Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανούλες Αυγούστου 2013


liana87

Recommended Posts

Αnat η εξέταση αυτή είναι η ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης που ελέγχει για στίγμα μεσογειακής αναιμίας και δρεπανοκυτταρωση.Είναι στο στανταρ πακέτο του προγεννητικού που δίνουν όλοι.Αυχενική θα πάω την ερχόμενη Δευτέρα!


i8prp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αnat η εξέταση αυτή είναι η ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης που ελέγχει για στίγμα μεσογειακής αναιμίας και δρεπανοκυτταρωση.Είναι στο στανταρ πακέτο του προγεννητικού που δίνουν όλοι.Αυχενική θα πάω την ερχόμενη Δευτέρα!

Εμένα δε μου την έδωσε έκανα διάφορες εξετάσεις αιματολογικές ακόμα και για AIDS αλλά για το στίγμα όχι! Για θρομβοφιλία και κυστική τον ρώτησα και μου είπε όχι από τη στιγμή που δεν υπάρχει κάτι ανησυχητικό από το παρελθόν. θα κάνω μια κουβέντα μαζί του όταν θα κάνω αυχενική

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δε μου την έδωσε έκανα διάφορες εξετάσεις αιματολογικές ακόμα και για AIDS αλλά για το στίγμα όχι! Για θρομβοφιλία και κυστική τον ρώτησα και μου είπε όχι από τη στιγμή που δεν υπάρχει κάτι ανησυχητικό από το παρελθόν. θα κάνω μια κουβέντα μαζί του όταν θα κάνω αυχενική

Αnat ούτε εγώ έχω στην οικογένεια καποιο ιστορικό αλλά μου είπε να την κάνω ετσι κ αλλιώς.Βέβαια το κόστος είναι μεγάλο αλλά προτιμώ να είμαι καλυμμενη..Ρώτα τον γιατρό σου καλύτερα


i8prp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπεερα και απο εμενα...ειμαι 11 εβδομαδα με ΠΗΤ 16/8...με λενε μαρια και ο γιατρος μου ειναι στο ρεα...ελπιζω να ειναι καλο μαιευτηριο...πρωτη μου εγκυμοσυνηηη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλημερα τι κανετε?εγω το στιγμα το χα κανει πριν λιγο καιρο γιατι εχουν οι ξαδελφες μου κ φοβηθηκα μην εχω αλλα οκ.ειπα στο γιατρο μου να την επαναλαβω κ μου πε οτι αυτο η το χεις απο τοτε που γεννιεσαι η οχι δεν μπορεις να το παρουσιασεις μετα οποτε κοριτσι μου δεν γινεται να μην το ειχατε στην πρωτη εγκυμοσυνη κ να εμφανιστει τωρα.εγω αυριο θα παρω τ αποτελεσματα των εξετασεων οποτε θα σας πω αναλυτικα τι εκανα κ τι οχι.α επισης ξερω ενα ζευγαρι που ειχαν κ οι δυο στιγμα κ κανανε 4 παιδια κ δεν εχει κανενα τους παιδι στιγμα.


pXU3p2.png?EiDCGUBk

empty.gifIA2Ep2.png?qFHIC4kY

Link to comment
Share on other sites

καλησπεερα και απο εμενα...ειμαι 11 εβδομαδα με ΠΗΤ 16/8...με λενε μαρια και ο γιατρος μου ειναι στο ρεα...ελπιζω να ειναι καλο μαιευτηριο...πρωτη μου εγκυμοσυνηηη....

Καλως ηρθες Μαρακι!!!!!να χεις μια ομορφη εγκυμοσυνη,με το καλο το μπεμπε σου και μενα το πρωτο ειναι.αυχενικη εκανες?


pXU3p2.png?EiDCGUBk

empty.gifIA2Ep2.png?qFHIC4kY

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στα κορίτσια!! Μαράκι, συνονόματη, καλώς μας ήρθες κ με το καλό το μπεμπέ σου!! Κ εγώ στο ΡΕΑ θα γεννήσω, έχουμε κ κοντινές ΠΗΤ λές να είμαστε παρέα? Κορίτσια για κυστική ινωση δεν θυμάμαι αν είχα κάνει στον Κωστή, αλλά θέλω να πω στο γιατρό μου να την κάνω τώρα, είχα δει την εκπομπή του Θεοδωράκη κ από τότε το σκέφτομαι συνέχεια! Είχα φάει κ μια φρίκη γιατί έβηχε πολύ εκείνο το διάστημα ο μικρός κ καταλαβαίνετε..

Για το στίγμα που λέτε κ εμενα στην πρώτη εγκυμοσύνη μου είχε βγει κάτι αρκετά χαμηλό, και έγραφε σε παρένθεση οτι σε περίπτωση εγκυμοσύνης χρειάζεται επανάληψη της εξέτασης, αλλά δεν ξαναέκανα γιατί μιλώντας με το γιατρό μου κ σε συνδυασμό με κάτι άλλες μετρήσεις καταλήξαμε οτι δεν χρειαζοταν κ επιπλέον ο άντρας μου είναι αιμοδότης κ του είχαν κάνει ήδη την εξέταση αυτή, από 'οπου και φάνηκε πως δεν είναι φορέας του στίγματος. Πάντως και οι δύο γονείς να είναι φορείς, οι πιθανότητες να νοσεί το μωρό είναι 25% δηλ μια στις 4!

Κορίτσια θα προσπαθήσω να ξαναμπώ το βράδυ!! Σας φιλώ!!


kK3bp2.png

dKVVp3.png

01/08/04 Και συνεχίζουμε..

Link to comment
Share on other sites

καλησπεερα και απο εμενα...ειμαι 11 εβδομαδα με ΠΗΤ 16/8...με λενε μαρια και ο γιατρος μου ειναι στο ρεα...ελπιζω να ειναι καλο μαιευτηριο...πρωτη μου εγκυμοσυνηηη....

Kαλως όρισες Μαρία!Το Ρεα το έχω δει/επισκεπτεί και είναι πολύ ωραίο μέσα..καινούριο κτλ κτλ.Ωραία δωμάτια.Εμένα ο γιατρός μου είναι στο Λητώ στο Ρεα και στο μητέρα.


i8prp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μαρακι8 εμένα μου έδωσε σιδηρο και θα επαναλάβω την εξέταση γ στίγμα σε 20 μερες..αλλά μάλλον δεν έχω,όπως μου είπε.Επίσης την εκπομπή του Θεοδωράκη δεν την είδα αλλά ενημέρωσε πολλούς απ οτι άκουσα μετά.


i8prp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κ από εμένα κορίτσια,εγώ έχω Π.Η.Τ. 12/8...είμαι από Θεσσαλονίκη.Πάω κ σε ιδιώτη γιατρό αλλά κ στο Ιπποκράτειο όπου αν κ δεν το περίμενα από συμπεριφορά είναι καταπληκτικοί...Στις 5/2 μου έκλεισαν ραντεβού στο Ιπποκράτειο για αυχενική...είμαι έγκυος στο πρώτο μου παιδάκι έπειτα από μία παλλίνδρομη...τι ξέρετε για την αυχενική σε δημόσιο νοσοκομείο...?αύριο βέβαια έχω ραντεβού κ με την εξωτερική γιατρό μου..λέτε να τις πω ότι πάω κ στο Ιπποκράτειο κ ότι πρώτα ο Θεός , θέλω να γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!!Να καλωσορισω τις νεες μανουλες!

ksotiko και marakimou καλως ηρθατε!

Υπεροχες και τελειομηνες εγκυμοσυνες και στις δυο σας!

Τι ωραια!Μεγαλωνει η παρεα!!!

Ksotiko εισαι η πρωτη που θα κανει αυχενικη! :D Με το καλο!

Κοριτσια εγω στον Αντωνη μου, εκανα την εξαιταση και δεν ειχα!

Ο αντρας μου και εμενα αιμοδοτης θα το ξερανε αν ειχε, δεν ειχε!

Τωρα ομως που αλλαξα γιατρο μ εβαλε να την ξανακανω!

Και καλα που το αναφερατε, ξεχασα να παω να παρω τα αποτελεσματα!!!

Πωπω ειμαι απαραδεκτη! :confused:

Για κυστικη νοσο θα σας γελασω!Δεν ξερω αν εκανα ουτε στον Αντωνη ουτε τωρα!


b353ca0f41.png26lWp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια μου!! Με θέλετε στην παρέα σας;

Είμαι 12η εβδομάδα με διδυμάκια παρακαλώ... είναι τα πρώτα μας παιδάκια, κάναμε εξωσωματική και πέτυχε με την πρώτη! Ήμασταν πάρα πολύ τυχεροί...πραγματικά! Ευτυχώς πια τώρα όλα αυτά είναι πολύ πίσω.

Έχω ΠΗΤ 13 Αυγούστου, αλλά επειδή είναι δίδυμα υπάρχει περίπτωση να μας βγούν κάπως προωράκια... αλλά θα κάνω ό,τι μπορώ για να τα κρατήσω μέσα όσο περισσότερο γίνεται...

Από συμπτώματα είμαι σχετικά καλά, εμετούς καθόλου, μόνο κάτι περιστασιακές ζαλάδες και κούραση. Το βασικό μου πρόβλημα είναι ότι το βράδυ διψάω πολύ και σηκώνομαι για τουαλέτα 3-4 φορές... ροχαλίζει και ο άντρας μου και δε βοηθάει και πολύ αυτό...Το αποτέλεσμα είναι ότι το πρωί είμαι σαν το ζόμπι. Ευτυχώς είμαι ελεύθερη επαγγελματίας και έχω ευελιξία με το γραφείο μου, γιατί διαφορετικά δεν την έβγαζα καθαρή :P:p

Όλες αυτές τις εξετάσεις που αναφέρετε (και πολλές άλλες) εμείς τις κάναμε προκαταβολικά όταν ετοιμαζόμασταν για την εξωσωματική (είναι υποχρεωτικό) οπότε εχουμε ησυχάσει από αυτά. Φάγαμε ένα ολόκληρο πρωινό στο Παπαγεωργίου στη Θεσσαλονίκη να μας χιλιοτρυπάνε αλλά τουλάχιστον καθαρίσαμε :)

Η κοιλιά μου φαίνεται αρκετά (μάλλον γιατί είναι δίδυμα). Τα παντελόνια σταμάτησαν να μου χωράνε σχεδόν από την αρχή, γιατί πρήστηκα και με τα φάρμακα της εξωσωματικής. Έχω δύο παντελόνια εγκυμοσύνης, ένα H&M (το καλύτερο!) και ένα από το πρενατάλ, και αλήθεια με κάνουν πολύ ευτυχισμένη! Πήρα και 2 σουτιέν γιατί τα παλιά δεν μου χωράνε. Δεν μπορώ καθόλου να σφίγγομαι!

Όσο για τις κρέμες για τις ραγάδες, μια φίλη φαρμακοποιός που γέννησε πρόσφατα μου είπε ότι αυτή έβαζε μόνο βαζελίνη... ότι οι κρέμες αυτές είναι πανάκριβες και δεν κάνουν τίποτε διαφορετικό από τη βαζελίνη. Από την άλλη η πεθερά μου που είναι κι αυτή φαρμακοποιός ήταν κάθετη, να μην το ριψοκινδυνέψω, λέει. Έτσι πήρα κι εγώ τις κρεμούλες μου (Elancyl) και ησύχασα.

Αυχενική έχουμε 31 Ιανουαρίου. Κόστος για αυχενική για δίδυμη κύηση: 140 ευρώ. Εξετάσεις αίματος 65 ευρώ αλλά αυτές μου τις έγραψαν μέσω ΕΟΠΠΥΥ οπότε μάλλον δεν θα τις πληρώσω.

Το μπόνους μου είναι ότι η γυναικολόγος μου είναι οικογενειακή φίλη και μένουμε και δίπλα... οπότε με προσέχει ιδιαίτερα και όλο μου δίνει συμβουλές, ειδικά αν με πετύχει έξω από το σπίτι... χιχι!

Νομίζω ότι σας κούρασα με τόσες λεπτομέρειες. Πολύ χαίρομαι που σας βρήκα! Καληνύχτα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!!!!!τι κανετε?να καλοσορισω το ksotiko k την floreta να ευχηθω μια ομορφη κ τελειομηνη εγκυμοσυνη.εγω απο χτες ξεκινησαν παλι οι εντονες αναγουλες ουτε να κοιμηθω μπορουσα.χτες εκανα υπερηχο θυροειδη εχω ιστορικο κ ολα οκ κ ενω ηταν σημερα να παρω τ αποτελεσματα απ τις εξετασεις που εκανα θα ναι ετοιμα την Δευτερα.


pXU3p2.png?EiDCGUBk

empty.gifIA2Ep2.png?qFHIC4kY

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...