Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Aangelika8 είπε:

      Είναι πολύ πιθανό απλά να μη σου ταίριαξε το πρωτόκολλο. Εγω εκανα ωοληψια με arvekap γιατί έχω ιστορικό με υπερδιεγερσεις κ ενώ βλέπαμε γύρω στα 13 πήραμε 7 από τα οποία ήταν μόνο 4 καλά κανένα δεν προχωρησε. 2 μήνες μετά νέα ωοληψια με arvekap κ ovitrelle, αποφύγαμε την υπερδιέγερση, πήραμε 16 ωάρια ήταν ώριμα τα 13 κ τώρα περιμένω αποτελέσματα προεμφυτευτικου από 8 βλαστοκυστες!! Μην απογοητεύεσαι κ έχεις κ 3 που περιμένεις να δεις τι θα γίνει! 

      Καλησπέρα! Είναι ανάμεικτα τα συναισθήματα.. ισως γιατι δεν περιμενα οτι ηταν πιθανο να συμβει αυτο με τετοιο αριθμο ωαριων...περιμενα την πιθανή αποτυχία μετέπειτα αλλα οχι απο τωρα.. φαντάζομαι κ εσυ πως θα ένιωσες την πρωτη φορα! τελος παντων προχωράω οπως λες και περιμένω γιατι κανεις δεν ξερει πως θα εξελιχθει και θα προσπαθησω να ειμαι αισιοδοξη!!

      Καλή επιτυχια σου εύχομαι αυτη τη φορα!!!

Cafe MAΙΟΥ 2013


stroumfitaki

Recommended Posts

Καλημερα!

Xanp μη με απογοητευεις γιατι θα τα βαλω τα κλαματα

αν θυμασαι που τα εγραφα ειχα μπει για προκληση αλλα

δεν κατεβαινε το μωρο περιμεναμε 3,5 ωρες κι επειδη

ειχα συσπασεις του λεπτου χωρις να κατεβαινει πηγαμε

για καισαρικη! Λες να μπορουσα να την αποφυγω?????

Το μωρο ηταν 4160γρ....

Κοριτσια ειναι λογικο στην 1η εγκυμοσυνη να φοβασαι

να κανεις σεξ μην πιεζεστε. Εμεις τωρα δεν εχουμε θεμα

αλλα κι εγω στην 1η μαυρα χαλια δεν το μπορουσα!

Η μικρη περασε απυρετη το βραδυ ελπιζω να μας περασε

(και να μην εχει κολλησει ο μεγαλος!!!)


ZVPwp2.png q0sgp2.pngQbD4p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Skybeam

    1649

  • mariapap82

    1369

  • skountoufla

    1119

  • xanp

    955

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα κοριτσια!!

Απο οτι διαβασα ολες στο σεξουαλικο θεμα πανω κατω στα ιδια ειμαστε.. παλι καλα γιατι νομιζα πως μονο εγω δεν μπορω..:tongue::rolleyes:

Η κοιλιτσα μου μεγαλωσε ξαφνικα!:) Φαινεται πια αμα φοραω στενα ρουχα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Xanp μη με απογοητευεις γιατι θα τα βαλω τα κλαματα

αν θυμασαι που τα εγραφα ειχα μπει για προκληση αλλα

δεν κατεβαινε το μωρο περιμεναμε 3,5 ωρες κι επειδη

ειχα συσπασεις του λεπτου χωρις να κατεβαινει πηγαμε

για καισαρικη! Λες να μπορουσα να την αποφυγω?????

Το μωρο ηταν 4160γρ....

Μαρια μου, απο οσα διαβασα και διαβαζω εδω και 1,5 χρονο, πιστευω πως αδικα σε εβαλε για καισαρικη. Τι δεν μπορουσε να περιμενει κι αλλο? 3,5 ωρες δεν ειναι κ πολυ ωρα! Δεν ειναι οτι σε περιμενε 13 ωρες ας πουμε και οκ δεν προχωρουσε ο τοκετος.. :rolleyes: Μεγαλο μωρο παντως.. Και απο οτι διαβασα επισης, τις πληστες φορες η προκληση καταληγει σε καισαρικη, ακριβως επειδη το μωρο δεν ειναι ακομα ετοιμο να βγει. Γιατι σε εβαλε με προκληση αληθεια?

Χαρηκα παρολαυτα παρα πολυ με τη φιλη σου!!Μακαρι να τα καταφερεις και εσυ αυτη τη φορα!!

Διαβαζα τελευταια ενα παλιο θεμα στο παρεντς για vbac και καθε φορα που μια κοπελα τα καταφερνε εκλαιγα και εγω απο χαρα!!! Το θελω τοσο πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

Μαρια εχεις φεισμπουκ?

ειναι ενα γκρουπ εκει για vbac που εχει και γιατρους που απαντανε, αν θελεις να γραψεις για τον τοκετο σου, να σου πουν σιγουρα αν θελεις να ξερεις και εσυ, αν μπηκες για καισαρικη αδικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Κορίτσια που έχετε κάνει καισαρική, για πείτε, πόσες μέρες χρειαστήκατε βοήθεια στο σπίτι όταν γυρίσατε από το μαιευτήριο?

Στην καισαρική που είχα κάνει με τα ινομυώματα είχα χρειαστεί τη μαμά μου τουλάχιστον 3 μέρες τα πρωινά. Τώρα που θα υπάρχει και μωρό και λόχεια και όπως και να το δεις είναι δυσκολότερα, πόσο καιρό χρειάζεται βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χριστιανα μου εχω μιλησει για το θεμα μου στο παρεντσ

σε εναν γιατρο ειδικο για vbac και μου ειπε οτι δεν εγινε αδικα καισαρικη

δεν εχω λογο να ρωτησω κι αλλον! Εμπιστευομαι και το γιατρο μου!

Αν προσεξερες ειπα οτι ειχα συσπασεις του λεπτου!!!!! Δηλαδη παραπερα

δεν παει στις 3,5 ωρες ειχα την κορυφωση των συσπασεων! Αλλα το μωρο

δεν κατεβαινε και το κεφαλι του το ενιωθα να χτυπαει πανω απο το υβικο οστο

μπροστα μου! Τωρα το οτι μπηκα με προκληση ηταν γιατι αφενος δεν αντεχα αλλο

τοσο μεγαλο παιδι τοσο ψηλα δεν μπορουσα να ανασανω και αφετερου ειπαμε μαζι

με το γιατρο οτι ισως με τεχνητες συσπασεις κατεβει. Και η φιλη μου με προκληση μπηκε

δεν ειχε κι αυτη λογο αλλα προφανως εχει μεγαλυτερη λεκανη απο μενα και το 3500 κιλα

παιδι χωρεσε!

Τωρα κακως το εθιξα το θεμα ηθελα λιγη κατανοηση αλλα δεν πειραζει αφηστε το....


ZVPwp2.png q0sgp2.pngQbD4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!

Θα σας πω κ εγω τις εμπειρίες μου...

Για το σεξουαλικο.....χαλια τα πράγματα...εγω δεν εχω καμία

Απολύτως όρεξη....ο γιατρός βέβαια μας το εχει απαγορεύσει μεχρι νεοτερας

Λόγω των ροζ που είχα δει...

Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχαμε επαφές με τον άντρα μου....

Για την καισαρικη....Γεννησα σε δημόσιο νοσοκομειο που σημαίνει

ότι το μωρο το είχα μαζί μου απο την πρώτη στιγμή..

έμεινα 3 μερες στο νοσοκομειο

Κ εννοείται πως ήταν κάποιος δικός μου εκεί

γιατι εγω δε μπορούσα να κανω κ πολλα

Λόγω του πόνου.

Στο σπιτι μετα ήρθε η μαμά μου για 5 μερες....

ουσιαστικά το προβλημα μου ήταν μεχρι

Να μου κόψουν τα ράμματα, (δε μου είχαν βάλει απο αυτά που απορροφουνται).

Μόλις μου έκοψαν τα ράμματα ήμουν μια χαρά....


qLIep2.png

y2qkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Skybeam τα λόχεια σε περίπτωση καισαρικης δεν ειναι πολλα,

οπότε μην ανησυχείς γι αυτο...

Ανησυχώ γιατί δεν υπάρχει κανείς για βοήθεια τις πρώτες μέρες και κοιτάζω από τώρα να δω τι θα κάνω... λέω στον άντρα μου "τις τρεις-τέσσερεις πρώτες μέρες θα χρειαστεί να μείνεις σπίτι να με βοηθήσεις" και μου άρχισε τα γιατί και τα δεν ξέρω αν θα μου δώσουν άδεια και λοιπά και λοιπά, δεν έχει ιδέα ο άμοιρος...

Γιατί τα λόχεια δεν είναι πολλά όταν κάνεις καισαρική? Όντως ισχύει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Κορίτσια που έχετε κάνει καισαρική, για πείτε, πόσες μέρες χρειαστήκατε βοήθεια στο σπίτι όταν γυρίσατε από το μαιευτήριο?

Στην καισαρική που είχα κάνει με τα ινομυώματα είχα χρειαστεί τη μαμά μου τουλάχιστον 3 μέρες τα πρωινά. Τώρα που θα υπάρχει και μωρό και λόχεια και όπως και να το δεις είναι δυσκολότερα, πόσο καιρό χρειάζεται βοήθεια?

Εγω ηθελα 24ωρη βοηθεια οσο ημουν στο μαιευτηριο γιατι ειχα το παιδι μαζι μου στο δωματιο.

Μετα στο σπιτι ημουν μονη μου.

Η μαμα μου δουλευε .....:rolleyes:

Ηταν δυσκολα γιατι θηλαζα/νησταζα/πονουσα αλλα αμα δεν εχεις βοηθεια αναγκαστικα τα καταφερνεις!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ανησυχώ γιατί δεν υπάρχει κανείς για βοήθεια τις πρώτες μέρες και κοιτάζω από τώρα να δω τι θα κάνω... λέω στον άντρα μου "τις τρεις-τέσσερεις πρώτες μέρες θα χρειαστεί να μείνεις σπίτι να με βοηθήσεις" και μου άρχισε τα γιατί και τα δεν ξέρω αν θα μου δώσουν άδεια και λοιπά και λοιπά, δεν έχει ιδέα ο άμοιρος...

Γιατί τα λόχεια δεν είναι πολλά όταν κάνεις καισαρική? Όντως ισχύει αυτό?

Θα τα καταφερεις μην ανησυχεις.:) Ουτε και ο δικος μου μπορουσε να παρει αδεια. οκ αφηνεις λιγο τις δουλειες του σπιτιου πισω κ ασχολεισε μονο με το μωρο.

Τα λοχεια ειναι πιο λιγα.

Την πρωτη μερα μετα την καισαρικη οταν με σηκωσανε ετρεξε το αιμα ποταμι, ετρεχε κατω στο πατωμα για να καταλαβεις!!:shock::| επαθα ενα σοκ εκει.

2-3 μερες ειχα αρκετο,,και μετα λιγο για 40 μερες.41 μερες ηρθς η περιοδος.:evil:

Link to comment
Share on other sites

Τωρα κακως το εθιξα το θεμα ηθελα λιγη κατανοηση αλλα δεν πειραζει αφηστε το....

Οχι καλα κανεις και τα συζητας, μαθαινουμε/ενημερωνομαστε και οι υπολοιπες και τα βγαζεις και εσυ απο μεσα σου!

και αφου σου ειπαν και οι γιατροι πως ορθα εγινε η καισαρικη,,οκ..Μακαρι να ειναι αλλιως οι προυποθεσεις αυτη τη φορα!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι μου εγώ θα σου πώ ένα πράγμα!

Καταλαβαίνω ότι θα ήθελες να είχες γεννήσει φυσιολογικά

και ότι ελπίζεις αυτό το παιδάκι σου να γεννηθεί με φυσιολογικό τρόπο!

Αλλά...να λές Δόξα το Θεό που όλα πήγανε καλά και έχεις 2

παιδάκια και στην κοιλίτσα το τρίτο!

Η ουσία δεν είναι να βγούμε γερές κι εμείς και τα παιδάκια μας από την γέννα?

Αυτό να κρατάς!

Ότι έγινε έγινε τώρα ποιός ο λόγος να ψάχνεις αν έκανες άδικα καισαρική ή όχι!

Δεν διαφωνώ ότι μπορεί να έγινε και άδικα αλλά κατά 90%

πιστεύω πως δικαίως έκανε καισαρική ο γιατρός σου αν

όπως λες έχεις στενή λεκάνη και το μωρό ήτανε και 4160 το θεωρώ αδύνατο να το έβγαζες φυσιολογικά!

Η δική μου ήτανε 3350 κι εγώ με στενή λεκάνη μου την τραβήξανε

με εμβρυουλκό κόντεψε να σκάσει το παιδί μου γιατί σφήνωσε!

Αν ήτανε πάνω απο 3500 σίγουρα θα έμπαινα χειρουργείο!

Κι αν με ρωτάς αυτήν την φορά νομίζω πως θα ζητήσω καισαρική από μόνη μου αν δούμε πως το μωρό είναι μεγάλο!


LnGzp2.pngYDvwp2.pngZGTup2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και από μας τσούπρες!:P βλέπω τα θέματα δίνουν

και παίρνουν!! για να μπω κι εγώ στο κλίμα λοιπόν, καισαρική

δεν έχω κάνει ούτε καμία εγχείρηση για να είμαι ειλικρινής

οπότε δεν θα ήθελα να κάνω την αρχή τώρα! αλλά όπως

μας κάτσει αρκεί να πάνε όλα καλά!! όσο για το σεξουαλικό

που λέτε εμάς ο γιατρός μας το είχε απαγορέψει μέχρι την

αυχενική αλλά μετά οκ και έχει γίνει κανα 2 φορές μην

φανταστείτε και πολλές :oops: αλλά καμία σχέση με πριν..

νομίζω δεν αισθάνομαι άνετα με το μωρό, αλλά σαφώς τη

δεύτερη φορά πολύ καλύτερα...τώρα οι άντρες έχουν ορέξεις

και μένα όλο με πρήζει αλλά υπομονή..όλο για ύπνο νωρίς

πάω και του τη σκάω!!:tongue::P

κατά τ άλλα να σας πω ρε κορίτσια εγώ όσους εμετούς δεν

έκανα στο πρώτο τρίμηνο τους κάνω τώρα!!:shock:

τι λέτε να φταίει?ειδικά το πρωί!! αφού έκοψα τα

corn flakes γιατί δεν τα κατέβαζα με τίποτα και σήμερα

πάει και το τσουρέκι!! ουφ!!! και τώρα έχω τη γεύση του σιδήρου...μπλιαξ!!:evil:


izMNp3.png

Ob2kp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι να ήταν η πρώτη σου φορά να έχεις αμφιβολίες αν έπρεπε ή δεν έπρεπε. Και ο πρώτος σου τοκετός δεν ήταν εύκολος αν θυμάμαι καλα αλλά δεν σε πήγε για καισαρικη. Και μένα μια φίλη μου είχε το ίδιο θέμα, μπήκε με πρόκληση στις 40+ βδομάδες και τελικα τα κατάφερε. Αλλά γέννησε σε 12 ώρες. Εσυ πως τα καταφέρες να έχεις συσπασεις λεπτού στις 3,5; Προφανώς η κυρία δεν είχε σκοπό να βγει έτσι απλα! Μπορει τώρα να είναι διαφορετικά τα πράγματα, αλλά όπως και να χει γερά παιδάκια κι ας βγούνε όπως να ναι.

Όσο για τα λοχεια κι εγω που γεννησα φυσιολογικα δεν είχα πολλά, θα μπορούσα να μην βάλω καθόλου εκείνες τις τεράστιες σερβιετες. Μετα τη γέννα μου βάζει η μαία δυο μαζι κιόλας. Γεννησα 23:55 κατά τις 3 παρα με πήγαν στο δωμάτιο. Επειδη έκανα και 16 ώρες να γεννήσω και μετα την επισκληριδιο δεν ξανασηκωθηκα μου λέει η μαία αν θελήσεις να σηκώσεις χτυπά να έρθω μη ζαλιστεις και πέσεις. Στο μεταξύ φυσικα απο την υπερένταση δεν μπορούσα να κοιμηθώ και μιλούσα με τη διπλανή μου η οποία είχε γεννήσει απο το πρωι και ήταν πέρα δώθε να αλλάζει σερβιετες. Λέω κι εγω ας φωνάξω τη μαία να πάω κι εγω πριν πλημμυρισω. Έρχεται με κοιτάζει μου λέει μια χαρα είσαι... Τέλος πάντων πρωι πρωι έρχεται η γιατρός μου με κοιτάζει απο κάτω να δει αν όλα καλα και γελάει. Γιατι έβαλες 2 σερβιετες; Περιμένω να πλημμυρισω της λέω. Και μου είπε οτι δεν θα έχω πολλά λοχεια γιατι με καθάρισε καλα. Προφανώς στις καισαρικες είναι πιο ευκολο να καθαρίσουν καλα.


3e7afaa502.png

4e425f0baa.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...