Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Αύγουστος 2012


leta800

Recommended Posts

καλημερα ειμαι κι εγω κομματι αυτης της παρεας μονο που ειμαι ξεμυαλισμενη και χανω τους κωδικους μου συνεχεια .Γεννησα κι εγω ενα μωρακι μεσα στον προηγουμενο Αυγουστο μοιραστηκα τις ανησυχιες μου και απεκτησα πολυτιμες φιλιες .Διψαω μέσα από περιπλανήσεις στις αναμνήσεις να ξαναζησω βήμα βήμα το ταξίδι αυτο που μου χαρησε το μωρακι μου και που μας εφερε ολες πιο κοντα ...


wDsdp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Διψαω μέσα από περιπλανήσεις στις αναμνήσεις να ξαναζησω βήμα βήμα το ταξίδι αυτο που μου χαρησε το μωρακι μου

τι ωραια που το ειπες!!!!!!!!!!!και εχουμε ευτυχως πολυ υλικο !


AC0jp3.pngYK2Rp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!!! Έχω χαθεί κ εγω… εχω αρχίσει την δουλειά, η μικρη μου δεν εχει ακομα πρόγραμμα υπνου κ ταλαιπωρούμε καπως…

Κατά ταʼαλλα χτες κλεισαμε τον 11ο μηνα! :D Πηγαμε στον παιδιατρο κ το Ευακι μου είναι 9300γρ και 77εκ! Ρωτησα τον γιατρο γιατι δεν εχει κλείσει ακομη το κόκαλο πανω στο κεφαλάκι της και μου ειπε ότι δεν είναι ανησυχητικό, ότι στα παιδιά που καθυστερεί να κλείσει συνήθως αργούν να βγάλουν και τα δοντάκια (και ναι, εχουμε μονο 2!) καθώς επίσης αργούν και να περπατήσουν!!! Η μικρη μπουσουλαει πολύ κ όταν την σηκώνω για να κάνει βηματακια ανοίγει τα πόδια για να καθίσει κάτω κ να μπουσουλησει. Για να δουμε….! :rolleyes:

Από φαγητο τρωει μια χαρα τα φρουτα της το πρωι, το μεσημεριανο της, κρεας ή ψαρι με λαχανικα κ κατσικισιο γιαουρτι κ το απογευμα παλι από το μεσημεριανο. Τώρα θα ξεκινήσουμε κ τα υπόλοιπα κρεατα. Αυγο εχει δοκιμάσει αλλα δεν της αρεσει καθόλου οποτε το αφήνουμε προς το παρόν.

Θηλαζει συχνά μεσα στη μερα κ όταν λείπω στη δουλεια πίνει λιγο γάλα δικο μου με το κουταλάκι γιατι δεν θελει με μπιμπερό, ποτήρι, καλαμακι ή οτιδήποτε αλλο… Ο γιατρος μου ειπε ότι μπορώ να δωσω κατσικίσιο γαλα αν θελω κ σκεφτομαι να δοκιμάσουμε έστω όταν λείπω να πίνει από αυτό κ να σταματήσω τις αντλήσεις.

Καναμε κ ένα μπανακι στη θάλασσα και ενθουσιάστηκε!!! swim.gif

Αυτά τα λιγα προς το παρον από εμας! Φιλιά πολλά σε ολες κ στα μωρουλινια σας!

1194984767166001706red_lips_01.svg.thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια!

Τι έγινε; Θα αρχίσουν να μας πέρνουν τα ζουμιά τώρα; Πωπω, το γρήγορα που πέρασε αυτός ο χρόνος! Και τι χρόνος ήταν αυτός!

Χαίρομαι που όλα τα μωράκια μας είναι μια γλύκα και όλο και ταλαιπωρούν τις καημένες τις μανούλες τους! Αλλά ένα χαμόγελο και ένα φιλάκι (που και που η μικρή μου κάτι της πιάνει και θέλει να δαγκώσει το μάγουλό μου και εγώ το παίρνω πως μου δίνει φιλάκι και χαίρομαι!) και όλα τα ξεχνάμε!

Ριντι, εγώ νόμιζα πως το κεφαλάκι κλείνει μετά τα δύο χρόνια! Οσο για τα δοντάκια μην ανησυχείς, μάλλον θα τα βγάλει όλα μαζί (αουτς!).

Μπράβο και για την ανάπτυξή σας, μια χαρά η μικρή!

Εύχομαι να στρώσει και ο ύπνος γρήγορα (και όταν τα καταφέρεις να μας πεις το μυστικό σου!)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια μου!! Χάθηκα κι εγώ, με τρέχει ο μικρός Ταρζάν όλο και περισσότερο κάθε μέρα!!!!!!!! :tongue:

Ρίτα μπράβο στον γιο σου!! Φαντάζομαι συγκίνηση, ε;; :-) Όσο για τα ρουχαλάκια, εμένα με προμηθεύει η κολλητή μου από την κόρη της!! Φαντάσου ότι αυτήν την στιγμή είμαι καλυμμένη ως και τον επόμενο Χειμώνα!! :wink: Να σου ζήσει ο ανηψιός!! Και όλα δηλαδή τα νεογέννητα σας, να είναι γερά και τυχερά!! :-) Και φυσικά της Γιοβάννας μας!! :-)

Λίμπερο ο αντρούλης γύρισε;;; Πακέτο αυτή η κατάσταση.. Μακάρι να βρεθεί κάτι εκεί που ζείτε και να σταματήσει τα ταξίδια.. :?

agtog να περάσετε ένα όμορφο και όσο το δυνατόν ξεκούραστο καλοκαίρι σου εύχομαι!! ;)

Κερασιά τα περιγράφεις ρομαντικά όπως πάντα :wink:

ridi το Ευάκι μπουσουλάει;;;;; Άντε!!!!!! Ωχ ωχ ωχ!! Τώρα τρεχάτε ποδαράκια μου, ε;; :-P

leta800 νομίζω πως το παιδάκι σου είναι το μοναδικό που περπατάει στο καφέ, ε;; :-D

Στα δικά μας, το ραστ βγήκε αρνητικό, δειλά δειλά ξεκινήσαμε να τρώμε γιαούρτι κατσικίσιο, τώρα πλέον τρώμε τα πάντα!!! Μέχρι και παγωτίνι της έδωσα και έγλειψε από το δικό μου, καλά ξετρελάθηκε!! Όταν της το πήρα έκλαιγε!! Είδα κι αποείδα με την ειδική διατροφή που δεν έτρωγε πάνω από 10 κουταλίτσες με τίποτα, και συνήθως 2-3, και της δίνω πλέον τα δικά μας, και τα ξεσκίζει!! Οπότε λύθηκε κι αυτό το θέμα! Θηλάζουμε βέβαια ακόμα αρκετές φορές την ημέρα, αλλά δεν νομίζω πως το κάνει λόγω πείνας, είμαι σίγουρη ότι χορταίνει με το φαγητό της πλέον, απλά για παρηγοριά το κάνει.. Και το παρατηρώ αυτό και σε περιόδους που έχει πολλά ζόρια τότε το επιζητά περισσότερο..

Και τώρα που είπα για ζόρια, έχει ένα μήνα τώρα που κατεβαίνουν οι κυνόδοντες και την έχουν ξεσκίσει! Πολύ γκρίνια και κλάμα.. Η κολλητή μου μου λέει ότι στη δικιά της έκαναν δυο μήνες.. Αχ Θεέ μου.. Ζορίζομαι εγώ με τα ξενύχτια και τους θηλασμούς, αλλά αυτή η κακομοίρα τί ζόρι τραβάει ιδέα δεν έχουμε.. :( Κατά τα άλλα έχει ήδη 8 δόντια.. Για το ύπνο τί να λέμε.. Ξυπνάει στάνταρντ 3 φορές, και στα μεγάλα ζόρια ανά μία.. :shock:

Από λογάκια τα κλασσικα μπαμπαμπα μαμαμα και διάφορα άλλα ακαταλαβίστικα, δεν νομίζω ότι λέει συνειδητά κάτι βέβαια.. Αν και έχω παρατηρήσει ότι όταν πεινάει λέει μαμ μαμ μαμ, τυχαίο να'ναι;; Αχαχχαα :lol: Και κινητικά, εδώ και κανά μήνα ξεκίνησε να στέκεται, πλέον σηκώνεται άνετα και μόνη της, και στο πάρκο και στο κρεβάττι της, και όπου μπορεί δηλαδή πιάνεται και κάτι κύκλους.. Αλλά για περπάτημα ακόμα θα αργήσει πιστεύω, δεν έχει ισορροπία, και κουράζεται πολύ γρήγορα όταν της κάνω στράτες.. Οπότε το βλέπω για μετά τον χρόνο!!

Δέσποινα σε θυμήθηκα τις προάλλες, που πλέον μπορεί και σηκώνεται και κάθεται μόνη της, που έλεγες ότι δεν ήθελες να την καθίζεις ώσπου να μπορεί μόνη της.. Και λέω αν περίμενα εγώ την δική μου να το κάνει μόνη της, ως τώρα ξάπλα έπρεπε να την είχα!! Αργήσαμε πολύ σε σχέση με άλλα παιδάκια η αλήθεια!! :tongue:

Για τον παιδικό τελικά δεν έχω κλείσει ακόμα κάτι, γιατί περιμένω να δω και τις εξελίξεις με την δουλειά μου..


s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσακια μου πως ειστε ?τα ζουζουνια σας???????

Μυρινακι μου σημερα ερχεται ο αντρας μου!μακαρι να βρεθει κατι αλλα δυσκολο το βλεπω!ειδικα εδω σαλονικα δεν κουνιεται φυλο που λεμε απο δουλιες!μια χαρα παντως βγηκε το ραστ!

εμεις ξεκινησαμε περπαταμε κανει καποιες μικρες αποστασεις μεσα στο σπιτι αλλα εξω ειναι πιο ανεμελος δεν σκεφτεται το φοβο του να πεσει κι ετσι θελει να περπαταει συνεχως!νιωθει ασφαλεια να του κραταω το χερακι με το ενα δαχτυλο μου (που ουσιαστικα ισα που μ ακουμπαει)εχει αρχισει ανοιγει ολα τα συρταρια πεταει ρουχα εξω πολυ γελιο κ κουραση!με λεξουλες λεει το μαμα μπαμπα γιαγια,την κουνια την λεει κα!αλλαξαμε την διατροφη μας διοτι δεν ετρωγε κι απο αλεσμενα τα κοψαμε ολα μαχαιρι!ισως γι αυτο να μην ετρωγε!οκ τα φρουτα τα αλεθω κ το μοσχαρι,αλλα κοτοπουλο ζυμαρικα κτλ τα τρωει κανονικα!αυτα απο τον μικρο μου!

αχ ρε κοριτσια σε λιγο χρονιζουν τα μικρα μας!ποτε περασε ο καιρος ε??????πωπω!!!!!γερα να ειναι κ να τα χαιρομαστε!!!!!!!!!!!


pysXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια πρέπει να το πω... Μπροστά σε μας τα ζουζούνια σας είναι πολύ εξελιγμένα. Η χλαπάτσα η δικιά μας δεν κάνει τίποτα χαχαχαα! Ε, σχεδόν τίποτα. Αφού να σκεφτείτε σηκώθηκε όρθια μόλις τις προάλλες, τη Δευτέρα. Δέκα μηνών. Και δεν ξανασηκώθηκε από τότε. Δεν μπουσουλάει, μόνο σέρνεται και εκείνο όταν κουράζεται φωνάζει για να την πάρουμε αγκαλιά. Προσπαθώ καθημερινά να την μάθω να κάνει παλαμάκια, κουπεπε και "κόλλα πέντε" αλλά τζίφος. Δεν την ενδιαφέρει. Της αρέσουν όμως τα τουβλάκια. Φτιάχνει "πύργους". Της αρέσουν επίσης τα κουτάκια με καπάκια και όταν τα αδέρφια της κάνουν πολύ φασαρία. Τρέχει διαρκώς από πίσω τους.

Επίσης να σας πω ότι εμείς περάσαμε κιόλας την πρώτη μας παιδική αρρώστια, ανεμοβλογιά. Ευτυχώς πάρα πολύ ελαφριά. Ίσως και λόγω του θηλασμού.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια μου τι κανετε;εμεις μπουσουλαμε σφαιρα εξακολουθουμε να μην τρωμε μεσημεριανο κατα τα αλλα καλα .Νιονιώ τι κανεις; καιρο ειχα να σ διαβασω.Η μικρη σου κολλησε απο αλλο παιδακι; ευτυχως περασε ευκολα .myrina σε χασαμε χαιρομαι που ειστε καλα .Τα ξαναλεμε παλι


wDsdp3.png
Link to comment
Share on other sites

έφτιαξα καινούργιο καφέ! Μάρτιος 2014 :D

αποθηλαζουμε λογω των νεων εξελίξεων λοιπόν ξαφνικά και χωρίς να είμαστε έτοιμοι, αλλά ο γιατρός λόγω του ιστορικού μου (αν θυμάστε αιμοραγία αποκόλληση ξάπλα πρόωρος τοκετός) το θεωρεί απαγορευτικό να συνεχίσω..

Το πήρε απίστευτα εύκολα τα μπουκάλι η μικρή, μπορώ να πω με ευχαρίστηση, αφου τελευταία (κι ενώ ήμουν έγγυος ήδη αλλά δεν το ήξερα ακόμα) είχε μειωθεί πολύ η παραγωγή μου και ήτανε συνεχώς εκνευρισμένη και όλη μέρα στο βυζί.. Το μόνο πρόβλημα είναι τα νυχτερινά ξυπνήματα που συνεχίζουν.. Εκεί θα δυσκολευτούμε.. Μες την μέρα όμως που πεινάει το παίρνει πολύ ευχάριστα το μπουκαλι, την νύχτα όμως ξυπνάει από ανησυχία ή συνήθεια μάλλον..


s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα καλησπερα!!!

Ριτα εχεις απολυτο δικιο!

Ενα βραδυ εγραψα ενα "σεντονι" κ μου σβηστηκε γμτ κ δεν ειχα κουραγιο να γραψω αλλο!!

Τα νεα μας:

Λεμε μαμα μπαμπα βυζι μαμ στεκομαστε ορθιοι μονοι μας αλλα βηματακια οχι ακομα!φοβαται μαλλον γιατι με το που παιρνει χαμπαρι οτι στεκετε μονος του μπουμ κατω!χαχχα!

Μπουσουλαει ολη μερα κοριτσια μες στο σπιτι..οποτε τον αφηνω κ εγω πλεον.ασφαλισαμε κ το σπιτι ασχετα που αυτα για τις γωνιες στα επιπλα τα βγαζει μονος του τον αφηνω γιατι δεν γινετε αλλιως!

Απο υψος 1.75 κ βαρος 9.500

Ειχαμε να κανουμε το mmr αλλα με τον Κ. Αποφασισαμε να το αργησουμε κ δεν το καναμε.

Δεν σας διαβασα ολες δυστυχως γιατι το ζουζουνι μου ειναι ξυπνιο..

Θα επανελθω!

Α!και δυστυχως συνεχιζουμε κ ιδρωνουμε πολυ κ ο βραδυνος υπνος μια απ τα ιδια.ξυπναει πολλεεεσ φορες κ αλλωτε μια μονο!μου λενε οτι φταιει ο θηλασμος κ οντως αρχιζω κ κουραζομαι κ γω...

Α!!!ξεκινησαμε κ ψαρι!!

Θα επανελθω φιλια στα ζουζουνακια!


tqpkp3.png

PzUbp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μυρινακι πλακα κανεις??απιστευτο επαθα πλακα γυρισα να δω αν σταλθηκε το μην μου!και το πηρε το ματι μου!με το καλο κοριτσαρα!σου ευχομαι τα καλυτερα μεσα απ την καρδια μου!να εχεις μια ευκολη κ τελειομηνη εγκυμοσυνη!!να πανε ολα καλα!!

Δεν θα κρυψω οτι ζηλευω λιγοοο :) :)


tqpkp3.png

PzUbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γκρετουλα μου!!!!Κουραγιο μανα τωρα αρχιζουν τα καλα!και ναι αφηνε τον κατω και εγω μονο κατω την εχω σε οοοολο το σπιτι στα μπαλκονια παντου...ταχυτατη μου βγηκε κι αυτη και πολυ σκανδαλιαρα,το θεμα ειναι οτι τωρα ειναι αντιξοες οι συνθηκες εξω απο το σπιτι...θελει παντου να κατεβαινει κατω...Δυσκολη φαση για τη μαμα κυριως αλλά θα αντεξουμε!

Εμεις στο γιο μου mmr(το priorix καναμε ειναι το ιδιο αλλης εταιρειας) καναμε μετα τον 15ο μηνα και ετσι θα κανω και στη μικρη.

Ετοιμαζομαστε αργα αλλα σταθερα για διακοπες πρωτα ο Θεος θα λειψουμε ολο τον Αυγουστο και ανυπομονω τρελα.

Νιονιω ελα που ανησυχεις εσυ..σιγα καλε δεν ξερεις και απο τα αλλα δυο οτι το καθενα εχει το χρονο του;Πακετο η ανεμοβλογια αλλα αφου την περασε ελαφρια παει και τελειωσε τωρα.

Μυρινα συγχαρητηρια και με το καλο ενα γερο μωρο και καλη ευκολια!


AC0jp3.pngYK2Rp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ καιρό είχα να δώσω τέτοια ευχή! Με το καλό Μύρινα! Πολύ γρήγορα πήρες την απόφαση για δεύτερο και σου εύχομαι καλή δύναμη και στην εγκυμοσύνη αλλά και μετά. Το καλό είναι ότι θα ξεμπερδέψεις μετά μια και καλή με τα μωρουδιακά.

Μην παραξενευτείτε αλλά κι εγώ ζηλεύω. Οι περίοδοι των εγκυμοσυνών μου ήταν από τις καλύτερες και πάντα τις αναπολώ. Αν ήμουν νεότερη και φυσικά αν τα πράγματα ήταν ελαφρώς καλύτερα ώστε να μην ανησυχούμε διαρκώς για τα οικονομικά, πραγματικά θα έκανα και τέταρτο. Το λέω με το χέρι στη καρδιά.

Ανεμοβλογιά που λέτε κόλλησε και ο μεσαίος μου ενώ η μεγάλη τίποτα. Ο γιος μου ενώ έχει κάνει και τις δύο δόσεις του εμβολίου έβγαλε αρκετά εξανθήματα. Από πυρετό τίποτα. Το μωρό υποψιάζομαι ότι την προφύλαξε ο θηλασμός.

Σήμερα, χαίρομαι πάρα πολύ. Αγόρασα και καινούργιο ποδήλατο και έβαλα και καθισματάκι για το μωρό από πίσω. Ανυπομονώ να το δοκιμάσω. Τέτοια χαρά από παιδί έχω να νιώσω.

Link to comment
Share on other sites

myrina πολυ ωραιο νεο ,με το καλο σου ευχομαι να εχεις μια ευκολη εγκυμοσυνη αυτη τη φορα !Greta μου τι κανεις ;καιρο ειχες να φανεις χαρηκα που διαβασα νεα σου,Νιονιώ με γεια το καινουργιο ποδηλατο καλες βολτουλες.


wDsdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσακια....!!!!! Τι κανετε....?????

Να μπω και εγω στη παρεα σας....???

Να σας ζησουν τα μωρακια σας και μυρινα ευχομαι μια τελειομηνη γλυκια εγκυμοσυνη.

Γεννησα το ιουλιο του 12 ενα κοριτσακι βαρους 2430, τωρα ειμαστε 9 κιλα σχεδον και περπαταμε κανονικα με παπουτσακια εδω και μισο μηνα.

Την κορη μου την λενε μαριαννα και ειμαστε απο δραμα.


f0Wip2.png

2080180emgbdyh6sj.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...