Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Eflenew said:

      Στο είπα και πιο πάνω να κάνεις αυτό που σε στρεσαρει λιγότερο.🥰 Αν θες να συνεχίσεις μαζί του να το κάνεις! Μια χαρά θα τους αντικρίσεις, δεν έκανες και κάτι κακο! Άγχος είχες για τα μωρά... το ίδιο με σένα θα ένιωθα και θα έκανα! 

      Μπράβο που δε θα κάνεις χοριακη!! Εγώ αν είχε ανοιχτά μικροβιολογικα θα έκανα και σήμερα. 😁 Εχω τοσο αγχος για την Τετάρτη. 

      Αρα πας σε γιατρο τώρα ξανά την 7η εβδομάδα? Τώρα είμαστε στη 4η και κάτι σωστά? Φάρμακα σου έδωσαν κάτι έξτρα? Έχεις ενοχλήσεις? Εμένα με έπιασαν πονακια χαμηλά σαν πόνοι περιόδου μου έδωσαν μαγνήσιο. Συνεχίζω τα φάρμακα που έπαιρνα.

      Εγώ χθες δ ήμουν καλα κάθισα σπιτι  είχα τραβήγματα στις ωοθήκες  …. Ναι εκεί 4 εβδομάδων κ κάτι ήμαστε … σήμερα τα τραβήγματα έρχονται κ φεύγουν …παίρνω για θρομβοφιλια παίρνω προγεστερονη μόνο κολπικά φολικο οξυ βιταμίνη d και από μόνη μ παίρνω μαγνήσιο γενικά εγώ το έχω χαμηλό και παθαίνω Ονείρωξη όλη την ώρα σα να κάνει συσπάσεις η μητρα ρε γαμωτο και έτσι πήρα μαγνήσιο .. εαυ το δοσολογία μαγνήσιο παίρνεις ;;; 

Άγχος για αυτισμό


Recommended Posts

Κορίτσια θέλω λίγο απόψεις αν έχει κάποια παρόμοια εμπειρία έχω ένα αγοράκι  1 χρόνου
Δεν κάνει παλαμάκια δεν χαιρετάει όσο και να του το δείχνω μόνο κουπεπε κάνει 
Γενικώς έχει βλεμματική επαφή και χαμογελάει  και είναι υπερκινητικό 
Ακούει στο όνομα του αλλά άμα είναι απασχολημένος με κάτι γενικά είναι σαν μην με ακούει 
Έχω παρατηρήσει ότι κουπεπε θα κάνει χωρίς να του το πω μερικές φορές με τα δύο χέρια και τα κοιταει
Δεν δείχνει με το δάχτυλο 
Έλεγε μαμά μπαμπά αλλά τις τελευταίες μέρες εχει σταματήσει να το λέει πετάει κανένα μαμαμα εδώ εκεί 
Γενικώς είναι χαρούμενο παιδακι
Είναι και στα σκαριά να περπατήσει και όλο κάτω θέλει να είναι 
Μερικές φορές νιώθω ομως ότι δεν με ακούει καν που του μιλαω 

Καταλαβαίνει γενικώς τι λέω κάνει πράγματα πχ θα τον ρωτήσω που είναι η μπανάνα και ψάχνει να την βρει 

 δεν κάθεται στην ίδια θέση πάνω από 1 λεπτό όλο να γυρίζει θέλει 

Επίσης και αυτό με ανησύχησε περισσότερο όταν κοιτάζεται στον καθρέφτη πάντα χαμογελάει αλλά παρατήρησα δύο φορές έκανε τα χέρια του γρήγορα πάνω κάτω 


Η αλήθεια είναι πως έχω αρχίσει και ανησυχώ.λιγο με τόσα που ακούω για αυτισμό 

Δεν ξέρω να αρχίζω να το ψάχνω ?
Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο αν έχει κάποια εμπειρία ας μου απαντήσει ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , Kon90 είπε:

Κορίτσια θέλω λίγο απόψεις αν έχει κάποια παρόμοια εμπειρία έχω ένα αγοράκι  1 χρόνου
Δεν κάνει παλαμάκια δεν χαιρετάει όσο και να του το δείχνω μόνο κουπεπε κάνει 
Γενικώς έχει βλεμματική επαφή και χαμογελάει  και είναι υπερκινητικό 
Ακούει στο όνομα του αλλά άμα είναι απασχολημένος με κάτι γενικά είναι σαν μην με ακούει 
Έχω παρατηρήσει ότι κουπεπε θα κάνει χωρίς να του το πω μερικές φορές με τα δύο χέρια και τα κοιταει
Δεν δείχνει με το δάχτυλο 
Έλεγε μαμά μπαμπά αλλά τις τελευταίες μέρες εχει σταματήσει να το λέει πετάει κανένα μαμαμα εδώ εκεί 
Γενικώς είναι χαρούμενο παιδακι
Είναι και στα σκαριά να περπατήσει και όλο κάτω θέλει να είναι 
Μερικές φορές νιώθω ομως ότι δεν με ακούει καν που του μιλαω 

Καταλαβαίνει γενικώς τι λέω κάνει πράγματα πχ θα τον ρωτήσω που είναι η μπανάνα και ψάχνει να την βρει 

 δεν κάθεται στην ίδια θέση πάνω από 1 λεπτό όλο να γυρίζει θέλει 

Επίσης και αυτό με ανησύχησε περισσότερο όταν κοιτάζεται στον καθρέφτη πάντα χαμογελάει αλλά παρατήρησα δύο φορές έκανε τα χέρια του γρήγορα πάνω κάτω 


Η αλήθεια είναι πως έχω αρχίσει και ανησυχώ.λιγο με τόσα που ακούω για αυτισμό 

Δεν ξέρω να αρχίζω να το ψάχνω ?
Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο αν έχει κάποια εμπειρία ας μου απαντήσει ευχαριστώ πολύ

Κορίτσι μου είναι πάρα πολύ νωρίς για να το ψάξεις . Η διάγνωση του αυτισμού δεν μπορεί να γίνει σε τόσο μικρές ηλικίες γιατί σε αυτή την ηλικία όλα δικαιολογούνται ως φυσιολογικά . 

Εσύ αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να προσπαθείς το παιδί να το βγάζεις όσο μπορείς έξω σε δραστηριότητες για παιδιά τη ς ηλικίας του . Η επαφή με διάφορες δραστηριότητες αυτό θα το βοηθήσει ώστε να αναπτυχθεί περισσότερο. Κ να εξελιχθεί. 

Σε αυτές τις ηλικίες δεν υπάρχει τίποτα άλλο που μπορείς να κάνεις . Δεν υπάρχει δηλαδή θεραπευτικό πλάνο για τόσο μικρά παιδιά ούτε διάγνωση . 

Από 2 χρόνων Κ μετά αν συνεχίσει να είναι πίσω τοτε θα μιλήσεις με έναν αναπτυξιολογο ώστε να το δείτε . 

Γενικά πάντως τα αγόρια αργούν στην ανάπτυξη Κ στην επικοινωνία δεν είναι τόσο ώριμα . Οπότε κάνε λίγο υπομονή Κ προσπάθησε το παιδί να το έχεις σε δραστηριότητες με παιδιά Κ ότι άλλο περισσότερο μπορείς . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , linaa είπε:

Κορίτσι μου είναι πάρα πολύ νωρίς για να το ψάξεις . Η διάγνωση του αυτισμού δεν μπορεί να γίνει σε τόσο μικρές ηλικίες γιατί σε αυτή την ηλικία όλα δικαιολογούνται ως φυσιολογικά . 

Εσύ αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να προσπαθείς το παιδί να το βγάζεις όσο μπορείς έξω σε δραστηριότητες για παιδιά τη ς ηλικίας του . Η επαφή με διάφορες δραστηριότητες αυτό θα το βοηθήσει ώστε να αναπτυχθεί περισσότερο. Κ να εξελιχθεί. 

Σε αυτές τις ηλικίες δεν υπάρχει τίποτα άλλο που μπορείς να κάνεις . Δεν υπάρχει δηλαδή θεραπευτικό πλάνο για τόσο μικρά παιδιά ούτε διάγνωση . 

Από 2 χρόνων Κ μετά αν συνεχίσει να είναι πίσω τοτε θα μιλήσεις με έναν αναπτυξιολογο ώστε να το δείτε . 

Γενικά πάντως τα αγόρια αργούν στην ανάπτυξη Κ στην επικοινωνία δεν είναι τόσο ώριμα . Οπότε κάνε λίγο υπομονή Κ προσπάθησε το παιδί να το έχεις σε δραστηριότητες με παιδιά Κ ότι άλλο περισσότερο μπορείς . 

Η αλήθεια είναι πως γενικώς λόγω ότι μένουμε σε χωριό εδώ και λίγο καιρό είμαστε πιο πολύ στο σπίτι

Ήταν και αρρωστουλης πολλές μέρες 

Δεν έχουμε και παιδάκια για επαφή αλλά νομίζω πως πρέπει να τον βγάζω περισσότερο έξω 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου 

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δε καταλαβαινω αυτη τη φοβια στην ελλαδα με τον αυτισμο. Δραττομαι της ευκαιριας να το πω δλδ. Ολες πανικοβλητες τι κανει κ τι δε κανει το μωρο.

Καταρχας διαγνωση πριν τα 2 ετη δε γινεται. 2ον το οτι τα αυτιστικα ατομα κανουν καποια συγκεκριμενα πραγματα, δε σημαινει οτι οποιο παιδι τα κανει ειναι αυτιστικο. 3ον και να εχει αυτισμο τι? Οι περισσοτεροι αυτιστικοι ανθρωποι ειναι  υψηλης λειτουργικοτητας. Μια απο τις καλυτερες μου φιλες εχει αυτισμο κ δεν εχει τιποτα ππυ να το προδιδει. Ο ανηψιος μου ειναι με ασπεργκερ και τα εκανε ΟΛΑ πριν την ηλικια του περπατησε, μιλησε ολα. Τωρα ειναι 8 και γραφει βιβλιο. Ναι, ΒΙΒΛΙΟ με ιστοριες ηρωων. 

Ηρεμησε και απολαυσε το παιδακι σου. Και ελπιζω καποια στιγμη να χαλαρωσουμε με το αγχος του αυτισμου. Και γενικοτερα. Στην ελλαδα εχει γινει ο εργοθεραπευτης και ο λογοθεραπευτης καραμελα (δεν ισοπεδωνω την αξια τους αλλα ξερω εκ των πραγματων πως τα στελνουν τα παιδια για ψυλλου πηδημα μιας και παιδι μου φιλη εχει κεντρο εργο-λογο)

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...