Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Είμαι στο εξωτερικό ! Δεν ρώτησα γιατί μου είπαν απλά λόγω ηλικίας από 37 και πάνω δεν βάζουμε δυο έμβρυα … εγω είμαι 38 χρόνων … και έτσι δεν επεκτάθηκα … πριν την μεταφορά το ζήτησα ξανά από έναν άλλο γιατρό και μου είπε όχι … έτσι βάλαμε ένα … σε ευχαριστω πολύ ! Και εσυ με το καλό ! 
      μ α σε ρωτήσω κάτι ;;; Έχω έναν πόνο δεξιά κοντά στον αφαλό όταν σηκώνομαι απότομα … μάλιστα και στην αφή με ενοχλεί … μήπως γνωρίζεις τι θα μπορούσε να είναι τόσο ψηλά κοντά στον  αφαλό ;; 

      Μήπως είναι έντερο; Δυστυχώς μόνο εικασίες μπορώ να κάνω, δεν ξέρω κάτι... Φαντάζομαι λόγω άγχους όλες πονάμε και υποθέτουμε πράγματα αυτές τις μέρες μετά την εμβρυομεταφορά... Καλή επιτυχία! Α! Σε ποια χώρα βρίσκεσαι;

Εγκυμοσύνη στα 40


Recommended Posts

Είμαι μια γυναίκα στα 40. Πρόσφατα είχα 2 βιοχημικές κυήσεις την μια μετά την άλλη. Ο γιατρός μου είπε ότι φταίει  λογικά η ποιότητα τον ωαρίων μου. Έχει και άλλες γυναίκες που ήταν στη θέση μου και τα κατάφεραν; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, GeorgiaE είπε:

Είμαι μια γυναίκα στα 40. Πρόσφατα είχα 2 βιοχημικές κυήσεις την μια μετά την άλλη. Ο γιατρός μου είπε ότι φταίει  λογικά η ποιότητα τον ωαρίων μου. Έχει και άλλες γυναίκες που ήταν στη θέση μου και τα κατάφεραν; 

Καταρχάς το ότι μένεις έγκυος είναι πολυ θετικό. Σίγουρα η ποιότητα των ωαρίων φθίνει στη ηλικία των 40 και το ποσοστό των ωαριων που έχει χρωμοσωμικες ανωμαλιες αυξάνει όμως πρεπει να αποκλεισεις όλους τους άλλους παράγοντες αποβολής έτσι ώστε όταν έρθει το υγιές εμβρυο να είσαι σίγουρη ότι θα προχωρήσει. Θα σου πρότεινα για να μη χάνεις χρόνο να επισκεφτείς το τμήμα αποβολων του Ελενα αν είσαι στην Αθήνα όπου θα σου κάνουν πολλές εξετάσεις.

Αλλιως καλό είναι να επισκεφτείς ενδοκρινολογο, αιματολογο και να κάνετε και εσύ και ο συντροφος σου καλλιέργεια κολπική και σπέρματος αντίστοιχα για έλεγχο μικροβίων.

Είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρετε σύντομα, μπορεί να είναι και όλα τα παραπάνω τέλεια και απλά να είναι θέμα χρονου να πετύχετε το γερο εμβρυακι που θα γίνει το μωράκι σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 27/1/2024 at 8:19 ΜΜ, GeorgiaE είπε:

Είμαι μια γυναίκα στα 40. Πρόσφατα είχα 2 βιοχημικές κυήσεις την μια μετά την άλλη. Ο γιατρός μου είπε ότι φταίει  λογικά η ποιότητα τον ωαρίων μου. Έχει και άλλες γυναίκες που ήταν στη θέση μου και τα κατάφεραν; 

Καλησπέρα. Η απορία μου είναι , τι θα πει "λογικά φταίει η ποιότητα των ωαρίων σας"; Δεν σας έδωσε να κάνετε εξετάσεις ο γιατρός σας;

Link to comment
Share on other sites

On 1/27/2024 at 8:19 PM, GeorgiaE said:

Είμαι μια γυναίκα στα 40. Πρόσφατα είχα 2 βιοχημικές κυήσεις την μια μετά την άλλη. Ο γιατρός μου είπε ότι φταίει  λογικά η ποιότητα τον ωαρίων μου. Έχει και άλλες γυναίκες που ήταν στη θέση μου και τα κατάφεραν; 

Φυσικά υπάρχουν. Είμαι και εγώ μια απο αυτές.

Εκανα το πρώτο μου παιδάκι στα 38 μετά απο εξωσωματική και 2-3 χρόνια (ακαρπων προσπαθειών). Πριν απο 5 μήνες έμεινα έγκυος φυσιολογικά (και άμεσα). Κλείνω τα 40 εντός του Φεβρουαρίου.

Στα υπόλοιπα, θα συμφωνήσω με την @Nels.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/1/2024 at 7:19 ΜΜ, GeorgiaE είπε:

Είμαι μια γυναίκα στα 40. Πρόσφατα είχα 2 βιοχημικές κυήσεις την μια μετά την άλλη. Ο γιατρός μου είπε ότι φταίει  λογικά η ποιότητα τον ωαρίων μου. Έχει και άλλες γυναίκες που ήταν στη θέση μου και τα κατάφεραν; 

Καλησπέρα. Και εγώ στα 41 είχα μια αποτυχημένη εγκυμοσυνη. Με φυσιολογικη εγκυμοσυνη. Και το πρώτο που μου είπανε στην κλινηκη για εξωσωματικη είναι η ποιότητα ωαρίων δλδ η ΑΜΗ. Τον τελευταίο καιρό ολο αυτο ακουω απο διαφορες κοπελες. Αλλα τελικά πολλές τα καταφέρνουν. Εγω δυστυχώς ακόμα δεν τα κατάφερα στα 43 πλεον. Με μια εξωσωματικη που δεν γονημοποιηθηκε. Εχετε κανει ολες τις εξετασεις μετα που δεν προχώρησε η εγκυμοσυνη? Εγω υποβληθηκα σε πολλές εξετάσεις.οι οποιες βγαίνουν ολες καθαρές.🤷‍♀️🤷‍♀️🤷‍♀️ πάντως μην απογοήτευσε μια γνωστή μου στα 45 τα κατάφερε.και φυσιολογικά.με μια σαλπιγγα και 4 ωαρια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλησπέρα .Σιγουρα υπαρχουν γυναικες που μενουν εγκυοι ακομα και φυσιολογικα στις ηλικιες μας. (41 και εγω) Εγω έχω γνωστη 41+ που μετα απο προσπαθεια 4 χρονια, σπερματεγχυσεις κτλ ειναι τωρα στον 5ο φυσιολογικα. Εγω προσωπικα μετα απο βιοχημικη στη 12η εβδομαδα (που οφειλονταν σε χρωμοσωμικο καθώς καναμε τη βιοψία) που ειχα πέρσι τετοια εποχη παμε μονο για βλαστοκυστη και προεμφυτικό. Προς το παρον ειμαι στην προσπαθεια οπότε..

Link to comment
Share on other sites

On 27/1/2024 at 8:19 ΜΜ, GeorgiaE είπε:

Είμαι μια γυναίκα στα 40. Πρόσφατα είχα 2 βιοχημικές κυήσεις την μια μετά την άλλη. Ο γιατρός μου είπε ότι φταίει  λογικά η ποιότητα τον ωαρίων μου. Έχει και άλλες γυναίκες που ήταν στη θέση μου και τα κατάφεραν; 

Κορίτσι μου όμορφο. Φυσικά και μπορείς. Και φυσικά υπάρχουν κοπέλες που τα κατάφεραν.. κάνε όλες σου τις εξετάσεις...εμπιστευσου τον γιατρό σου και το σώμα σου...υπάρχουν πάρα πολλές θετικές ιστορίες από 40+...εύχομαι να είσαι μια από αυτές..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είμαι 42  ακριβώς το ίδιο μου πε και εμένα είχα μια παλλίνδρομη κύηση με διπλή τρισωμία στο έμβρυο και συνέλλαβα φυσιολογικά ...δεν ξέρω τι να κάνω...μου έκανε λόγο για κακή ποίτητα ωαρίων...περιμένω εξετάσεις καρυότυπου που έκαν εγω και ο σύζυγος μου....είμαι δύσκολα αν μπορεί κπ κοπέλα να με βοηθήσει.... φοβάμαι να ξανα προσπαθήσω έχω ήδη ενα παιδάκι.... 

On 6/2/2024 at 4:17 ΜΜ, nat11 είπε:

Kαλησπέρα .Σιγουρα υπαρχουν γυναικες που μενουν εγκυοι ακομα και φυσιολογικα στις ηλικιες μας. (41 και εγω) Εγω έχω γνωστη 41+ που μετα απο προσπαθεια 4 χρονια, σπερματεγχυσεις κτλ ειναι τωρα στον 5ο φυσιολογικα. Εγω προσωπικα μετα απο βιοχημικη στη 12η εβδομαδα (που οφειλονταν σε χρωμοσωμικο καθώς καναμε τη βιοψία) που ειχα πέρσι τετοια εποχη παμε μονο για βλαστοκυστη και προεμφυτικό. Προς το παρον ειμαι στην προσπαθεια οπότε..

Εμένα η γυναικολόγος μου πε ότι  και με εξωσωματική να πάω δεν μου εγγυάται τπτ ...είμαι 42 + εχω ήδη ενα παιδί με φυσιολογική σύλληψη, και θα ήθελα και 2ο αν θέλει ο θεός, είχα μια παλλινδρωμη με φυσιολογική σύλληψη πριν λίγο καιρό, και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω... ο χρόνος με πιέζει....

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, diogenismariioa23519 είπε:

Είμαι 42  ακριβώς το ίδιο μου πε και εμένα είχα μια παλλίνδρομη κύηση με διπλή τρισωμία στο έμβρυο και συνέλλαβα φυσιολογικά ...δεν ξέρω τι να κάνω...μου έκανε λόγο για κακή ποίτητα ωαρίων...περιμένω εξετάσεις καρυότυπου που έκαν εγω και ο σύζυγος μου....είμαι δύσκολα αν μπορεί κπ κοπέλα να με βοηθήσει.... φοβάμαι να ξανα προσπαθήσω έχω ήδη ενα παιδάκι.... 

Εμένα η γυναικολόγος μου πε ότι  και με εξωσωματική να πάω δεν μου εγγυάται τπτ ...είμαι 42 + εχω ήδη ενα παιδί με φυσιολογική σύλληψη, και θα ήθελα και 2ο αν θέλει ο θεός, είχα μια παλλινδρωμη με φυσιολογική σύλληψη πριν λίγο καιρό, και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω... ο χρόνος με πιέζει....

Ο μόνος τρόπος για να είσαι σίγουρη ότι δε θα μείνεις εγκυος σε εμβρυο με χρωμοσωμικες ανωμαλιες είναι η εξωσωματικη με προεμφυτευτικο έλεγχο των εμβρύων.

Link to comment
Share on other sites

On 6/2/2024 at 2:43 ΜΜ, Amemika είπε:

Καλησπέρα. Και εγώ στα 41 είχα μια αποτυχημένη εγκυμοσυνη. Με φυσιολογικη εγκυμοσυνη. Και το πρώτο που μου είπανε στην κλινηκη για εξωσωματικη είναι η ποιότητα ωαρίων δλδ η ΑΜΗ. Τον τελευταίο καιρό ολο αυτο ακουω απο διαφορες κοπελες. Αλλα τελικά πολλές τα καταφέρνουν. Εγω δυστυχώς ακόμα δεν τα κατάφερα στα 43 πλεον. Με μια εξωσωματικη που δεν γονημοποιηθηκε. Εχετε κανει ολες τις εξετασεις μετα που δεν προχώρησε η εγκυμοσυνη? Εγω υποβληθηκα σε πολλές εξετάσεις.οι οποιες βγαίνουν ολες καθαρές.🤷‍♀️🤷‍♀️🤷‍♀️ πάντως μην απογοήτευσε μια γνωστή μου στα 45 τα κατάφερε.και φυσιολογικά.με μια σαλπιγγα και 4 ωαρια.

Μια διορθωση προς αποφυγη παρεξηγησεων. Η αμη δεν εχει να κανει με την ποιοτητα αλλα με τη ποσοτητα των ωαριων. Μπορει να εχεις πολυ χαμηλη αμη δλδ χαμηλο αποθεμα και πολυ ποιοτικα ωαρια και αντιθετα μια καλη αμη με προβληματικα ωαρια. 

 

Οσο για τα υπολοιπα, εκανα το 1ο μου στα 37, μετα απο 14 μηνες προσπαθειων, ολα φυσιολογικοτατα. Σαφως φθινουν ολα αλλα σιγουρα σε μια υγιη γυναικα δεν ειναι ουτε απαγορευτικο ουτε αδυνατον

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 10/3/2024 at 12:55 ΠΜ, diogenismariioa23519 είπε:

Είμαι 42  ακριβώς το ίδιο μου πε και εμένα είχα μια παλλίνδρομη κύηση με διπλή τρισωμία στο έμβρυο και συνέλλαβα φυσιολογικά ...δεν ξέρω τι να κάνω...μου έκανε λόγο για κακή ποίτητα ωαρίων...περιμένω εξετάσεις καρυότυπου που έκαν εγω και ο σύζυγος μου....είμαι δύσκολα αν μπορεί κπ κοπέλα να με βοηθήσει.... φοβάμαι να ξανα προσπαθήσω έχω ήδη ενα παιδάκι.... 

Εμένα η γυναικολόγος μου πε ότι  και με εξωσωματική να πάω δεν μου εγγυάται τπτ ...είμαι 42 + εχω ήδη ενα παιδί με φυσιολογική σύλληψη, και θα ήθελα και 2ο αν θέλει ο θεός, είχα μια παλλινδρωμη με φυσιολογική σύλληψη πριν λίγο καιρό, και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω... ο χρόνος με πιέζει....

Να μη φοβάσαι να ξαναπροσπαθήσεις. Γιατί αν δεν θα το μετανιώσεις πιστεύω. Νομίζω ότι όλες μας χρειαζόμαστε σωστή καθοδήγηση. Οπότε εγώ από εκεί θα ξεκινούσα. Από έναν γιατρό που θα σου ταιριάζει κορίτσι μου. Την εξωσωματική τη σκέφτεσαι? 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
On 10/3/2024 at 7:56 ΠΜ, Elle12 είπε:

Μια διορθωση προς αποφυγη παρεξηγησεων. Η αμη δεν εχει να κανει με την ποιοτητα αλλα με τη ποσοτητα των ωαριων. Μπορει να εχεις πολυ χαμηλη αμη δλδ χαμηλο αποθεμα και πολυ ποιοτικα ωαρια και αντιθετα μια καλη αμη με προβληματικα ωαρια. 

 

Οσο για τα υπολοιπα, εκανα το 1ο μου στα 37, μετα απο 14 μηνες προσπαθειων, ολα φυσιολογικοτατα. Σαφως φθινουν ολα αλλα σιγουρα σε μια υγιη γυναικα δεν ειναι ουτε απαγορευτικο ουτε αδυνατον

Καλησπέρα εχει δικαιο.Λαθος το έγραψα εγώ. Ευχαριστώ για την διευκρίνηση.τα ωράρια είναι πολύ καλά αν και λίγα. Αλλα σαν πρόβλημα μου αναφεραν την χαμηλη ΑΗΜ οτι επιρεαζει τα ωάρια  για αυτο το ανάφερα. 

Link to comment
Share on other sites

Παντως ειναι αλλο να λεμε στα 40 αλλο στα 43 αλλο στα 45. Στα 40 οι πιθανοτητες εγκυμοσυνης ειναι πολλες ενω μετα τα 43 ελαχιστες. Κυριως λογω ποιοτητας των ωαριων και ποσοτητας βεβαια. 
Με εμενα εχει συμβει το εξης περιεργο προσπαθουσα στα 37 μεχρι τα 40 και δεν εμεινα ποτε εγκυος και τελικα εκανα στα 41 παιδακι με εξωσωματικη. Για εναμιση χρονο μετα δεν προσπαθουσα καν και οταν μετα αρχισα να εχω ελευθερες επαφες χωρις ελπιδες βεβαια εμενα εγκυος και τα εχανα δυστυχως. Δηλαδη απο τα 42 μισο μεχρι 44 μισο που ειμαι τωρα εχω μεινει πεντε φορες εγκυος τρεις βιοχημικες και δυο παλλινδρομες. Πλεον δε θελω καν να προσπαθησω αλλο ειναι πολυ ψυχοφθορο. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 9/4/2024 at 9:47 ΜΜ, EleniP είπε:

Παντως ειναι αλλο να λεμε στα 40 αλλο στα 43 αλλο στα 45. Στα 40 οι πιθανοτητες εγκυμοσυνης ειναι πολλες ενω μετα τα 43 ελαχιστες. Κυριως λογω ποιοτητας των ωαριων και ποσοτητας βεβαια. 
Με εμενα εχει συμβει το εξης περιεργο προσπαθουσα στα 37 μεχρι τα 40 και δεν εμεινα ποτε εγκυος και τελικα εκανα στα 41 παιδακι με εξωσωματικη. Για εναμιση χρονο μετα δεν προσπαθουσα καν και οταν μετα αρχισα να εχω ελευθερες επαφες χωρις ελπιδες βεβαια εμενα εγκυος και τα εχανα δυστυχως. Δηλαδη απο τα 42 μισο μεχρι 44 μισο που ειμαι τωρα εχω μεινει πεντε φορες εγκυος τρεις βιοχημικες και δυο παλλινδρομες. Πλεον δε θελω καν να προσπαθησω αλλο ειναι πολυ ψυχοφθορο. 

Είναι όντως πολύ ψυχοφθόρο και σε καταλαβαίνω απόλυτα...αλλά το δικό μου το μυαλό δεν ξεκολλάει...έχω την ελπίδα μέσα μου.. τι να πω!!! Όσο υπάρχει περίοδος ελπίζω 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...