Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΚΑΦΕ- "Απίστευτα 4χρονα ( 2005 )"


DALIA

Recommended Posts

ΑΧ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΕΣ ΤΑ ΤΡΑΒΑΜΕ.......

ΚΑΙ ΓΩ ΕΜΑΘΑ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΝΑ ΜΗΝ ΧΤΥΠΑΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟΝ ΧΤΥΠΑΝΕ.....

ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΕ ΑΝΑΛΟΓΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΟΠΩΣ ΕΣΑΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΔΩΣΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΙΠΑ ΑΝ ΣΕ ΧΤΥΠΑΝΕ ΘΑ ΧΤΥΠΑΣ........... ΦΥΣΙΚΑ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ..... ΘΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΑΡΧΕΣ.....

ΠΑΝΤΩΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΤΙ ΑΝΑΙΣΘΗΤΕΣ ΜΑΝΕΣ ............. ΠΑ ΠΑ ΠΑ ............ ΑΧ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ ΑΚΟΜΑ. ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΠΙΟ ΠΟΛΥ... ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΔΗΜΟΤΙΚΟ..... ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΑΜΟΣ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 129
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μια απορία που έχω βρε κορίτσια είναι η εξής: Βλέπω πολλές μάνες που δεν αντέχουν τα όσα συνεπάγεται ένα παιδί, είναι αδιάφορες, δεν τα βγάζουν ποτέ βόλτα στην παιδική χαρά ή αλλού (ίσως σε αυτό εν μέρει να οφείλεται και η επιθετικότητα των παιδιών), παραπονιούνται συνέχεια για το τι τραβανε και όμως κάνουν τρια και τεσσερα παιδιά!!! Γιατί;; Εγώ πιστεύω πως πρέπει να κάνεις όσα παιδιά αντέχεις προκειμένου και αυτά αλλά και οι γονείς να περνάνε καλά. Το λέω γιατί πολλές μου λενε δικαιολογίες του στυλ "Τι να κάνω κι εγώ με δύο ή τρια παιδιά; Εσύ που έχεις μόνο ένα δεν καταλαβαίνεις!" Και με αυτό προσπαθούν να δικαιολογήσουν την άσχημη συμπεριφορά των παιδιών τους που προκύπτει από την αδιαφορία τους. Οι γονείς παραιτούνται και τα παιδιά γεμίζουν θυμό και αρνητική ενέργεια και...χάνουν τον έλεγχο. Τις προάλλες στον παιδικό συνάντησα μια μαμα που περιμένει το τρίτο και έχει άλλα δύο 3ων και 1,5 χρονών. Με κοίταξε υποτιμητικά και με ρώτησε αν έχω μόνο ένα παιδί. ΝΑΙ, της είπα κάπως επιφυλακτικά γιατί δεν μου άρεσε το ύφος της. ΓΙΑΤΙ; με ρώτησε. Γιατί δεν έχω καμία βοήθεια στο σπιτι, ούτε μανα ούτε πεθερά και δεν μπορώ ούτε το... να ξυρίσω!

Ούτε εγω έχω βοήθεια μου λέει. Περιμένω το τρίτο και έχω ΜΟΝΟ μια νταντά και μια αλλοδαπή που με ξεβρωμίζει. Μου γούρλωσαν τα μάτια! Περιττό να πω ότι αυτή η μάνα είναι αν και ΠΛΟΥΣΙΑ τελειώς αδιάφορη στα παιδιά της. Την άλλη φορά είχε αφήσει το 1,5 χρονών παιδί της ξύπνιο σε κλειδωμένο αυτοκινητο στο πουθενά προκειμένου να κάνει τα ψώνια της. ΕΛΕΟΣ!!!

ΝΑΙ, έχω ένα παιδί και πολύ πιθανό να κάνω κι άλλο κάποια στιγμή, αλλά μόνο όταν θα ξέρω ότι μπορώ να προσφέρω και στα δύο τον ποιοτικό μου χρόνο, τις βόλτες τους, τα φροντιστήρια τους, τις διακοπές τους και στον εαυτό μου λίγο ποιοτικό χρόνο με μένα αλλά και με τον άντρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία που έχω βρε κορίτσια είναι η εξής: Βλέπω πολλές μάνες που δεν αντέχουν τα όσα συνεπάγεται ένα παιδί, είναι αδιάφορες, δεν τα βγάζουν ποτέ βόλτα στην παιδική χαρά ή αλλού (ίσως σε αυτό εν μέρει να οφείλεται και η επιθετικότητα των παιδιών), παραπονιούνται συνέχεια για το τι τραβανε και όμως κάνουν τρια και τεσσερα παιδιά!!! Γιατί;; Εγώ πιστεύω πως πρέπει να κάνεις όσα παιδιά αντέχεις προκειμένου και αυτά αλλά και οι γονείς να περνάνε καλά. Το λέω γιατί πολλές μου λενε δικαιολογίες του στυλ "Τι να κάνω κι εγώ με δύο ή τρια παιδιά; Εσύ που έχεις μόνο ένα δεν καταλαβαίνεις!" Και με αυτό προσπαθούν να δικαιολογήσουν την άσχημη συμπεριφορά των παιδιών τους που προκύπτει από την αδιαφορία τους. Οι γονείς παραιτούνται και τα παιδιά γεμίζουν θυμό και αρνητική ενέργεια και...χάνουν τον έλεγχο. Τις προάλλες στον παιδικό συνάντησα μια μαμα που περιμένει το τρίτο και έχει άλλα δύο 3ων και 1,5 χρονών. Με κοίταξε υποτιμητικά και με ρώτησε αν έχω μόνο ένα παιδί. ΝΑΙ, της είπα κάπως επιφυλακτικά γιατί δεν μου άρεσε το ύφος της. ΓΙΑΤΙ; με ρώτησε. Γιατί δεν έχω καμία βοήθεια στο σπιτι, ούτε μανα ούτε πεθερά και δεν μπορώ ούτε το... να ξυρίσω!

Ούτε εγω έχω βοήθεια μου λέει. Περιμένω το τρίτο και έχω ΜΟΝΟ μια νταντά και μια αλλοδαπή που με ξεβρωμίζει. Μου γούρλωσαν τα μάτια! Περιττό να πω ότι αυτή η μάνα είναι αν και ΠΛΟΥΣΙΑ τελειώς αδιάφορη στα παιδιά της. Την άλλη φορά είχε αφήσει το 1,5 χρονών παιδί της ξύπνιο σε κλειδωμένο αυτοκινητο στο πουθενά προκειμένου να κάνει τα ψώνια της. ΕΛΕΟΣ!!!

ΝΑΙ, έχω ένα παιδί και πολύ πιθανό να κάνω κι άλλο κάποια στιγμή, αλλά μόνο όταν θα ξέρω ότι μπορώ να προσφέρω και στα δύο τον ποιοτικό μου χρόνο, τις βόλτες τους, τα φροντιστήρια τους, τις διακοπές τους και στον εαυτό μου λίγο ποιοτικό χρόνο με μένα αλλά και με τον άντρα μου.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ.... ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ 3 ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΝΑ? ΔΕΝ ΧΑΛΕΙΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.... ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΙΔΙΟΚΩ ΔΙΟΤΙ ΟΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΟΛΕΣ ΠΕΡΝΑΜΕ ΔΥΣΚΟΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ... ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΤΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΩ ΠΟΛΛΑ..... ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΜΕΙΣ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΕ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΙΑΚΟΠΟΥΛΕΣ ΠΑΜΕ ΣΕ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ...... ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΠΑΕΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ.... ΠΟΥ ΑΥΤΑ ΑΝ ΕΙΧΑ 3.... ( ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΛΗΡΩΤΗ ΑΠΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ) ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΜΑΣ ΤΑΙΖΟΥΝ Ή ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΛΟΓΙΑΡΑΣΜΟΥΣ ΜΑΣ....

ΚΑΙ ΓΩ ΗΜΟΥΝ 5 ΜΕΡΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΒΟΥΝΟ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ( ΠΟΥ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ) ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΠΛΟΥΣΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΤΟ ΔΙΠΛΑΝΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΑΠΟ ΜΑΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΙΟ ΔΙΠΛΑΝΟ Η ΝΤΑΝΤΑ ΜΕ ΤΑ 3 ΠΑΙΔΙΑ..... ΕΜΕΙΣ ΠΑΙΖΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΚΑΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΜΟΝΟ Η ΝΤΑΝΤΑ ΗΤΑΝ ΜΑΖΙ ΜΑΣ. ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΒΛΕΦΑΡΟ ΔΕΝ ΡΙΧΝΑΝ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ.......Η ΝΤΑΝΤΑ ΕΚΑΝΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ........... ΕΛΕΟΣ ΑΥΤΗ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΜΑΝΑ............... ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗΣΟΥΝ ΣΑΝ ΜΑΝΑ............ ΔΕΝ ΞΕΡΩ .......... ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΗ... ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΣΕ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ .....ΕΓΩ ΔΕΝ ΚΟΥΡΑΖΟΜΑΙ ???? ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΕΞΩ ΜΕ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΑΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ. ΚΑΙ ΠΑΡ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΙ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΞΕΧΝΩ ΤΗΝ ΚΟΥΡΑΣΗ ΜΟΥ......

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτως με αυτα που λετε, και Κουφετο μου πραγματικα εχεις πολυ ωραια σχεση με το γιο σου! Μακαρι να την αποκτησουμε και εμεις! Δε μπορω να επεκταθω περισσοτερο, βρηκαμε σπιτι χθες για ενοικιαση στα Βριλησσια, και τωρα το μυαλο μου ειναι αλλου γι αλλου! Με εχει πιασει ταραχη μεγαλη με τη μετακομιση...


age.png age.png

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ.... ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ 3 ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΝΑ? ΔΕΝ ΧΑΛΕΙΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.... ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΙΔΙΟΚΩ ΔΙΟΤΙ ΟΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΟΛΕΣ ΠΕΡΝΑΜΕ ΔΥΣΚΟΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ... ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΤΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΩ ΠΟΛΛΑ..... ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΜΕΙΣ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΕ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΙΑΚΟΠΟΥΛΕΣ ΠΑΜΕ ΣΕ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ...... ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΠΑΕΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ.... ΠΟΥ ΑΥΤΑ ΑΝ ΕΙΧΑ 3.... ( ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΛΗΡΩΤΗ ΑΠΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ) ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΜΑΣ ΤΑΙΖΟΥΝ Ή ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΛΟΓΙΑΡΑΣΜΟΥΣ ΜΑΣ....

ΚΑΙ ΓΩ ΗΜΟΥΝ 5 ΜΕΡΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΒΟΥΝΟ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ( ΠΟΥ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ) ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΠΛΟΥΣΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΤΟ ΔΙΠΛΑΝΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΑΠΟ ΜΑΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΙΟ ΔΙΠΛΑΝΟ Η ΝΤΑΝΤΑ ΜΕ ΤΑ 3 ΠΑΙΔΙΑ..... ΕΜΕΙΣ ΠΑΙΖΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΚΑΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΜΟΝΟ Η ΝΤΑΝΤΑ ΗΤΑΝ ΜΑΖΙ ΜΑΣ. ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΒΛΕΦΑΡΟ ΔΕΝ ΡΙΧΝΑΝ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ.......Η ΝΤΑΝΤΑ ΕΚΑΝΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ........... ΕΛΕΟΣ ΑΥΤΗ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΜΑΝΑ............... ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗΣΟΥΝ ΣΑΝ ΜΑΝΑ............ ΔΕΝ ΞΕΡΩ .......... ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΗ... ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΣΕ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ .....ΕΓΩ ΔΕΝ ΚΟΥΡΑΖΟΜΑΙ ???? ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΕΞΩ ΜΕ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΑΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ. ΚΑΙ ΠΑΡ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΙ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΞΕΧΝΩ ΤΗΝ ΚΟΥΡΑΣΗ ΜΟΥ......

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Κι εγώ είμαι γενικά αντίθετη με το να "ακουμπας" τα παιδιά σου στους παπούδες ή στις νταντάδες. Εδώ που μένω βλέπω μόνο νταντάδες που μου λένε τα χειρότερα για τις αφεντικίνες τους ή "κακόμοιρες" γιαγιάδες που με πολλά προβλήματα υγείας και κινητικότητας προσπαθούν αν κουμαντάρουν στην παιδική χαρά κάτι απίστευτα ενεργητικά (οπως είναι και το φυσιολογικό) εγγόνια. Μόνο μαμάδες δεν βλέπω. Τα μεγαλώνουν οι άλλοι και τα παραλαμβάνουν έτοιμα στα 7ή 8 τους χρόνια. Ξέρω κι εγώ να κάνω 5 παιδιά αν μου τα κρατάνε και με βοηθανε οικονομικά. Η γιαγιά μου (Δραμινή) έλεγε "Μοναχός σου χόρευε κι όσο θέλεις πήδα". Επίσης τι νόημα έχει να κάνεις παιδιά αν δεν χαίρεσαι στο έπακρο την βρεφική και παιδική τους ηλικία?

Κι εμείς με τον άντρα μου παντου μαζί μας τον έχουμε. Αυτό΄σίγουρα κάνει καλό στον μικρό μιας και παίρνει πολλά ερεθίσματα και δεν περιορίζεται στα όσα μπορεί να του μάθει μια ηλικιωμένη γιαγιά που φοβάται κιόλας μην της πάθει κάτι το εγγόνι και βρει τον μπελά της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγω ειμαι της αποψης να κανει κανεις οσα παιδια αντεχει. ειτε οικονομικα, ειτε ψυχολογικα. για να ειμαι ειλικρινης, οσο μεγαλωνε ο Νικος, τοσο πιο πολυ το σκεφτομουν να κανω δευτερο. ελεγα αντε παλι ξενυχτια, κολικοι, δοντια, πεισματα κτλ. ελα ομως που ο γιος μου αρχισε μετα τα 3 να μου ζηταει επιμονα αδερφακι. κι επειδη εχω κι εγω μια αδερφη, ξερω τι παρεα και πανω απ' ολα τι σημαντικος δεσμος ειναι ενα αδερφακι, ειπαμε με τον αντρα μου να μη του το στερησουμε. ευτυχως μου βγηκε και κοριτσι που το ηθελα σαν τρελλη, γιατι ειχα απωθημενο με τα φουστανακια, τα κοκαλακια και τα φρου φρου!


XI64p2.png tk60p2.pngRvBSp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είμαι γενικά αντίθετη με το να "ακουμπας" τα παιδιά σου στους παπούδες ή στις νταντάδες.

Aναλογως πώς το εννοεις. Οι εργαζομενοι γονεις τι να κανουν δηλαδη? Που θα αφησουν τα παιδια τους?

Οταν υπαρχει γιαγια και παππους που θελουν και μπορουν να βοηθησουν, μεσα σε λογικα πλαισια βεβαια, δεν ειναι κακο. Η μαμα μου κραταει τα παιδια μια φορα το μηνα περιπου για να βγουμε με τον αντρα μου, και βοηθαει σχεδον σε καθημερινη βαση ειτε για να τα παμε μαζι στην παιδικη χαρα, ειτε για να κρατησει λιγες ωρες το ενα απο τα δυο να παρω μια ανασα κι εγω. Ποτε δεν τη ζοριζω ομως να κανει κατι που δε θελει, ουτε την εκμεταλλευομαι. Της αρεσει να περναει χρονο με τα εγγονια της.


age.png age.png

Link to comment
Share on other sites

Aναλογως πώς το εννοεις. Οι εργαζομενοι γονεις τι να κανουν δηλαδη? Που θα αφησουν τα παιδια τους?

Οταν υπαρχει γιαγια και παππους που θελουν και μπορουν να βοηθησουν, μεσα σε λογικα πλαισια βεβαια, δεν ειναι κακο. Η μαμα μου κραταει τα παιδια μια φορα το μηνα περιπου για να βγουμε με τον αντρα μου, και βοηθαει σχεδον σε καθημερινη βαση ειτε για να τα παμε μαζι στην παιδικη χαρα, ειτε για να κρατησει λιγες ωρες το ενα απο τα δυο να παρω μια ανασα κι εγω. Ποτε δεν τη ζοριζω ομως να κανει κατι που δε θελει, ουτε την εκμεταλλευομαι. Της αρεσει να περναει χρονο με τα εγγονια της.

Οι καιροί είναι δύσκολοι σίγουρα και τα ζευγάρια είναι αναγκασμένα να δουλευουν και οι δύο. Καταλαβαίνω απόλυτα και συμφωνώ να σε βοηθούν οι γονείς σου. Μακάρι και εμένα να μου κράταγαν το παιδί όταν λείπω για δουλειά. Όλα είναι θεμιτά και λογικά και κάθε γονιός ξέρει καλύτερα από όλους πόσο βοηθιέται ή πόσο εκμεταλλεύεται καταστάσεις. Εγώ απλά μιλώ για κείνους τους γονείς, που πολλές φορές "βολεύονται" λίγο παραπάνω, με την ανοχή βέβαια των δικών τους γονιών. Πρόσφατα στην παιδική χαρά συνάντησα μια ηλικιωμένη που υπέφερε κρατώντας καθημερινά την εγγονή της παίρνοντας 3 λεωφορεία για να την κρατήσει και επίσης κρατώντας την και Σαββ/κα για να διασκεδάζει η κόρη της. Μου παραπονέθηκε ότι δεν αντέχει άλλο και νοιώθει πως είναι επικίνδυνη και για το παιδί μιας και δεν μπορεί να τρέξει από πίσω του και να το προφυλάξει. Την ρώτησα γιατί δεν λέει κάτι στην κόρη της και μου είπε ότι ντρέπεται να της πει κάτι που θα έπρεπε η ίδια να καταλαβαίνει. Μεγάλωσα μου είπε τα παιδιά μου, δεν μπορώ και τα εγγόνια μου. Δεν είχε πρόβλημα να κρατάει την εγγονή της μιας στο τόσο , αλλά κατέληξε να την έχει συνέχεια. Όλες στην παιδική χαρά είχαμε εξοργιστεί με την κόρη κι έτσι όταν την πέτυχα κάποια στιγμή την ρώτησα στο άνετο πόσο συχνά αφήνει το παιδί της στην γιαγιά. Η απάντηση της ήταν ότι την αφήνει συνέχεια μιας και η γιαγιά χαίρεται πολύ για αυτό. Μόνο που δεν μου είπε ότι της κάνει και χάρη! Με αυτό το παραδειγμα θέλω να πως ότι δύσκολα μια γιαγιά θα παραδεχτεί ότι θέλει επιτέλους να χαρεί την υπόλοιπη ζωή της και ότι δεν θέλει να έχει τις ευθύνες άλλου στο κεφάλι της. Κι είναι λογικό να θέλει να προσφέρει στα παιδιά της όσο κι αν δεν μπορεί. Είναι δικό μας θέμα να κααλαβαίνουμε πότε πραγματικά μπορεί ή γιαγιά και ποτε ψυχαναγκάζεται. Η δική μου γιαγιά με μεγάλωσε μέχρι το τελικό στάδιο καρκίνου και έιναι κάτι που ποτέ δεν εκτίμησα στην μητέρα μου που την άφηνε...

Συμπέρασμα: Κάθε βοήθεια δεκτή αλλά με μέτρο και σύνεση!:-):smile::-)

Link to comment
Share on other sites

κι εγω δεν εχω βοηθεια απο κανεναν σχεδον. ο αντρας μου λειπει 12 ωρες την ημερα απο το σπιτι, η μητερα μου εχει κανει εγχειρηση κηλης και η πεθερα μου εργαζεται. τα σ/κ βεβαια πεταει τη σκουφια της να μου τα κραταει. καποιες φορες της τα αφηνω και για να κανω καμμια δουλεια με την ησυχια μου και να παρω μια ανασα. δεν της τα αφηνω ομως καθε εβδομαδα, παρολο που μου το ζηταει, γιατι ειναι μεγαλη γυναικα, δουλευει σκληρα και κουραζεται. απο την αλλη θελω τα σ/κ να βλεπω και λιγο το γιο μου περισσοτερο, μιας και δεν εχει σχολειο.


XI64p2.png tk60p2.pngRvBSp3.png
Link to comment
Share on other sites

χαιρομαι παρα πολυ που εχουμε απο οτι βλεπω εναν κοινο παρονομαστη εδω στο παρεακι μας-την λογικη-.γτ γενικα τα ζευγαρια ειναι δυο λαλουν και τρεις χορευουν.συμφωνω σε ολα οσα διαβασα.ταρα με το καλο την μετακομιση και μην ανχωνεσε οσο γινετε το πασχα θα στε δηλ. σε καινουργιο περιβαλλον?αυτα ειναι ωραια!!!και εγω ειμαι κουρασμενη με 3 παιδια και τελυταια πεσαν παρα πολυ σοβαρα πραγματα μες στην οικογενεια μας ομως χτες τα κλωστησα ολα βολεψα οτι ηταν να βολεψω και πηγα το μικρο σε παιδοτοπο μετα με τον μεγαλο μεχρι αργα και απο το μεσσημερι μολις γυρισα και σε λιγο δουλιτσες αλλα αμα ψησω τον χαμπι θα παμε στο κοσμος(εμπορικο)με τον μικρο και την κορη.εχω φιλη που ειναι μεσα με την 3τη κορη της γτ ειναι ζωηρη και δεν λεει ξεκολαει απο οπου πανε χτες με το ζορι την πηρα στον παιδοτοπο και την ανελαβα εγω την μικρη της μια χαρα ξεκολλησε.αντε μωρε τα παιδια μας να κοιταμε και εγω παντος προσωπικα δεν χαριζω σε κανεναν γτ το χω ζησει το πραγμα με φιλους του μεγαλου ποιο πολυ αν δεν καταλαβαινει ο γονιος το παιδι δεν πρατει τπτ σωστο.


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


KOYFETAKI ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΙΑ ΕΙΣΑΙ?

ΤΑΡΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΔΕΝ ΛΕΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΕΣ ΜΗΤΕΡΕΣ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΝΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΟΙ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΟΤΑΝ ΕΡΧΕΤΕ ΑΠΟ ΤΑ ΝΗΠΙΑ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΤΟ ΚΡΑΤΑΝΕ. ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΕΥΘΥΝΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΡΑΤΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΝΤΑΝΤΑΔΕΣ Ή ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΛΛΑ ΚΙΑ ΓΙΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ.... ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΑ ΚΑΙ ΣΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ. ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΥΓΓΕΝΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΥΣΑΝ ΟΙ ΠΑΠΟΥΔΕΣ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΤΟ ΠΕΡΝΑΝ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ. ΦΥΣΙΚΑ ΑΝ ΣΑΒΒΑΤΟ ΘΕΛΑΝΕ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΝΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΣΗΚΩΘΕΙ..... ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΡΧΟΤΑΝ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ............. ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΠΗΓΑΙΝΕ ΜΟΝΟ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΟ......ΠΑΛΙ ΟΙ ΠΑΠΟΥΔΕΣ ΤΟ ΜΙΚΡΟ........... ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΗΝ ΛΕΓΑΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ............ ΑΚΟΜΑ ΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟ?????

Link to comment
Share on other sites

ναι για!!!γενημα θρεμα.εμεις εχουμε ενα ζευγαρι εδω στην γειτονια με ενα παιδι ιδια ηλικια με την κορη μου στα 15χρ.που οταν ηταν μικρο βγαιναν βολτα με το καροτσι,τον μπαμπα,την μαμα,την γιαγια,και το καροτσι το τσουλουσε η σιτερ μα τι γελίο θεαμα.


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...