Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 49 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Καλημέρα! Ήθελα να ρωτήσω αν έχετε δοκιμάσει κάποιες πολυβιταμινες για τη βελτίωση της ποιότητας των ωαρίων.Εχει δυόμιση χρόνια που έκοψα το τσιγάρο και σκέφτομαι να πάρω και βιταμίνες μπας και βελτιωθεί η κατάσταση.Με αγχωνει το ότι είμαι και 39,έχω και χαμηλή ΑΜΗ..θα πάρει σίγουρα και ο άντρας μου βιταμίνες για το σπέρμα, αυτός έχει τρία χρόνια που έκοψε το τσιγάρο,αν και δεν ξέρω αν παίζει ρόλο,γιατί έχει ολιγοσπερμια και κάνουμε μικρογονιμοποιηση 

      Έχω διαβάσει για το coq10 ότι βοηθάει πάρα πολύ. Έπαιρνα ημερησιως 200mg,  τώρα θα το αυξήσω στα 600mg  είναι ακριβό δυστυχώς όμως. Αλλά κ για ωμέγα 3 λιπαρά πως χρειάζεται.

      Εγώ παίρνω το coq10, φολικο και μια πολυβιταμινη για πριν τη συλληψη, που βοηθάει δηλαδή.

Cafe Αύγουστος 2012


leta800

Recommended Posts

Greta! Πολύ κατεργαράκος ο γαμπρούλης μου! Είδες τι είναι να έχεις αγοράκι, δεν ξέρεις από που θα σου έρθει!!!! Τους συμμαθητές τους βρήκαμε σχεδόν όλους, όσο ήταν το ψάξιμο τελικά ήταν το εύκολο παρόλο που ήταν δύσκολο. Τώρα στα απλά θα πνιγούμε, άντε να συνεννοηθούμε για μέρα και μέρος!!! Πάντως με όσους είχα τότε στενή φιλία, ήταν σαν να μην είχε περάσει μια μέρα παρά τα 23 χρόνια!!!!! Με τους άλλους φυσικά αμηχανία! Αλλά από κοντά θα έχει πολύ πλάκα, ήμασταν παρα πολύ δεμένο τμήμα και μετά λίγο λιγότερα από τα μισά άτομα ήταν μαζί συμφοιτητές στη νομική. Αφού πήγαινα κι εγώ για να παροακολουθήσω κανένα μάθημα και καναμε χαβαλέ όλοι μαζί.... Πραγματικά "λες και ήταν χθες".

Δέσποινα, θυμάμαι το θέμα με τον κιμά στα σουπερμάρκετ όταν ήμουν κι εγώ έξω. Πιο πολύ λιπος παρά κρέας, αλλά δεν μπορείς να διαλέξεις ένα κομμάτι να σου το αλέσουν; Αν όχι στο σουπερ, σε κρεοπωλείο ή δεν υπάρχουν ξεχωριστά; Σε αυτήν την περίπτωση ίσως αξίζει να πάρεις μια κρεατομηχανή και να αλέθεις μόνη σου το κρέας (Η πεθερά μου ακόμα και τώρα έτσι το κάνει!!!). Δεν ξέρω όμως αν συμφέρει από θέμα τιμής!!!


a0Nsp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

τι κανετε κοπελιες?τα μικρακια σας?ο δικος μου συναχωθηκε και ειναι μεσα στη γκρινια.ολη νυχτα κλαιει στον υπνο του κλαι θηλαζει ΣΥΝΕΧΕΙΑ....τα'χω παιξει.αρχισαμε και τα παλαμακια αλλα το ενα χερι μπουνιτσα.μιλαει και φωναζει τατααααααααααα.εχουμε τελειοποιησει το καθισμα αλλα για ορθιος ουτε λογος.α!!τωρα στον υπνο του γυριζει και στο πλαι.μπρουμυτα δεν εχει κοιμηθει ακομα αλλα δεν του πολυαρεσει κιολας.σημερα ο μπαμπας μας μας εκανε παραπονα οτι δεν ειχε χωρο να κοιμηθει γιατι ειχαμε πιασει ολο το κρεβατι:oops::oops:!

απο φαγητο προσθεσαμε κοτοπουλο.μια χαρα το εφαγε.του εδωσα και γιαουρτι αγελαδινο αλλα μαλλον τον πειραξε και θα δοκιμασω προβειο.

κοριτσια τραχανα δινετε?επειδη εχει αυγο δεν δερω αν πρεπει.και τον γιατρο τον ειδα λιγο διστακτικο.


mOlSp3.png

R9wLp3.png

Link to comment
Share on other sites

Xristinio επειδη ειχα μια παρομοια συζητηση και πριν ρωτησω την παιδιατρο ηθελα να ειμαι σιγουρη το εψαξα λιγο το θεμα και θεωρητικα ο τραχανας δεν θα επρεπε να εχει μεσα αυγο.Ο γλυκος τραχανας ομως που ενδεικνυται για τα μωρα (γιατι υπαρχει και ο ξινος αλλά προσωπικα θεωρω τη γευση του ξινου που γινεται με γιαουρτι υπερβολικη για μωρο παιδι.Εδω εγω δεν μπορω να τον καταπιω) οσο κι αν εψαξα εχει μεσα αυγα.Κοιταξα σε σ/μ συσκευασμενο γνωστης εταιρειας,σε συνεταιρισμο γυναικων χειροποιητο,σε καταστημα με βιολογικα και ολοι ειχαν μεσα αυγα το εγραφαν στη συσκευασια.Απο εκει και περα αλλοι ηταν με γαλα και καποιοι με βουτυρο και ως κυριο συστατικο ειχαν το σιταρι ή σιμιγδαλι ή αλευρι .Καποιοι ειχαν πολυ αλατι(το βαζουν ως συντηρητικο) αλλοι ηταν χωρις αλατι αλλά παντως τα αυγουλακια τους τα ειχαν ολοι.Ρωτησα λοιπον την παιδιατρο μου και μου ειπε οτι αν ας πουμε εχει μεσα εως 1 αυγο στο κιλο δεν υπαρχει θεμα δεδομενου οτι δε θα βαλεις πανω απο 2-3 κουταλιες της σουπας στο μωρο και αυτο σταδιακα.

Μετα ρωτησα την πεθερα μου που φτιαχνει ,πηρε και το εργαστηριο που φτιαχνει τον τραχανα της και τις χυλοπιτες της η ιδια και ο κυριος που το εχει ειναι και παραγωγος τοπικων ζυμαρικων και οι δυο μου ειπαν το ιδιο οτι η αναλογια ειναι 3 αυγα στα 10 κιλα που κανονικα δεν χρειαζονται αλλα τα βαζουν για νοστιμια.

Εμενα τελοσπαντων μου εστειλε η πεθερα μου απο αυτον και εβαλα στη μικρη χωρις να την ενοχλησει καθολου το αυγο αλλά οπου να ειναι θα μου φτιαξει και χωρις αυγα.

Θα σου προτεινα αν εχεις καποιον συγγενη σε επαρχια να σου φερει τραχανα γλυκο ειτε σπιτικο, ειτε απο καποιο συνεταιρισμο και να ρωτησει ποσα αυγα εχει μεσα αν δεν το φτιαχνει ο ιδιος.Παντως αν εχει πολυ λιγο αυγο στην αναλογια κατεληξα οτι δεν πειραζει.

Κατα τα αλλα ειμαστε πολυ καλα .Θα επανελθω οταν εχω χρονο.


AC0jp3.pngYK2Rp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεσποινα αστα να πανε!χαλαλι του!

Αγλαια ωραια θα ειναι μετα απο τοσα χρονια!

Κοριτσια αρχιζω κ ζηλευω.εμεις δεν τρωμε τιποτα απο αυτα.ουτε ζυμαρικα ουτε τραχανα κ διαβασα Myrina εφτιαξες κ μπιφτεκια!μπραβο!εγω γαμωτο ποτε θα παω ενα βημα παραπερα??!!παντα μενω στα στανταρτς κ στην ζωη μου κ στην μαγειρικη μου!!!:P :p :P

Περα απ την πλακα θελει προσοχη με τα μωρο τι α φανε!ειδικα με το κρεας!αλλα τι να κανεις ποτε δεν θα εισαι σιγουρος!

Ο μπαμπας μας εχει ρεπο κ βολταρουμε!:)


tqpkp3.png

PzUbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια γεια σας!

Σημερα βαλαμε στην φρουτοκρεμα πεπονι και εφαγε 200μλ!!

Εκανα παρτυ!!:P

Κατα τ'αλλα...καθε μερα κανει και κατι καινουργιο, τι ωραια ειναι τωρα που μεγαλωνουν και επικοινωνουν ρε κοριτσια!! Εχω πια πειστει οτι τα καταλαβαινουν ολα τα ατιμα!


ePPdp3.png

IVolp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοπελιές!

Να 'μαστε ξανά με νέα ζύγιση από γιατρό σήμερα. Η μπουμπού κλείνει τον όγδοο αύριο και είμαστε πλέον 6540 γρ. και 65,5 πόντους. Μα αναρωτιέμαι τόσο φαΐ και τόσο γάλα που τρώει που τα βάζει αφού κιλά δεν παίρνει και οι πόντοι επίσης ανεβαίνουν λίγοι-λίγοι. Το καλό είναι ότι από την τελευταία καμπύλη πλησιάζουμε την μεσαία καμπύλη πράγμα που σημαίνει ότι πάμε καλά.

Μαμά του Φριτς από τώρα πεπόνι; Το ξέρω έχει πολλά θρεπτικά συστατικά αλλά πιστεύω ότι καλό είναι να τους δίνουμε φρούτα εποχής. Φαντάζομαι στην εποχή τους τα φρούτα θα έχουν λιγότερα φάρμακα. Εκτός βέβαια αν του έδωσες βιολογικό. Πάω πάσο τότε. Τελικά την έβαλα στην περπατούρα και με βόλεψε. Φοβόμουν γιατί είναι μικρούλα και δεν στηρίζει ακόμα εντελώς τη μέση της. Στην περπατούρα πάντως μια χαρά βηματάκια κάνει και πατάει όλη της η πατούσα κάτω όπως μας είχε πει και ο ορθοπεδικός λόγω της ραιβοποδίας που είχε (και που δεν έχει πλέον :) ).

Σχετικά με την διατροφή της εγώ της έχω δώσει και φακές Άννια εδώ και ένα μήνα. Θα δοκιμάσω αυτό το μήνα και άλλα όσπρια και ψαράκι. Στην χορτόσουπα βάζω ότι έχω στο σπίτι. Ανοίγω το ψυγείο και ότι λαχανικό δω το προσθέτω. Τα βασικά μου είναι πατάτα, καρότο, κρεμμύδι, σέλινο και μαϊντανός. Μετά βάζω φασολάκια, αρακά, κολοκυθάκι, σπανάκι, λάχανο, κουνουπίδι, μπρόκολο, πράσο (νοστιμίζει πάρα πολύ). Την τελευταία φορά έβαλα και κριθαράκι. Δεν της έβαλα ακόμα ντομάτα. Την επόμενη φορά.

Μύρινα, μου άρεσε πολύ η ιδέα με το μπιφτέκι. Δεν της έχω δώσει ακόμα κιμά. Φαντάζομαι ότι θα το φάει και η δικιά μου. Βασικά τα τρώει όλα. Ευτυχώς δεν έχω θέμα. Δυστυχώς δε μας παίρνει να αγοράζουμε βιολογικά. Είναι πανάκριβα τα άτιμα. Τρία παιδιά με το επίδομα του εξαμήνου από τον ΟΑΕΔ και έναν κουρεμένο μισθό του συζύγου δεν μας παίρνει. Διαλέγουμε βέβαια όσο μπορούμε ποιοτικά προϊόντα. Επιπλέον βάζουμε και τα δικά μας φυτά (ντομάτες, πιπεριές, μελιτζάνες κ.α.), φτιάχνουμε τον τραχανά μας και τις χιλοπίτες μας, ενίοτε και το γιαούρτι μας, το ψωμί μας, τη σάλτσα μας και πιστεύω κάπως εξισορροπούμε την κατάσταση.

Και χαρτί τρώμε Δέσποινα χαχαχα.... Μέχρι να το πάρω χαμπάρι είχε φάει ένα ολόκληρο κομμάτι από τη γωνία ενός διαφημιστικού φυλλαδίου.

Αγλαΐα, είχες κρατήσει ρούχα; Εγώ δυστυχώς τα περισσότερα της κόρης μου τα είχα δώσει. Από πέρυσι φυσικά τα κρατάω αλλά για τόσο μικρή δεν είχα. Με εφοδίασαν η νύφη μου και η κουνιάδα μου που τα κορίτσια τους έχουν πλέον μικρή διαφορά ηλικίας από τη δικιά μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Η μπουμπού μας είναι άρρωστη, δεύτερο 24ωρο τώρα... Το πρώτο ήταν πολύ χάλια, ο πυρετός από 39,4 στο τρίωρο πήγαινε 38,5, έκλαιγε συνέχεια, ένα δράμα. Σήμερα δεν είχε πυρετό όλη μέρα, έκανε τώρα το βράδυ 38. Έχει να φάει δυο μέρες εκτός από λίγο γάλα που πίνει πρωί βράδυ και μια κουταλιά (κυριολεκτικά) σε κάθε γεύμα στο ενδιάμεσο. Γκρινιάζει ακόμα πολύ... Βαρύ της έπεσε... Δεν θα ανασάνουμε φέτος καθόλου!

Δέσποινα, κι εγώ είχα δώσει, αλλά μόνο τα πρώτα, οπότε ξαναπήρα φανελάκια και φορμάκια, τα υπόλοιπα δεν είχε βρει να τα δώσω. Όπως και τώρα που θέλω να τα δώσω τουλάχιστον αυτά που είναι σαν καινούρια σε κανέναν γνωστό, αλλά δεν υπάρχει κανείς, οπότε θα τα μαζέψω για τον σύλλογο πολυτέκνων. Ρουχομάνι με τα παιδιά, δεν έχουμε χώρο πια! Ο άνδρας μου ελπίζει για το τέταρτο και δεν θέλει να δώσουμε τίποτα, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση!!!!


a0Nsp3.png
Link to comment
Share on other sites

Tέταρτο ε;

Α ρε άτιμη κρίση! Ας ήταν αλλιώς τα πράγματα εγώ πάντως θα έκανα και τέταρτο. Στην παρούσα κατάσταση πάντως ... δε λέει!

Εγώ είμαι σε φάση που δεν θέλω με τίποτα, μας έχει τρελλάνει η μεσαία στα καψόνια. Αλλά και σε λίγο που θα μας περάσει φαντάζομαι, δεν νομίζω ότι θα καταφέρω να ξεπεράσω τον φόβο μου για τέταρτη καισαρική στην ηλικία μου... Με την κρίση απλά ελπίζω να αναγκαστούμε να φύγουμε για επαρχία.... απαράδεκτη η λογική μου, ε; Έτσι όπως εχουν τα πράγματα, πάμε για σουπερ οργάνωση μπαλκονιού!!!


a0Nsp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα κ απο μας!

Agtog πλακα κανεις ετσι?παλι ιωση?αστα να πανε.στο παιδων οταν ημασταν ακουσα εναν παιδιατρο να λειει σε μια μαμα οτι τα παιδια που πανε σχολειο μεταφερουν μικροβια στα μωρα χωρις κ αυτα μπορει να μην εχουν κανενα συμπτωμα.ολα ξεκιανε απο κει δυστυχως!η μικρη ταλαιπωρητε.ελπιζω να ειναι καλυτερα.

Και εγω εβαλα πεπονι στον μπεμπη κ του αρεσε.

Εεις πλεον μπουσουλαμε κοριτσια κανονικοτατα.τρεχουμε κ ολας.κ δυσρυχως δεν τον αφηνω κατω γιατι εχω πλακακι.του βαζω ενα παπλωμα αλλα σιγα που καθετε εκει.

Απο υπνο χαλια.την ημερα ενα δυωρο το πολυ κ το βραδυ θα ξυπνησει μεχρι κ τεσσερις φορες...δεν ξερω τι εχει πια.

Καλο απογευμα

;)


tqpkp3.png

PzUbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Gretaκι! Ευτυχώς το μωρό είναι καλύτερα, πολύ χάλια ήταν μόνο το πρώτο 24ωρο. Βασικά δεν πρέπει να ήταν καινουργια ίωση αλλά η τελευταία της μεγάλης την οποία δεν κόλλησε κανείς άλλος στο σπίτι παρά το μωρό... Κι εκείνη είχε κάνει πυρετό μια μέρα με εμετό λίγο στην αρχή και μετά διάρροιες. Τα ίδια τώρα το μωρό... Είναι ήδη καλύτερα, έχει κέφια, κατάπιε και μερικές κουταλιές σε κάθε γεύμα... Ελπίζω μόνο να μην μας έρθει η επόμενη καπάκι, τα νεύρα μου έχουν σπασει μεσα στο σπίτι και των παιδιών τα ίδια (ιδίως της μεσαίας που δεν πήγαινε και στον παιδικό επειδή είχαν κρούσματα οστρακιάς). Αύριο έρχεται η μαμά μου, ευτυχώς θα χαρούν τα παιδιά και θα τα βγάλει εκείνη έξω αν μας τύχει πάλι καμιά ανάποδη με αρρώστιες. Ευτυχία... Από τον Γενάρη τουλάχιστον ένας απο μας είναι άρρωστος, δεν έχουμε περάσει μια εβδομάδα χωρίς ίωση.... Η χειρότερη χρονιά, ακόμα και την πρώτη χρονιά που πήγει η μεγάλη μου στο προνήπιο δεν ήταν έτσι!!!! Μπράβο στον Αλέξανδρο!! Η μικρή μου θα αργήσει ακόμα πολύ μου φαίνεται, είναι πιο άνετη στις κινήσεις της αλλά ακόμα δεν κινείτε από ξαπλωτή καθιστή, ούτε από μπρούμυτα ανάσκελα. Στο πάρκο μια δυο φορές σηκώθηκε όρθια, αλλά δεν το έχει συνειδητοποιήσει ακόμα!!!!


a0Nsp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κούκλες!

Νιονιώ οντως το πεπονι δεν ειναι εποχης αλλα αφου μονο ετσι τρωει φρουτόκρεμα δεν έχω αλλη λυση :(

Αγλαϊα περαστικά σας! Ευχομαι να γίνει γρήγορα περδικάκι!

Εμείς σήμερα κλείσαμε ημ/νια για την βαφτιση. Πηγε ο αντρας μου...του ειχα πει Σαββατο απογευμα και έκλεισε 8μισι η ωρα ρε κορίτσια! Δεν ήξερα καν οτι γίνονται βαφτίσεις τέτοια ώρα γι αυτο δεν το διευκρίνισα!

Εχετε παει ποτε σε βάφτιση τόσο αργά? Μπορεί να πρόκειται για Ιούνιο αλλα και πάλι δεν ειναι πολύ αργά??


ePPdp3.png

IVolp3.png

Link to comment
Share on other sites

Fritz και μένα αργά μου φαίνεται, γιατί το μωρό θα τα καταφέρει τέτοια ώρα; Ή θα ταλαιπωρηθείτε παρα πολύ; Δεν γίνεται να το αλλάξει;

Εμένα δεν τρώει καθόλου φρούτο μονό γρατσουνάει με τα δυο της δοντάκια μπανάνα που της δίνω ολόκληρη, μην φανταστείτε ότι τρωει βέβαια. Δοκίμασα με αβοκάντο που έλεγε η Δέσποινα, επίσης με μανγκο, πάλι τίποτα. Να δοκιμάσω και με πεπόνι...


a0Nsp3.png
Link to comment
Share on other sites

Fritz και μένα αργά μου φαίνεται, γιατί το μωρό θα τα καταφέρει τέτοια ώρα; Ή θα ταλαιπωρηθείτε παρα πολύ; Δεν γίνεται να το αλλάξει;

Εμένα δεν τρώει καθόλου φρούτο μονό γρατσουνάει με τα δυο της δοντάκια μπανάνα που της δίνω ολόκληρη, μην φανταστείτε ότι τρωει βέβαια. Δοκίμασα με αβοκάντο που έλεγε η Δέσποινα, επίσης με μανγκο, πάλι τίποτα. Να δοκιμάσω και με πεπόνι...

Κι εγω ακριβως το ίδιο εκανα, εβαλα αβοκαντο τιποτα, μανγκο παλι τιποτα ..τι μπισκοτα τι βανιλια, ολα τα εκανα!αλλα με το πεπονι την καθαριζει! Κανε μια δοκιμη αν θες..

Το θεμα ειναι Αγλαϊα μου (σχετικα με την βαφτιση) οτι ειναι η δευτερη φορα που το αλλαζουμε και ψιλοντρεπομαι..δεν ξερω τι να κανω ειμαι πολυ μπρεδεμενη.


ePPdp3.png

IVolp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...