Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Είπε ότι θέλει να αποκλείσει ακόμα και αυτη την μικρη πιθανότητα,γι αυτό και πρέπει να κάνω αύριο πάλι χοριακη.Δεν έκανε διάγνωση.Απλα υπάρχει και αυτό το ενδεχόμενο δυστυχώς..Μακαρι να πάω και να έχει μηδενιστεί,έχω κουραστεί..

      Εγώ νόμιζα το εξωμητριο δίνει πολύ υψηλές τιμές στη χοριακη. Αλλά ο γιατρός ξερει καλύτερα. Μακάρι να μηδενιστεί άμεσα...

"Κακιά" μητριά!


Recommended Posts

Καλησπέρα!! είμαι καινούρια εδώ και ελπίζω να μην κάνω κάποιο λάθος που γράφω εδώ το "πρόβλημά" μου!

Είμαι 29χρ. και σε λίγους μήνες θα γνωρίσω τα παιδιά του άντρα μου!

Είναι 2 αξιαγάπητα αγορακια 5 και 3.5 ετών και όπως καταλαβαίνετε εγώ θα είμαι η "κακιά" μητριά που βλέπουμε στις ταινίες!!

Μπορεί κάποιος ψυχολόγος να μου πει πως πρέπει να τα προσεγγίσω?

Είναι δύσκολη η θέση μου πολύ και δυστυχώς ο άντρας μου δεν έχει καθόλου καλή σχέση με την πρώην γυναίκα του, η οποία δεν είναι σε θέση να ξεκαθαρίσει στα παιδιά το ρόλο τον δικό της, του πατέρα τους ακόμα και τον δικό μου!

Άρα πρέπει εγώ να το κάνω αυτό! Είμαι πολύ αγχωμένη και φοβισμένη. :(

Ευχαριστώ a priori!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σου! λοιπιν τα πραγματα για την πρωτη συνσντηση ειναι πολυ απλα...σε καμια περιπτωση δεν θα προσπαθησεις υπερβολικα να σε συμπαθησουν.θα συστηθεις θα χαρεις θα το απολαυσεις αλλα μεχρι εκει..ο αντρας σου θα θεσει ορια και λεπτομεριες.δηλαδη εκεινος θα μιλησει στα παιδια του για το ποια εισαι και τι ρολο εχεις στη ζωξ του!

ειναι λεπτα ζητηματα και ο αντρας σου θα το χειριστει.καλο θα ηταν να παει σε εναν παιδοψυχολογο ή να παριε και μια γραμμμη βοηθειας ή ακομα και το χαμογελο του παιδιου και να κανει ερωτησεις. εκεινος ξερει τα παιδια του και πως μπορουν να δεκτουν τις αλλαγες! εσυ δεν εισαι μητρι! εισαι η γυναικα που αγαπα τον μπαμπα τους και ταυτοχρονα και τα παιδια του γαιτι ειναι δικα του και τα λατρευεις!

μην προσπαθησεις λοιπον να τα δωροδοκησεις και να εισαι υπερβολικα χαρουμενη.να εισαι ο εαυτος σου και παντα ενα βημα πισω απο τον πατερα τους!! αυτα!

καλη επιτυχια!!


....ηρθε το θαυμα.....

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολύ Μαίρη! πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου και να σου πω την αλήθεια νιώθω ήδη πολύ καλύτερα! Είναι πολύ λεπτή η θέση μου και νιώθω πελαγομένη!

Σ' ευχαριστω και πάλι πολυ που ασχολήθηκες!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολύ Μαίρη! πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου και να σου πω την αλήθεια νιώθω ήδη πολύ καλύτερα! Είναι πολύ λεπτή η θέση μου και νιώθω πελαγομένη!

Σ' ευχαριστω και πάλι πολυ που ασχολήθηκες!

αφου η συναντηση ειναι σε λιγους μηνες..εχετε αρκετο διαστημα να ετοιμαστειτε! ο αντρας σου δηλαδη πρεπει να το δουλεψει αυτο με τα παιδι ατου κι εναν ειδικο! εσυ δεν εχεις θεση ακομα,θα σου πει ο ειδικος τι πρεπει να κανεις στην πορεια αναλογα με την συμπεριφορα των παιδιων! μην αγχωνεσαι! ολα θα πανε καλα! φτανει η αγαπη!!


....ηρθε το θαυμα.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα παιδάκια με λένε Μαρία. Σας έφερα και μια σοκολάτα. Μέχρι εκεί καλά. Άστε να σε προσεγγίσουν εκείνα. Εγώ είχα σχέση με άνρθωπο που είχε παιδί αλλά ήταν μεγάλο. Μην κάνεις τίποτα ιδιαίτερο για να σε συμπαθήσουν, τα παιδιά καταλαβαίνουν από μόνα τους πολλά. Να είσαι πάνω από όλα δίκαιη και να ξέρεις ότι τα παιδιά του συντρόφου σου θα προηγούνται πάντα, επίσης θα χρειαστεί να κάνεις και εσύ θυσίες έστω και εάν δεν είναι δικά σου γιατί πολύ απλά είναι δικά του και τον διάλεξες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Bρέθηκα κι εγώ στη θέση σου πριν 11 χρόνια, και τώρα είμαι το "μητριουλίνι" ενός 16χρονου. Όντως έτσι με λέει χαριτολογώντας!

Είναι δύσκολη η θέση μου πολύ και δυστυχώς ο άντρας μου δεν έχει καθόλου καλή σχέση με την πρώην γυναίκα του, η οποία δεν είναι σε θέση να ξεκαθαρίσει στα παιδιά το ρόλο τον δικό της, του πατέρα τους ακόμα και τον δικό μου!

Άρα πρέπει εγώ να το κάνω αυτό!

Όχι! Αφού δεν το κάνει η μαμά, θα το κάνει ο μπαμπάς τους. Καμμιά δουλειά δεν έχεις να κάνεις κάτι τέτοιο. Προς το παρόν (και για πάντα μη σου πω!) θα φέρεσαι ως καλοπροαίρετη φίλη τους (που αγαπάει τον μπαμπά). Αν, αργότερα, μπορέσεις να τα πλησιάσεις περισσότερο (μουσική, συμβουλές) ή να τα βοηθήσεις κάπου (μαθήματα, αγγλικά π.χ.) θα το καταλάβουν και θα το εκτιμήσουν!

Μην κάνεις τίποτα ιδιαίτερο για να σε συμπαθήσουν, τα παιδιά καταλαβαίνουν από μόνα τους πολλά.

Αυτό. Αν τα αντιμετωπίζεις σαν φυσιολογικούς ανθρώπους με νοημοσύνη, χωρίς περιττά γούτσου γούτσου αλλά με ευθύτητα και καθαρό βλέμμα είσαι καλυμμένη και όλα θα πάρουν το δρόμο τους εύκολα.

Να θυμάσαι πάντα ότι ποτέ δεν θα έχεις "λόγο" στη ζωή τους ή στο πώς διαχειρίζονται η μαμά και ο μπαμπάς τα θέματά τους. Μόνο πολύ αργότερα που θα έχεις αποδείξει πως είσαι θετική απέναντί τους, ίσως ο μπαμπάς θελήσει τη γνώμη σου για κάτι... και αργότερα μετά από καιρό που η σχέση σας ως ζευγάρι (αλλά και η σχέση σου μαζί τους) θα έχει εδραιωθεί στα μάτια τους, ή όταν μπουν στην εφηβεία, ίσως θελήσουν τις συμβουλές σου.

Προετοιμάσου ότι συχνά ίσως αισθανθείς αδικημένη γιατί τα παιδιά προηγούνται (π.χ. σαββατόβραδο ξαφνικά και ενώ έχετε κανονίσει έξοδο, ίσως χρειαστεί να τα κρατήσετε, ή κανονίζεις ρομαντικές διακοπές με τον καλό σου και τελικά προκύπτει ότι για κάποιες μέρες στις διακοπές σας πρέπει να έχετε και τα παιδιά). Τέτοια δεν είναι απίθανο να συμβούν.

Δυσκολάκι να είσαι "μητριά", αλλά στο τέλος σου μένουν καλά φιλαράκια!

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...