Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

μαμαδες απο ηρακλειο κρητης


CoffeeFilter

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 345
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Α, ωραία πασχαλινό δώρο λοιπόν! Εμένα ο γιατρός μου είπε 4 Μαίου τελευταία μέρα αλλά μπορεί και τέλη Απριλίου! Ο γιατρός μου είναι ο Μαυρογιαννάκης και γεννάω στο Μητέρα. Να σου πω στην αρχή το ψάξαμε αρκετά με τον άντρα μου και για νοσοκομείο και έτυχε να μας πούνε για τον Δημοσθένους στο Βενιζέλειο. Τον είδαμε μια φορά και μας φάνηκε καλός (όσο μπορείς να κρίνεις σε μία πρώτη εντύπωση) αλλά επειδή έχουμε μία ιδιωτική ασφάλεια που μας καλύπτει σχεδόν όλο το ποσό σε ιδιωτικό, ε είπαμε να την εκμεταλλευτούμε. Επίσης δεν σου κρύβω ότι με άγχωσε λίγο το γεγονός ότι στα δημόσια δεν έχουνε φροντίδα νεογνών και το αναλαμβάνεις εξ ολοκλήρου εσύ το μωρό απ την στιγμή που θα γεννηθεί. Κάποιες μαμάδες βέβαια το θεωρούν θετικό αυτό...τι να σου πω ίσως επειδή είναι το πρώτο μου και φοβάμαι λίγο!Εσύ; που γεννάς και με ποιόν;

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια?Τον Δημοσθένους?Αυτόν έχουμε εμείς!Βασικά, δε γνωρίζουμε πολλά γι' αυτόν, απλά ακούσαμε απο διάφορους πολλά καλά λόγια...πήγαμε, τον βρήκαμε και μας έκανε "κλικ"..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα!Είμαι στην 29η εδβομάδα και με παρακολουθεί ο Δημοσθένους.Είμαστε πολύ πολύ ευχαριστημενοι και ελπίζω μέχρι τέλους (μέσα Γενάρη) να επιβεβαιωθούν οι μεχρι τώρα εντυπώσεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημέρα μανούλες νυν και μέλλουσες!!!

εύχομαι σε όλες σας μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!

έχω κι εγώ καταγωγή από το όμορφο Ηράκλειο,από την πανέμορφη Κρήτη!!!

αλλά μένω,τα τελυταία 11 χρόνια στα όμορφα Ιωάννινα!

έρχομαι πολύ συχνά,βέβαια,Ηράκλειο μιας και είναι οι γονείς μου εκεί!!

είμαι στην 26η εδβομάδα κύησης!

έχω ξεκινήσει τις προετοιμασίες και τις αγορές!!!:P

θα χαρώ να τα λέμε που και που!να μου λέτε και τα νέα της πατρίδας μου!!

φιλάκια στις κοιλίτσες!!!!:P


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κι από εμένα!!

Είμαι καινούργια στην παρέα και είναι και η πρώτη μου εγκυμοσύνη! Δεν ξέρω πόσο ακριβώς είμαι, εχθές έκανα τη χοριακή και είναι 99,3 μονάδες!

Δεν ξέρω όμως τι να κάνω για το θέμα του γιατρού.

Ως τώρα πήγαινα πάντα στον κο Πολυχρονάκη για θέματα γυναικολογικά, ο οποίος είναι ιδιωτικός, γνωστός και πολύ καλός! Βλέπω και γράφετε για τον κο Δημοσθένους, αλλά αυτό που με ανυσηχεί με το δημόσιο νοσοκομείο είναι ότι δεν ξέρεις πότε θα σου κλείσουν ραντεβού και ποιος θα είναι διαθέσιμος αν συμβεί κάτι, κοκ. Γενικότερα βέβαια πιστεύω ότι είναι πιο ασφαλές να γεννήσει κάποιος σε δημόσιο νοσοκομείο λόγω υποδομής. Ξέρετε αν γίνεται να σε ξεγεννήσει ιδιωτικός γιατρός σε δημόσιο νοσοκομείο;

Είναι η πρώτη μου φορά όπως είπα και πριν και δεν ξέρω τι να κάνω, και έχω ακούσει από άλλες να λένε πως είναι καλύτερα ο γιατρός που θα σε ξεγεννήσει να είναι αυτός που σε παρακολουθεί από την αρχή σε όλη την εγκυμοσύνη.


s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Myrina με το καλό η εγκυμοσύνη σου. Όχι δεν γίνεται να σε ξεγεννήσει ιδιώτης γιατρός σε δημόσιο νοσοκομείο. Εκτός και αν ο γιατρός του Δημοσίου συμβαίνει να έχει ιατρείο απέξω, πράγμα παράνομο αλλά πιθανό. Δεν ξέρω κάποιον τέτοιο όμως.

Παλιότερα πήγαινα και εγώ στον κο Πολυχρονάκη. Πολύ καλός γιατρός και άνθρωπος.


KYvKp2.png

5NmIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κι από εμένα!!

Είμαι καινούργια στην παρέα και είναι και η πρώτη μου εγκυμοσύνη! Δεν ξέρω πόσο ακριβώς είμαι, εχθές έκανα τη χοριακή και είναι 99,3 μονάδες!

Δεν ξέρω όμως τι να κάνω για το θέμα του γιατρού.

Ως τώρα πήγαινα πάντα στον κο Πολυχρονάκη για θέματα γυναικολογικά, ο οποίος είναι ιδιωτικός, γνωστός και πολύ καλός! Βλέπω και γράφετε για τον κο Δημοσθένους, αλλά αυτό που με ανυσηχεί με το δημόσιο νοσοκομείο είναι ότι δεν ξέρεις πότε θα σου κλείσουν ραντεβού και ποιος θα είναι διαθέσιμος αν συμβεί κάτι, κοκ. Γενικότερα βέβαια πιστεύω ότι είναι πιο ασφαλές να γεννήσει κάποιος σε δημόσιο νοσοκομείο λόγω υποδομής. Ξέρετε αν γίνεται να σε ξεγεννήσει ιδιωτικός γιατρός σε δημόσιο νοσοκομείο;

Είναι η πρώτη μου φορά όπως είπα και πριν και δεν ξέρω τι να κάνω, και έχω ακούσει από άλλες να λένε πως είναι καλύτερα ο γιατρός που θα σε ξεγεννήσει να είναι αυτός που σε παρακολουθεί από την αρχή σε όλη την εγκυμοσύνη.

Με το καλό να έρθει το μωράκι σου στον κόσμο και να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη, που σου εύχομαι να την ευχαριστηθείς όσο τίποτε άλλο.

Το θέμα της επιλογής του γιατρού και του νοσοκομείου είναι πολύ υποκειμενικό θέμα, οπότε όποιος και ό,τι και να σου πει εσύ και μόνο εσύ θα είσαι αυτή που θα πάρει την τελική απόφαση, με βάση το τι σε κάνει να αισθάνεσαι άνετα και καλά.

Θα σου παραθέσω τη δική μου ιστορία, όχι με σκοπό να σε επηρεάσω, αλλά μόνο και μόνο γιατί σε καταλαβαίνω απόλυτα επειδή το πέρασα και εγώ το ίδιο δίλημμα.

Όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος, με πήγε η ξαδέρφη μου στο δικό της ιδιωτικό γιατρό, τον κύριο Βαρανάκη. Πήγαμε για να διαπιστώσω την εγκυμοσύνη και αν όλα ξεκινούν καλώς. Αμέσως μου έκανε κλικ, αλλά επειδή ήταν ιδιωτικός και είναι και στο Μητέρα, μπήκα στη διαδικασία να σκεφτώ και το δημόσιο ακούγοντας ένα σωρό γνώμες για την ασφάλεια του δημοσίου και τα γνωστά. Πήρα τηλέφωνο στο Βενιζέλειο για να κλείσω ραντεβού και μου είπαν ότι δεν είχαν ελεύθερα ραντεβού παρά μόνο το Γενάρη (ήταν Ιούνιος έτσι;;;;;) Δηλαδή θα πήγαινα μετά που θα γεννούσα; πως την είδαν τη δουλειά!!!! Πρώτη ήττα που έφαγα. Μετά μου είπαν να πάω στο ΠΑΓΝΗ, μήπως και εκεί έχει ραντεβού. Πήρα τηλέφωνο, αλλά μια σημείωση, δεν μπορείς στο δημόσιο να επιλέξεις το γιατρό που θα σε παρακολουθεί και τελικά θα σε ξεγεννήσει κιόλας. ΑΔΙΚΟ δεδομένου και της ψυχολογίας μιας μέλλουσας μαμάς!!!

Τελικά μέσω μιας γνωστής μας (ακόμα και στη γέννα μέσο θα πρέπει να έχουμε;;;;) έκλεισα ραντεβού στο Βενιζέλειο. Πήγα στις 9 το πρωί και άσε που περίμενα με τις ώρες σε μια άβολη καρέκλα και ένα σωρό κόσμο, δίπλα σε γέρους που έβηχαν και έφτυναν (η μαιευτική είναι δίπλα ακριβώς στην ουρολογική :mad::-x:-x και ήταν και η περίοδος που είχε έξαρση αυτή η γρίπη H1N1) πάλι με μέσο και αφού είχε πάει 2 το μεσημέρι και εγώ να έχω πλαντάξει στο κλάμα (είπαμε ορμόνες και ψυχολογία) με είδε ένας γιατρός όπου με το που μου έκανε τον υπέρηχο με ρωτάει τι μου συμβαίνει και έχει τόσες συσπάσεις η μήτρα μου. ΚΑΛΑ ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ είμαι από τις 9 το πρωί, έχω ταλαιπωρηθεί τόσο πολύ και με ρωτάς γιατί έχω συσπάσεις;;;;;;;;

Με το που βγήκα από το ιατρείο λέω στη μαμά μου που με συνόδευε, ΤΕΛΟΣ θα πάω στον ιδιωτικό, εγώ αυτή την ταλαιπωρία δεν θα την περνάω κάθε φορά. Μπορείτε να με πείτε κακομαθημένη, αλλά νομίζω ότι ειδικά στην πρώτη σου εγκυμοσύνη που δεν ξέρεις τι σου γίνεται, έχεις την ανάγκη να σε κανακεύουν και να σε έχουν στα ώπα-ώπα.

Πήρα λοιπόν μια μεγάλη απόφαση. Θα πήγαινα στον ιδιωτικό, για να με παρακολουθεί (πράγμα που δεν μετάνιωσα, γιατί πραγματικά μου συμπεριφερότανε σαν βασίλισσα) και αν κατά τη διάρκεια των 9 μηνών μου παρουσιαζότανε κάποιο σοβαρό πρόβλημα που θα έθετε τη ζωή του μωρού μου σε κίνδυνο, τότε είχα όλο το περιθώριο να πάω και πάλι σε δημόσιο και να γεννήσω εκεί. Ευτυχώς όλα πήγαν καλά σχετικά. Είχα μια αποκόλληση που με έκατσε στο κρεβάτι για 3 μήνες, αλλά έβλεπα ότι ο γιατρός μου με βοηθούσε πάρα πολύ και ότι δεν υπήρχε κάποιος σοβαρός κίνδυνος (εξάλλου και στο δημόσιο τι παραπάνω θα μου έκαναν για αυτό;; χάπια θα έπαιρνα και ξάπλα, ότι έκανα και με τον ιδιωτικό.)Άσε που τον έπαιρνα τηλ. ό,τι ώρα ήθελα και πήγα άπειρες φορές στο ιατρείο του έκτακτα. Με το ραντεβού μας, κυρία εγώ, το πολύ να περιμένω μισή ωρίτσα στους άνετους καναπέδες :-)

Όταν ήρθε η ώρα να γεννήσω η μικρή μου ήταν τεμπέλα και μπλεγμένη με τον ομφάλιο λώρο και κατέβαινε με τα πόδια, οπότε πηγαίναμε σίγουρα για καισαρική. Κλείσαμε το ραντεβού μας στο ΜΗΤΕΡΑ πήγα το πρωί χτενισμένη, βαμμένη ΚΥΡΙΑ (χαχαχαχα) Μπήκα στο χειρουργείο, οι κοπέλες εκεί άψογες και πολύ καλές, ήρθε ο γιατρός μου, κάναμε την πλάκα μας, βγάλαμε τις φωτογραφίες μας και μου έκαναν την επισκλειρίδιο. Με το που βγήκε το "κοκορετσάκι" μου, μου το έδωσαν αγκαλιά μου (στιγμή ανεκτίμητη) και το θήλασα και μου το άφησαν στην αγκαλιά μου για αρκετή ώρα στην αίθουσα ανάνειψης. Μετά με πήγαν στο δωμάτιο μας και σε λίγη ώρα μου την έφεραν ξανά μαζί μου.

Το πολύ καλό (κατά τη γνώμη μου πάντα) είναι ότι στο ΜΗΤΕΡΑ έχουν αίθουσα νεογνών και τα μωράκια τα κρατάνε εκεί, μακριά από τον κάθε αδιάκριτο μακρινό συγγενή επισκέπτη, που το μόνο που κάνει είναι να έρθει για να φανεί κοινωνικός, καθώς και από τους επισκέπτες των άλλων μητέρων που είμασταν μαζί στο δωμάτιο.Και το βράδυ την κρατούσαν εκεί, για να μπορώ και εγώ να κοιμηθώ και να ξεκουραστώ λίγο και όποτε ήταν η ώρα της να φάει μου την έφερναν.

Μάλιστα είχαμε και μια καθυστέρηση στην αναχώρηση μας, γιατί η μικρή μου είχε κάνει ίκτερο και χρειάστηκε θερμοκοιτίδα και επειδή την θήλαζα αποκλειστικά, έκατσα και εγώ μέσα και όποτε ήταν η ώρα της να φάει, πήγαινα στην αίθουσα νεογνών την έβγαζαν από τη λάμπα και την τάιζα. Μετά πάλι μέσα. Πρωί-βράδυ της έκαναν έλεγχο για να δουν τις τιμές της. Την τελευταία μέρα με φώναξαν και εμένα και τον άντρα μου και μας έκαναν ένα μίνι σεμηνάριο περιποίησης μωρών. Πως το πλένουμε, πως το αλλάζουμε, τι κάνουμε στο ομφάλιο μέχρι να πέσει κτλ.

Ήταν μια τέλεια εμπειρία και πραγματικά την όλη διαδικασία την απόλαυσα όσο τίποτε άλλο.

Για να πω και τα αρνητικά του θέματος, είναι ότι ήταν πολύ αυστηροί στο ωράριο επισκέψεων ακόμα και με τον άντρα μου. Δεν τον άφηναν να κάτσει παραπάνω γιατί ήμουν σε τετράκλινο και έπρεπε να φύγει. Βέβαια μπορούσαμε να κάτσουμε όση ώρα θέλαμε στο σαλονάκι έξω από τα δωμάτια. Αυτό που ξέρω είναι ότι αυτό δεν ισχύει στα μονόκλινα.

Και το άλλο "αρνητικό" ειδικά για τις μέρες μας, ήταν το οικονομικό το οποίο ήταν αρκετά τσουχτερό αλλά για μένα άξιζε τον κόπο να τα δώσω και δεν τα λυπήθηκα καθόλου, αλλά είναι ένας πολύ σημαντικός παράγοντας αν δεν τα έχεις. Ούτε εγώ τα είχα, αλλά τα μάζεψα σιγά-σιγά μέσα σε αυτούς τους 9 μήνες. Πήρα και τα επιδόματα του ΙΚΑ και του ΟΑΕΔ και τα κουτσοβγάλαμε πέρα.

Πάντως για να τελειώσω το τεράστιο μου κείμενο, θα σε συμβούλευα να ακούσεις την καρδιά σου και μόνο αυτή. Ούτε μαμάδες, ούτε γείτονες, ούτε γνωστούς. Ακόμα και ούτε και εμάς που έχουμε περάσει τα ίδια. ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΣΟΥ!!!!!!!! Αυτή είναι η στιγμή σου και εσύ θα αποφασίσεις πως θα την βιώσεις!!!!!!!!!


TfLIp3.png

Yi1gp3.png

Link to comment
Share on other sites

Vassoch και female σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και την βοήθειά σας!!

Τελικά αποφάσισα να συνεχίσω με τον κο Πολυχρονάκη!! Αυτός από ότι ξέρω συνεργάζεται με το Ασκληπιείο, για εκεί έχετε ακούσει τίποτα;;

Ευχαριστώ και πάλι!! Α και καλή χρονιά!!!!!!! :)


s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα κοριτσια....και εγω θελω να μαθω για το Ασκληπειο τις τιμες...Ακομα προσπαθω βεβαια για εγκυμοσυνη αλλα καλο να ειμαι ενημερωμενη γιατι ειναι και αυτο ενα αγχος δυστυχως!!!Δεν ξερω και εγω οταν ερθει εκεινη η ωρα (ελπιζω συντομα) τι να κανω γιατι με παρακολουθει ο κ.Ξημερης και του εχω εμπιστοσυνη γιατι με βοηθαει πολυ τωρα που προσπαθω αλλα καιτο οικονομικο ειναι ενα μεγαλο θεμα τωρα για εμας!!Να χαιρεστε τα παιδακια σας οσες εχετε και καλη τελειομηνη εγκυμοσυνη στις εγκυμονουσες!!!


wsUfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Στο Ασκληπιείο γέννησε πέρσι το χειμώνα η ξαδέρφη μου.

Από τιμές ξέρω ότι είναι πολύ πιο οικονομικό από το Μητέρα.

Και εκεί οι κοπέλες ήταν πολύ εξυπηρετικές και καλές, απλώς η διαφορά με το Μητέρα είναι ότι πρέπει οπωσδήποτε κάποιος να διανυκτερεύσει μαζί σου στο δωμάτιο και δεν έχουν αίθουσα νεογνών και το μωρό το έχεις πάντα μαζί σου στο δωμάτιο σου και μόνο το πρωί το παίρνουν για λίγο να το κάνουν μπάνιο. Αν θες βέβαια μπορείς να το κάνεις και μόνη σου μπάνιο, αντίθετα με το Μητέρα που δεν σου "επέτρεπαν" να το κάνεις μπάνιο και να το αλλάξεις αν έκανε κακάκια του.

Στο Μητέρα δεν χρειάστηκε να πάρω τίποτα για το μωρό, εκτός από την αλλαξιά που θα του έβαζα για να το πάρω στο σπίτι. Όλα τα άλλα τα παρείχαν αυτοί για τις μέρες που έμεινα εκεί (ε, τόσα λεφτά τους έδωσα, αλοίμονο) αλλά δεν θυμάμαι πολύ καλά αν στο Ασκληπιείο τα παμπερς του έπρεπε να τα φέρεις εσύ από το σπίτι ή αν στα έδιναν αυτοί, αλλά σίγουρα, ρούχα, πιπίλες και τέτοια έπρεπε να τα κρατάς εσύ από το σπίτι.

Επίσης για το τάισμα τους στο Ασκληπιείο, έχουν ένα ψυγείο με έτοιμα γεύματα και όταν είναι η ώρα για τάισμα (αν δεν το θηλάζεις μόνο) πρέπει να πάει κάποιος δικός σου να πάρει ένα μπουκάλι, να το ζεστάνει σε ένα θερμαντήρα που είχαν εκεί και να ταίσεις μόνη σου το παιδί.

Πάντως δεν είναι άσχημες οι συνθήκες (σίγουρα καμία σχέση με το Βενιζέλειο που έχει τύχει να βρεθώ, γιατί στο ΠΑΓΝΗ δεν έχω πάει, αλλά έχω ακούσει πολύ καλύτερα λόγια) Καθαρό και περιποιημένο και σε πολύ καλή τιμή.

Επίσης να σας πω ότι στο Ασκληπιείο ξεγεννάει και ο Ξυλούρης, ο οποίος είναι και γιατρός στο ΙΚΑ, οπότε οποιαδήποτε συνταγογράφηση και για εξετάσεις σου τα γράφει και από το ιατρείο του και δεν χρειάζεται να πολυταλαιπωρήσαι με το ΙΚΑ. Την ξαδέρφη μου αυτός την παρακολουθούσε και ήταν αρκετά καλός.

Μόνο να έχετε υπόψη σας να του ζητήσετε (και σε οποιονδήποτε άλλο γιατρό) να σας κόψει απόδειξη για όλο το ποσό και όχι για ένα μικρό (όπως έκανε στην ξαδέρφη μου) γιατί όλα αυτά τα έξοδα τα καταθέτεις στο ΙΚΑ και παίρνεις αρκετά μεγάλο ποσό αναλογικά πίσω. Αλλά επειδή ο άντρας της ξαδέρφης μου δεν ήξερε πολύ καλά, όταν είπε στη γραμματέα του ότι θέλει όλη την απόδειξη, του απάντησε ότι δεν του χρειάζεται πουθενά, πράγμα πολύ μεγάλο λάθος γιατί εκτός από το ΙΚΑ που μπορείς να καταθέσεις την απόδειξη για να πάρεις ένα μέρος πίσω, μετά με ένα επίσημο χαρτί που σου δίνουν από το ΙΚΑ όπου σου λένε πχ ότι κατέθεσες αποδείξεις για 1000?, σου έδωσαν από εκεί πχ 200? και αυτό το χαρτί για τα υπόλοιπα τα βάζεις στη φορολογική σου δήλωση και έχεις πολύ μεγάλη φοροελάφρυνση. Εγώ τα κατέθεσα όλα στο ΙΚΑ μέχρι και το τελευταίο ευρώ που έδωσα (περίπου 5000? και πήρα από το ΙΚΑ εκτός από τα επιδόματα περίπου 500? και τα υπόλοιπα στην εφορία και είχα επιστροφή φόρου 1700?) Γιατί να τους τα χαρίζεις αφού τα δικαιούσαι!!!!!


TfLIp3.png

Yi1gp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...