Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Χαλαρη Κουβεντουλα!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν κανεις στην ελλαδα τεστ Παπ φανταζομαι θα στα εξηγησει ο γιατρος...

Βεβαια αν δεν εχεις ενοχλησεις δε νομιζω να εχεις οτιδηποτε αλλα ειναι καλο να γινεται ελεγχος προληπτικα εστω μια φορα το χρονο....


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Χα,χα, εύχομαι να μη δημιούργησα προβλήματα!

Και εγώ τεστ Παπ κάνω στην Ελλάδα κάθε χρόνο και γυναικολογικό έλεγχο. Απο ότι έχω καταλάβει το smear test κοιτάει μόνο για HPV και καρκινικές αλλοιώσεις.

Στην Ελλάδα στο γιατρό που πάω μέσα στον έλεγχο είναι και η κολπική καλλιέργεια, που μέσα στα άλλα ελέγχει αεροβια και αναεροβια, χλαμύδια, κολπίτιδες και κάτι άλλα. Αλλά αφου το κάνεις στην Ελλάδα, δε χρειάζεται μου φαίνεται να κάνεις τίποτα αλλο. Αλλώστε η θεωρία μου είναι καλύτερα να δώσω 25 ευρώ παραπάνω και να έχω το κεφαλάκι μου ήσυχο!

Για το φυλλικο, και εγώ το ξεκίνησα απο τότε που άρχισα τις προσπάθειες, σίγουρα αυτο θα σου πει και ο gp. Οπότε κατέληξα να το παίρνω για περισσότερο από 1.5 χρόνο! Γιατρός δεν είμαι, θέλω να πιστεύω πως δε με επηρέασε αρνητικα. Παντως πέρα απο αυτο, δε θα έπαιρνα άλλα σκευάσματα, και ας λένε πως είναι για αυτες που προσπαθουν. Καλή διατροφή και δε χρειάζεται κάτι άλλο!

Α, και καλό θα ήταν και ο άντρας σου να ακολουθήσει μια σωστή διατροφή με πολλά φρούτα και λαχανικά. Και κανένα ξηρο καρπό, κυρίως brazilian nuts!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Μου ήρθε χαρτί για το τεστ αλλά θα πρέπει να πάω μετά τον Σεπτέμβρη που θα έχουν παρέλθει 6 μήνες μετά τον τοκετό μου είπαν. Έλεγα να πάω να το κάνω εδώ. Μου κάνει εντύπωση πάντως ότι το χαρτί το στέλνουν κάθε 3 χρόνια. Νόμιζα ότι είναι παγκόσμια η σύσταση να γίνεται τεστ Παπ κάθε χρόνο.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεσποινα και εγω αυτης της θεωριας ειμαι. Δεν παιζω με τετοια πραγματα ουτε θεωρω οτι πρεπει να αφηνονται στην τυχη. Στην ελλαδα και εγω το πληρωνω το τεστ Παπ γυρω στα 30 ευρω αν θυμαμαι καλα, η μαμα μου το κανει τσαμπα λογω ταμειου.

Πικαμπου κανονικα καθε χρονο πρεπει να γινεται , θεωρω τα τρια χρονια πολυ μεγαλο διαστημα...και φυσικα δε μπορω να βασιστω σ αυτο γιαυτο επιλεγω να το κανω καθε χρονο.Πηγαινω σε μια γνωστη μου κυταρολογο η οποια ειναι πολυ καλη και πολυ κατατοπιστικη και μου λυνει κ οποιεσδηποτε αποριες!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω η σύσταση να γίνεται κάθε 1 χρόνο είναι με βάση τα αμερικάνικα πρότυπα, που και εκεί το ονομάζουν τεστ Παπ, για να τιμήσουν τον Παπανικολάου. Στην Αγγλία μου είχε εξηγησει μια φίλη μου γιατρός, πως το έβαλαν κάθε τρία χρόνια γιατι μετά απο μελέτες διαπίστωσαν πως οι ζωές που θα "χαθούν" μέσα σε αυτά τα χρόνια είναι δυσανάλογες του κόστους του να το παρέχουν κάθε χρόνο. Στο αγγλικό σύστημα υγείας, το κόστος πρόληψης και θεραπείας παίζει εξισου σημαντικό παράγοντα.

Βεβαια, για να είμαστε και ακριβείς, άμα βρεθει πως έχεις κάποια αλλοίωση σε στέλνουν για κολποσκόπιση, και για τα επόμενα τρια χρόνια, ο έλεγχος είναι ετήσιος. Αμα είναι καλά τα αποτελέσματα μετά πάλι πας σε τρια χρόνια επανέλεγχο. Και για μια ακομα φορά, το αγγλικό σύστημα είναι εξίσου καλο, και έχει σώσει πολλές ζωές, απλώς μια δυο δυστυχώς θα ξεφύγουν. Αρκει να μην είμαστε εμείς αυτά τα νούμερα, που λέει ο λογος.

Πικαμπου, θα σου έλεγα να το κάνεις το τεστ εδω, αλλά και όταν πας στην Ελλάδα, κάνε άμα μπορείς και έναν γυναικολογικό έλεγχο. Αλλωστε και ένας υπερηχος μια φορά το χρόνο, να δείτε πως όλα λειτουργούν σωστά δε βλάπτει!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα πάω εδώ φέτος και από του χρόνου θα πηγαίνω στον γυναικολόγο μου στην Ελλάδα. Σιγά μην κάτσω να περιμένω 3 χρόνια. Μου φαίνεται αδιανόητο ότι για άλλη μια φορά το cost effectiveness και όχι οι συστάσεις των ερευνητών είναι αυτές που υπαγορεύουν το πότε γίνεται η εξέταση στο UK :shock:


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι διαφορές υπάρχουν ανάμεσα στο τεστ παπ και στο smear test, δηλαδή αν το τεστ παπ εξετάζει κάτι παραπάνω ή κάτι διαφορετικό. Εδώ δεν έχω κάνει ποτέ smear test γιατί έχω ακούσει ότι το κάνουν νοσοκόμες και προτιμώ να δω γιατρό και να κάνω πλήρη γυναικολογική εξέταση, κολπικό υπέρηχο κ.λπ. και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Θεωρώ ότι ένα σκέτο τεστ παπ κάθε τρία χρόνια δεν είναι αρκετό. Μπορεί το ρίσκο να είναι μικρό, αλλά γιατί να το πάρω αφού έχω εναλλακτική;

Ελένη, αν δεν θέλεις να πάρεις συμπλήρωμα φυλλικού οξέως, μπορείς απλά να φροντίσεις να τρως πολλά όσπρια και λαχανικά όπως σπανάκι, μαρούλι, σπαράγγια, μπρόκολα, εσπεριδοειδή, παπάγια, αβοκάντο, φακές, φασόλια, ηλιόσπορους, μπάμιες.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Εδω το smear test το κανουν νοσοκομες. Εγω το κανω καθε τρια χρονια μιας και μπαινουν στον κοπο και μου στελνουν χαρτι. Αλλα οντως το σκετο αυτο τεστ δεν ειναι αρκετο διοτι δεν ανιχνευει τυχον μολυνσεις η' λοιμωξεις. Βεβαια αν εχεις μολυσεις κλπ τις περισσοτερες φορες εχεις και συμπτωματα αλλα οχι παντα και ισως οχι τοσο εντονα ωστε να σε στειλουν στο γιατρο.

Επισης εδω δεν κανουν υπερηχο εχω παρατηρησει και θεωρω οτι ειναι η πιο χρησιμη εξεταση γιατι δειχνει μητρα, οωθηκες κλπ κι ετσι αν υπαρχει καποιο προβλημα το "πιανει" αμεσως. Στην ελλαδα ο γυναικολογος μου κανει προληπτικα μια φορα το χρονο εναν υπερηχο και το τεστ Παπ.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια!

Τι κάνετε? τι νέα? μας τα χαλάει πάλι ο καιρός!

Σημερα έκανε η μικρή το πρώτο της εμβόλιο... Έχω αγωνία για το αν θα κάνει πυρετό. Προς το παρών κοιμάται ησυχη από τις 6..

Βλέπετε ολυμπιακούς? εμείς θα πάμε την κυριακή συγχρονισμένη κολύμβηση αλλά κατα τα άλλα δεν έχω καθόλου χρόνο να παρακολουθήσω. Πετυχα χτες ενόργανη που κέρδισε η αγγλία το χάλκινο (το οποίο για κάποια λεπτά ήταν αργυρό αλλά τελικά αλλαξε...). Ωραία ήταν με επιασε εθνική συγκίνηση! :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ευγενία. Εμένα το μωρό δεν έκανε πυρετό στα εμβόλια που έχουμε κάνει μέχρι στιγμής (στους 2, 3 και 4 μήνες). Μόνο ήταν λίγο πιο ευαίσθητος και ήθελε όλη την ώρα αγκαλίτσα. Ελπίζω να μην ανεβάσει θερμοκρασία ούτε η μικρούλα σου.

Πόσα χρόνια είσαι Αγγλία; Παρότι είμαι γεννημένη εδώ και έχω διπλή υπηκοότητα δεν νιώθω καθόλου Αγγλίδα, ούτε έχω καμία εθνική υπερηφάνεια για τις νίκες της team GB. Ίσως γι' αυτό δεν με άγγιξε και η τελετή έναρξης. (Την βρήκα λίγο κιτς, όπως και αρκετοί Έλληνες από ότι διάβασα σε tweets). Ζούμε Αγγλία εδώ και δύο χρόνια. Εξακολουθώ και διαβάζω ελληνικά ειδησεογραφικά site κάθε μέρα, ενώ σπανίως με ενδιαφέρουν τα νέα του UK λες και ζω αλλού. Αλλάζει αυτό με τον καιρό;


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Pikaboo εγω ζω εδω 13 χρονια :| ακομα διαβαζω ειδησεογραφικα απο Ελλαδα καθε μερα, σπανια διαβαζω ελληνικες εφημεριδες και συνηθως μονο οτι εχει να κανει με Ελλαδα..

Επισης τηλεοραση βλεπω ελληνικη απο νετ, κωμωδιες και τετοια, Ραδιο Αρβυλα κλπ...η αγγλικη τηλεοραση ποτε δε μου αρεσε κ πολυ εκτος απο κατι τυπου ριαλιτι οπως The nanny η' ο τιτανοτεραστιος Gok Won.

Επισης οι αγγλικες γιορτες δε μου λενε τιποτα πχ Pancake Day και τετοια. Γενικα μπορω να πω δεν ενιωσα ποτε Αγγλιδα...Α αυτη τη γιορτη την τιμω βεβαια την κανω μερα κρεπας. Δε νομιζω οτι εχει να κανει με τα χρονια. Εχει να κανει με το ποσο θες να νιωσεις ετσι και το ποσο ταιριαζει στην ιδιοσυγκρασια σου. Εμενα ο τροπος ζωης εδω δε μου ταιριαζει, δε θα μου ταιριαξει ποτε ειναι κατι με το οποιο εχουμε ολοι συμβιβαστει.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... Νομίζω ότι κάπως έτσι είμαι και εγώ. Ακόμη ελπίζω ότι τα πράγματα θα βελτιωθούν στο εγγύς μέλλον στην Ελλάδα και θα καταφέρουμε να επιστρέψουμε. Όχι ότι περνάμε άσχημα εδώ, δεν λέω αυτό. Απλά δεν θέλω να μείνω εδώ για πάντα.

Ελένη είσαι παντρεμένη με Άγγλο αν δεν κάνω λάθος, ε; Το πλάνο είναι να μείνετε Αγγλία για πάντα; (καλά το για πάντα είναι μεγάλη κουβέντα, εννοώ for the foreseeable future)


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Α ωραια ας ελπίσουμε να μη μου κάνει πυρετό η μικρή...

Αγγλία είμαι από το 98 me ένα διάλειμμα τεσσάρων χρόνων που πήγαμε Γερμανία. Γενικά με ενδιαφέρει η αγγλική επικαιρότητα, και παλιότερα που είχα χρόνο έβλεπα και αγγλική τηλεόραση. Επίσης στο πανεπιστήμιο συναναστρεφόμουν κυρίως με Αγγλους. Ολα αυτά με έκαναν και λίγο Αγγλίδα και νιωθω ορισμένα πραγματα εδώ πολύ κοντά στο δικό μου τρόπο σκέψης.

Πιστέυω οτι αν κάνεις παρέα με Αγγλους θα γίνεις και εσύ λίγο Αγγλίδα! Από τον καθένα εξαρτάται το πόσο θα γίνει integrated στη χώρα που ζει, δεν είναι κάτι που θα αλλάξει από μόνο του. Σηκώνει συζήτηση το θέμα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...