Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα ειχα παλλινδρομη κυηση απο δωρεά ωάριων η πρώτη μου. Πριν ειχα αλλες 2 με δικά μου ωαρια. Όλες οι παλλινδρομες την ίδια βδομάδα μεταξύ 6-7 βδομάδα. Στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο και περιμένω τα αποτελέσματα. Ο γιατρός θεωρεί τυχαίο γεγονός γιατί απο όλα ήμουν καλυμμένη. Εμένα παρόλα αυτά δεν με καλύπτει η απάντηση του. Τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω;  Πήγα σε αιματολόγο, σε ενδοκρινολόγο.

Cafe MAΙΟΥ 2013


stroumfitaki

Recommended Posts

Mariath οπως τα ειπες παραπανω ειναι ακριβως! Νομος προσφορας ζητησης!

Επισης απαξ κι εχεις θηλασει το πρωτο παιδι στο δευτερο το γαλα δεν κανει ουτε ωρα να κατεβει ειναι πανετοιμο το στηθος και πρηζεται πολυ λιγοτερο αποτι στην 1η φορα!

Και η καισαρικη δεν επαιξε κανενα ρολο σε μενα. Το μονο (που ειναι και στον οργανισμο οπως ειπαμε) ειναι οτι λογω της στασης του θηλασμου που εισαι διπλωμενη και λογω της φυσιολογικης κουρασης που εχεις ειδικα στην αρχη σε ποναει η τομη για μερες μετα.

Τωρα αμα ειναι η πρωτη φορα που θηλαζεις συνηθως τις πρωτες 2-3 μερες δεν το λες γαλα αυτο που εχεις ειναι πρωτογαλα και ειναι ελαχιστο! Κανονικα κατεβαινει μετα απο 3 μερες το γαλα ξερω ομως και μια φιλη μου που δεν της ερχοταν αλλα το παλεψε αρκετα και δεν τα παρατησε και κατεβασε γαλα 1 βδομαδα μετα!!!

Θα τα πουμε οταν με το καλο ερθει εκεινη η ωρα γιατι πολλες γυναικες απογοητευονται στην αρχη και τους κανουν και πλυση εγκεφαλου οι γυρω οτι δεν εχουν γαλα να δωσουν αμεσως ξενο και τα παρατανε απο νωρις ενω θα μπορουσαν να θηλασουν.

Skybeam θα περιμενουμε νεα ε?


ZVPwp2.png q0sgp2.pngQbD4p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Skybeam

    1649

  • mariapap82

    1369

  • skountoufla

    1119

  • xanp

    955

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα κοριτσια!

Διαβασα ολα τα μηνυματα σας και σας ευχαριστω που ασχοληθηκατε με το θεμα μου..:)

Πηγα χθες στο γιατρο μου και τον ρωτησα που λετε αν θα με αναλαβει να με γεννησει φυσιολογικα.

Και η απαντηση του?? ΟΧΙ!:shock::shock:

Οπως μου ειπε, οταν δουλευε στο δημοσιο αναλαμβανε τετοιες περιπτωσεις, αλλα τωρα που ειναι στον ιδιωτικο τομεα, μου ειπε πλαγιως πως δεν του επιτρεπεται.Πως δεν υπαρχει η υποδομη αν τυχον γινει κατι σοβαρο να το αντιμετωπισει κ πως φοβατε.

Απο τη μια χαιρομαι που ειναι ειλικρινης,γιατι θα μπορουσε να μου πει ναι κ μετα στο τελος να μου τα αλλαξει.

Δεν ξερω ομως τι να κανω τωρα.

Απο οτι καταλαβα μονο στο Νοσοκομειο αναλαμβανουν τετοιες περιπτωσεις, οκ δεν εχω προβλημα να γεννησω εκει,αλλα φοβαμαι αν τυχον καταληξω καισαρικη παλι μην τραβηξω τα ιδια!!

Δεν ξερω τι να κανω!!!!!

Ειναι και οικογενειακος φιλος ο γιατρος μου..

Μου ειπε ελα να κανουμε μια καισαρικη να τελειωνουμε.

ΟΧΙ του λεω!!!

Και μετα απο ποση ωρα συζητηση προσπαθωντας να με μεταπεισει,δεν καταληξαμε πουθενα.

Μεχρι το τελος βλεπουμε λεει,,τι να δουμε βρε κοριτσια ομως?Εγω δεν μπορω να ειμαι με το αγχος,θελω να ξερω.

Αλλο γιατρο δεν ξερω που να βρω,ειναι και ολοι ψευτες θα μου πουν ναι κ στο τελος θα μου να γυρισουν.

Δεν ξερω τι να κανω,αγχωθηκα παρα πολυ!!!:|:?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Βρε Χριστιανα μου γιατι τετοιο αγχος απο τωρα?

Καταρχας για πες μας γιατι δεν ξερω αν εχω καταλαβει καλα

θες να γεννησεις στο σπιτι?Οχι σε μαιευτηριο?

Ηταν πολυ ειλικρινης ο γιατρος και ηταν και σοβαρη

η απαντηση του! Εννοειται οτι οταν πας για VBAC πρεπει

να υπαρχει η δυνατοτητα να πας αμεσα για καισαρικη αν

χρειαστει και να υπαρχει προσβαση και σε καποια

φαρμακα φανταζομαι. Ισως η λυση να ειναι να βρεις εναν

αλλο γιατρο που μπορει να αναλαβει φυσιολογικο στο

νοσοκομειο κι αν τα καταφερετε καλως αν οχι να μπορει να γινει

αμεσα καισαρικη.

Δεν ξερω ποσο οικογενειακος φιλος ειναι αλλα αφου εχει

τοσο σημασια για σενα να προσπαθησεις για φυσιολογικο

οπως ηταν αυτος ειλικρινης ετσι να εισαι κι εσυ. Να του πεις οτι

θες να προσπαθησεις με αλλον χωρις να σημαινει οτι δεν τον θεωρεις

καλο γιατρο. Αχρειαστος να ναι μπορει οταν πλησιαζουν εκεινες οι

μερες της γεννας τελικα να χρειαστεις τη συμβουλη του!

Ελπιζω να ξεαγχωθεις συντομα γιατι εχουμε πολυ δρομο

ακομα για να ειμαστε αγχωμενες με τη γεννα και δεν μας κανει καλο!;)


ZVPwp2.png q0sgp2.pngQbD4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Λοιπόν όταν γέννησα τον γιο μου με φυσιολογικό τοκετό το γάλα κατέβηκε αμέσως μέσα στο πρώτο 24ωρο και μιλάμε για πολύ γάλα. Στην κόρη μου με καισαρική εμένα προσωπικά κατέβηκε γάλα μετά την τρίτη μέρα και δεν μου έφτανε το κακό μου το χάλι είχα να σκάω και για αυτό γιατί έλεγα αν δεν μπορέσω να θηλάσω αυτή την φορά θα τρελαθώ.Έπαθα ότι έπαθα να της στερήσω και το γάλα μου;;;Μετά βέβαια ήρθε κανονικά και όλα οκ αφού ακόμα θηλάζει η μικρή. Και τα δύο τα είχα δίπλα μου από την αρχή και θήλαζαν κατά ζήτηση δεν κράτησα ποτέ ρολόι. Απλά αισθάνομαι ότι την δεύτερη φορά με την καισαρική σαν να μην πήρε το μήνυμα ο οργανισμός μου ότι γέννησα...

Εμένα πάντως και το στήθος μου πρήστηκε πάλι και όλα από την αρχή αλλά ο γιός μου είχε θηλάσει πολύ λίγο μόνο 8 μηνές και είχαν περάσει χρόνια μέχρι να κάνω την μικρή.

Χριστιάνα να ψάξεις να βρεις αν υπάρχει γιατρός στο νοσοκομείο που έχει κάνει vbac.Όχι αν θα σου πει ότι ναι θα κάνουμε να έχει ήδη κάνει.Πήγαινε μετά μίλα του και βλέποντας και κάνοντας.Αν δεις ότι δεν σε καλύπτει κάτσε στο γιατρό σου.Να σου πω εμένα πάντως η δικιά μου είπε ότι να δεν είχα ιστορικό με φυσιολογικό δεν θα το συζητούσε καν.


PiB4p3.png y5drp3.png Z9IAp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χαλοου και παλι!:)

μαριαπαπ οχι δεν θελω να γεννησω στο σπιτι!στο δημοσιο ή σε μαιευτηριο θα παω.

Ξανθη μου ναι, θα ψαξω να βρω για αλλο γιατρο.

στο δημοσιο νοσοκομειο υπαρχει ενα θεμα ομως.εκει δεν εχεις τον δικο σου γιατρο, σε βλεπει οποιος εφημερευει. και σε γενναει οποιος εφημερευει. γι`αυτο δεν ξερω με ποιον να μιλησω.θα παω παντως και ελπιζω να βγαλω ακρη.

εχετε δικαιο,δεν κανει να αγχωνομαι απο τωρα, αλλα οπως σας ειπα ειχα τραυματικη εμπειρια την πρωτη φορα..

Ξανθη κ Μαριαπαπ εσεις πως λετε να γεννησετε τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Χριστιάννα εγώ με φυσιολογικό προτιμώ να γεννήσω τώρα για την κατάληξη δεν ξέρω.Δεν συγκρίνεται με τίποτα και προσωπικά προτειμώ να πονάω πριν παρά μετά.Στον γιο μου πετούσα γέννησα 1.20 και 10 το πρωί έκοβα βόλτες άνετη και παρά τα πολλά ράματα που είχα η μόνη δυσκολία ήταν πως να καθήσω τις 2 πρώτες μέρες αλλά αυτοεξυπηρετούμουν σε όλα.Την δεύτερη φορά ούτε να πάρω αγκαλιά το μωρό να το θηλάσω δεν μπορούσα από τον πόνο 3 μέρες σερνόμουν και μετά από 10 μέρες πήρα τα πάνω μου. Ξέρεις τι είναι να είναι το μωρό δίπλα σου και να μην μπορείς να το εξυπηρετήσεις;;;Άσε που ήθελα άτομο εκεί 24 ώρες το 24ωρο. Ευτυχώς την τρίτη μέρα με έδιωξε και πήγα σπίτι μου


PiB4p3.png y5drp3.png Z9IAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Εμένα πάντως και το στήθος μου πρήστηκε πάλι και όλα από την αρχή αλλά ο γιός μου είχε θηλάσει πολύ λίγο μόνο 8 μηνές και είχαν περάσει χρόνια μέχρι να κάνω την μικρή.

Xanp μαλλον ειχε περασει καιρος απο την προηγουμενη γεννα γι αυτο αργησε σε σενα! Εγω τον μεγαλο τον θηλασα 18 μηνες και μετα απο 6 μηνες γεννησα τη μικρη! Τον μεγαλο δεν τον ειχα απο την πρωτη μερα γιατι μπηκε θερμοκοιτιδα 11 μερες οποτε εβγαζα με θηλαστρο και με δυσκολεψε μπορω να πω....

Θυμαμαι ομως στη μικρη (πραγματικα κοριτσια η καλυτερη στιγμη ειναι αυτη!) μου τη φερανε μερικες ωρες μετα τη γεννα στο δωματιο (και ενω δεν ενιωθα ουτε ποδια και ημουν στο κακο μου το χαλι) μου τη βαλανε στο στηθος και ΧΡΑΠ η δικια σου το αρπαξε με τη μια και του δωσε και καταλαβε σταζανε τα γαλατα απτο στομα της!!!

Φοβερη στιγμη!!!!! Κατασταση νιρβανα! Ξεχασα το κακο μου το χαλι κι ελιωσα........


ZVPwp2.png q0sgp2.pngQbD4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Χριστιάννα εγώ με φυσιολογικό προτιμώ να γεννήσω τώρα για την κατάληξη δεν ξέρω.Δεν συγκρίνεται με τίποτα και προσωπικά προτειμώ να πονάω πριν παρά μετά.Στον γιο μου πετούσα γέννησα 1.20 και 10 το πρωί έκοβα βόλτες άνετη και παρά τα πολλά ράματα που είχα η μόνη δυσκολία ήταν πως να καθήσω τις 2 πρώτες μέρες αλλά αυτοεξυπηρετούμουν σε όλα.Την δεύτερη φορά ούτε να πάρω αγκαλιά το μωρό να το θηλάσω δεν μπορούσα από τον πόνο 3 μέρες σερνόμουν και μετά από 10 μέρες πήρα τα πάνω μου. Ξέρεις τι είναι να είναι το μωρό δίπλα σου και να μην μπορείς να το εξυπηρετήσεις;;;Άσε που ήθελα άτομο εκεί 24 ώρες το 24ωρο. Ευτυχώς την τρίτη μέρα με έδιωξε και πήγα σπίτι μου

με καλυψε απολυτα η xanp!!!!! Εννοειται προτιμω με φυσιολογικο! Αλλα ξερεις κατι επειδη εχω και την εμπειρια του να μενει το μωρο θερμοκοιτιδα ΧΩΡΙΣ το τονιζω ΧΩΡΙΣ να ξερεις ποτε θα βγει και να γυρνας σπιτι ΧΩΡΙΣ μωρο θα ελεγα οτι εκεινη την ωρα θα προτιμησω να κανω οτι ειναι αναγκαιο για να ειναι το μωρο 100% ενταξει. Δεν εφταιγε ο φυσιολογικος τοκετος που καθισε ο Χαρης θερμοκοιτιδα μην γινει παρανοηση απλα το σκασμενο βγηκε 36+3 και δεν ειχαν προλαβει να ανπτυχθουν καλα οι πνευμονες!

Απλως το λεω οτι πραγματικα πανω απολα το μωρο αμα ειναι να βγει υγιες και 10 χειρουργεια κανω!!!!


ZVPwp2.png q0sgp2.pngQbD4p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ξέρεις τι είναι να είναι το μωρό δίπλα σου και να μην μπορείς να το εξυπηρετήσεις;;;Άσε που ήθελα άτομο εκεί 24 ώρες το 24ωρο

Αν ξερω λεει???:cry::|:cry:

Παντως και εμενα αργησε να κατεβει το γαλα κοριτσια.στην τεταρτη μερα.

Δεν μου δινανε το μωρο τις δυο πρωτες μερες να το θηλασω γιατι ειχα κ καλα ακομα στον αργανισμο μου την ναρκωση και δεν εκανε λεγανε για το μωρο!:rolleyes:

της δινανε λοιπον ξενο γαλα, και μετα το παλεψα παρα πολυ για να την θηλασω αποκλειστικα.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι παντως που ειμαι στην παρεα σας.

Ειναι ωραιο να εχεις ανθρωπους που σε καταλαβαινουν για να μοιραζεσαι μαζι τους τις σκεψεις σου.:)

Γι αυτο μαρεσει το φορουμ γιατι ειμαστε ολες γυναικες με τις ιδιες ανησυχιες και τη διαθεση να τις μοιραστουμε! Δεν το βρισκεις ευκολα αυτο!!!!!


ZVPwp2.png q0sgp2.pngQbD4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Μαρία και εγώ φαντάζομαι ότι λόγω μεγάλου διαστήματος ήταν σαν πρώτη φορά αλλά εγώ την δεύτερη φορά αν εξαιρέσεις τους πόνους δεν κατάλαβα ότι γέννησα.Οι ψυχολογικέ ςμεταπτώσεις ή ένταση ότι κάτι άλλαξε στον οργανισμό ήταν σαν μη το κατάλαβε καθόλου ο οργανισμός μου ότι γέννησα...Τι να πω...Πάντως και εγώ την έβαζα στήθος συνέχεια και ότι έβρισκε έπινε η μικρούλα..


PiB4p3.png y5drp3.png Z9IAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν ξερω λεει???:cry::|:cry:

Παντως και εμενα αργησε να κατεβει το γαλα κοριτσια.στην τεταρτη μερα.

Δεν μου δινανε το μωρο τις δυο πρωτες μερες να το θηλασω γιατι ειχα κ καλα ακομα στον αργανισμο μου την ναρκωση και δεν εκανε λεγανε για το μωρο!:rolleyes:

της δινανε λοιπον ξενο γαλα, και μετα το παλεψα παρα πολυ για να την θηλασω αποκλειστικα.

Μπραβο σου! Αλλες θα το χαν παρατησει. Για τη ναρκωση 1η φορα το ακουω! Αμα χρειαστει ξανα καισαρικη να κανεις με επισκληρηδιο που δεν υπαρχει τετοιο θεμα....


ZVPwp2.png q0sgp2.pngQbD4p3.png
Link to comment
Share on other sites

mariapap82 σε καταλαβαινω.

μακαρι τα παιδακια μας να ειναι καλα και ας τραβηξουμε εμεις οτι ειναι να τραβηξουμε.

και εννοειτε πως η καισαρικη ειναι σωτηρια σε πολλες περιπτωσεις.

αν δεν υπηρχε κ γεννουσα πριν 40 χρονια ας πουμε, τωρα δεν θα ζουσε το μωρο μου κ ισως να μην ζουσα και εγω.

ηταν διπλα τυλιγμενη με τον ομφαλιο λωρο κ πεφταν επικυνδινα οι παλμοι της γι`αυτο μπηκαμε για επειγουσα καισαρικη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...