Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

Χαλαρη Κουβεντουλα!


Recommended Posts

Τον γυναικολογο τι παραπάνω τον χρειάζεστε; Το οτι πχ η Μαια δεν απάντησε οπως θα περιμενατε δεν νομίζω να έχει ίσως τόσο σχέση με τα πτυχία της οσο με το οτι είμαστε απο άλλη κουλτούρα κ έχουμε άλλες απαιτήσεις. Στην τελική όμως δεν μπορούμε να συγκρίνουμε ένα δημόσιο σύστημα όπου το κάθε πτυχίο ειναι σεβαστό κ δουλεύει πάνω στον τομέα του με ένα ιδιωτικό σύστημα. Το οτι ο γυναικολογος στην ελλαδα σε παρακολουθεί στην εγκυμοσύνη αυτο δεν ειναι η αρμοδιότητα του αυτο ειναι της μαιας κ του μαιευτηρα.

Επίσης στην Αγγλία υπαρχει κ ιδιωτικό κ επιλέγεις οτι θες αν δεν σου αρέσει το nhs

Φυλλικο οξύ οσο νωρίτερα το ξεκινήσεις τόσο καλύτερα. Αυτο το παίρνουμε μέχρι την 12η βδομάδα κ βοηθάει στο να κλείσει η δισχιδης ράχη. Οσο λοιπόν μεγαλύτερα αποθέματα έχει κανεις τόσο καλύτερα

Συμφωνω οτι δε μπορεις να συγκρινεις ευκολα ενα δημοσιο μ ενα ιδιωτικο συστημα. Στην ελλαδα ομως υπαρχει και δημοσιο συστημα υγειας ασχετα αν καποιος επιλεγει να παει σε ιδιωτικο! Αν δεν εχεις καθολου και δεν μπορεις να διαθεσεις πηγαινεις στο ΙΚΑ που ειναι εντελως δωρεαν. Αν παλι θελεις να σε παρακολουθησει γιατρος μαιευτηρας-γυναικολογος δημοσιου, μπορεις να πας στο πλησιεστερο νοσοκομειο στα εξωτερικα ιατρεια που κλεινεις ραντεβου κανονικα και να πληρωσεις 5 ευρω.

Επισης μπορεις να πας σε γιατρο συμβεβλημενο με το ΕΟΠΥ και να πληρωνεις το 15% της θεραπειας η΄' των εξετασεων. Η' μπορεις να πας και σε ιδιωτικο γιατρο και αναλογα την ασφαλεια σου να σου επιστραφουν τα νοσηλεια. Πχ η μαμα μου πληρωνει 40 ευρω στο γιατρο της αλλα μετα καταθετει την αποδειξη στο ταμειο της και τα παιρνει πισω. ΔΛδ θελω να πω οτι δεν μπορω να ονομασω το ελληνικο συστημα ιδιωτικο διιοτι δεν ειναι! Βεβαια αυτα ολα ισχυουν εφοσον δουλευεις και εχεις ασφαλεια η' εισαι εγγεγραμενος ανεργος ασφαλισμενος στο ΙΚΑ. Φυσικα αν δεν εχεις στην Ελλαδα ασφαλεια , πληρωνεις οπου κ να πας.

Υ.Γ, Αυτο με το γυναικολογο εχω μπερδευτει. Ρε Φερυ ο γυναικολογος ειναι και μαιευτηρας! Δεν υπαρχει ειδικοτητα μονο μαιευτηρας που δεν ειναι και γυναικολογος! Αλλωστε αν δεις στα καρτελακια των γιατρων λενε Χ Μαιευτηρας-Γυναικολογος.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια σκαστη μπήκα γιατι ακόμα φτιάχνουμε τα πράγματα του μπεμπη!

Ειρήνη, οποιαδήποτε μέρα αλλα μέχρι νωρις απόγευμα (να προλάβω το τρένο για πίσω!). Και μέρος με τουαλέτα ε, μην ξεχνιόμαστε, όχι κανένα πάρκο και ψάχνω θάμνο! χαχαχαχα!


RLcRp1.png
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ, Αυτο με το γυναικολογο εχω μπερδευτει. Ρε Φερυ ο γυναικολογος ειναι και μαιευτηρας! Δεν υπαρχει ειδικοτητα μονο μαιευτηρας που δεν ειναι και γυναικολογος! Αλλωστε αν δεις στα καρτελακια των γιατρων λενε Χ Μαιευτηρας-Γυναικολογος.

η μαιευτικη ειναι εξτρα ειδικοτητα :)

Link to comment
Share on other sites

Για φολικο οξυ ρωτησα το γυναικολογο μου Ελλαδα και μου ειπε οτι επειδη δε μπορουμε να προβλεψουμε ποτε θα μεινω εγκυος δε χρειαζεται να αρχισω. Διοτι μου ειπε πες οτι κανεις και 12 μηνες να μεινεις εγκυος θα παιρνεις συμπληρωματα που ΔΕΝ τα χρειαζεσαι αδικα? Μου ειπε οταν με το καλο συμβει αμεσα μπορω να αρχισω να παιρνω...

Ελένη ο γυναικολόγος στην Ελλάδα (στην πρώτη γέννα) μου είχε πει να αρχίσω να παίρνω φολικό οξύ 5 μήνες πριν αρχίσουμε τις προσπάθειες για το λόγο που σου έγραψε η Fairy. Ως γνωστόν, ο κάθε γιατρός έχει τη δική του άποψη πάνω στο θέμα, οπότε καλύτερα να ακολουθείς αυτά που σου λέει ο γιατρός που επέλεξες. Κατά τ' άλλα, φολικό οξύ βρίσκεις και σε σκευάσματα πολυβιταμινών. Δεν νομίζω ότι επιβαρύνουν την υγεία σου.

Κολπικη καλλιεργεια δεν κανω αλλα αφου μου βγαινει καθαρο το Τεστ Παπ πρεπει να κανω κ κολπικη καλλιεργεια?

Τώρα μην κράξετε αλλά επειδή μόνο στην Ελλάδα έκανα μέχρι τώρα το τεστ Παπ μου, τί είναι η κολπική καλλιέργεια; Το smear test που λένε εδώ δεν είναι τεστ Παπ;

Ευχαριστω πολυ για τις ευχες, οταν θα παμε Ελλαδα θα αρχισουμε να ευχαριστιομαστε καλοκαιρι!!!:tongue::tongue:

Με το καλό!


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευγενία- οποιαδήποτε μέρα, οποιαδήποτε ώρα
Σούπερ!

Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τώρα μην κράξετε αλλά επειδή μόνο στην Ελλάδα έκανα μέχρι τώρα το τεστ Παπ μου, τί είναι η κολπική καλλιέργεια; Το smear test που λένε εδώ δεν είναι τεστ Παπ;

ναι κ το swab test ειναι η καλλιεργεια

Link to comment
Share on other sites

ναι κ το swab test ειναι η καλλιεργεια
Πρέπει να κάνουμε και smear test και swab test πάντα ή μόνο αν δείξει κάτι το πρώτο κάνουμε το δεύτερο;

Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Το smear test δεν ειναι ακριβως Τεστ Παπ. Το τεστ Παπ που κανουν Αγγλια ανιχνευει μονο καρκινικα κυτταρα. Δλδ αν υπαρχει καποια μολυνση η' οτιδηποτε αλλο δεν το βρισκει. Αν θελεις να εξεταστεις για τυχον μολυνσεις κλπ πρεπει να κανεις ξεχωριστα swab test που θα το ζητησεις εσυ. Συνηθως σε ρωτανε αν εχεις καποιο προβλημα κ το ζητας πχ φαφουρα, τσουξιμμο, εκκρισεις κλπ.

Το τεστ Παπ στην Ελλαδα ανιχνευει τα παντα απο πιθανο καρκινο μεχρι μυκητες, κλπ γιαυτο και ειναι η μονη εξεταση που συστηνεται προληπτικα μια φορα το χρονο.

Φερυ απο οτι ξερω η ειδικοτητα λεγεται "Μαιευτικη-Γυναικολογια". Τουλαχιστον στα πανεπιστημιακα νοσοκομεια που γνωριζω ειναι συνδυασμενη ειδικοτητα.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνουμε και smear test και swab test πάντα ή μόνο αν δείξει κάτι το πρώτο κάνουμε το δεύτερο;

Χρυσα το smear test δεν θα δειξει κατι αλλο...δλδ αν βγει καθαρο σημαινει απλα οτι δεν εχεις θεμα με καρκινο του τραχηλου οχι οτι δεν εχεις και καποιο μικροβιο.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Ελένη εσύ τι κάνεις από αυτά;


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω να σου πω την αληθεια το Τεστ Παπ το κανω καθε χρονο Ελλαδα. Με βλεπει και ο γυναικολογος μου και ειμαι μια χαρα. Αν υπαρχει καποιο θεμα το δειχνει το τεστ Παπ αλλα μεχρι τωρα δεν ειχα καποιο προβλημα ωστε να χρειαστει να κανω εξτρα καλλιεργεια κολπικου υγρου.

Αγγλια κανω το τεστ Παπ αλλα εντελως τυπικα μονο κ μονο αφου μου στελνουν χαρτι καθε τρια χρονια.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

το τεστ παπ ειναι αυτο ακριβως!!! τα καρκινικα...οταν ημουν φοιτητρια που ξεκινησα να το κανω εδω η νοσοκομα ετσι ακριβως μου το ειχε πει για να καταλαβω τοτε....δεν εχουν καμια διαφορα...

Link to comment
Share on other sites

το τεστ παπ ειναι αυτο ακριβως!!! τα καρκινικα...οταν ημουν φοιτητρια που ξεκινησα να το κανω εδω η νοσοκομα ετσι ακριβως μου το ειχε πει για να καταλαβω τοτε....δεν εχουν καμια διαφορα...

Στην Ελλαδα ειναι η εξεταση που ανιχνευει τα παντα. Εδω δε ξερω πως την εχουν αλλαξει και ειναι μονο για ανιχνευση κυτταρικων αλλοιωσεων (αν το λεω σωστα). Δεν ειναι το κλασσικο Παπανικολαου, το λεει μαλιστα στο φυλλαδιο του NHS. Γιαυτο και γινεται καθε τρια με πεντε χρονια μονο.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Ο καρκινος του τραχηλου της μητρας ετσι κ αλλιως απο τον ιο HPV προκαλειται. Γιαυτο και υπαρχει το αντιστοιχο εμβολιο. Το τεστ ανιχνευει αλλοιωσεις απο HPV αλλα δεν ανιχνευει κολπιτιδες, μυκητες, τραχηλιτιδες κλπ.

Στην Ελλαδα με το τεστ Παπ σου δειχνει οτιδηποτε μη φυσιολογικο οπως τραχηλητιδες, μολυνσεις κλπ. Αν δειξει κατι τετοιο κανεις και εξεταση κολπικου υγρου και μετα αποφασιζεται η θεραπεια.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...