Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα! Μετα την παλινδρομη που ειχα βγηκε το αποτελεσμα του καρυοτυπου του εμβρυου και δειχνει οτι χρωμόσωμικα δεν ειχε καποια ανωμαλια, ηταν υγιες και αγορι.. επειδη στειλαμε μονο εμβρυικα στοιχεια ο γιατρός μου υποστηριζει οτι μπορει να ειχε καποιο προβλημα αλλα να μην κατάφεραν να το δουν απο το δείγμα που στειλαμε.. δεν ειχα φυσικη αποβολη, ο σακος μου μεγαλωνε απλως δεν υπηρχε εμβρυακι απο ενα σημειο και μετα,πραγμα που εμενα με ανακουφιζε οτι οντως υπηρχε θεμα με το εμβρυο .. περα απο το βασικο πακετο εξετασεων για θρομβοφιλια που βγηκε καθαρο, τωρα πρεπει να κανω το πακετο "12 παραγοντων" μου ειπε και να μιλησω με αιματολογο που μου συστησε. Στεναχωρηθηκα πολυ.. υπαρχει περίπτωση να ηταν υγιες και απλως να ηταν τυχαιο γεγονος; Φοβαμαι ότι ξεκιναει νεα αγνωστη μαχη πριν τη δεύτερη εξωσωματικη! Και αν βρεθει κατι σε αυτές τις εξετασεις εχω ελπιδες να κρατησω μωρακι; Θα παιρνω απλως αντιπηκτικες;; Ή Είναι πιο περίπλοκο,; Συνεβη σε καμία, αλλα να τα καταφερε τελικα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

      • Δύναμη! 3

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts

πρίν από 26 λεπτά , Ele@n είπε:

Ναι έκανα και έχω ένα γιο, τώρα παλεύω για δεύτερο αλλά δεν τα έχω καταφέρει...

Το πρώτο φυσιολογικά και αν όχι είχες κάνει προεμφυτευτικο;; Εμείς απλά έχουμε άγχος να κάνουμε ένα παιδί γιατί μασ είπαν οι γενετιστές ότι μετά τα 35 αρχίζει και γίνεται δύσκολο το πράγμα  και τρέχουμε.Γενικά επειδή 5 χρόνια τρέχουμε θέλαμε λίγο να πάρουμε τον χρόνο μασ αλλά αφού  λένε αυτό με τα  35 δεν σταματάμε καθόλου από εξωσωματική σε εμβρυομεταφορα. Όταν έχεις ένα παιδάκι είναι διαφορετικά και από θέμα ψυχολογίας πιστεύω θα σε βοηθήσει. Εμείς για παράδειγμα με την ψυχολογία δεν το έχουμε αχααχαχαχα μέσα στο άγχος. Αλλά ρε παιδιά με όλα αυτά που να μην έχεις άγχος;

πρίν από 8 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

Το πρώτο φυσιολογικά και αν όχι είχες κάνει προεμφυτευτικο;; Εμείς απλά έχουμε άγχος να κάνουμε ένα παιδί γιατί μασ είπαν οι γενετιστές ότι μετά τα 35 δύσκολα ότι κάνετε τώρα και τρέχουμε. Γενικά επειδή 5 χρόνια τρέχουμε θέλαμε λίγο να πάρουμε τον χρόνο μασ αλλά επειδή λένε μέχρι 35 δεν σταματάμε καθόλου από εξωσωματική σε εμβρυομεταφορα. Όταν έχεις ένα παιδάκι είναι διαφορετικά και από θέμα ψυχολογίας πιστεύω θα σε βοηθήσει. Εμείς για παράδειγμα με την ψυχολογία δεν το έχουμε αχααχαχαχα μέσα στο άγχος. Αλλά ρε παιδιά με όλα αυτά που να μην έχεις άγχος;

Σου εύχομαι αλήθεια να τα καταφέρεις μέσα από την καρδιά μου όλες οι κοπέλες το αξίζετε γιατί όλα η γυναίκα τα τραβάει . Έχεις κάνει αμνιοπαρακέντηση;;; Δεν ξέρουμε τ είναι το σωστό. Έχουμε το άγχος με το 1% της αμνιο. Ελπίζω αύριο που έχουμε υπέρηχο να είναι γερό το μωράκι μας 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

20 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

Το πρώτο φυσιολογικά και αν όχι είχες κάνει προεμφυτευτικο;; Εμείς απλά έχουμε άγχος να κάνουμε ένα παιδί γιατί μασ είπαν οι γενετιστές ότι μετά τα 35 αρχίζει και γίνεται δύσκολο το πράγμα  και τρέχουμε.Γενικά επειδή 5 χρόνια τρέχουμε θέλαμε λίγο να πάρουμε τον χρόνο μασ αλλά αφού  λένε αυτό με τα  35 δεν σταματάμε καθόλου από εξωσωματική σε εμβρυομεταφορα. Όταν έχεις ένα παιδάκι είναι διαφορετικά και από θέμα ψυχολογίας πιστεύω θα σε βοηθήσει. Εμείς για παράδειγμα με την ψυχολογία δεν το έχουμε αχααχαχαχα μέσα στο άγχος. Αλλά ρε παιδιά με όλα αυτά που να μην έχεις άγχος;

Σου εύχομαι αλήθεια να τα καταφέρεις μέσα από την καρδιά μου όλες οι κοπέλες το αξίζετε γιατί όλα η γυναίκα τα τραβάει . Έχεις κάνει αμνιοπαρακέντηση;;; Δεν ξέρουμε τ είναι το σωστό. Έχουμε το άγχος με το 1% της αμνιο. Ελπίζω αύριο που έχουμε υπέρηχο να είναι γερό το μωράκι μας 

Σας εύχομαι τα πιο καλά αποτελέσματα να έχετε. Είχα μια διακοπή, μετά μάθαμε για τη μετάθεση και κάναμε προεμφυτευτικο. Ευτυχώς είχα μια υγιή βλαστοκυστη και μου έδωσε το γιο μου. Πριν τα 40. Τώρα μετά τα 40 πραγματικά είναι πολύ δύσκολο. Δεν είχα κάνει αμνιοπαρακέντηση γιατί είχα καλά αποτελέσματα στην αυχενική ήταν και ελεγμένο. Είναι διαφορετική η ψυχολογία αλλά και πάλι σε τσούζει ότι προσπαθείς και δεν τα καταφέρνεις.


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Ele@n είπε:

Σας εύχομαι τα πιο καλά αποτελέσματα να έχετε. Είχα μια διακοπή, μετά μάθαμε για τη μετάθεση και κάναμε προεμφυτευτικο. Ευτυχώς είχα μια υγιή βλαστοκυστη και μου έδωσε το γιο μου. Πριν τα 40. Τώρα μετά τα 40 πραγματικά είναι πολύ δύσκολο. Δεν είχα κάνει αμνιοπαρακέντηση γιατί είχα καλά αποτελέσματα στην αυχενική ήταν και ελεγμένο. Είναι διαφορετική η ψυχολογία αλλά και πάλι σε τσούζει ότι προσπαθείς και δεν τα καταφέρνεις.

Η διακοπή σε τ εβδομάδα έγινε;;; Είχε σύνδρομο;;;

Κορίτσια δεν το πιστεύουμε με την γυναίκα μου μεγάλωσε το μωράκι μασ αντί για 9 και 6 είναι 10 και 5 κουνούσε χεράκια ποδαράκια μικρό ανθρωπάκι εύχομαι να πάνε όλα καλά σε όλους μας . Οι γιατροί θέλουν αμνιοπαρακέντηση εμείς όχι θέλουμε νιπτ αλλά μασ λένε πρώτα να κάνουμε αυχενική και βλέπουμε. Το θετικό είναι ότι μέχρι στιγμής το μωράκι μασ τα πάει καλά 

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχή 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

Η διακοπή σε τ εβδομάδα έγινε;;; Είχε σύνδρομο;;;

Κορίτσια δεν το πιστεύουμε με την γυναίκα μου μεγάλωσε το μωράκι μασ αντί για 9 και 6 είναι 10 και 5 κουνούσε χεράκια ποδαράκια μικρό ανθρωπάκι εύχομαι να πάνε όλα καλά σε όλους μας . Οι γιατροί θέλουν αμνιοπαρακέντηση εμείς όχι θέλουμε νιπτ αλλά μασ λένε πρώτα να κάνουμε αυχενική και βλέπουμε. Το θετικό είναι ότι μέχρι στιγμής το μωράκι μασ τα πάει καλά 

Μπράβο!!!!! Κάντε την αυχενική και μετα αποφασίζετε! 

Εγώ Δευτέρα υπέρηχο...μου φαίνεται ότι πέρασε αιώνας....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

Η διακοπή σε τ εβδομάδα έγινε;;; Είχε σύνδρομο;;;

Κορίτσια δεν το πιστεύουμε με την γυναίκα μου μεγάλωσε το μωράκι μασ αντί για 9 και 6 είναι 10 και 5 κουνούσε χεράκια ποδαράκια μικρό ανθρωπάκι εύχομαι να πάνε όλα καλά σε όλους μας . Οι γιατροί θέλουν αμνιοπαρακέντηση εμείς όχι θέλουμε νιπτ αλλά μασ λένε πρώτα να κάνουμε αυχενική και βλέπουμε. Το θετικό είναι ότι μέχρι στιγμής το μωράκι μασ τα πάει καλά 

Αχ ποοσοοο τέλεια ποσό χαίρομαι για εσάς 🙏🏼🙏🏼🙏🏼 εύχομαι να πάνε όλα καλά το μωράκι σας μεγαλώνει 🙏🏼🙏🏼🙏🏼

πρίν από 36 λεπτά , Eflenew είπε:

Μπράβο!!!!! Κάντε την αυχενική και μετα αποφασίζετε! 

Εγώ Δευτέρα υπέρηχο...μου φαίνεται ότι πέρασε αιώνας....

Σε νιώθω … και εγώ μια από τα ίδια 😂 6μερες και μοιάζουν με 60😂

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

Η διακοπή σε τ εβδομάδα έγινε;;; Είχε σύνδρομο;;;

Κορίτσια δεν το πιστεύουμε με την γυναίκα μου μεγάλωσε το μωράκι μασ αντί για 9 και 6 είναι 10 και 5 κουνούσε χεράκια ποδαράκια μικρό ανθρωπάκι εύχομαι να πάνε όλα καλά σε όλους μας . Οι γιατροί θέλουν αμνιοπαρακέντηση εμείς όχι θέλουμε νιπτ αλλά μασ λένε πρώτα να κάνουμε αυχενική και βλέπουμε. Το θετικό είναι ότι μέχρι στιγμής το μωράκι μασ τα πάει καλά 

Στη 15η


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, νέο μέλος εδώ ετών 40 εδώ και μια εβδομάδα. Μετά από 2 χρόνια προσπαθειών και 3 αποβολές και μια χημική αποφασήσαμε να προχωρήσουμε σε εξωσωματική και να κάνουμε προεμφυτευτικό έλεγχο. Εννοειται πως μέσα στα 2 χρόνια έχω αλλάξει σαν άνθρωπος... αλλά ακόμα και τώρα όλα μου φαίνονται τόσο ξένα, σαν να τα κανει κάποιος άλλος και οχι εγώ. 

Περνάμε επιτροπή 26/6 και μετά ξεκινάμε, εντομεταξύ περιμένουμε και την απόφαση για τον προεμφυτευτικό. 

Πολύ θα ήθελα να ακούσω τις ιστορίες σας... να ξέρω τι με περιμένει... να μοιραστώ την όλη εμπειρία. 

Ευχομαι τα καλύτερα σε όλες μας! 

 

  • Δύναμη! 5
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Μετά από το αρνητικό αποτέλεσμα μιλήσαμε με τον γιατρό και αποφασίσαμε ότι αφού αφήσουμε να περάσει ένα τρίμηνο με βιταμίνες και διατροφή, να πάμε με το μακρύ πρωτόκολλο γιατί το βραχυ δεν μου ταίριαξε.

Μήπως το έχει κάνει κάποια κοπέλα να μου πει ποια είναι η διαδικασία και αν είχε αποτέλεσμα;

Ευχαριστώ πολύ ☀️

  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Angot είπε:

καλημερα κορίτσια μ , δυστυχώς δεν εχω βρει χρόνο να σας διαβάσω! ελπιζω να έχουμε μόνο ευχάριστα! εγώ θα πω υπομονή και όλα θα γινουν!  όπως ξέρετε εχω κάνει 4 εξωσωματικές σε ηλικία 31-33 χωρίς κανένα πρόβλημα , 1 απόξεση λόγω τρισωμιας , πολλές πολλές εξετάσεις … έμεινα έγκυος,ξεκινησα συσπάσεις τη -17η εβδομάδα, 22 η νοσηλεύτηκα για όρο και εκανα περιδεση τραχήλου…από τότε και έπειτα εμεινα σε ακινησία μέχρι την 32η εβδομάδα όπου είδα αίμα και πήγα στο μαιευτηριο με συσπάσεις τοκετού και διαστολή…. εκεί έμεινα για 1 μήνα με όρο (συγκεκριμένα πήρα 16.500 λίτρα όρου και 210 περίπου μπουκαλάκια φαρμάκου )ώστε να σταματήσουμε τον πρόωρο τοκετό ! τα καταφέραμε και φτάσαμε 34η εβδομάδα και είπαμε να πάμε για τοκετό πλέον , 1 μέρα πριν παω να γενννησω και αφού ειχα σταματήσει το φάρμακο και είχαν ξεκινήσει πόνοι βγήκα θετικη στον κοβιντ … αρχίσαμε πάλι το φάρμακο ώστε να βγω αρνητική με αμφίβολα αποτελέσματα να θα με πιάσει , τελικά με έπιασε και καταφέραμε να φτάσουμε με τον μπέμπη μου 35+ 4 και 2720 κιλάκια, τον πήρα στο δωμάτιο και μείναμε σε καραντίνα μέχρι να βγούμε… έχουμε βγει από το σάββατο δόξα το θεό , τα πάμε καλα και αυτή τη στιγμή τον εχω αγκαλίτσα και σηκώνει το κεφαλάκι τ και με κοιτάζει!!!!!  να έχετε υπομονή οοοολος ο κόπος , το κλάμα , τα χρήματα αξίζουν τον κόπο! όλες θα τα καταφέρετε  υπομονή και επιμονή θέλει ! μετά έρχονται τα περισσότερα άγχη  τελικά, στη κοιλιτσα έχουμε τα μισά ! ελπιζω να συνεχίσουμε και μείς καλα και το μαχητακι μ να τα πάει τελεια , είμαστε ήδη  μιας εβδομάδας.😇

Μπορεί να μην είχα γίνει μέλος νωρίτερα, όμως έχω διαβάσει όσα έχετε γράψει και παρακολουθούσα την ιστορία σου. 

Εύχομαι κάθε ευτυχία για το αγγελούδι που ήρθε στην ζωή σου.

Μακάρι όλες να το νιώσουμε αυτό!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έκανε καμία nipt test στο Safembryo η φίλη σας η γνωστή σας κάτι;; Σκέφτομαι να μην περιμένουμε την αυχενική και μετά να γίνει αλλά να το κάνουμε αύριο πρέπει να ηρεμήσουμε ότι είναι καλά δεν πάει αλλο το άγχος τ τώρα τ σε μια εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

Κορίτσια έκανε καμία nipt test στο Safembryo η φίλη σας η γνωστή σας κάτι;; Σκέφτομαι να μην περιμένουμε την αυχενική και μετά να γίνει αλλά να το κάνουμε αύριο πρέπει να ηρεμήσουμε ότι είναι καλά δεν πάει αλλο το άγχος τ τώρα τ σε μια εβδομάδα.

Αν εννοεις στην Θεσσαλονίκη, εκανα εγώ περυσι.. Πολυ ικανοποιημενη,το αποτέλεσμα ενω μου είπανε 10 με 15 μερες το πήρα σε 7..  Θα σου πρότεινα να περιμένεις την αυχενικη γτ αν βρουν κατι ( που πιστεύω δεν θα βρουν) μπορείς να το ζητησεις στο πακέτο που θα κανεις, επισης οσο πιο κοντα στην 12 εβδομάδα τοσο περισσότερο dna εμβρύου στο αίμα της μητέρας..  Αυτα μου είχανε πει κ εμένα οπότε αυτα γνωρίζω..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

Κορίτσια έκανε καμία nipt test στο Safembryo η φίλη σας η γνωστή σας κάτι;; Σκέφτομαι να μην περιμένουμε την αυχενική και μετά να γίνει αλλά να το κάνουμε αύριο πρέπει να ηρεμήσουμε ότι είναι καλά δεν πάει αλλο το άγχος τ τώρα τ σε μια εβδομάδα.

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά δεν θα τελειώσει το ανχος με το νιπτ ... Έτσι Κ αλλιώς πάλι την αυχενική θα περιμένεις Κ μετά την β επιπέδου που βλέπει περισσότερα πράγματα από ότι το νιπτ Κ η αυχενική. Οπότε υπομονή κάθε εξέταση στην ώρα της . Κ κάθε εξέταση σημαντική . 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

@η ζωή είναι όμορφη ευχομαι να πανε ολα καλα!!!

@SylPan και @mermaid καλως ηρθατε και ευχομαι καλη σας αρχη!!

 

Εγω σημερα εκανα την 3η χοριακη μου, 1830!! 😁 Παει πολυ καλα μου ειπαν μεχρι τωρα και σε δυο εβδομαδες κλεισαμε υπερηχο για να ακουσουμε και καρδουλα και να δουμε οτι ειναι ολα καλα 🙏🙏

Καπως μπερδευτηκα με το ποσο εβδομαδων ειμαι, νομιζα ημουν λιγο παραπανω απ'οτι μου ειπαν αλλα μαλλον λογω εξωσωματικης το μετρανε αλλιως. Εχετε ιδεα πως;;

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχή 3
  • Δύναμη! 1
  • Λουλούδια 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...