Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe MAΙΟΥ 2013


stroumfitaki

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα. Έχω δυο κοριτσάκια. Η μεγαλη μου ειναι 12,5 και παει πρώτη γυμνασίου και το μικράκι μας που γεννήθηκε στις 17/05/13 πάνω κάτω στις ηλικίες των δικών σας. Σας διάβαζα κατα καιρούς αλλα πριν λιγο καιρό έκανα έγγραφη και είδα ότι είχατε σταματήσει να γράφετε κατάλαβα όμως ότι παρακολουθείται το θεμα και απαντάται. Τεσπα στο δια ταύτα η μικρη ειναι μινιόν και κακοφαγη. Την προηγούμενη εβδομάδα έπαθε μια μόλυνση στο δακτυλάκι του ποδιού κάναμε διάνοιξη στο νοςοκομειο και το καθαρισανε αλλα πήρε και αντιβίωση. Μέχρι να καταλάβουμε τη τρέχει το παιδάκι ήταν αρωςτουλι και δεν καλοετρωγε. Τις τελευταίες τρεις μέρες εχει κόψει σχεδόν τελείως το φαγητό. Έχουμε φάει και το αυγο. Θα παω κάποια στιγμή απο την παιδίατρο να τη ζυγίςω και να το συζητήσουμε το θεμα. Θέλω τη βοήθεια σας σε ιδέες και συνδυασμούς φαγητών γεννήθηκε μικρούλα και τη κυνηγάω συνέχεια για φαγητό και για να πω την αλήθεια έχω κουραστεί, το να την αφήσω ελεύθερη να φάει όσο θέλει δεν παίζει γιατί δεν θα φάει τίποτα. Περιμένω απαντήσεις σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Skybeam

    1649

  • mariapap82

    1369

  • skountoufla

    1119

  • xanp

    955

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σου Νορα!

Εγω δεν ξερω και πολλα να σε συμβουλεψω, αλλα εχουμε μερικες εμπειρες και ψαγμενες μανες που ολο και κατι θα σου προτεινουν.

Πόσο μικροκαμωμένη ειναι και ανησυχεις?


NuWHp2.png

InJWp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στις 9/1/14 που μας είδε η παιδίατρος για εμβόλιο είμασταν 7,5 μηνών και 7.100 κ 65,5 άντε να χέι παει 7.400 ( λέω εγώ τώρα απο μόνη μου ) και να χέι πάρει και κανά δυο πόντους, τώρα στις 17 θα κλείσουμε τον ένατο. Ξέρω ότι πια δεν παίρνουν πολύ βάρος αλλα βλέπω ότι δεν τρωει και λέω να το ψάξω σαν γεύσεις πρώτα και την Παρασκευή που θα παω να μας ζυγίσει η παιδίατρος να δούμε. Και η μεγαλη μου ήταν μικρούλα αλλα ήταν πιο βαριά σ αυτή την ηλικία. Μήπως δεν κανω καλα που της συγκρίνω??? ξέρω ότι το κάθε παιδί εχει τα δικά του αλλα.... Ανυσηχω. Πολύ φοβάμαι μην το χέι μπορει χαμπάρι το μικρό και με δουλεύει!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Α,ο δικός μου 9 μηνων ηταν 7.700 και 70 ποντους, τιποτα θεαματικό δηλαδή!

Μωρε ειμαι και από τις πιο πρωταρες εδω,γι'αυτο δεν μπορω να βοηθησω και πολύ.Θα σου πω τι δινω εγω, να παρεις καμια ιδεα:

-από γαλα πρωι-βραδυ θηλασμός

-από φρούτα μπανανα, ακτινίδιο, εσπεριδοειδή, μηλο-αχλάδι, αβοκάντο (παει και με τη φρουτοκρεμα, παει και με το μεσημεριανό), γενικα ό,τι ιδέα σου ερθει (μια φιλη μου, προσθετει και κανα μπισκοτα μιραντα παπαδοπούλου...)

-από φαγητό (μεσημεριανό) μοσχαρι - κοτοπουλο με λαχανικα (καρότο, κολοκύθα κιτρινη, κολοκυθακι, κουνουπίδι, μπρόκολο, αβοκάντο, φινόκιο -όχι ολα μαζι!) ή με τραχανα ή με ζυμαρικό (πεπονακι, αστρακι κλπ)

-για απόγευμα γιαουρτι παιδικό ή γιαούρτι πρόβειο με μια κουταλιά πετιμέζι ή κεχρι με μηλο και κανελα ή ετοιμες κρεμες ή γλυκοπατάτα με κάτι άλλο π.χ.κολοκυθα (διάφορους συνδυασμούς μπορείς να κανεις)

Καλά, για απόγευμα μπορείς να δωσεις και κατι από μεσημεριανό, αν δεις ότι προτιμαει μια γευση (π.χ. καποια λαχανικά ή τραχανά).

Αλλες κοπέλες από δω δίνουν από κρεατικά και αρνί ή κουνέλι, ενώ για απόγευμα μπορεί να δωσουν λίγο τοστ ή αβγό με τυράκι, κάποιες εχουν φτιαξει και κρεμα καστανου που τη συνδυάζουν με αλλες γευσεις

-ΚΑΛΕ ΜΠΕΙΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΤΕ!!!

Προσπαθω να σκεφτω κι αλλα, αλλά έχω κολλήσει.

Θα μπει καμια αλλη από τις κυρίες κι ολο και κατι θα σου πει!

Πάντως γενικά έχουμε κι αλλα μινιον στην παρέα:tongue:


NuWHp2.png

InJWp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα βρε κορίτσι θα μελέτησω αύριο αυτά που μου γράφεις με ησυχία γιατί το κεφάλι μου ειναι καζάνι απο το άγχος μου. Πάντως για αρνί και κουνέλι σκέφτομαι και γω μονο και μονο για να αλλάξει η γεύση της. Καλο βράδυ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλώς το κορίτσι στην παρέα μας.από θέση ισχύος θα μιλήσω μάλλον γιατί το μωρο μου είναι καλοφαγο αλλά μπορεί να πάρεις καμία ιδέα κ από τη διατροφή μας.στα φρούτα δεν του αρέσει το μήλο,κ έτσι βάζω μπανανα αχλαδι αβοκαντο αποξηραμενα δαμασκηνα κ πορτοκάλι χυμό.μεσημεριανό διάφοροι συνδυασμοί όπως κολοκύθα σπανάκι κοτόπουλο,φασολακια με κρέας,φακες,θα δοκιμάσω κ φασόλια με κρέας(έτσι τα τρώγαμε στην ιταλία) κλασσικα λαχανικά με λίγο τραχανα για γεύση,σπανακορυζο.απόγευμα ο,τι έμεινε από το μεσημεριανό η φτιάχνω ζυμαρικά με το ζωμό από το μεσημεριανό κ βάζω κ τυρακι η γιαούρτι η αυγό η κεχρι με μήλο σταφίδες κ κανελα η τοστ.δίνω να μασουλαει με την επίβλεψη μου εννοείται συκο αποξηραμενο που το τρώει μανιωδώς.

Link to comment
Share on other sites

Νορα καλημερα, καλωσορισες κ να σου ζησουν τα παιδακια σου!!! Εγω γεννησα 16/05, ειναι μαζι τα μικρα μας δηλαδη. Κ εμενα ειναι ψιλο μινιον... Γεννηθηκε 2450 κ τον Δεκεμβριο (7 μηνων) στην τελευταια επισκεψη στη γιατρο ηταν 7 κιλα. Τωρα εχουμε ξανα την αλλη βδομαδα να παμε.

Κ εμενα τρωει πολυ καλα, δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα.

Το πρωι γαλα, μετα φρουτα, μεσημερι φαγητο, πανω κατω ο,τι ειπε η σκουντουφλα, απογευμα εγω δινω ετοιμες κρεμες κ το βραδυ γαλα κ υπνο!

Συνδιασμους μπορεις να κανεις πολλους, αναλογως με τις τροφες που σου λεει ο γιατρος σου. Δοκιμαζεις κ περιμενεις θετικη ανταποκριση!!!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.

Το κεχρί με το Μήλο πως το φτιάχνεται???? τραχανά βάζετε αντί για ζυμαρικά. Ξεκινάω άλλους συνδυασμούς απο σήμερα.

Γιώτα και μένα γεννήθηκε 2450 αλλα είχαμε ένα προβλημα και το μωρο χειρουργηθηκε το πρώτο 24 ωρο περάσαμε πολύ δύσκολα αλλα όλα καλα τώρα. Την πήρα 2100 απο το νοσοκομείο μετα απο 12 μέρες που έμεινε εντατική.

Ειναι και δυνάμικη τρομάρα μου κρατάει το φαί στο στόμα κανά εικοσαλεπτο και δεν ξεγελιεται με τίποτα.

Σκουντουφλα μη νομίζεις και εγώ πρωτάρα αισθάνομαι μετα απο τόσα χρονια στη μεγαλη είχα την πεθερά μου που με βοήθησε πολύ αλλα και σαν παιδάκι ήταν πιο συνεργάσιμο το πουλάκι μου. Αυτή εδώ ειναι Ταλιμπάν άντε να δούμε το πρωί ειμαι πάντα πιο αισιόδοξη και το βράδυ καταρρέω.

Χαίρομαι που τα λέμε κορίτσια καλημέρα ξανά!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στις 9/1/14 που μας είδε η παιδίατρος για εμβόλιο είμασταν 7,5 μηνών και 7.100 κ 65,5 άντε να χέι παει 7.400 ( λέω εγώ τώρα απο μόνη μου ) και να χέι πάρει και κανά δυο πόντους, τώρα στις 17 θα κλείσουμε τον ένατο. Ξέρω ότι πια δεν παίρνουν πολύ βάρος αλλα βλέπω ότι δεν τρωει και λέω να το ψάξω σαν γεύσεις πρώτα και την Παρασκευή που θα παω να μας ζυγίσει η παιδίατρος να δούμε. Και η μεγαλη μου ήταν μικρούλα αλλα ήταν πιο βαριά σ αυτή την ηλικία. Μήπως δεν κανω καλα που της συγκρίνω??? ξέρω ότι το κάθε παιδί εχει τα δικά του αλλα.... Ανυσηχω. Πολύ φοβάμαι μην το χέι μπορει χαμπάρι το μικρό και με δουλεύει!!!!!

Εγώ θα σου πω για το βάρος, από φαί δεν το έχουμε :D:Dμια και τα 2 παιδιά είναι/ ήταν αλλεργικά σε διάφορα οπότε έχουμε περιορισμένη διατροφή (το μωρό κυρίως και εγώ που θηλάζω)

Ποτέ μην συγκρίνεις δύο διαφορετικά παιδιά ΠΑΝΤΑ να κοιτάς τις καμπύλες ανάπτυξης, αν το παιδί σου είναι μέσα στις καμπύλες αν ακολουθεί μία συγκεκριμένη καμπύλη (ή ανοδική) από την γέννηση τότε είστε μια χαρά

είναι λογικό και αναμενόμενο τα μωρά να μην παίρνουν το ίδιο βάρος συνέχεια, η πορεία αύξησης του βάρους είναι καθοδική όσο μεγαλώνει το μωρό (λογικό γιατί τότε θα είχαμε γίγαντες αντί για βρέφη :D:D)

Ο δικός μου 8,5 μηνών ήταν 10.060 και 75 εκ. ΑΛΛΑ γεννήθηκε μεγάλος (4180:shock:) και συνεχίζει να ακολουθεί την καμπύλη του.

Αν δεν θηλάζεις μήπως για συμπλήρωμα μετά το φαγητό δίνεις και γάλα ?? αν ναι ίσως και για αυτό να μην σου τρώει τόσο καλά ή τα γεύματα είναι πολύ κοντά το ένα στο άλλο


KbLyp3.png 4AByp3.png
Link to comment
Share on other sites

Access όχι δεν της δίνω γαλα μετα το γεύμα. Τη θηλαζω πρωί βράδυ εχει τύχει κάποια απογεύματα να μου δείξει Μονή τΗς ότι ήθελε γαλα αλλα αυτο έγινε κανά μήνα πριν. Τα γεύματα έχουν γύρω στις τέσσερις ώρες απόσταση εκτός απο το απογευματινό με το βράδυ που θα γκρινιάξει στις τρεις ώρες. Σήμερα έφαγε φρούτο κρέμα με το αυγο δεν έβαλα μεγάλες ποσότητες και την κατάφερε την κρέμα. Το δαμάσκηνο το βάζω συχνά γιατί έχουμε και δυσκοιλιοτητα. Το ακτινίδια δεν της αρέσει καθόλου.

Alexpaul το σύκο το μαλακωνεις η το δίνεις κομματάκια. Χτες έλιωσα δυο πατατουλες με το πιρούνι έπαιξε και της πέταξε στο στόμα δεν έβαλε καθόλου ενώ βάζει τα πάντα στο στόμα δλδ και ΣΚ.... Να της δώσω νομίζω ότι θα τα βάλει στο στομα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια, σας διαβάζω μήνες τώρα! Όλο έλεγα θα γραφτώ και όλο το άφηνα μέχρι που ερημωσε.. Μέχρι σήμερα που ξαναμπήκα τυχαία και είδα ότι ξαναζωντάνεψε και χάρηκα πολύ!

Λοιπόν με λένε Ελένη, γέννησα στις 29 Μαϊου ένα πρόωρο αλλά υγιέστατο αγοράκι 2200! Δυσκολευτήκαμε πολύ τον πρώτο μήνα με τον θηλασμό γιατί έβγαζα το γάλα μου και του το έδινα με μπιμπερό μέχρι να μεγαλώσει λίγο αλλά ευτυχώς μετά τις 40 μέρες πίνει μόνο από το στήθος! Συνεχίζουμε ακόμα θηλασμό και ελπίζω για καιρό ακόμα!

Ήθελα να σας ευχαριστήσω γιατί έπαιρνα κουράγιο από σας αλλά και συμβουλές! Ειδικά τις συμβουλές τις xanp όσον αφορά τη διατροφή τις έχω αντιγράψει σε αρχείο να τις έχω!!! Χάρη σε σας έμαθα το κεχρί το οποίο λατρεύει ο γιός μου και δεν άκουσα την παιδίατρο όταν μου είπε 4 μηνών να ξεκινήσω ρυζάλευρο...

Αυτά για αρχή!


EXcWp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...