοια με τις γνωστές πανακριβες) και ενα χαπι τύπου glucophage (δεν είχα ζάχαρο αλλά μου ειπε ο ενδοκρινολογος ότι βοηθάει επίσης στην ποιότητα των ωαριων). Γενικα για ότι πάρεις ρώτα τον γιατρό σου πρώτα.

Το coq10 πόσο καιρό τα έπαιρνες ;είδες διάφορα ότι σου έκαναν δουλειά πχ στις γονιμοποιήσεις; Παίρνω fertilfix ναι είναι ακριβές αλλά λόγο χασιμοτο δε κάνει να παίρνω ιώδιο μου είπε η ενδοκρινολογος...αλλά διαβάζω ότι το coq10 βοηθάει στα ωάρια και θέλω σα συμπληρωματικό για τα ωάρια .gluco παίρνω έχω αντίσταση στην ινσουλιινη

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Maroxmarox είπε:

Coq πόσο έπαιρνες; Τα άλλα τα παίρνω 

Το coq10 πόσο καιρό τα έπαιρνες ;είδες διάφορα ότι σου έκαναν δουλειά πχ στις γονιμοποιήσεις; Παίρνω fertilfix ναι είναι ακριβές αλλά λόγο χασιμοτο δε κάνει να παίρνω ιώδιο μου είπε η ενδοκρινολογος...αλλά διαβάζω ότι το coq10 βοηθάει στα ωάρια και θέλω σα συμπληρωματικό για τα ωάρια .gluco παίρνω έχω αντίσταση στην ινσουλιινη

Το coq10 πόσο καιρό τα έπαιρνες ;είδες διάφορα ότι σου έκαναν δουλειά πχ στις γονιμοποιήσεις; Παίρνω fertilfix ναι είναι ακριβές αλλά λόγο χασιμοτο δε κάνει να παίρνω ιώδιο μου είπε η ενδοκρινολογος...αλλά διαβάζω ότι το coq10 βοηθάει στα ωάρια και θέλω σα συμπληρωματικό για τα ωάρια .gluco παίρνω έχω αντίσταση στην ινσουλιινη

Γενικά συστήνεται τα συμπληρώματα να λαμβάνονται για 3-4 μήνες πριν την ωοληψια, κάπου τόσο τα έπαιρνα και εγώ κάθε φορά. Δεν ξέρω πόσο βοηθήσανε γιατί δεν είχαμε θέμα με τις γονιμοποιησεις, η ποιότητα των εμβρύων λόγω ηλικίας μου και λόγω κακού σπέρματος ήταν το πρόβλημα. Και εγώ χασιμοτο έχω και όντως είχα προσέξει οι βιταμίνες που έπαιρνα να μην έχουν ιωδιο όταν το διαπιστωσα, γι αυτό πηρα τις wellwoman μετα που είναι επίσης οικονομικές και με όλα τα απαραίτητα.  Νομίζω ότι πάρουμε να βοηθήσει τον οργανισμο καλό είναι αλλά θαύματα δεν κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Soho24 είπε:

Είναι λογικό να γεμίζεις με αγχωτικές σκέψεις, είναι τόσο καινούρια όλα αυτά την πρώτη φορά! Ελπίζω να ηρεμήσεις και να απολαύσεις -όσο μπορείς- τη διαδρομή. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει και ανησυχητικό ιστορικό ή σύνδρομο πολυκυστικών, θεωρώ ότι πρέπει να την ξεχάσεις την υπερδιέγερση. Εγώ είμαι σε φάση αναμονής για εμβρυομεταφορά, αγχώθηκα λίγο και οι ορμόνες μου απορρυθμίστηκαν εντελώς. Οπότε παίρνω κι εγώ το χρόνο μου να ηρεμήσω για να ολοκληρώσω το ταξίδι μου 🙂

Πήρα και τον γιατρό και του ειπα πως νιωθω και μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικά όλα, φουσκωμα,βαρος κλπ και να τρωω πολυ πρωτεΐνη.. μου απέκλεισε κ εκεινος την υπερδιεγερση. Ευτυχώς αύριο θα μάθω τη μέρα της ωοληψίας!

Εύχομαι και σε σένα να επανέλθει ο οργανισμός σου στα φυσιολογικά του πολυ πολυ συντομα και με το καλο να κανεις την εμβρυομεταφορα σου!! Στελνω αγωνιστικούς χαιρετισμούς για την καταπολέμηση του άγχους!!! Αχχ🙆😝

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Maroxmarox said:

Coq πόσο έπαιρνες; Τα άλλα τα παίρνω 

Το coq10 πόσο καιρό τα έπαιρνες ;είδες διάφορα ότι σου έκαναν δουλειά πχ στις γονιμοποιήσεις; Παίρνω fertilfix ναι είναι ακριβές αλλά λόγο χασιμοτο δε κάνει να παίρνω ιώδιο μου είπε η ενδοκρινολογος...αλλά διαβάζω ότι το coq10 βοηθάει στα ωάρια και θέλω σα συμπληρωματικό για τα ωάρια .gluco παίρνω έχω αντίσταση στην ινσουλιινη

Το coq10 πόσο καιρό τα έπαιρνες ;είδες διάφορα ότι σου έκαναν δουλειά πχ στις γονιμοποιήσεις; Παίρνω fertilfix ναι είναι ακριβές αλλά λόγο χασιμοτο δε κάνει να παίρνω ιώδιο μου είπε η ενδοκρινολογος...αλλά διαβάζω ότι το coq10 βοηθάει στα ωάρια και θέλω σα συμπληρωματικό για τα ωάρια .gluco παίρνω έχω αντίσταση στην ινσουλιινη

Εγώ έπαιρνα τρία χάπια coq10 των 200 άρα 600 ημερησίως … μου τα εοχε συστήσει η εξωσωματικός .. τα έπαιρνα πολύ καιρό ακόμα κ την περίοδο των ενέσεων μέχρι την ωοληψια .. μετά την ωοληψια τα σταμάτησα .

8 hours ago, Nima21 said:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και την ευχή!!!

Να φανταστείς στον πρωτο υπερηχο έβλεπε μονο 6-7.. και είχα στεναχωρηθεί.. μόλις μου ειπε 10 και οτι θα αυξήσουμε τις μονάδες για να ωριμάσουν ενώ χάρηκα, αγχωθηκα κιόλας! Ενω δεν εχω σημάδια, ουτε ιστορικό.. απλώς ψαχνω να βρω τη στραβή.. είναι και η πρωτη μου διέγερση και καταλαβαίνεις! Θα χαλαρώσω! 

Εσύ σε τι στάδιο βρίσκεσαι τώρα;;;  Εκανες εμβρυομεταφορά;;

Εμένα έβλεπε 8 καταφέραμε να φτάσουμε στα 13 και πήραμε τελικά 14 αλλά τα 10 προχώρησαν τώρα ποσά θα μείνουν δεν ξέρω θα μάθω  σύντομα ..σου εύχομαι πολύ καλή  επιτυχία ! 

18 minutes ago, Nima21 said:

Πήρα και τον γιατρό και του ειπα πως νιωθω και μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικά όλα, φουσκωμα,βαρος κλπ και να τρωω πολυ πρωτεΐνη.. μου απέκλεισε κ εκεινος την υπερδιεγερση. Ευτυχώς αύριο θα μάθω τη μέρα της ωοληψίας!

Εύχομαι και σε σένα να επανέλθει ο οργανισμός σου στα φυσιολογικά του πολυ πολυ συντομα και με το καλο να κανεις την εμβρυομεταφορα σου!! Στελνω αγωνιστικούς χαιρετισμούς για την καταπολέμηση του άγχους!!! Αχχ🙆😝

Μην σκέφτεσαι την υπερδιέγερση … εγώ να δεις πως ήμουν … μια κοιλιά τριών μηνών … άστο … στο κέντρο στην αναμονή της ωοληψιας όλες ήταν οκ εγώ σαν μπόγος … μετά συνήλθα λίγο αλλά κ πάλι έχω πρήξιμο …. Όλα καλα Θα πάνε . Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός αλλά παρτο χαλαρά …0

  • Ευχαριστώ 1
  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lila ki είπε:

Εγώ έπαιρνα τρία χάπια coq10 των 200 άρα 600 ημερησίως … μου τα εοχε συστήσει η εξωσωματικός .. τα έπαιρνα πολύ καιρό ακόμα κ την περίοδο των ενέσεων μέχρι την ωοληψια .. μετά την ωοληψια τα σταμάτησα .

Εμένα έβλεπε 8 καταφέραμε να φτάσουμε στα 13 και πήραμε τελικά 14 αλλά τα 10 προχώρησαν τώρα ποσά θα μείνουν δεν ξέρω θα μάθω  σύντομα ..σου εύχομαι πολύ καλή  επιτυχία ! 

Μην σκέφτεσαι την υπερδιέγερση … εγώ να δεις πως ήμουν … μια κοιλιά τριών μηνών … άστο … στο κέντρο στην αναμονή της ωοληψιας όλες ήταν οκ εγώ σαν μπόγος … μετά συνήλθα λίγο αλλά κ πάλι έχω πρήξιμο …. Όλα καλα Θα πάνε . Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός αλλά παρτο χαλαρά …0

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ!! Και σε σένα εύχομαι άριστες κ  πολλές βλαστοκυστες κ σύντομα να επανέλθεις! Χρειάζεται ψυχραιμία η αλήθεια και πρώτα θετική σκέψη.. να σκεφτόμαστε τον στόχο γιατί το μυαλό μας κανει παντα τα χειροτερα σενάρια στο καθε σύμπτωμα! Ολα καλα θα πάνε οπως λες! Και εγώ μάλλον για Σάββατο το βλέπω για την ωοληψία... Θα δείξει!!! Με το καλο και η εμβρυομεταφορά σου!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Nels είπε:

Γενικά συστήνεται τα συμπληρώματα να λαμβάνονται για 3-4 μήνες πριν την ωοληψια, κάπου τόσο τα έπαιρνα και εγώ κάθε φορά. Δεν ξέρω πόσο βοηθήσανε γιατί δεν είχαμε θέμα με τις γονιμοποιησεις, η ποιότητα των εμβρύων λόγω ηλικίας μου και λόγω κακού σπέρματος ήταν το πρόβλημα. Και εγώ χασιμοτο έχω και όντως είχα προσέξει οι βιταμίνες που έπαιρνα να μην έχουν ιωδιο όταν το διαπιστωσα, γι αυτό πηρα τις wellwoman μετα που είναι επίσης οικονομικές και με όλα τα απαραίτητα.  Νομίζω ότι πάρουμε να βοηθήσει τον οργανισμο καλό είναι αλλά θαύματα δεν κάνουν.

Ναι έτσι είναι ,θαύματα δε κάνουν,μια υποστήριξη είναι για τον οργανισμο.θα κοίταξω και τις wellwoman ως πιο οικονομική λύση .. ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Angot είπε:

μωρέ μακάρι να φτάσω και τις 34 -35 ικανοποιημένη θα μαι! τι να πω μπορεί να γίνει η έκπληξη αν και ο γιατρός μου δεν λέει λόγια του αέρα συνήθως! προχωράς και συ ρε κορίτσι αντε μπράβο , 33 εβδομάδες σίγουρα στο τσεπάκι! ποσο ζυγίζουν τα μικρα σ τώρα ; ενέσεις εκανες;

Θα τις φτασεις και απ οτι θυμαμαι εχει κ πολυ καλο βαρος το μωρακι σου. Εμενα ειναι γύρω στα 1650 και τα 2 τα γλυκούλια 🥰 Εδώ στην Αθήνα ο γιατρός μου ηταν κατα στο να κάνω τις ενέσεις. Γενικα τώρα που είμαι εδω νιώθω πιο ήρεμη γτ με παρακολουθεί γιατρός για υψηλου κινδυνου εγκυμοσύνες.. χθες που έκανα το doppler μου είπε η γιατρός ότι σε αυτές τις εβδομάδες πιθανόν να μην χρειαστούν καθόλου διασωλινωση απλά μια μικρη υποστήριξη με οξυγόνο..  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Marlina είπε:

Θα τις φτασεις και απ οτι θυμαμαι εχει κ πολυ καλο βαρος το μωρακι σου. Εμενα ειναι γύρω στα 1650 και τα 2 τα γλυκούλια 🥰 Εδώ στην Αθήνα ο γιατρός μου ηταν κατα στο να κάνω τις ενέσεις. Γενικα τώρα που είμαι εδω νιώθω πιο ήρεμη γτ με παρακολουθεί γιατρός για υψηλου κινδυνου εγκυμοσύνες.. χθες που έκανα το doppler μου είπε η γιατρός ότι σε αυτές τις εβδομάδες πιθανόν να μην χρειαστούν καθόλου διασωλινωση απλά μια μικρη υποστήριξη με οξυγόνο..  

έλα μωρέ τα ψυχακια! είναι δραστήρια φουλ η ειναι στριμωγμένα; ! δλδ από 32 και έπειτα εννοείς; μωρέ ευχαριστημένη ειμαι με το βάρος του 27+ 5 ήταν 1300 παρά 10 γραμμάτια και στην εκατοστιαία είναι 88,8 αρκετά υψηλά! τώρα είναι 28+4 και μέτραω μια μια ! α σε ποιον είσαι; και μένα υψηλού κινδύνου είναι ! κορτιζονες εγώ εκανα 4 δόσεις να σου πω την αλήθεια και πιστευω θα μ πει κ άλλη ! τι βλέπουν στο ντοπλερ; να αγχωθώ; εγώ εχω σε 10 ημέρες πρώτα ο θεός 

κορίτσια όπως καταλαβαίνετε εχω ήδη αρχίσει το δωμάτιο , μη σας πω κοντεύω να τα ψωνίσω όλα για παν ενδεχόμενο! καλό -καλό δεν ξέρω!  ήθελα όμως να ρωτησω τις πιο έμπειρες κανα 2 πράγματα 

1) εχω πάρει πλεξούδα για την κούνια επιτρέπεται να την βάλω; (το μωράκι θα το εχω δίπλα μ μέχρι να πάει 40, μετά κουνιτσα)

2) γυμναστήριο ποτέ πήρατε; βλέπω εδώ στο ίντερνετ από 0 και αναρωτιεμαι

3) μαρσιπο μπορώ να χρησιμοποιώ που και που από νεογέννητο; έχει καούρα για μαρσιπο ο άντρας μ

4 ) σφηνάκι έχετε πάρει ; λένε ότι προφυλάσσει από τον αιφνίδιο (φρου φτου) 

5) εχω κακούς νιπτήρες για πλύσιμο , τι μπυ προτείνετε; 

και 6) μπανιερο δένε χω πάρει ακόμα, είναι ο φόβος και ο τρόμος μου το μπάνιο! εχω σκοπό να τον κάνω εκεί απευθείας όποτε θα έψαχνα ιδανικά με στρώματα κι ή διχτάκι! πείτε μ εσείς κάποιο που βόλεψε και δεν σε κάνει να περνάς 30 εγκεφαλικά κάθε φορά που βάζεις το μωρο μεσα!

7) κάλυμμα με μαξιλαράκι για το καρότσι και αυτοκίνητο είναι απαραίτητο;

 

σας έπρηξα το ξέρω! ❤️

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...