Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 17 minutes ago, Angot said:

      χαχαχαχ παρούσα !

      Τι μέντιουμ είσαι εσυ …. Δώσε μες ευχές  μέλλουσα μαμά να μας πάνε κ ας όλα καλα !!! Δ περνάνε οι μέρες κορίτσι Παρασκευή έχω επίσημη πρεμιέρα χαχαχαχ εμάς εδώ στο εξωτερικό μας δίνουν περισσότερες μέρες περίπου 14 μετά την εμβρυομεταφορα ! 

Cafe MAΙΟΥ 2013


stroumfitaki

Recommended Posts

ο υπνος μας είναι ένα πονεμένο θέμα είχε αρχίσει να μου ξυπνάει κάθε ώρα οπότε κοιμόμαστε αγκαλίτσα τους τελευταίους 3 μήνες, από τότε δηλαδή που άρχισαν οι πόνοι για τα δόντια με αποτέλεσμα είναι είμαι πιασμένη μονίμως και δεν βλέπω φως στο τούνελ :-(:-(

elenitsa emm εδώ είναι όλο το άρθρο

http://pediatrics.aappublications.org/content/115/2/496.full την παράγραφο που αναφέρω θα την βρείς στο RECOMMENDATIONS ON BREASTFEEDING FOR HEALTHY TERM INFANTS

όπως σου είπα έχω μεγάλη γκάμα από την κόρη μου, το αγαπημένο της πεθεράς μου ήταν .... ναι βρε παιδί μου καλά κάνεις και την θηλάζεις, μα δεν βλέπεις όμως ότι είναι κολλημένη πάνω σου ?? μέχρι που πήρε την απάντηση

και δηλαδή που ακριβώς νομίζεται ότι θα έπρεπε να είναι κολλημένο ένα μωρό 12 μηνών κυρία ταδοπούλου αν όχι στην μαμά του ?? (δεν με ξανα έπρηξε τουλάχιστον όχι εμένα) :rolleyes::rolleyes:

αυτό που με στεναχωρεί είναι η μαμά μου αλλά αυτή την κουμαντάρω έχω και τον πατέρα μου να σιγοντάρει σύμμαχος οπότε την παλεύω

Nora70 στην κόρη μου ξεκίνησα την δουλειά όταν ήταν 10 μηνών βέβαια την θήλαζα και το πρωί (εμένα ξυπνούσε από βρέφος 6 το πρωί από μόνη της:-() οπότε δεν είχα θέμα με τον πρωινό και συνεχίζαμε το απόγευμα που επέστρεφα και το βράδυ όπως και την νύχτα

Άρχισε να ξυπνάει την νύχτα για να θηλάσει τότε, πολύ περισσότερο από ότι συνήθως, όμως δεν την απέτρεπα γιατί είχαμε θέμα με το βάρος και λίγο γάλα παραπάνω ήταν πολύτιμο γι εμάς.

Με ένα μόνο θηλασμό την ημέρα δύσκολο να κρατήσεις παραγωγή για καιρό αν και το βλέπεις και στην πορεία εγώ πρόσθεσα κάποιους θηλασμούς ιδίως με την επιστροφή μου στο σπίτι γιατί είχα διαβάσει ότι βοηθάει στην επανασύνδεση του μωρού με την μητέρα και απαλύνει το άγχος του αποχωρισμού πράγμα που το είδα και στην πορεία ότι βοηθούσε.

όσον αφορά την δυσκοιλιότητα τώρα είδα που απάντησε η Νορα (έχω κανα 2ωρο που προσπαθώ να γράψω το κατεβατό:-() το καρότο είχα την εντύπωση ότι είναι καλό σε αυτές τις περιπτώσεις όπως επίσης και ο αρακάς

αποφεύγω τα ζυμαρικά ρύζι κλπ και φτιάχνω ένα μείγμα με μπρόκολο κολοκύθα καρότο, γενικά από τότε που έβαλα το μπρόκολο σε κάθε γεύμα του δεν βλέπω σκληρά κακά όπως επίσης και το αχλάδι ή το πορτοκάλι σε κάθε γεύμα φρουτόκρεμας


KbLyp3.png 4AByp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Skybeam

    1649

  • mariapap82

    1369

  • skountoufla

    1119

  • xanp

    955

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μου λένε πως πρέπει να σταματήσω πια ειδικά επειδή είναι αγόρι... Τι απαντάμε χωρίς να τους στείλουμε πουθενά...;;;!!!

Δεν εχει τυχει να μου συνδυασουν την ερωτηση με σχολιο (συνηθως λενε "θηλάζεις?ακόμα?" και απαντω "ακομα").

Ε, λέγε τους "καλύτερα, μπορεί να παει και για Δημαρχος το παιδί".

Νεα μόδα αυτό?Η διάρκεια του θηλασμού έχει σχέση και με το φυλο του μωρου :P? Γίναμε όλοι Ασκητές!

θα γίνει αδελφή .......ο πατέρας μου και ο θείος μου θήλαζαν μέχρι τα 5 δεν έχω δει τέτοια δείγματα

Όπως επίσης αναφέρει ο Μακρυγιάννης στα απομνημονεύματα του ο Κολοκοτρώνης θήλαζε μέχρι τα 5 και δεν φάνηκε να είναι μαμάκιας

και άλλα τέτοια όμορφα έχω μεγάλη γκάμα από την προηγούμενη φορά:D

Ωραια ειναι αυτα!Αληθινά είναι:tongue:?

Αλήθεια με τον ύπνο πως τα πάτε?

Με τον υπνο ευτυχως καλά.Βεβαια πήραμε μια τρομάρα γιατι μεχρι τους 7 μηνες μου ξεφυγε λίγο με το θηλασμό και τον ειχα στο κρεββατι μας και δωστου να θηλαζει καθε τρεις και λιγο μεσα στη νυχτα και να μ'εχει κανει πιπιλα, αλλά συμβουλεύτηκα το Κοιμησου παιδι μου και πλέον κανει εναν βραδινο σερι 9 με 7.30-8, ένα μεσημεριανο διάρκειας από 45' μέχρι 2 ωρες (δεν εχω καταλαβει ακομα από πού προκύπτει η απόκλιση...είναι πώς θα του'ρθει) και εναν υπνακο μετα τη φρουτοκρεμα (30'-60', συνηθως στην βολτα με το καροτσι).

:P


NuWHp2.png

InJWp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ωραία περιστατικά κορίτσια και ωραίες ατάκες. Κάποιοι έχουν βαλθεί να δυσκολεύουν τον κόσμο!!!!!

Βάζω δαμάσκηνο κάθε μέρα στη φρούτο κρέμα ξεκίνησα εναλλάξ και σύκο Αποξηραμένο, με το ακτινίδια μονο μιςο τη πιανει τρελλος βηχας και φοβάμαι μη μου βγάλει την κρέμα δεν το δίνω μια φορά στις δυο βδομάδες. Εχει περάσει εβδομάδα με μπάμιες μπρόκολο κολοκυθάκι κρεμμύδι και λιγο κρέας και δεν εχει κανει τιποτα για πέντε μέρες. Μπανάνα τρωει 1/3 μια φορά την εβδομάδα ,όπως και το Μήλο καρότο βάζω μια φλοιδα στο φαγητό της μια στο τόσο. Μέχρι και προβιοτικα που δώσε η παιδίατρος δοκίμασα και έκανε κάθε τρεις μέρες. Πονεμένη ιστορία!!!!

Σκουντουφλα πάνω κάτω το ίδιο και μεις με τον ύπνο. Το γέλιο ειναι όταν βγαίνουμε βόλτα με το καρότσι στο τέταρτο ειναι σαν κοτόπουλο της μιλάνε και κανει μεγαλη προσπάθεια να γελάσει και μετα κοιμάται. Μια φορά έσκυψε μπροστά να δει κατι και κοιμήθηκε έτσι!!!! Χα χα χα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Access δοκίμασα και εγώ παλαιότερα να τον βάλω στο κρεβάτι μου αλλά όπως λες και εσύ ξυπνούσα ολόπιαστη και το ξαναέβαλα στην κούνια. Μέχρι που μια φίλη μου μου είπε την ιδέα να βγάλω το κάγκελο και να ενώσω την κούνια με το κρεβάτι μου και έτσι είμαστε όλοι ευτυχισμένοι! Και δίπλα μου τον έχω και τον χώρο μου έχω!!! Ευχαριστώ πολύ για το link!

το αγαπημένο της πεθεράς μου ήταν .... ναι βρε παιδί μου καλά κάνεις και την θηλάζεις, μα δεν βλέπεις όμως ότι είναι κολλημένη πάνω σου ??

Και αυτό το ακούω και μάλιστα με ρωτάνε μήπως τον έχω κλεισμένο μέσα στο σπίτι, δεν βλέπει κανένα άλλο και γι'αυτό θέλει μόνο εμένα.........

Και μένα με στεναχωρεί περισσότερο η μαμά μου. Καθόλου δε με στήριξε. Από την αρχή μέχρι και τώρα λέει ότι το μητρικό γάλα έχει τόσα καλά αλλά με την πρώτη ευκαιρία, γιατί γκρινιάζει;;; γιατί κλαίει;;; μήπως δε το φτάνει το γάλα σου;;; γιατί ξυπνάει ακόμα τα βράδια;;; μηπως το γάλα σου είναι πολύ αραιό και πεινάει;;; Μέχρι που της απαγόρεψα να ξανα ασχοληθεί με το γάλα του μωρού μου και όποτε βρει μόνο τον άνδρα μου τα λέει σ'αυτόν αλλά ευτυχώς αυτός υποστηρίζει το θηλασμό περισσότερο και από μένα!!!

Skountoufla τόσες ώρες το μωρό σου;;; Φτου φτου φτου! Μπράβο σας!

Nora τόσο πολύ ε; Δεν ξέρω τι άλλο να σου προτείνω.

Αυτό βρε κορίτσια που στο σπίτι κοιμούνται ελάχιστα ενώ έξω κοιμούνται του καλού καιρού, τι να πω! Εγώ κυκλοφορώ μόνο με mei tai και πάλι κοιμάται μια χαρά!


EXcWp2.png
Link to comment
Share on other sites

νερακι πινει_εγω βαζω στα φρουτα κ αποξηραμενα δαμασκηνα, ως τωρα δεν ειχαμε θεμα

Καλημέρα!!!!

Καλα κορίτσια μέσα στο μυαλό μου είσαστε!!!! Και εγώ δεν λέω ότι θηλαζω α

κατι άλλο σημαντικό για μένα η μικρη εχει φοβερό προβλημα δυσκοιλιοτητας έχω δοκιμάσει τα πάντα δεν τη βοηθάνε πολύ. Κάποια φίλη μου είπε για λιναρολαδο, βρηκα τριμμένο λιναροσπορο πρεπει να το βράσω σαν τη βρωμη, κεχρί η να το προσθέσω στο φαί. Κανει να το προσθέσω???? ξέρει καμια σας???

Καλημέρα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θεμα:υπνος.

ιστορια:πονεμενη,

μεχρι 8,5 μηνων κ 10 κιλα:ξυπνημα 10 φορες το βραδυ.

28 Δεκ 2013:μεθοδος κοιμησου παιδι μου

Αποτελεσμα:11 ωρες βραδυ σερι, 2,5 μεσημερι κ 1,5 ενδιαμεσος πρωινος

Skountoufla τόσες ώρες το μωρό σου;;; Φτου φτου φτου! Μπράβο σας!

Nora τόσο πολύ ε; Δεν ξέρω τι άλλο να σου προτείνω.

Αυτό βρε κορίτσια που στο σπίτι κοιμούνται ελάχιστα ενώ έξω κοιμούνται του καλού καιρού, τι να πω! Εγώ κυκλοφορώ μόνο με mei tai και πάλι κοιμάται μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

εγώ με τον θηλασμό πλέον δεν λέω σε κανέναν τι κάνω.Όσοι μας ξέρουν καλά ξέρουν ότι θηλάζει όσοι δεν μας ξέρουν και απλά ρωτάνε λέω ναι πίνουμε το γάλα μας και τρώμε δεν μας φαίνεται μιας και το παιδί είναι μια χαρά ανεπτυγμένο και τέλος.Δεν αξίζει τον κόπο ούτε να σχολιάζομαι ούτε να συγχύζομαι στην τελική αφορά εμένα και το παιδί μου και τέλος.Τώρα το πως συνδυάζεται φύλλο και θηλασμός άγνωστο...Μη σκάτε για απλά θέματα.Τα μικρά μας και εμείς να είμαστε καλά.

Με έναν θηλασμό δύσκολο αλλά όχι και απίθανο αλλά άσε να δεις ίσως η μικρή θέλει 6 το πρωί να πιει αν καταλάβει ότι λείπεις.

και εμείς με το μπρόκολο παρακάνουμε κακά και το αχλάδι και το πορτοκάλι συμφωνώ με άξες. Επίσης κάνω και κάτι για πρωινό πλέον αν ενδιαφέρει καμία σας. Έχω ανακατέψει αλεύρι ζέας με αλέυρι φαγόπυρου, βάζω λίγο από το μίγμα κεχρί βρώμη και νερό κάνω χυλό και ψήνω σε αντικολλητικό τηγάνι και φτιάχνω τηγανίτες και του δίνω και μασουλάει με το αυγό του σαν πρωινό. Αν έχετε εσείς καμιά ιδέα γράφτε την

Επίσης τώρα που αχλάδια-μήλα είναι εκτός εποχής εκτός από αβοκάντο μπανάνα και μανγκο τι άλλο έχετε κατα νου;


PiB4p3.png y5drp3.png Z9IAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τηγανίτες! Τέλεια ιδέα! Και έψαχνα καιρό να βρω κάτι να του δίνω στεγνό να τρώει μόνος του εκτός ρυζογκοφρέτας και τυριού.

Αυτό που έχω προσθέσει τα απογεύματα είναι κατσικίσιο γιαούρτι με μήλο και μπανάνα και του αρέσει. Χθες δε βρήκα κατσικίσιο και του πήρα πρόβειο. Ξίνιζε πάρα πολύ και έφαγε μόνο το πρώτο κουταλάκι!

Άλλα φρούτα που βάζω αυτή την εποχή είναι πορτοκάλι και μανταρίνι.


EXcWp2.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης τώρα που αχλάδια-μήλα είναι εκτός εποχής εκτός από αβοκάντο μπανάνα και μανγκο τι άλλο έχετε κατα νου;

Εγώ η άσχετη δεν ξέρω γιατί λαϊκή παει ο σύζυγος και δεν ξέρω τι κυκλοφορεί. Το μονο σίγουρο ειναι ότι θα αργήσω να δώσω φράουλα μου φαίνεται ότι ειναι νωρίς ακόμα. Ακτινίδια και Αποξηραμένο δαμάσκηνο που βάζω εγώ στη φρούτο κρέμα. Αλήθεια το μανγκο το βρίσκεις λαϊκή??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


από το σουπερ το παίρνω το μάνγκο.Στην λαική έχει από όλα αλλά μήλα αχλάδια είναι ψυγείου τα μανταρίνια φύγαν εκτός εποχής και τα πορτοκάλια για λίγο ακόμα...Εγώ θα δώσω φράουλες κανονικά έχουν πολλά αντιοξειδωτικά και αν δω ότι τον πειράζουν τις κόβω μετά.


PiB4p3.png y5drp3.png Z9IAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ακόμα μανταρίνια στο περιβόλι μας αλλά λίγα. Άντε να 'ρθει το καλοκαίρι να βγούν καινούρια φρούτα! Και εγώ θα δώσω φράουλες γιατί είναι πολλά τα οφέλη, με επιφύλαξη βέβαια γιατί έχει διάφορες αλλεργίες και βλέπουμε.

Αυγό θα του είχα ξεκινήσει πριν 1 μήνα και δυστυχώς είχε εμφανίσει αλλεργία. Έφαγα εγώ μερικές φορές την προηγούμενη βδομάδα, δεν είδα τίποτα και έτσι δειλά δειλά του ξανάδωσα από την Κυριακή και δεν έχω δει τίποτα ανησυχητικό!!! Χάρηκα γιατί είναι πολύ σημαντικό για τη διατροφή του!


EXcWp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια παρασκευουλα. Τώρα θα μου πείτε γιατί χαίρομαι αλλα τεσπα. Το σαββατοκύριακο κανω ένα σωρό δουλειές σούπερ λαϊκή η μεγαλη εχει δραστηριότητες και αφήστε τα να πανε!!!

Να θίξω ένα θεμα που με απασχολεί. Κιλά!!!! μου είχανε μείνει τρία απο την εγκυμοσύνη μετα τα χριστουγεννα φαί γλυκά και αλλα φορτώθηκα αλλα δυο συν δυο έξτρα που είχα πριν ξεκινήσω την εγκυμοσύνη ΕΠΤΑ το σύνολο. Εντωμεταξύ όσο μεγαλώνει η μπεμπα με τσιμπάει η μέση μου γιατί είχα σοβαρό προβλημα και πριν αστά να πανε. Λέω τώρα που θα νοιξει ο καιρός να πλακωθουμε στις βόλτες και να περπατάω να προσέξω και λιγο διατροφή και να δώ. Αλλα όπως λεει και η διαφήμιση " ειμαι Μακαρονας τι να κάνουμε" εγώ λέω ειμαι ΓΛΥΚΑΤΖΟΥ τι να κάνουμε. Μου χέι μείνει και η κοιλιά που αυτή σίγουρα θέλει γυμναστική!!!!

Εσείς πως πάτε???

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους Σαβ/κο να πάμε καμιά βόλτα!

Στο θέμα κιλών ανήκω στις εξαιρέσεις... Αντί να πάρω έχασα... Είχα πολύ δύσκολη εγκυμοσύνη και τον πρώτο μήνα με το μωρό στο σπίτι είχα στη διάθεσή μου 2-3 ώρες για φαγητό, ύπνο, ξεκούραση κλπ και ξεχνούσα να φάω! Έχασα 4 κιλά στην αρχή της εγκυμοσύνης πήρα μετά αυτά τα 4 συν άλλα 3, μετά τον τοκετό έχασα 10 και από τότε έχω ξαναπάρει 2 = -5! Αλλά με τη μέση είχα και έχω ακόμα θέμα και με τον αυχένα μου... Μέχρι τώρα ήμουν καλά με το mei tai αλλά τη τελευταία φορά που το φόρεσα κουράστηκα πολύ...

Nora σε λίγο που θα αρχίσει να περπατάει το μικρό θα τρέχεις και δε θα φτάνεις! Έρχεται και καλοκαίρι, ζέστη, που όρεξη για φάι... λέμε τώρα! Δεν είναι πολλά πάντως τα κιλά. Αν προσέξεις λίγο τη διατροφή σου θα τα χάσεις εύκολα!

Αλήθεια στράτα χρησιμοποιείτε; Έχω ακούσει τόσα που τελικά φοβήθηκα και δε χρησιμοποίησα.


EXcWp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...