Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

Πείτε μου τη γνώμη σας!


vickyvone

Recommended Posts

Γεια σε όλες τις μανούλες! Θέλω τη γνώμη σας στο εξής Επροκειτο το καλοκαίρι να κάνουμε το θρησκευτικό και τη βάπτιση της μικρής μας, σε ένα ξωκκλήσι όπου θέλω να είμαστε πολύ λίγοι, οι οικογένειες, οι κουμπάροι και ενας - δύο φίλοι. Σκέφτομαι λοιπόν μετα να κάνω cetering σε ενα οικόπεδο που έχω εκεί κοντά, και να καλέσω και τους υπόλοιπους για φαγητό, θείους - θείες κτλ. ( γύρω στα εκατό άτομα). Φοβάμαι όμως μηπως είναι προσβολη να μη τους καλέσω στα 2 μυστήρια. Η άλλη εναλλακτική είναι να μην ακολουθήσει καθόλου δεξίωση, αλλά να κάτσουμε εμείς οι λίγοι στο προαύλιο της εκκλησίας να φάμε κάτι πρόχειρο, και να πιούμε και να γλεντήσουμε μεταξύ μας. Εσείς τι θεωρείτε ποιο σωστό για τους συγγενείς αλλά και πιό ωραίο για μας? Τέλος έχετε να προτείνετε κάποιο ΦΘΗΝΟ κετεριγκ, αφού και τα οικονομικά μας δεν είναι και τόσο καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σε όλες τις μανούλες! Θέλω τη γνώμη σας στο εξής Επροκειτο το καλοκαίρι να κάνουμε το θρησκευτικό και τη βάπτιση της μικρής μας, σε ένα ξωκκλήσι όπου θέλω να είμαστε πολύ λίγοι, οι οικογένειες, οι κουμπάροι και ενας - δύο φίλοι. Σκέφτομαι λοιπόν μετα να κάνω cetering σε ενα οικόπεδο που έχω εκεί κοντά, και να καλέσω και τους υπόλοιπους για φαγητό, θείους - θείες κτλ. ( γύρω στα εκατό άτομα). Φοβάμαι όμως μηπως είναι προσβολη να μη τους καλέσω στα 2 μυστήρια. Η άλλη εναλλακτική είναι να μην ακολουθήσει καθόλου δεξίωση, αλλά να κάτσουμε εμείς οι λίγοι στο προαύλιο της εκκλησίας να φάμε κάτι πρόχειρο, και να πιούμε και να γλεντήσουμε μεταξύ μας. Εσείς τι θεωρείτε ποιο σωστό για τους συγγενείς αλλά και πιό ωραίο για μας? Τέλος έχετε να προτείνετε κάποιο ΦΘΗΝΟ κετεριγκ, αφού και τα οικονομικά μας δεν είναι και τόσο καλά!

Επιλογή πρώτη.

Κάνεις την βάπτιση, καλείς όσο κόσμο θέλεις. Απλά υπλογίζεις, προκλήσεις (εάν κάνεις), σαφώς μπουμπουνιέρες και γλυκάκια (υπάρχουν οικονομικές λύσεις μια χαρά).

Ευχαριστείς τον κόσμο, πάνε όλοι στα σπίτια τους και μετά η οικογένεια, μαμά, μπαμπάς, φυσικά το μωρό, οι κουμπάροι και οι γονείς (και από τις δυο πλευρές) πάνε για γλέντι.....σε κάποιο σπίτι ή ταβέρνα ή όπου επιλέξετε. Νομίζω ότι όμως αν βάλεις και λίγους καλούς φίλους ίσως προβληθεί ο θείος ή η θεία. Εκεί θέλει λεπτότητα εκτός αν το ρισκάρεις και καλέσεις λίγους φίλους αλλά καλό είναι να μην το μάθουν οι άλλοι. Εγώ πάντως θα αισθανόμουν άσχημα εάν μια φίλη μου βάπτιζε το μωράκι και δεν με καλούσε στο μυστήριο

Πόσο μάλλον ένας συγγενής.

Επιλογή δεύτερη

Μόνο οι γονείς, τα πεθερικά και οι κουμπάροι άντε και λίγοι φίλοι, στο μυστήριο σαφώς με κάποιο γλέντι μετά. Δεν ξέρω εάν θα είχε νόημα να καλέσεις κόσμο στο τραπέζι αφού δεν ήρθαν στο μυστήριο.

Για γλέντι τώρα....πρέπει να δεις το πορτοφόλι σου και πόσο κόσμο έχεις να καλέσεις. Επίσης τι θέλεις, εάν θέλεις ποιότητα είναι δύσκολο να είναι πολύ πολύ οικονομικό....μαζί με πολυτέλεια, μπορεί να είναι οικονομικό αλλά να είναι πιο φοκλορ. Την απορία θα μπορούσε να στην λύση καλύτερα κάποια φίλη που έχει κάνει catering. Επίσης κάνε google και θες εταιρίες, και εάν σε πιέζει το θέμα των χρημάτων πες τους από την αρχή ότι έχεις αυτό το Budget....ώστε να σου πουν τι μπορούν να σου προσφέρουν με βάση αυτό. Μπορεί πχ. να δώσεις έξω από την εκκλησία. αναψυκτικά και γλυκά!!! και μετά γλέντι για τον στενό κύκλο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απάντηση. Το θέμα είναι πως ήθελα στα μυστήρια να είμαστε λίγοι για να τα "νιώσουμε" πιό πολύ, γιατι έχει τύχει να είμαι σε γάμους ή βαφτίσεις και όλοι΄είναι πολύ σφιγμένοι και αγχωμένοι, λόγω του πολύ κόσμου. Δε θα ήθελα να αισθάνομαι έτσι εκείνη τη μέρα. Απ την άλλλη με ενα τραπέζι και για τους άλλους συγγενείς μετά, νόμιζα οτι θα απέφευγα παρεξηγήσεις, κάτι που τελικά απο ότι μου λές, μάλλον περισσότερες θα δημιουργούσε. Άρα θα πρέπει να επιλέξω ή σε μια γαμοβάφτιση κλειστή από την αρχή έως το τέλος, ή το αντίθετο. Από τις εμπειρίες σας τί νομίζετε οτι είναι πιό ευχάριστο για το ζευγάρι και φυσικά και για τη τσέπη του?

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια,άμα βρείτε λύση που να είναι όλοι ευχαριστημένοι πείτε το και σε ΄μενα...

Λέμε μετα το Πάσχα να κάνουμε τη βάφτιση του γιου μας.Δεν έχουμε ακόμα κλείσει κάτι,αλλά έχουμε μιλήσει με εναν γνωστό μας ιερέα που θέλουμε να τελέσει το μυστήριο.

Το πρόβλημά μας είναι αυτό ακριβώς...

Ποιους και πόσους θα καλέσουμε και τι θα κάνουμε μετά την βάφτιση...

Αρχικά λέγαμε να κάνουμε μια βάφτιση με πολύ στενούς συγγενείς και φίλους,συνολικά όχι πάνω από 60 άτομα,και να ακολουθήσει τραπέζι σε όλους.

Πλέον η σκέψη μας έχει περασει από όλα τα ενδιάμεσα στάδια και έχουμε καταλήξει να λέμε ότι θα το κάνουμε μεταξύ μας,για να μην υπάρξουν σχόλια από τον περίγυρο που θα γίνει μια επιλογή καλεσμένων

Είμαι πελαγωμένη...

Δεν με ευχαριστεί και η τελευταία εκδοχή...

Αλλά σκέφτομαι ότι τα χρήματα που θα φύγουν με μια ανοικτή βάφτιση,'έτσι όπως πάνε τα πράγματα,μπορεί να μας λείψουν για θεμα επιβίωσης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ κορίτσια,άμα βρείτε λύση που να είναι όλοι ευχαριστημένοι πείτε το και σε ΄μενα...

Λέμε μετα το Πάσχα να κάνουμε τη βάφτιση του γιου μας.Δεν έχουμε ακόμα κλείσει κάτι,αλλά έχουμε μιλήσει με εναν γνωστό μας ιερέα που θέλουμε να τελέσει το μυστήριο.

Το πρόβλημά μας είναι αυτό ακριβώς...

Ποιους και πόσους θα καλέσουμε και τι θα κάνουμε μετά την βάφτιση...

Αρχικά λέγαμε να κάνουμε μια βάφτιση με πολύ στενούς συγγενείς και φίλους,συνολικά όχι πάνω από 60 άτομα,και να ακολουθήσει τραπέζι σε όλους.

Πλέον η σκέψη μας έχει περασει από όλα τα ενδιάμεσα στάδια και έχουμε καταλήξει να λέμε ότι θα το κάνουμε μεταξύ μας,για να μην υπάρξουν σχόλια από τον περίγυρο που θα γίνει μια επιλογή καλεσμένων

Είμαι πελαγωμένη...

Δεν με ευχαριστεί και η τελευταία εκδοχή...

Αλλά σκέφτομαι ότι τα χρήματα που θα φύγουν με μια ανοικτή βάφτιση,'έτσι όπως πάνε τα πράγματα,μπορεί να μας λείψουν για θεμα επιβίωσης

Για μένα όπως αισθάνεσαι......πάντως έτσι που είναι τα πράγματα κανείς δεν θα σε παρεξηγήσει εάν κάνεις μυστήριο.....μπουμπουνιέρα γλυκάκι και άντε γεια μετά γλέντι ο στενός κύκλος. Συγνώμη που το λέω ακόμα και εγώ που είμαι τελείως εκτός πραγματικότητας έχω καταλάβει ότι υπάρχει τρελλό πρόβλημα με το οικονομικό. Μια οικογένεια δεν γίνεται να ξοδέψει πχ. Ψ ποσό σε βάπτιση και μετά να ψάχνει για το γάλα που παιδιού (λέμε τώρα).

Απλά καταλαβαίνω ότι σε ορισμένους κύκλους δεν δικαιολογούν το να μην κάνεις κάτι In πχ εάν είσαι γιατρός ή στέλοχος κλπ. αλλά τώρα και αυτά έχουν περιοριστεί γιατί όλοι πληρώνουν χαράτσια και ιστορίες.

Σκέφτηκε κανείς και την λύση για τραπέζει στο σπίτι .......με μεγάλη τούρτα και σπιτικά εδέσματα;;; μια θεία μου πολύτεκνη αυτό έκανε πάντα, γινόταν το αδιαχώρητο στο σπίτι της αλλά όλος ο κόσμος το ευχαριστιόταν. Αυτό εάν έχει λέμε π.χ 30 άτομα...Είναι βέβαια τρελός κόπος.

Link to comment
Share on other sites

Δικιο έχεις peristeraki, και γω παρόμοιους προβληματισμούς έχω. Βέβαια εμένα επειδή θα γίνει και γάμος και βάπτιση μαζί ο ίδιος ο παπάς μας είπε οτι συνήθως στους γάμους βγάζεις σχεδόν τα διπλά απο όσα χαλάς. Οπότε εμένα ο προβληματισμός μου αφορά κυρίως στο πώς θα το ευχαριστηθούμε έμεις περισσότερο. Έχει τύχει π.χ. πολλές φορές να ακούω "μου βγηκε ξυνός ο γάμος, πόλυ άγχος, πολύ τρέξιμο για το τίποτα, καλύτερα να μην είχαμε καλέσει καθόλου κόσμο, κ.τ.λ.". Γι αυτό ήθελα να ακούσω τις γνώμες απο κοπέλες που έχουν παντρευτεί με κόσμο ή σε στενό οικογενειακό κύκλο, μήπως και καταλήξω κάπου. Οσο για τις παρεξηγήσεις beba 09, μη νομίζεις οτι παραεξοηγούνται μόνο γιατροί κλπ., δεν έχει τόσο σχέση με το επάγγελμα όσο με το χαρακτήρα, έτσι νομίζω δηλαδή, χωρίς να μαι βέβαιη

Link to comment
Share on other sites

vickyvone θα συμφωνήσω κι εγώ με την 2η επιλογή της beba09..Λίγοι και καλοί οι καλεσμένοι,γονείς,κουμπάροι,φίλοι και στενοί συγγενείς..Πιστεύω ότι η ιδέα σου για catering είναι πολύ καλή και σχετικά οικονομική λύση.Πάντως δεν υπάρχει λόγος να μην καλέσεις άτομα στο μυστήριο και να τα έχεις μόνο στο τραπέζι.


5oA2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...