Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

μαμαδες απο ηρακλειο κρητης


CoffeeFilter

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 345
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια, τί παίζει με την λίστα μωρού?Το χετε ψάξει στα καταστηματα βρεφικών?Εμείς ξεκινάμε τώρα την έρευνα αγοράς και μας είπανε οτι ο Ομηρόλης είναι ο πιο ακριβός...Τί προτείνετε? Το χετε ψάξει το θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Muppet λίστα μωρού μπορείς να κάνεις και στο mothercare και απέναντι στο baby land και στο bambino και στο cotton club.

Εγώ προσωπικά τα πήρα όλα απέξω μέσω ίντερνετ και δεν μπήκα σε τέτοια διαδικασία, μου στοίχισαν πολύ λιγότερα.


KYvKp2.png

5NmIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα βρεφικα καταστηματα κανουν λιστα γενναs απλα δεν εχουν ολα μεγαλη ποικιλια.

Εγω εκανα στο mothercare γιατι ειχα το καταλογο με τιs τιμεs στο σπιτι την εκανα με την ησυχια μου και δε σε δεσμευουν αν δε στα παρουν οι αλλοι να τα αγορασειs εσυ.Παντοs αυτα που δε μου τα εφεραν δωρο τα πηρα απο εξωτερικο στο 1/3 τηs τιμηs.

Στον ομηρολη εχει τεραστια ποικιλια αλλα μου ειχαν πει τοτε πριν 2 χρονια αν τα κλεισω και δε μου τα παρουν οι συγγενοιs πρεπει να τα αγορασω εγω.

Τα αλλα καταστηματα δε με ενθουσιασαν γιατι δεν ειχαν ποικιλια να διαλεξω.

Απο τιμεs και τα δυο καταστηματα εχουν πανω κατω τιs ιδιεs. Σε καποια ειναι ποιο ακρυβοs ο ομυροληs σε καποια οχι μια η αλλη ερχετε.

ΑΑ!!!! και παρκο απο jumbo το πιο οικονομικο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω απο εκει δε ψωνιζω!!!. ειχαμε παει στο 1ο μας να ψωνισουμε πανακριβο καροτσι και κρεββατια και τα παντα!!! και μολις ζητησαμε αξεσουαρ ομπρελα, καλυμμα για τη βροχη κλπ κι ενω μας αφησαν κ πιστευαμε πως θα μας τα φερουν τελικα μας ειπαν πως δε μπορουν γιατι οι συσκευασιες των αξεσουαρ ερχονται ανα εξι και πως δε μπορουν να παραγγειλουν μονο για μας πρεπει να μαζευτουνε λεει πεντε ακομη πελατες να θελουν το ιδιο για να το παραγγειλουν!!

Μου φανηκε τραγικο!

Δεν πηραμε τιποτα τελικα απο εκει οπως καταλαβαινετε! (και οι τιμες πολυ υψηλες σε σχεση με τα ιδια πραγματα σε καταστηματα αθηνας.) πιο πολυ συμφερει να παραγγειλεις καροτσι απο το τρικυκλο στην αθηνα που εχει με πανω απο 100 ευρω παραγγελια τα μεταφορικα δωρο!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πάντως δεν είναι άσχημες οι συνθήκες (σίγουρα καμία σχέση με το Βενιζέλειο που έχει τύχει να βρεθώ, γιατί στο ΠΑΓΝΗ δεν έχω πάει, αλλά έχω ακούσει πολύ καλύτερα λόγια)

Γεννησα τα 2 πρώτα μου παιδιά στο Βενιζέλειο. Ειμαι έγκυος στο τρίτο και, παρόλο που έχω ιδιώτη γιατρό, θα ξαναγεννήσω πάλι εκεί μαλλον. Κακές συνθήκες δεν είδα πουθενα, ούτε βρωμιά ή κάτι τέτοιο. Μόνο στο 2ο παιδί μου δεν είχαν ζεστό νερό λόγω κάποου υδραυλικού θέματος. Κακό αλλά τι να κάνουμε...

Αντίθετα ήταν όλοι πολύ εξυπηρετικοι, αλλά το κυριότερο ήταν πως όταν χρειάστηκα την μονάδα νεογνών για το μωρό, δεν χρειάστηκε να φύγω από το χώρο. Ηταν ο διπλανός διάδρομος. Επίσης αν χρειαζόνουν εντατική, ήταν ο πάνω όροφος. Ενω στα ιδιωτικά πρεπει να τρέχεις με ασθενοφόρα.

Σκεφτείτε το. Προτιμάτε την, περιττή κατα τη γνώμη μου, άνεση ή την ασφάλεια εσας και των παιδιών σας?

Επίσης να σας πω ότι στο Ασκληπιείο ξεγεννάει και ο Ξυλούρης, ο οποίος είναι και γιατρός στο ΙΚΑ, οπότε οποιαδήποτε συνταγογράφηση και για εξετάσεις σου τα γράφει και από το ιατρείο του και δεν χρειάζεται να πολυταλαιπωρήσαι με το ΙΚΑ. Την ξαδέρφη μου αυτός την παρακολουθούσε και ήταν αρκετά καλός.

Ο κ. Ξυλούρης όντως φάινεται καλός γιατρός και έμπειρoς. Ομως με τον ΕΟΠΥΥ, οποισδήποτε γιατρός, ιδιώτης ή νοσοκομειακός, μπορεί να συνταγογραφεί φάρμακα και εξετάσεις, χωρίς να χρειάζεται παραπεμπτικό από το ΙΚΑ. Αρκει η συνταγογράφηση να γίνεται ηλεκτρονικά. Τα φάρμακα εξακολουθούν να είναι δωρεάν. Οι εξετάσεις μπορούν να γίνονται σε οποιοδήποτε διαγνωστικό συμβεβλημμένο με τον ΕΟΠΥΥ (σιγουρα είναι το "Κνωσσός", το "Interclinic", η "Παγκρήτια Υγεία" και όλοι οι μικροβιολόγοι) με συμμετοχή 15%. Αλλιώς μπορείτε να πάτε στο ΙΚΑ να τις κάνετε δωρεάν. Εγώ ήδη έχω χρησιμοποιήσει το "Κνωσσός".

Επίσης, σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες, αλλά χωρίς να είμαι 100% σίγουρη, θα μπορεί ο ιδιώτης γιατρός να συνεγαστεί με το ΕΣΥ. Οπότε αν ο γιατρός σας είναι ιδιώτης θα μπορεί να σας ξεγεννήσει στο νοσοκομείο, φυσικά με την αμοιβή που θα σας πει. Γλυτώνετε τα παράλογα νοσήλεια και έχετε την ασφάλεια των μονάδων. Αυτο που δεν ξέρω είναι αν ο γιατρός πρέπει να είναι στον ΕΟΠΥΥ

Μόνο να έχετε υπόψη σας να του ζητήσετε (και σε οποιονδήποτε άλλο γιατρό) να σας κόψει απόδειξη για όλο το ποσό και όχι για ένα μικρό (όπως έκανε στην ξαδέρφη μου) γιατί όλα αυτά τα έξοδα τα καταθέτεις στο ΙΚΑ και παίρνεις αρκετά μεγάλο ποσό αναλογικά πίσω.

Γιατί το λες αυτό? Το ΙΚΑ μέχρι σήμερα έδινε συγκεκριμμένο επίδομα τοκετού, ίδιο για όλους και δεν το αφορούσε πόσα έδωσε ο κάθε ένας που μπορεί να επιθυμουσε την σουϊτα του "Μητέρα" για να βλέπει θάλασσα....Ημουν άνεργη, οπότε ο σύζυγός μου πήρε περίπου 900?. Στο νοσοκομείο πλήρωσα περ. 240?. Στη μοναδα νεογνών τίποτα, ήταν δωρεάν. Αν πήρες παραπάνω χρήματα ίσως να συνέτρεχαν άλλοι λόγοι, πχ. να εργαζόσουν, οπότε παίρνεις κάποια χρήματα από τον ΟΑΕΔ.

Η μόνη περίπτωση να πάρεις χρήματα ενώ έχεις κάνει επεμβαση σε ιδιωτικό ήταν να ήταν επείγουσα περίπτωση. Πάντως από άρκετές μητέρες που ξέρω και γέννησαν σε ιδιωτικό, καμία δεν πήρε παραπάνω χρήματα από το ΙΚΑ παρά μόνο το επίδομα τοκετού.

Τώρα εννοείται πως αν το καταθέσεις στη δήλωση θα έχεις επιστροφή. Αφού είναι ιατρικές πράξεις. Αλλά μην τρελαθούμε, σιγά μην πληρώνει το ΙΚΑ τέτοια πράγματα. Και πάλι καλά. Αφού υπάρχει το ΕΣΥ.

Αυτα όμως ίσχυαν μέχρι το τέλος του 2011. Απο τη στιγμή που έγινε ο ΕΟΠΥΥ, όλα αυτά θα αλλάξουν, προς το χειρότερο ή προς το καλύτερο θα δείξει. Πάντως είναι θετικό ότι μπορεί να συνταγογραφει οποιοσδήποτε γιατρός και να μην χρειάζεται να τρέχουμε στο ΙΚΑ. Και φυσικά να μπορούμε να πάμε σε εξωτερικούς γιατρούς δωρεάν. Οποιος θέλει μπορεί να μπει στο site του ΕΟΠΥΥ και να τα δει λεπτομερώς, αν και οι ίδιοι ακόμα τα επεξεργάζονται. Η να πάρετε τηλ. αν πιάσετε γραμμη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα κοριτσια....και εγω θελω να μαθω για το Ασκληπειο τις τιμες...Ακομα προσπαθω βεβαια για εγκυμοσυνη αλλα καλο να ειμαι ενημερωμενη γιατι ειναι και αυτο ενα αγχος δυστυχως!!!Δεν ξερω και εγω οταν ερθει εκεινη η ωρα (ελπιζω συντομα) τι να κανω γιατι με παρακολουθει ο κ.Ξημερης και του εχω εμπιστοσυνη γιατι με βοηθαει πολυ τωρα που προσπαθω αλλα καιτο οικονομικο ειναι ενα μεγαλο θεμα τωρα για εμας!!Να χαιρεστε τα παιδακια σας οσες εχετε και καλη τελειομηνη εγκυμοσυνη στις εγκυμονουσες!!!

Το Ασκληπειο, απ΄ότι έμαθα τελευταία θα μπει ή μπήκε ήδη στον ΕΟΠΥΥ. Αν προλάβεις και το εκμεταλλευτείς αυτό πριν γεννήσεις σίγουρα θα έχεις μεγάλη οικονομική ελάφρυνση, αν είσαι φυσικά ασφαλισμένη εκεί. Ρώτα να σου πουν λεπτομέρειες. Επίσης ρώτα τον γιατρό σου αν είναι στον ΕΟΠΥΥ, γιατί τα ραντεβού είναι δωρεάν. Ακόμα αν ο γιατρός σου βλέπει και μέσω του Ασκληπειου και το Ασκληπειο είναι στον ΕΟΠΥΥ, ίσως μπορεί να σε βλέπει εκεί, οπότε πάλι θα έχεις κέρδος αρκετό.

Γαι τιμές έχω ακούσει οτι είναι περίπου 1100? η οικονομική θέση με επισκληρίδιο, για φυσιολογικό τοκετό και 3 ημέρες νοσηλεία.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της επιλογής του γιατρού και του νοσοκομείου είναι πολύ υποκειμενικό θέμα, οπότε όποιος και ό,τι και να σου πει εσύ και μόνο εσύ θα είσαι αυτή που θα πάρει την τελική απόφαση, με βάση το τι σε κάνει να αισθάνεσαι άνετα και καλά.

Συμφωνώ απόλυτα.

Πήρα τηλέφωνο στο Βενιζέλειο για να κλείσω ραντεβού και μου είπαν ότι δεν είχαν ελεύθερα ραντεβού παρά μόνο το Γενάρη (ήταν Ιούνιος έτσι;;;;;) Δηλαδή θα πήγαινα μετά που θα γεννούσα; πως την είδαν τη δουλειά!!!!

Είπες ότι είσαι έγκυος? Γενικά στο δημόσιο δεν έχουν δικαίωμα να σου αρνηθούν. Ακόμα και αν δεν έχεις γιατρό της επιλογής σου, οφείλουν να σε βάλουν στο ενιαίο και να σου βρούν ραντεβού.

Πήρα τηλέφωνο, αλλά μια σημείωση, δεν μπορείς στο δημόσιο να επιλέξεις το γιατρό που θα σε παρακολουθεί και τελικά θα σε ξεγεννήσει κιόλας. ΑΔΙΚΟ δεδομένου και της ψυχολογίας μιας μέλλουσας μαμάς!!!

Καθόλου άδικο και είναι παράνομο να σε ξεγενάει αυτός που σε βλέπει. Κανονικά σε ξεγεννάει ο εφημερεύων. Στο δημόσιο όλοι οι γιατροι θεωρούνται ισότιμοι. Ειμαστε η μονη χωρα που ακόμα αυτό συμβαίνει, δηλ. η επιλογή γιατρού και αυτό με ανοχή του νοσοκομείου που θέλει να σεβαστεί αυτήν ακριβώς την ψυχολογία. Απ΄ότι ξέρω (απο έγκυρες πηγες) στη Γερμανία, στο δημόσιο φυσικά, σε ξεγεννάει ο εφημερεύων. Ο φάκελος σου είναι στη διάθεση των γιατρών, ώστε ανα πάσα στιγμή να ξέρει κάθε ένας για σένα. Μπορείς να επιλέξεις μόνο τον διευθυντή, αλλά πληρώνεις ένα νόμιμο ποσο. Στα ιδιωτικά φαντάζομαι είναι όπως και εδώ, αλλά στη Γερμανία δεν επιλέγουν τόσο τα ιδιωτικά. Ισως και για αυτό δεν γίνονται τόσες άσκοπες καισαρικές.

Παντως και στα 2 παιδιά μου δεν αντιμετώπισα τίποτα. Ειχα γιατρό αστερι, μάιες έμπειρες και κάθε στιγμή να μου συνέβαινε κάτι μπορούσα να πάω να με δουν.

Τελικά μέσω μιας γνωστής μας (ακόμα και στη γέννα μέσο θα πρέπει να έχουμε;;;;) έκλεισα ραντεβού στο Βενιζέλειο. Πήγα στις 9 το πρωί και άσε που περίμενα με τις ώρες σε μια άβολη καρέκλα και ένα σωρό κόσμο, δίπλα σε γέρους που έβηχαν και έφτυναν (η μαιευτική είναι δίπλα ακριβώς στην ουρολογική :mad::-x:-x και ήταν και η περίοδος που είχε έξαρση αυτή η γρίπη H1N1) πάλι με μέσο και αφού είχε πάει 2 το μεσημέρι και εγώ να έχω πλαντάξει στο κλάμα (είπαμε ορμόνες και ψυχολογία) με είδε ένας γιατρός όπου με το που μου έκανε τον υπέρηχο με ρωτάει τι μου συμβαίνει και έχει τόσες συσπάσεις η μήτρα μου. ΚΑΛΑ ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ είμαι από τις 9 το πρωί, έχω ταλαιπωρηθεί τόσο πολύ και με ρωτάς γιατί έχω συσπάσεις;;;;;;;;

Εντάξει και οι γέροι άνθρωποι είναι. Απ΄όσο θυμάμαι, πρώτα εβλεπαν τους μεγάλους μήνες και μετά τους μικρούς και αυτό για να μην τα λαιπωρούνται οι ετοιμόγεννες. Η πολύωρη αναμονή δυστυχώς είναι ένα μείον, αλλά προσωπικά προτιμώ να περιμένω μια φορά το μηνα και να νιώθω ασφαλής, παρά να τα έχω όλα στα ποδια μου αλλά την κακιά στιγμή να τρέχω.

Και στην τελική έγκυοι είμαστε όχι ανάπηρες, μπορούμε να αντέξουμε λίγη ταλαιπωρία, αν φυσικά θέλουμε δημόσιο.

Το πολύ καλό (κατά τη γνώμη μου πάντα) είναι ότι στο ΜΗΤΕΡΑ έχουν αίθουσα νεογνών και τα μωράκια τα κρατάνε εκεί, μακριά από τον κάθε αδιάκριτο μακρινό συγγενή επισκέπτη, που το μόνο που κάνει είναι να έρθει για να φανεί κοινωνικός, καθώς και από τους επισκέπτες των άλλων μητέρων που είμασταν μαζί στο δωμάτιο.Και το βράδυ την κρατούσαν εκεί, για να μπορώ και εγώ να κοιμηθώ και να ξεκουραστώ λίγο και όποτε ήταν η ώρα της να φάει μου την έφερναν.

Αυτό το συστημα έχει αποδειχτει εντελώς μη φιλικό ως προς τον θηλασμό.

Το μωρό πρέπει να είναι διαρκώς με τη μαμά, οπότε ας επιβληθεί η μαμά στους περιττους επισκέπτες.

Επίσης κάπου διάβασα, και μου φάνηκε πολύ λογικό, ότι το μωρό πρέπει να έρχεται σε επαφή με τα μεγαλύτερα αδερφακια, πράγμα που το "Μητέρα" απαγορεύει, ώστε να συνηθίσει στα "οικογενειακά" μικρόβια σταδιακά και να μην τα αντιμετωπίσει ερχόμενο στο σπίτι. Φυσικά τα αδερφάκια να είναι υγιή.

Επειδή δεν έχεις εμπειρία απ΄το Βενιζέλειο, σου λέω ότι υπάρχει πολύ αυστηρός security στο θέμα του ωραρίου. Το βιώσα και όταν ο μεγαλος μου νοσηλεύτηκε στην ΩΡΛ για αφαίρεση αμυγδαλών. Απλά μας αφησαν να φέρουμε μια-δυο φορες τον μεγάλο να δει το μωρό, στα πλαισια κάποιας οικογενειακής εναρμόνισης.

Τωρα όλα τα υπόλοιπα που γράφεις, θερμοκοιτίδες, συμβουλές, σεμινάρια, ίκτερος, κλπ. τα κάνει και το δημόσιο χωρίς καμία επιβαρυνση. Μη μου πεις ότι δεν πλήρωσες τη θερμοκοιτίδα extra?????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το βιώσα και όταν ο μεγαλος μου νοσηλεύτηκε στην ΩΡΛ για αφαίρεση αμυγδαλών. Απλά μας αφησαν να φέρουμε μια-δυο φορες τον μεγάλο να δει το μωρό, στα πλαισια κάποιας οικογενειακής εναρμόνισης.

ναι ε? εμας μπαινοβγαινε οποιος ηθελε ως τις 10-11 το βραδυ!!!! μηπως επειδη ημασταν μονοι μας στο δωματιο? αλλα δεν ειδα και κανεναν να τσεκαρει για το ποιος ειναι στα δωματια και ποτε!!! με το ζορι μας θυμοντουσαν οτι υπηρχαμε και εκει :P:confused:

Link to comment
Share on other sites

ναι ε? εμας μπαινοβγαινε οποιος ηθελε ως τις 10-11 το βραδυ!!!! μηπως επειδη ημασταν μονοι μας στο δωματιο? αλλα δεν ειδα και κανεναν να τσεκαρει για το ποιος ειναι στα δωματια και ποτε!!! με το ζορι μας θυμοντουσαν οτι υπηρχαμε και εκει :P:confused:

Αντε! Πότε έγινε αυτό? Εγώ γέννησα τον μεγάλο πριν 5 χρόνια και ήταν αυστηρά, βέβαια ομολογώ όχι και τόσο όσο στον δευτερό! Περσι τον Νοεμβρη, κάναμε εγχείριση αμυγδαλές. Εμεινα φυσικά το βράδυ μαζί του - ένα βραδυ ήταν το θέμα. Εμεινε και η πεθερά μου μαζί, γιατί λόγω εγκυμοσύνης είχα συχνουρία και όταν πήγαινα τουαλέτα το παιδί έκλαιγε μετά από το σοκ της επέμβασης. Μας έκαναν παρατηρηση γιατί είμασταν 2 συνοδοί και όταν τους εξηγούσαμε, έλεγαν ας μην έμενε η μαμά αφού εγκυμονεί και ας έμενε κάποιος άλλος. Φυσικά εγώ τους απαντούσα ότι "Σιγά μην αφήσω το παιδί μου με άλλον στο νοσοκομείο". Ο μπαμπάς μας δεν μπορούσε για έπρεπε να πάει και για λίγο στη δουλειά, οπότε η μόνη λύση ήταν αυτή. Η δικαιολογία του security ήταν και πολύ σωστα, ότι αφήνουν μόνο ένα συνοδο, για την ηρεμία τως ασθενών. Ασε που μας είχαν δώσει καρτελάκια σε περίπτωση που βγαίναμε εκτός νοσοκομείου, ώστε να μπορούμε να εισέλθουμε ξανά!Κυριλέ σου λέω!

Ωστοσο, το παιδί έπρεπε να κάνει αυστηρή διατροφή, οπότε δεν τρώγαμε μπροστά του για να μην ζηλεύει και πηγαίναμε έξω.

Οταν γέννησα τον περασμένο Γενάρη, στη μαιευτική είχε συμβει το εξής που με εντυπωσίασε: Εχουμε μια φίλη που μένει εκτός Ηρακλείου και μας έχει σαν παιδιά της. Μια από τις μέρες λοιπόν που ήταν να γεννήσω, έπαιρνε τηλ. αλλά δεν μας έβρισκε, τα κιν. δεν τα ακούγαμε, γιατί είχα πάει να περπατήσω. Ηρθε σπίτι, δεν βρήκε κανένα, σκέφτηκε ότι κάνει κρύο, ηταν Γενάρης, οπότε αν έλειπα θα ήταν για να γεννήσω. Πήγε στο νοσοκομείο, αλλά επειδή ήταν μισή ώρα μετά το τέλος του επισκεπτηριού, νομίζω 8.30 δεν την άφηναν να μπει!!!!Τους θερμοπαρακάλεσε, είπε ότι είμαι μόνη μου και δεν έχω βοήθεια να μπει μήπως χρειαστει κάτι, τίποτα αυτοί. Τελικά μετά από δεν ξερω και γω τι τους είπε, την αφησαν τελικά. Φαντάσου την απογοήτευσή της όταν έμαθε ότι δεν ήμουν εκεί!

Για μισή όμως ώρα κρατούσαν το επισκεπτήριο!

Επίσης το άλλο που μου άρεσε, ήταν ότι στις υποδοχές ή στα γκισέ, πάντα έιχα προτεραιότητα. Πάντα περνούσαν οι έγκυες, και οι ανάπηροι. Και ήταν κάθετοι σ΄ αυτό. Μαλιστα στην αρχή που δεν φαινόμουν έγκυος, ήταν λίγο δύσπιστοι, αλλά υποχωρούσαν μόλις έλεγα ότι είμαι στο 1ο τρίμηνο και δεν φαίνεται η κοιλια. (Δεν μου αρέσει να κάνω κατάχρηση σ΄ αυτά τα πράγματα, αλλά τότε έσερνα και τον μεγάλο μαζί και σύνήθως ήταν με πυρετό.)

Πραγματικά εντυπωσιάζομαι που λες ότι δεν σας τσέκαραν. Ισως να ήταν πιο χαλαροί επειδή δεν είχατε άλλον, αλλά και εγώ μόνη μου ήμουν τις 2 πρώτες μέρες και με ελέγχανε. Μόνο τον άντρα μου άφηναν. Μπορεί να έτυχε. Ισως σας συμπάθησαν!!!!!!!!:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Πάντως δεν δέχομαι τελειως αρνητικά σχόλια για το Βενιζελειο, ειδικά τα τελευταία χρόνια. Σιγουρα έχει τρομερες ελλείψεις, αλλά ειδικά απ΄ όταν άρχισε η κρίση, νομίζω ότι όσοι δουλεύουν εκεί είναι ήρωες. Πραγματικά παλεύουν με ελάχιστα μέσα και με πολύ κακές συμπεριφορές από εμάς όλους.

Και αυτό που ξαναλέω είναι, ότι είμαστε έγκυες όχι άρρωστες (εκτός αν υπάρχει πρόβλημα.) Προσωπικά βάζω την ασφάλεια εμένα και του μωρού πάνω από οποιαδήποτε ταλαιπωρία ή πολύωρη αναμονή. Αξίζει να αναφέρω ότι στο πρώτο μου για τους 7-8 μήνες της κύησης, πήγαινα κατά τις 9 το πρωϊ και έφευγα μετά τις 3 το μεσημέρι, γιατί η γιατρός μου δεν ήταν ακόμα διορισμένη και μας έβλεπε όποτε της επέτρεπαν. Ομως μας αποζημίωσε με το παραπάνω στις γέννες!!!!

Link to comment
Share on other sites

εμεις καναμε αμυγδαλες περσι το μαιο. αλλα δεν ειδα κανεναν σεκιουριτυ και κανενας δε μας ελεγξε ποτε εγω εφυγα σε 2 μερες πανω απο 4-5 φορες εκτος νοσοκομειου, και οι επισκεπτες μας (το τι γιαγια και θεια περασε μεσα σε 2 μερες φοβερο) ερχονταν οτι ωρα ηθελαν δε τους ρωτησε κανεις που παμε και δεν εμαθα ποτε ποιο ηταν το επισημο επισκεπτηριο. καρτελακι δεν ηξερα οτι υπαρχει απο εσενα το ακουω....!!!!

Εμεις ημαστε στο ισογειο στο παλιο κτιριο νομιζω αν το λεω καλα, νοσηλευτηκαμε στο μικρο δωματιακι της οφθαλμολογικης, (ειναι2 ατομων και δεν εχει τουαλετα εμεις ειχαμε παρει το γιογιο μας μαζι να καταλαβεις) μαλλον γιατι ητανε παιδακι να μη το βαλουν μαζι με μεγαλους και ενοχλουνται ολοι ( κλαμματα κλπ). Μετα που φυγαμε εμεις το δωματιο μας πηρε το επομενο παιδακι (ηρθε λιγο πριν φυγουμε) ,οποτε καταλαβα πως μαλλον το χουν αυτο για παιδακια. λογικο μου φανηκε καθως δεν εχω εμπειρια απο δημοσια νοσοκομεια καθολου, εκτος απο 1 μερα που μπηκα στο γεν. κρατικο νικαιας πριν 9 χρονια μεχρι να μεταφερθω στο ιδιωτικο που ειχα ασφαλεια) και δε μπορω να φανταστω το παιδακι στο ενα κρεββατι και μια γιαγια 70 ετων στο διπλανο, με οτι συνεπαγεται αυτο, συν τη φασαρια που μπορει να κανει ενα παιδακι εγχειρισμενο μολις!!!!! προσωπικα θα ενιωθα 24 ωρες τη μερα πως τους ενοχλουμε γιατι η μικρη ηταν σε παρα πολυ κατασταση απο το μεσημερι και μετα και τη φασαρια της την εκανε!. Γενικα να σου πω την αληθεια λιγο μπατε σκυλοι αλεστε μου χει φανει γιατι μου χει τυχει κ αλλες φορες να παω (για εξετασεις μου και ως επισκεπτης) και δε με εχει ρωτησει κανεις που παω ποιον θελω, κλπ. ισως επειδη ηταν το ισογειο? δε ξερω αν στο νεο κτιριο η στους οροφους κανουν καποιον ελεγο...

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς εκεί νοσηλευτήκαμε, αλλά μας έβαλαν στο δωμάτιο απέναντι από την προϊσταμένη. Εκεί να δεις φασαρία! Ναι μεν υπήρχε ο security και έδιωχνε τους επισκέπτες, αλλά πως να επιβληθείς στις νοσοκόμες? Ε, τελικά τους τα πα λίγο και ησυχάσαμε - τη μισή νύχτα. Αυτό που λες ότι φροντίζουν να μην βάζουνε παιδιά με μεγάλους, ισχύει όπου είναι δυνατόν. Εμάς μας έβαλαν με μια κοπέλα που έκανε θυροειδή και με μια άλλη κοπέλα που νοσηλευόταν πριν την επέμβασή της. Στο δωμάτιο είχαμε τουαλέτα, αλλά δεν υπήρχε ψυγείο. οπότε το παγωτο που τρώνε την πρώτη μερα, (φάγατε εσεις?), το φυλάζαμε στο διπλανό δωμάτιο που είχε ναι μεν ψυγείο, αλλά όχι τουαλέτα! Ασε που νευρίασα που δεν δίνανε αυτοί παγωτό στο παιδί αλλά έπρεπε να πάμε να το αγοράσουμε...Αφού αν ήμουν μόνη μου δεν θα ήξερα τι να κάνω, να μέινω με το παιδί ή να τρέχω να βρω ζαχαροπλαστείο με παγωτό Νοεμβρη μήνα?

Τωρα σχετικά με τους security δεν ξέρω, μήπως είχε λήξει η σύμβαση με την εταιρεία? Τι να πω...Σε εμάς ήταν πολύ αυστηροί!

Πάντως αυτά τα έχουν τα δημ. νοσοκομεία, το ξέρουμε...Βέβαια η μαιευτική δεν είναι έτσι, είναι στην καινούρια πτέρυγα, έχει ζεστασια, φαντάσου όταν πλησίαζε η ώρα να γεννήσω τον δεύτερο, πήγαινα για nst και ένιωθα την ασφαλεια και τη ζεστασια που ένιωθα μετά τη γέννα του πρώτου! Ειδικά μετά που τελείωνε το επισκεπτήριο και μέναμε μόνο οι λεχώνες , τα μωρά και οι μαίες, ήταν πολύ συμπαθητικά και ήρεμα! Ενιωθα πάρα πολύ οικεία!

Κοιτα εγώ επαναλαμβάνω, παρόλες τις ελλειψεις, είμαι υπέρ του δημόσιου απλά και μόνο για τις εντατικές και τις μονάδες νεογνών...Γενικά νομίζω ότι η ασφάλεια της ζωής μας προέχει είτε σε σχέση με την άνεση είτε σε σχέση με την ταλαιπωρία της αναμονής για το ραντεβού. Ασε που γενικά θεωρώ ότι προάγεται ο φυσιολογικός τοκετός (προφανώς για οικ. λόγους) παρά η καισαρική. Ειμαι υπέρ της καισαρικής όταν και όπου χρειάζεται. Οχι επειδή ο γιατρός θέλει να φύγει ή η μητέρα δεν αντέχει την ταλαιπωρία.

Ποις σας έκανε την επέμβαση στις αμυγδαλές? Εμας ο Καρακώστας. Καλός ήταν, αλλά να είναι αυτό στο δημόσιο: βλέπουν τόσο κόσμο, που δεν μπορείς να έχεις πάντα την αμέριστη προσοχή τους...

Link to comment
Share on other sites

εμας η κ. σταυριανακη μας την εκανε. απο ατομο που εργαζοταν μεσα και ειχε δει και ακουσει πολλα γενικα, μας ειπε σαυτη κατευθειαν. ουτε εμεις ειχαμε ψυγειο κ πηγαινοερχομουν κ μια φορα που φερα απεξω το φαγαμε ολο ( μισο κιλο) μη παει χαμενο! σεκιουριτι ουτε ενας! δεν ειχα κανενα παραπονο και εχει τυχει να ξαναπαμε αν μας δει μας θυμαται και μας χαιρεταει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...