Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Χαλαρη Κουβεντουλα!


Recommended Posts

Οχι καλε, δεν ξερω τι φοβαμαι?

Τη γεννα δεν τη φοβαμαι με την εγκυμοσυνη εχω θεμα..

Να σας ρωτησω κατι. Οσο γελοια και να ναι η ερωτηση θα απαντησετε..οκ?

Οταν εισαι εγκυος ειδικα τους τελευταιους μηνες, νιωθεις μια πιεση συνεχομενη στην κυστη, οπως οταν εχεις ουρολοιμωξη?

ουρολοιμωξη δεν εχω παθει ποτε δεν ξερω πως ειναι...κατουρημα εριχνα πολυ σε ολη την εγκυμοσυνη, ηταν το πρωτο μου σημαδι αλλα δεν ειχα δωσει σημασια γιατι δεν περιμενα να εμενα εγκυος με την πρωτη, δεν μετρησα κ ποτε μερες αλλωστε κ εγω

στο τελος επειδη ειχα πολυ μεγαλο παιδι κατουραγα συνεχεια κ μαλιστα μου εφυγαν κ σταγονες καποια στιγμη απο τα γελια αχαχαχαχ

αλλα οταν λεμε κατουρας συνεχεια δεν εννοουμε εχεις νερο μπολικο...σταγονες ειναι...απλα εχεις την συνεχη αισθηση λογω της πιεσης στην κυστη, δεν με ενοχλησε ποτε κ σκεψου οτι απο επιλογη μου σταματησα δουλεια 3 βδομαδες πριν την ημερομηνια που μου εδωσε ο γιατρος...τοσο καλη εγκυμοσυνη ειχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ουρολοιμωξη δεν εχω παθει ποτε δεν ξερω πως ειναι...κατουρημα εριχνα πολυ σε ολη την εγκυμοσυνη, ηταν το πρωτο μου σημαδι αλλα δεν ειχα δωσει σημασια γιατι δεν περιμενα να εμενα εγκυος με την πρωτη, δεν μετρησα κ ποτε μερες αλλωστε κ εγω

στο τελος επειδη ειχα πολυ μεγαλο παιδι κατουραγα συνεχεια κ μαλιστα μου εφυγαν κ σταγονες καποια στιγμη απο τα γελια αχαχαχαχ

αλλα οταν λεμε κατουρας συνεχεια δεν εννοουμε εχεις νερο μπολικο...σταγονες ειναι...απλα εχεις την συνεχη αισθηση λογω της πιεσης στην κυστη, δεν με ενοχλησε ποτε κ σκεψου οτι απο επιλογη μου σταματησα δουλεια 3 βδομαδες πριν την ημερομηνια που μου εδωσε ο γιατρος...τοσο καλη εγκυμοσυνη ειχα

Το φοβομουναααα!! Αυτο που λες, η διαρκης πιεση στην κυστη και να πηγαινεις τουαλετα και να χεις 3 σταγονες ειναι το χειροτερο μου!!!

Εχω περασει ιλιγγο, εγχειρηση κοντα στο ηπαρ, θεματα με στομαχι, ε αυτο οσο και να σου φαινεται ΔΕ ΤΟ ΑΝΤΕΧΩ!!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να δεις τον απωτερο σκοπο μιας εγκυμοσυνης :) την γεννα μου πανω κατω την εχω περιγραψει κ πολλες γυναικες φρικαορυν με αυτο...εμενα δεν με νοιαζει τα ιδια κ χειροτερα να περασω....απλα δουλεψε το στο μυαλο σου :) η βαλε τενα κ αφηνε τα πανω σου αχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Ελένη κι εγω σαν την νεραιδομαμα. Δηλαδή εχθές που είχα παει κέντρο, έπρεπε να ειμαι κοντά σε μέρη που μπορω να παω. Γιατι αλλιώς δεν μπορω να περπάτησω. Ποναω. Πολυ εκνευριστικο!


RLcRp1.png
Link to comment
Share on other sites

Α ειδικα τωρα που ειπες για Τενα..ποσο με ενθαρυνεις να μεινω εγκυος!!!:|:?

Τραβελγκερλ, ασε αυτο που περιγραφεις για μενα ειναι οτι χειροτερο. δε με πειραζει να ποναω οπουδηποτε αλλου...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το φοβομουναααα!! Αυτο που λες, η διαρκης πιεση στην κυστη και να πηγαινεις τουαλετα και να χεις 3 σταγονες ειναι το χειροτερο μου!!!

Εχω περασει ιλιγγο, εγχειρηση κοντα στο ηπαρ, θεματα με στομαχι, ε αυτο οσο και να σου φαινεται ΔΕ ΤΟ ΑΝΤΕΧΩ!!

Καλέ μην χαμπαριάζεις. Εγώ καθόλου δεν το είχα αυτό το θέμα στην εγκυμοσύνη. Μπορούσα να κρατηθώ ώρες ολόκληρες χωρίς να πάω τουαλέτα και δεν είχα καν την αίσθηση ότι πρέπει να πάω τώρα-τώρα. Τις Τένα τις ξέρω μόνο από τα ράφια του σούπερ μάρκετ :mrgreen:

Η κάθε εγκυμοσύνη (και η κάθε γέννα) είναι διαφορετική. Άλλες γυναίκες ταλαιπωρούνται λιγότερο, άλλες περισσότερο και άλλες καθόλου.

Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν λέω ότι εγώ ήμουν η σούπερ έγκυος και δεν ταλαιπωρήθηκα καθόλου, αλλά πίεση στην ουροδόχο κύστη και ακράτεια δεν είχα σε καμία φάση της εγκυμοσύνης μου.

Link to comment
Share on other sites

εγω ειδα την μαια στις 6 βδομαδες κ κλεισαμε ολα τα ραντεβου πανω κατω ποτε θα πρεπει να δω γιατρο κ ποτε εκεινη. ειχε μια φωτοτυπια με τις βδομαδες της κυησης κ μου εγραψε ποτε εχω τι.

Τι γιατρό έβλεπες;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε και εγώ έβλεπα γιατρό αλλά όχι μαιευτήρα αλλά gp μια φορά κάθε λίγους μήνες. Είναι προγραμματισμένο να έχεις και μερικές επισκέψεις στο gp στη διάρκεια της εγκυμοσύνης. όμως μαιευτήρα απ' όσο ξέρω πρέπει να έχεις ειδικό λόγο για να δεις (τουλάχιστον στο νοσοκομείο που ήμουν εγώ).

Τι είναι η τένα?

Ελένη εγώ δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα με ακράτεια στις εγκυμοσύνες αλλά για να πω την αλήθεια πίεση στην κύστη ένοιωθα σε αρκετές φάσεις. Πραγματικα σε σχέση με άλλα που μπορούν να τύχουν σε εγκυμοσύνη αυτό μου φαίνεται το πιο λαιτ! Δεν το λεω για να σε τρομάξω προς Θεού, αλλά αφού το σώμα αλλάζει τόσο πολύ είναι φυσικό να έχει επιπτώσεις στην καθημερινότητα σου. Το αποτέλεσμα μετράει όμως!

Μήπως πάμε στο τοπικ της εγκυμοσύνης? Αλλά ετσι και αλλιως εδώ μπορούμε να μιλάμε για τα πάντα οπότε επιτρέπεται να τα λέμε και εδώ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα!

Επιτέλους, σα κάπως να βελτιώθηκε ο καιρός!

Τραβελγκιρλ, πολύ χάρηκα με τα νέα σου απο το γιατρό. Αναρωτιέμαι όμως, πόσο εύκολο είναι η μαία να κάνει λάθος μέτρηση, και να σε βγάζει μέσα στα όρια όταν δεν είσαι!

Δε ξέρω για το τι συμβαίνει στα μέρη σας, πάντως εγώ το gp τον είδα μόνο στην αρχή, και όταν είχα πάρει τηλέφωνο μου είχαν πει να κλείσω ραντεβού μετά την 8 εβδομάδα!

Απο μόνη μου εκλεισα ραντεβού μια ακόμη φορά επειδή δεν είχα μείνει ευχαριστημένη με μια απάντηση της μαίας. Μου απάντησε βέβαια, αλλά πέρα απο αυτό δε κοίταξε τίποτα αλλο. Ουτε πίεση, ούτε να με ρωτήσει για την εγκυμοσύνη, και γενικά φάνηκε πολύ αδιάφορος!

Γιατρό είδα γύρω στη 12 εβδομάδα, επειδή κάνω ενέσεις ηπαρίνης και θεωρούμε high risk pregnancy. Με ρώτησε το ιστορικό μου, μέτρησε την πίεση και αυτο. Τι ρώτησα κάτι πάλι σχετικο με τις ενέσεις, και μου απάντησε ξερά πως ότι ερώτηση έχω να απευθυνθώ στη μαία!

Τώρα που φτάνω προς το τέλος της εγκυμοσύνης, ρώτησα τη μαία πάλι κάτι σχετικό με τις ενέσεις και μου απάντησε πως θα πρέπει να απευθυνθω στο gp μου! Υπέροχες καταστάσεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ελένη

εύχομαι σύντομα και εσύ να μας ανακοινώσεις τα ευχάριστα. Οτι και να γίνει θα ανησυχείς για το ένα ή το άλλο.

Τώρα που είστε στη προσπάθεια θα σου συμβούλευα να έκανες ένα τεστ παπ, ιδιώς άμα εχεις καιρό να κάνεις, μη περιμένεις τα τρια χρόνια. Καλό θα ήταν να κάνει και μια κολπική καλλιέργεια. Πρόσεξε λίγο τη διατροφή σου, ένταξε τη γυμναστικη στο πρόγραμμά σου και ισως άμα θέλεις αρχισε να παίρνεις φυλλικο οξυ! Και τώρα που είναι καλοκαίρ, διασκεδάστε με τον άντρα σου, ίσως του χρόνου να μη μπορείτε να χαρείτε τις διακοπες σας!:tongue:

Link to comment
Share on other sites

Η παρακολούθηση από γιατρό από ότι κατάλαβα δεν είναι η ίδια παντού. Όπως η Δέσποινα, είδα gp μόνο στην αρχή για να με παραπέμψει στη μαία. Πήγα και μια φορά στο νοσοκομείο στις 12 εβδομάδες για να συζητήσω (όχι να εξεταστώ) από γυναικολόγο γιατί έτσι κάνουν αν έχεις γεννήσει με καισαρική. Σου παίρνουν ιστορικό και σου εξηγούν τι προτείνουν για την περίπτωση σου, φυσιολογικό τοκετό ή elective caesarian.

Ελένη, η εγκυμοσύνη δεν ήταν η καλύτερη περίοδος της ζωής μου αλλά την έβλεπα ως το μέσο για το πολυπόθυτο αποτέλεσμα. Ακράτεια δεν είχα, ούτε ιδιαίτερη συχνουρία παρά μόνο τους τελευταίους 2 μήνες.

Κορίτσια, όσες είστε στο σπίτι και μπορείτε να βρεθούμε Λονδίνο, αν δεν έχετε πρόβλημα με τις μέρες που ο μεγάλος είναι σταθμό (Τρίτη με Πέμπτη) θα με βόλευε να κανονίσουμε κάτι τέτοιο. Να ξεκινήσουμε με το ποιες μπορούν, πότε και σε ποιο σταθμό του tube ενδεικτικά; Ξεκινάω εγώ:

Χρύσα: Τρίτη, Τετάρτη, Πέμπτη, μετά τις 11:00, σταθμός Paddington


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Ελένη

εύχομαι σύντομα και εσύ να μας ανακοινώσεις τα ευχάριστα. Οτι και να γίνει θα ανησυχείς για το ένα ή το άλλο.

Τώρα που είστε στη προσπάθεια θα σου συμβούλευα να έκανες ένα τεστ παπ, ιδιώς άμα εχεις καιρό να κάνεις, μη περιμένεις τα τρια χρόνια. Καλό θα ήταν να κάνει και μια κολπική καλλιέργεια. Πρόσεξε λίγο τη διατροφή σου, ένταξε τη γυμναστικη στο πρόγραμμά σου και ισως άμα θέλεις αρχισε να παίρνεις φυλλικο οξυ! Και τώρα που είναι καλοκαίρ, διασκεδάστε με τον άντρα σου, ίσως του χρόνου να μη μπορείτε να χαρείτε τις διακοπες σας!:tongue:

Οταν λεω γιατρο εννοω βρε παιδια γυναικολογο. Ο παθολογος τι να σου κανει να σε κοιταξει αν εχεις ακροαστικα? Ουτε το συστημα με τη μετρηση της κοιλιας απο τη μαια το θεωρω αξιοπιστο. Τεσπα, τα χουμε ξαναπει αυτα εγω θελω το γιατρο μου, και μαλλον οταν μεινω εγκυος θα παω Ελλαδα για καποιους μηνες.

Δεσποινα ευχαριστω για τις συμβουλες, εγω εννοειται οτι δεν ακολουθω το υπερ-χαλαρο/αδιαφορο αγγλικο συστημα υγειας και τεστ Παπ κανω και Ελλαδα μια φορα το χρονο καθως και προληπτικα εξετασεις αιματος -ουρων. Κολπικη καλλιεργεια δεν κανω αλλα αφου μου βγαινει καθαρο το Τεστ Παπ πρεπει να κανω κ κολπικη καλλιεργεια?

Για φολικο οξυ ρωτησα το γυναικολογο μου Ελλαδα και μου ειπε οτι επειδη δε μπορουμε να προβλεψουμε ποτε θα μεινω εγκυος δε χρειαζεται να αρχισω. Διοτι μου ειπε πες οτι κανεις και 12 μηνες να μεινεις εγκυος θα παιρνεις συμπληρωματα που ΔΕΝ τα χρειαζεσαι αδικα? Μου ειπε οταν με το καλο συμβει αμεσα μπορω να αρχισω να παιρνω...

Ευχαριστω πολυ για τις ευχες, οταν θα παμε Ελλαδα θα αρχισουμε να ευχαριστιομαστε καλοκαιρι!!!:tongue::tongue:


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Τον γυναικολογο τι παραπάνω τον χρειάζεστε; Το οτι πχ η Μαια δεν απάντησε οπως θα περιμενατε δεν νομίζω να έχει ίσως τόσο σχέση με τα πτυχία της οσο με το οτι είμαστε απο άλλη κουλτούρα κ έχουμε άλλες απαιτήσεις. Στην τελική όμως δεν μπορούμε να συγκρίνουμε ένα δημόσιο σύστημα όπου το κάθε πτυχίο ειναι σεβαστό κ δουλεύει πάνω στον τομέα του με ένα ιδιωτικό σύστημα. Το οτι ο γυναικολογος στην ελλαδα σε παρακολουθεί στην εγκυμοσύνη αυτο δεν ειναι η αρμοδιότητα του αυτο ειναι της μαιας κ του μαιευτηρα.

Επίσης στην Αγγλία υπαρχει κ ιδιωτικό κ επιλέγεις οτι θες αν δεν σου αρέσει το nhs

Φυλλικο οξύ οσο νωρίτερα το ξεκινήσεις τόσο καλύτερα. Αυτο το παίρνουμε μέχρι την 12η βδομάδα κ βοηθάει στο να κλείσει η δισχιδης ράχη. Οσο λοιπόν μεγαλύτερα αποθέματα έχει κανεις τόσο καλύτερα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...