Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΚΑΦΕ- "Απίστευτα 4χρονα ( 2005 )"


DALIA

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 129
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρεπει να βρεις τον κωδικο που ειναι για τα forums

ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ ΤΟΝ ΒΡΗΚΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΚΟΛΛΑΩ??????:?::?:

ΠΗΓΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΟΗΘΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΒΓΑΛΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΟΤΑΝ ΓΡΑΦΩ......:cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχτες πηρα την κολητη μου που πηρε την κορη της και πηγαμε σε εναν παιδοτοπο για καφε,το μικρο μου δεν ξερει να παιζει με παιδακια και οπως ολα τα παιδια(ισως και λιγο παραπανω γτ εχω τρεξιματα τελευταια με την μανα μου)λογο χειμωνα ειναι κλεισμενο,και δεν παει παιδικο.δεν ειχε πολυ κοσμο και ο μικρος απο την χαρα του και απο τον ενθουσιασμο του ορμηξε σε ενα ποιο μικρο παιδακι δεν προλαβα να καταλαβω τι εγινε και αρχισε η γιαγια του για καφε ηρθατε εδω τι το φερατε αυτο το παιδακι εδω να μας ριμαξει στο ξυλο και τρελαθηκα κοριτσια!!!δεν τις απαντησα καθολου και ομως με ταραξε το γεγονος και δεν ειναι το 1ο μου παιδακι αλλα το 3το.η κοπελα του καφε μετα βεβαια που εφυγε η γιαγια με το παιδι απο καμια ωρα,μου ειπε οτι το παιδι ειναι φυσιολογικο και οτι πολλα κοριτσακια και ποιο μικρα με πονηρια χτυπανε αλλα παιδακια,βλεπει με το μαγαζι της διαφορα,και οτι ο δικος μου το κανει αυτο γτ ακομη δεν εμαθε καποιους κανονες και ειναι και η ηλικια του τωρα που συμπεριφερετε ετσι.στο σπιτι μεσα την αδερφη του την εχει τρελανει και σηκωνει το χερι του γενικα ομως δεν ειναι μια κατασταση που την αφηνουμε ετσι,να σας πω οτι δεν θυμαμε απο τα αλλα τπτ τετοιο!!ο μεγαλος ηταν σαχλαμπουχλας γι αυτο τον ειχα παει ταεκβοντο απο τα 5(εχει δυο νταν τωρα σε καλο μας βγηκε)και η μικρη δεν θυμαμε να χτυπουσε στα 4 της αλλα στο δημτοτικο πολλες φορες εριξε σφαλιαρες μονο ομως σε παιδια που την πειραζαν πρωτα.εσεις τι λετε πως πρεπει να συμπεριφερομαστε πανω σε αυτο το θεμα?μην ξεχνατε οτι στο δημοτικο πεφτει πολυ ξυλο και οι δασκαλοι τι ς περισοτερες φορες δεν ειναι παρων


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εχτες πηρα την κολητη μου που πηρε την κορη της και πηγαμε σε εναν παιδοτοπο για καφε,το μικρο μου δεν ξερει να παιζει με παιδακια και οπως ολα τα παιδια(ισως και λιγο παραπανω γτ εχω τρεξιματα τελευταια με την μανα μου)λογο χειμωνα ειναι κλεισμενο,και δεν παει παιδικο.δεν ειχε πολυ κοσμο και ο μικρος απο την χαρα του και απο τον ενθουσιασμο του ορμηξε σε ενα ποιο μικρο παιδακι δεν προλαβα να καταλαβω τι εγινε και αρχισε η γιαγια του για καφε ηρθατε εδω τι το φερατε αυτο το παιδακι εδω να μας ριμαξει στο ξυλο και τρελαθηκα κοριτσια!!!δεν τις απαντησα καθολου και ομως με ταραξε το γεγονος και δεν ειναι το 1ο μου παιδακι αλλα το 3το.η κοπελα του καφε μετα βεβαια που εφυγε η γιαγια με το παιδι απο καμια ωρα,μου ειπε οτι το παιδι ειναι φυσιολογικο και οτι πολλα κοριτσακια και ποιο μικρα με πονηρια χτυπανε αλλα παιδακια,βλεπει με το μαγαζι της διαφορα,και οτι ο δικος μου το κανει αυτο γτ ακομη δεν εμαθε καποιους κανονες και ειναι και η ηλικια του τωρα που συμπεριφερετε ετσι.στο σπιτι μεσα την αδερφη του την εχει τρελανει και σηκωνει το χερι του γενικα ομως δεν ειναι μια κατασταση που την αφηνουμε ετσι,να σας πω οτι δεν θυμαμε απο τα αλλα τπτ τετοιο!!ο μεγαλος ηταν σαχλαμπουχλας γι αυτο τον ειχα παει ταεκβοντο απο τα 5(εχει δυο νταν τωρα σε καλο μας βγηκε)και η μικρη δεν θυμαμε να χτυπουσε στα 4 της αλλα στο δημτοτικο πολλες φορες εριξε σφαλιαρες μονο ομως σε παιδια που την πειραζαν πρωτα.εσεις τι λετε πως πρεπει να συμπεριφερομαστε πανω σε αυτο το θεμα?μην ξεχνατε οτι στο δημοτικο πεφτει πολυ ξυλο και οι δασκαλοι τι ς περισοτερες φορες δεν ειναι παρων

Aγαπητό μου koufetaki θα σου πως την εμπειρια μου ως μάνα που έχει μόνο ένα παιδί ακόμα. Πέρυσι το καλοκαίρι ο μικρός μου ήταν τρία και πήγαμε και εμείς για πρώτη φορά σε ένα παιδότοπο. Εκεί είδα ένα μεγαλύτερο παιδί 7χρονο περίπου που έσπασε στο ξύλο με μανία ένα 18 μηνων μωρό. Επειδή ήμουν η μοναδική που το είδα, φώναξα με δύναμη και το 7χρονο σταμάτησε. Η γιαγιά που το συνόδευε δεν έκανε τίποτα. Ούτε το μάλωσε ούτε ζήτησε συγνώμη και το 18μηνων μωρό σφάνταζε από τον πόνο. Μετά από μισή ώρα το ίδιο 7χρονο άρχιζε να δέρνει με απίστευτη βιαιότητα το δικό μου παιδί. Πάλι φώναξα και σταμάτησε. Η γιαγιά είχε την ίδια απάθεια και πάλι δεν έκανε παρατήρηση στο εγγόνι της. Με αποτέλεσμα πηρα το παιδί μου κι έφυγα χωρίς να φταίμε κι εκείνοι έμειναν να δείρουν κι άλλα μικρότερα παιδάκια ίσως. Λίγο αργότερα είδα την μητέρα του που ήρθε και ήταν σαν να βγήκε από σαλόνι ομορφιάς. Τότε κατάλαβα... Το θέμα είναι ότι αν και έμαθα από νωρίς το παιδί μου να μην χτυπάει άλλα παιδάκια, ακόμη κι αν τον χτυπούν (αν αυτά είναι μικρότερα ή κορίτσια) τώρα να αλλάξω γνώμη και να το κάνω πιο επιθετικό μπας και γλυτώσει το τομάρι του? Σημειωτέον μας έχουν βαρέσει κι άλλες φορές απρόκλητα στην παιδική χαρά και πάντα οι γονείς μένουν αμέτοχοι στην βιαιότητα των παιδιών τους ίσως γιατί δεν θέλουν να την "δουν", ίσως γιατί μπάφιασαν. Γνώμη μου είναι οι γονείς να μην επιτρέπουν στα παιδιά τους να βαράνε "ποτέ". Δεν νομίζω ότι πρέπει να το θεωρούμε "φυσιολογικό". Και ούτε να κρυβόμαστε πίσω από το πρόσχημα ότι δεν τα έμαθαν αυτά στο σπίτι ή ότι καλύτερα να δέρνουν παρά να τα δέρνουν. Μπορεί να μην έμαθαν το ξύλο στο σπίτι όμως επιτρέποντας τους να το κάνουν, είναι ακριβώς το ίδιο.

Χαίρομαι και μπράβο σου που σε προβληματίζει η συμπεριφορά του παιδιού σου γιατί αυτό δείχνει ότι είσαι υπεύθυνη και συνειδητοποιημένη μητέρα.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα μπορουσα να αντιδρασω ετσι οπως αντεδρασες εσυ,πριν λιγες μερες το δικο μου παιδι ηταν''θυμα'' συμπεριφορας τετοιας στο παρκο και της γιαγιας της ειπα αφου δεν εκανε τπτ τοσο μικρο αλλα τοσο αγενες αφου στην παρατηρηση μου μου αντιμιλησε.δεν ειναι κατι που μπαινει σε πλαισια το ολο θεμα,δηλ. δεν λες αυτο ειναι και ακολουθεις ενα καλουπι.ο μεγαλος μου ειχε μαθει τον διαλογο και οταν ηρθε η 1η δημ.το σαπιζαν το παιδι πολλες φορες εγινα μαρτυρας αφου την σχολικη ωρα την βγαζαμε με μια φιλη στο μπαλκονι της απεναντι απο το σχολειο και απο τα μεγαλυτερα παιδακια η δασκαλα να καπνιζει και να κοιταει τον ουρανο και τα τριτακια να σαπιζουν τα πρωτακια,του ελεγα θα φευγεις οταν βλεπεις φασαρια και μου λεγε μαμα τους λεω οτι δεν ειναι σωστο αυτο που κανουν και δωσε οι μπουνιες.τελος παντον.τοθα εισαι καλο παιδι και δεν θα χτυπας δεν τοεφαρμοσα στην κορη μου αλλα το αν σε χτυπησουν θα χτυπησεις και μονο τοτε.αυτο αρχιζω παλι και στο μικρο μου.δεν γινετε αλλιως,γτ οπως καταλαβες και μπραβο σου απο τοσο νωρις ολα ειναι θεμα γονιου σε αυτη την ηλικια τελικα,μου ρχονται τωρα αναμνησεις απο παρκα και χωματα τραβηγματα και μαμαδες να μην κουνιουνται απο τα παγκακια....τελικα ξεχναμε αρκετα κοριτσια!!!δεν μπορω να βαζω το παιδι μου να σκεφτετε οτι ζει σε ενα κοσμο ονειρικα πλασμενο για την δικη του ασφαλεια τελικα,αλλα και ουτε να ειναι ενα κ@λοπαιδο χωρις αρχες.η μεση οδο ειναι μαλλον το καλυτερο τελικα.απλα μου ρθε καπως το ολο πραγμα δεν το περιμενα γτ ποτε δεν ετυχε με τα μεγαλα μου να παω καπου και να χτυπησουν ενα παιδακι μικροτερο,απο οσο θυμαμε δηλ.παντος ενα θεμα θα το χουμε στα προνηπια τον σεπτεμβρι.κλ ηταν μες στην αγκαλια μου αρχισε να μεγαλωνει και αυτο το παιδακι μου!!!


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites

να πω και κατι αλλο που σκεφτομαι τωρα,αυτο ειναι ενα σταδιο που περναν λιγο πολυ ολα τα παιδια,αν μαθεις το παιδι σου να ναι παθητικος στις επιθεσεις η αγνοεις το οτι ειναι επιθετικο τι προσωπικοτητα τελικα πλαθεις?ο μεγαλος μου ειναι ενα ευαισθητο παιδι εχτες γι χαρη του ημουν στο παρκο καμια ωρα το βραδυ γτ ο κολητος του μαλλωσε παλι με την κοπελα του και επειδη εχουμε πιει καφε με τα παιδια και ξερω το θεμα τους ο δικος μου ψυχοπονιαρης με πηρε τηλ.να παω να τους μιλησω λιγο.βλεπω οτι ειναι ενα δικαιο παιδι οπως βλεπω οτι δεν εγινε μονος του ετσι.αυτο που επεισης βλεπω ειναι οτι πρεπει να καταφερω να ξεκολησει απο πανω μου γτ μου πε χτες οτι οταν εχει ενα προβλημα πρεπει οποσδηποτε να μιλησει μαζι μου για να βρει τον δρομο για την λυση του.και εδω θελω γνωμες οπωσδηποτε και ας ειναι μεγαλος κοριτσια.του ειπα βεβαια οτι πρεπει να αρχιζει να σκεφτετε μονος του εγω ειμαι εδω για να μιλαμε αλλα εχει τα εφοδια το μυαλο του δηλ. για να σκεφτετε και ολα λυνονται οταν κανεις ενα βημα πισω και κοιτας σφαιρικα το προβλημα σου και δεν περνεις αμεσως σοβαρες αποφασεις.


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites

koufetaki μπράβο σου για τον τρόπο που σκέφτεσαι! Η μέση λύση και η χρυσή τομή είναι δύσκολο να βρεθούν αλλά πρέπει να προσπαθήσουμε. Βλέπω ότι πολλές έχουμε αντιμετωπίσει αδιάφορες γιαγιάδες που τους έχουν "φορτώσε"ι τα παιδιά και αυτές τα αφήνουν να "κάνουν" ότι θέλουν.

Όσον αφορά στον μεγάλο σου γιό, πιστεύω ότι δεν είναι καθόλου κακό που σου ζητά την συμβουλή σου πάντα. Αρκεί κι εσύ να του υπενθυμίζεις ότι πρέπει και μόνος του να προσπαθεί να βρίσκει τις λύσεις. Κάποια στιγμή άλλωστε από μόνος του νομίζω θα το κάνει οπότε μην ανησυχείς. Εμένα πάντως θα μου άρεσε ο γιός μου να ζητάει την γνώμη μου αργότερα όταν θα μεγαλώσει, κάτι που σημαίνει ότι παραδέχεται και αναγνωρίζει τις επιπλέον εμπειρίες σου και την ωριμότητα σου.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια. κι εμενα ο γιος ειναι σαχλαμπουχλας, οπως πολυ ωραια ειπε παραπανω το κουφετακι. τον εχω μαθει κι εγω απο μικρο να μη σηκωνει χερι σε αλλα παιδακια για κανενα λογο. με τον καιρο ομως, ειδα αυτα που βλεπετε κι εσεις. δηλαδη το παιδι να καθετεται να τις τρωει και γονεις αδιαφορους μπροστα στη βιαιη συμπεριφορα του παιδιου τους. πριν λιγο καιρο, ομως, συνεβει ενα περιστατικο που με εκανε να αλλαξω τακτικη. ειχαμε παει σε εναν παιδοτοπο και ξαφνικα απο το πουθενα παει ενα κοριτσακι και τον πιανει απο το λαιμο κι αρχισε να τον πνιγει! πατησα τις φωνες κι εκανα παρατηρηση στο κοριτσακι. οι γονεις του ηταν εξω στο καπνιστηριο και δεν πηραν χαμπαρι. απο εκεινη την ημερα, λοιπον, ειπα στο γιο μου οτι αμα τον ξαναπειραξουν να αντιδρασει αναλογα. ειλικρινα, αν δεν ημουν παρουσα στο περιστατικο, μπορει να ειχαν παρει πολυ ασχημη τροπη τα πραγματα. του εσφιξε το λαιμο με μανια, σε σημειο που το παιδι μου κοκκινησε ολοκληρο!


XI64p2.png tk60p2.pngRvBSp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...