Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Χαλαρη Κουβεντουλα!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το καθαρό τους υποτίθεται ότι είναι αυτό: http://www.superdrug.com/superdrug-care+-surgical-spirit-200ml/invt/642132

αλλά δεν είμαι σίγουρη πόσων βαθμών είναι. Κυκλοφορούν και πολλά σε τύπο λοσιόν, με 70ο π.χ. και κάποια πρόσθετα. Μπλε δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

το καθαρό τους υποτίθεται ότι είναι αυτό: http://www.superdrug.com/superdrug-care+-surgical-spirit-200ml/invt/642132

αλλά δεν είμαι σίγουρη πόσων βαθμών είναι. Κυκλοφορούν και πολλά σε τύπο λοσιόν, με 70ο π.χ. και κάποια πρόσθετα. Μπλε δεν υπάρχει.

Edit: Τα συστατικά του είναι:

Active Ingredients:

Virgin Castor Oil 2.5% v/v

Methyl Salicylate 0.5% v/v

Diethyl Phthalate 2.0% v/v

Industrial Methylated Spirit 95% v/v

Link to comment
Share on other sites

To surgical spirit είναι λοσιόν (περιέχει κι άλλα πράγματα εκτός από οινόπνευμα) και αν δεν κάνω λάθος είναι 70 βαθμών.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

http://www.lloydspharmacy.com/en/care-surgical-spirit-200ml-15205?utm_source=Google&utm_medium=Product&utm_campaign=Product

Tα συστατικά του είναι αυτά που έγραψα παραπάνω. Περιέχει κι άλλα πράγματι, είναι όμως 95% - δεν ξέρω αν αυτό αντιστοιχεί σε 95 βαθμούς βέβαια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

95% είναι το ποσοστό του οινοπνεύματος στη λοσιόν. Δηλαδή η λοσιόν αυτή αποτελείται κατά 95% από οινόπνευμα και κατά 5% από άλλα πράγματα.

Το είδος του οινοπνεύματος που περιέχει (IMS) μπορεί να είναι 70 βαθμών, μπορεί να είναι 90 ή και παραπάνω. Νομίζω ότι συνήθως στο surgical spirit χρησιμοποιούν IMS 70άρι, αλλά δεν παίρνω όρκο.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

95% είναι το ποσοστό του οινοπνεύματος στη λοσιόν. Δηλαδή η λοσιόν αυτή αποτελείται κατά 95% από οινόπνευμα και κατά 5% από άλλα πράγματα.

Το είδος του οινοπνεύματος που περιέχει (IMS) μπορεί να είναι 70 βαθμών, μπορεί να είναι 90 ή και παραπάνω. Νομίζω ότι συνήθως στο surgical spirit χρησιμοποιούν IMS 70άρι, αλλά δεν παίρνω όρκο.

Εκ πρώτης όψεως έτσι δείχνει, αλλά τα φαινόμενα απατούν! To Industrial Methylated Spirit 95% v/v αναφέρεται στην κλίμακα Gay-Lussac και σημαίνει IMS 95 αλκοολικών βαθμών, όχι απλά και μόνο πόσο τοις εκατό είναι στο μπουκάλι ;)

http://2ekfe.ira.sch.gr/downloads/labs/org_erg/pyknometra.pdf

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια γεια σας από Αγγλία! Πότε έφυγα, πότε ξανάρθα χιχιχι :P

Όχι μόνιμα βέβαια, για ένα γάμο έχουμε έρθει. Μου φαίνεται σαν να μην έχω φύγει. Ο καιρός είναι ακριβώς ίδιος όπως στην Αθήνα, αλλά με βροχή.

Πάω για ύπνο, είμαι λιώμα!


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα :-)

Είμαι λιώμα από το ξενύχτι και ο μικρός μας ξύπνησε από τις 6:30 η ώρα σήμερα...

Και κρυώνω!!! Πού είναι ο ήλιος ο-ε-ο?


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ωραία ήταν, δεν έχω παράπονο, αφού σταμάτησε η βροχή :cool:

Στο γάμο έκανε τέλειο καιρό, ούτε πολύ κρύο, ούτε πολλή ζέστη. Η νύφη ήταν ενθουσιασμένη αφού μέχρι την προηγούμενη μέρα έριχνε καρεκλοπόδαρα.

Τώρα έχουμε επιστρέψει Αθήνα και περιμένουμε να δούμε αν θα ξανάρθει καλοκαίρι ;)


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γεια σας!!!

Έχουμε πολύ καιρό να τα πούμε και ελπίζω να είστε όλες καλά!

Ήθελα να σας ρωτήσω όσες έχετε σύζυγο Άγγλο αν έμαθαν ελληνικά και πως. Πχ. πήρατε κάποιο βιβλίο και τους το διδάξατε εσείς; Βρήκατε κανονικά δάσκαλο για ιδιαίτερα; Έχετε κάποιο βιβλίο να προτείνετε μήπως;

Όσες επιστρέψατε Ελλάδα, οι σύζυγοί σας δυσκολεύτηκαν να συνεννοηθούν στην δουλειά τους ή γενικά στην καθημερινότητά τους;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

esprit μπορεί να παρακολουθήσει μαθήματα Ελληνικής γλώσσας στο Adult Community College της περιοχής σας, εάν φυσικά παρέχονται. Ρώτα τους εάν το course directory περιλαμβάνει Greek course(s).

Το άλλο που μπορείς να κάνεις, είναι να βάλεις αγγελία στα γύρω πανεπιστήμια για ιδιαίτερα ελληνικών, πιθανόν να ενδιαφέρει κάποιον/α φοιτητή/τρια. Καλό είναι να προτιμήσεις όσους/όσες σπουδάζουν παρεμφερές αντικείμενο, λόγου χάρη literature, linguistics, B.Ed (Bachelor of education) ή postgraduate certificate in education για να μην είναι τελείως άσχετοι/ες με τη διδασκαλία. Μην προτιμήσεις δηλαδή κάποιον που σπουδάζει electronic engineering! :P

Δεν θα σου πρότεινα να διδάξεις η ίδια, αφ'ενός μεν διότι επιβάλλεται ν'ακολουθείς συγκεκριμένη μεθοδολογία, αφ'ετέρου δε διότι μ'έναν τρίτο άνθρωπο θα γίνει πιο ουσιαστική δουλειά, υπό την έννοια πως πρόκειται για επαγγελματική συνεργασία και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Beba σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! :)

Ξεκινήσαμε ήδη δειλά δειλά με υλικό που βρίσκω από το ίντερνετ. Καλά πάμε μπορώ να πω τα πιάνει γρήγορα! Και γω δεν είμαι άσχετη, του επαγγέλματος είμαι ;) Του το ξεκαθάρισα απ' την αρχή οτι την ώρα του μαθήματος θα με έχει δασκάλα και τίποτα παραπάνω και το τηρούμε ως τώρα μια χαρά!

Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι!!!

Υ.Γ. Που είναι όλες;;; :/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...