Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Blue Velvet είπε:

      Καλημέρα κορίτσια,

      Έκανα τεστ από το φαρμακείο και βγήκε αρνητικό..ξέρω ότι είναι πολύ νωρίς,την Τετάρτη έκανα εμβρυομεταφορά,όμως περίμενα έστω και λίγο αχνή γραμμουλα.Υπαρχει περίπτωση λέτε να βγει θετικό τη Δευτέρα που θα ξανακάνω?

      @Angot Έπρεπε να σε ακούσω και να μην κάνω σήμερα,αλλά δεν κρατήθηκα η τρελή ☹️

      Τέσσερις ημέρες μετά τεστ?? πολλή βιασύνη μάνα μου! Τρίτη κι αν..

Συγγενης Υποθυρεοειδισμος


Recommended Posts

βοηθεια...το μολις 6 ημερων κοριτσάκι μου διαγνωστηκε με Συγγενη Υποθυρεοειδισμο...κοντευω να τρελαθω...μας ειδοποιησανε προχθες απο το Αγια Σοφια και εχθες πηγαμε για την μετρηση...τελικα θα παιρνουμε τ4 των 50 Δευτερα-τεταρτη-παρασκευη -κυριακη και τ4 των 25 τριτη -πεμπτη-σαββατο.......

έχω πάθει σοκ....σκεφτομαι πως το παιδι μου θα έχει νοητικη στερηση και θελω να πηδηξω απο το μπαλκονι!!!

δεν μπορω να την θηλασω,κλαιω ολη μερα και οι μερες μου απο τις πιο ευτυχυσμενες που περιμενα εγιναν οι πιο δυστυχισμενες...ολη την ημερα δεν μπορω να συγκρατησω τα δακρια μου και σκεφτομαι τα χειροτερα!!!

σας παρακαλω αν καποιος εχει βρεθει στην θεση μου και πηγαν ολα καλα ας με βοηθησει!!!!!ειμαι σε απογνωση!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου nanadel. Δεν ξερω για τα μωρακια, αλλα σε εμας τους μεγαλους με το Τ4 ολα διορθωνονται, εγω το παιρνω εδω και 3 χρονια, ειμαι μια χαρα. Αλλα φανταζομαι γι'αυτο κανουν σε ολα τα μωρακια τις εξετασεις, για να χορηγουν το Τ4 και να μην εχουν προβλημα. Μην κλαις και μην στενοχωριεσαι γιατι θα το καταλαβαινει και το μπεμπακι σου. Να εισαι γερη και δυνατη για το μικρουλι σου, να μας γραψεις νεα. Ευχομαι τα καλυτερα, να σας ζησει. Θα σου πουν εδω και οι κοπελες που εχουν παρομοιες εμπειριες


το χαμογελο σου η ζωη μου

NTsOp2.png

Link to comment
Share on other sites

μην στεναχωριεσαι.εγω εχω και τις δυο κορες μου με αυτο το προβλημα απο την ημερα που γεννηθηκαν.παιρνουν καθε μερα το χαπακι τους και τις παρακολουθουν συχνα στο παιδων.θα μιλησουμε παλι πιο αναλυτικα,γιατι ξυπνησαν μολις και δεν προλαβαινω,αλλη στιγμη αλλα ηθελα να σου πω οτι απο την στιγμη που υπαρχει το προβλημα ειναι χειροτερο να μην παρει θεραπεια απο το να μην το ξερεις.ξερω ειναι δυσκολο στην αρχη αλλα να ξερεις οτι δεν εισαι η μονη και να δεις ποσα παιδακια θα συναντησεις στο παιδων μολις πας με το ιδιο προβλημα


as1cxJbNw2k0010MzU1NzY2ZGx8MDc3Mzg3ZHxteSBsb3ZlIGlz.gif

as1cCqMNw1z0010MDAwMjAwMGR8NTUxZHxteSBvdGhlciBsb3ZlIGlz.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα περιμένω να μου πεις περισσότερα geoste......εμένα η έννοιά μου όλη είναι η ψυχοκινητική της ανάπτυξή...ούτε το χάπι με νοιάζει που θα παίρνει για όλη της την ζωή ,ούτε η τακτική παρακαλουθηση.....θα της γίνουν τρόπος ζωής...αρκεί να είναι καλά..........περιμένω με ανυπομονησία....ήδη μετά από τα μηνύματα της tara αισθάνομαι καλύτερα-θα περιμένω και την δική σου εμπειρία....κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι εαν έχετε βρεί κάποιον καλύτερο τρόπο χορήγησης του χαπιού εκτός απο την σύριγγα,γιατί νιώθω ότι χάνει φάρμακο η μπεμπούλα έτσι...α!! και κάτι άλλο...η χορήγηση είναι 2 ώρες μετά το τελευταίο γεύμα κ μισή ώρα πριν το επόμενο??

ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον....!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βαζεις στη συριγγα 2ml νερακι (αποστειρωμενο μια και ειναι νεογεννητο), δινεις το φαρμακο το πρωι κατα προτιμηση μιση ωρα πριν το γευμα του, και βαζεις αλλο 1ml νερακι για να φυγει το φαρμακο που εμεινε στη συριγγα. Τωρα, επειδη ειναι πολυ μωρο και θα΄χει αστατες ωρες γευματων, προσπαθησε στην αρχη να το δινεις 2 ωρες μετα το τελευταιο γευμα, και μιση ωρα πριν το επομενο.


age.png age.png

Link to comment
Share on other sites

βοηθεια...το μολις 6 ημερων κοριτσάκι μου διαγνωστηκε με Συγγενη Υποθυρεοειδισμο...κοντευω να τρελαθω...μας ειδοποιησανε προχθες απο το Αγια Σοφια και εχθες πηγαμε για την μετρηση...τελικα θα παιρνουμε τ4 των 50 Δευτερα-τεταρτη-παρασκευη -κυριακη και τ4 των 25 τριτη -πεμπτη-σαββατο.......

έχω πάθει σοκ....σκεφτομαι πως το παιδι μου θα έχει νοητικη στερηση και θελω να πηδηξω απο το μπαλκονι!!!

δεν μπορω να την θηλασω,κλαιω ολη μερα και οι μερες μου απο τις πιο ευτυχυσμενες που περιμενα εγιναν οι πιο δυστυχισμενες...ολη την ημερα δεν μπορω να συγκρατησω τα δακρια μου και σκεφτομαι τα χειροτερα!!!

σας παρακαλω αν καποιος εχει βρεθει στην θεση μου και πηγαν ολα καλα ας με βοηθησει!!!!!ειμαι σε απογνωση!!!

να σε ρωτησω κατι γιατι συμμεριζομαι τη στεναχωρια σου.στην περιοδο της εγκυμοσυνης οταν εκανες τις εξετασεις καθε μηνα, δε σου εδωσε ο γιατρος σου στην αρχη να κανεις για τον θυροειδη σου?εγω μετα απο πολυ εξεταση σε διαφορα μικροβιολογικα διαγνωστηκε οτι εχω θυροειδιτιδα χασιμοτο που σημαινει μου ειπε ο γιατρος οτι δεν παραγω πολυ την ορμονη tsh και ετσι το παιδι μπορει να γεννηθει με νοητικη στερηση.ημουν με το ενα ποδι μεσα στην κλινικη για διακοπη.ρωτησα και τον παιδιατρο και μου ειπε οτι και να παρουσιαστει υποθυροειδισμος στο μωρο στην αρχη με την καταλληλη θεραπεια επανερχεται στα φυσιολογικα του.τωρα ειμαι στην αναμονη μεχρι να γεννηθει το μωρο και βλεπουμε.θελω να πιστευω οτι δε θα εχω τετοια προβληματα.σου ευχομαι κουραγιο και δυναμη.

Link to comment
Share on other sites

καλέ ηρεμήστε.δεν είναι απόλυτο να έχει νοητική στέρηση.απο την στιγμή που το ανακαλύψατε νωρίς και ξεκινήσατε θεραπεία και εφόσον παρακολουθείτε συστηματικά σίγουρα θα γίνει ένα υγιέστατο παιδάκι.οι εξετάσεις τις κόρης μου, ήταν στα όρια και την παρακολουθούσαμε μέχρι 10 μηνων περίπου, όπου και ξεκίνησε το χάπι.σας πληροφορώ οτι απο 15 μηνών που ξεκίνησε να μιλάει δεν έχει σταματήσει και είναι και ενα φυσιολογικότατο παιδί.σας φέρνω σαν παραδειγμα το δικό μας γιατι σε σχέση με εσας αργήσαμε να το ξεκινήσουμε και πάλι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

όσον αφορά την εγκυμοσύνη το πρόβλημα είναι να μην το γνωρίζεις να μην παίρνεις καθόλου θεραπεία και σε πολύ μεγάλο μήνα να κάνεις την εξέταση και να είναι πολύ ανεβασμένη.εκεί υπάρχει πρόβλημα,αν όμως είναι ρυθμισμένη μην φοβάσαι τίποτα.

εμείς δηλ που ξέραμε οτι είχαμε πρόβλημα με το θυρεοειδή,δεν έπρεπε να κάναμε παιδιά;το πάν σε όλες τις περιπτώσεις είναι να το έχεις ρυθμισμένο.

όλα καλά θα πάνε θα το δείτε, και αύριο μεθαύριο εσείς θα είστε που θα καθησυχάζεται τις καινούργιες μανούλες.θα το δείτε


tt151846.aspx

tt151848.aspx

tt146113.aspx

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με την ΤΙΤΗ. Ο συγγενης υποθυρεοειδισμος ειναι κατι που αντιμετωπιζεται πληρως με απολυτη επιτυχια, και εφοσον τα παιδακια παιρνουν το Τ4, δε θα εχουν κανενα απολυτως προβλημα. Ουτε εγω, ουτε ο αντρας μου εχουμε θυρεοειδη, αλλα εχουν οι υπολοιπες γυναικες και στις δυο πλευρες.

Η κορη μου ξεκινησε το χαπι πριν γινει 3 μηνων. Ειναι ενα φυσιολογικοτατο παιδακι, και πανω απο τις καμπυλες αναπτυξης. Εμεις εχουμε συναντησει παιδια στο νοσοκομειο που πανε γυμνασιο τωρα, κι εχουμε μιλησει με τους γονεις τους. Δε διαφερουν σε τιποτα απο τα υπολοιπα παιδια.

Μην περναμε λαθος μηνυματα! Μας διαβαζουν γονεις που αντιμετωπιζουν σοβαρα προβληματα, τα οποια δε λυνονται με ενα χαπι την ημερα...

Επεξεργάστηκαν by TARA

age.png age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εχω και εγω προβλημα με το θυρεοειδη απο 19 χρονων και παιρνω χαπακι ομως στην εγκυμοσυνη το παρακολουθουσα πιο στενα λογω αλλαγης των ορμονων,αυτο δεν σημαινει οτι θα ειχαν απαραιτητα και τα παιδια μου.μπορει αν κανω τριτο να μην εχει καθολου προβλημα.οπως ειπε και η τιτη οταν δεν ειναι ρυθμισμενο υπαρχει προβλημα ακομα περισσοτερο στα μωρακια μας που ειναι στην αναπτυξη,γι'αυτο θα σου ειπε και η κα Μεγγρελη οτι οσο πιο νωρις παρει θεραπεια το μωρακι σου τοσο καλυτερα θα ειναι


as1cxJbNw2k0010MzU1NzY2ZGx8MDc3Mzg3ZHxteSBsb3ZlIGlz.gif

as1cCqMNw1z0010MDAwMjAwMGR8NTUxZHxteSBvdGhlciBsb3ZlIGlz.gif

Link to comment
Share on other sites

Ψυχραιμια κουκλιτσα μου.

Καταρχας εγω δεν ειχα ποτε προβλημα με το θυροειδη και η κορη μου γεννηθηκε με συγγενη υποθυρεοειδισμο. Μας καλεσαν 40 ημερων και απο τοτε παιρνει θεραπεια και παρακολουθειται απο το ΙΥΠ στο Παιδων Αγια Σοφια οπου οι ανθρωποι ειναι κορυφαιοι και πολυ εμπειροι.

Το τι προκαλει το υποθυρεοειδισμο στα παιδια δεν το εχουν ανακαλυψει ακομα, δεν ειναι κατι κληρονομικο.

Ο γιος μου δεν το ειχε.

Η κορη μου τωρα ειναι σχεδον 4, ειναι πανυψηλη,πανεμορφη και πανεξυπνη. Δεν υστερει σε τιποτα απο τα αλλα παιδια, ισα ισα ειναι πιο προχωρημενη. Αν το προβλημα ανακαλυφθει νωρις και το παιδακι παιρνει το φαρμακο του δεν κινδυνευει σε τιποτα.

Καταλαβαινω το αγχος, και γω τις πρωτες μερες εκλαιγα αλλα μετα απο 4 χρονια βλεπω οτι ολα πανε καλα.

Να λετε δοξα το Θεο που εχει μονο αυτο και με το χαπι θα ειναι μια χαρα το παιδι γιατι υπαρχουν πολυ χειροτερα πραγματα σε αυτη τη ζωη.

Το χαπι θα το δινεται αυστηρα μιση ωρα πριν το γευμα με τη συριγγα. Μην αγχωνεσαι για το αν χανει φαρμακο το παιδι, ετσι κι αλλιως τον πρωτο χρονο θα κανετε εξετασεις καθε μηνα και θα ρυθμιζετε τη δοση. Μετα οι εξετασεις αραιωνουν. Εμεις τωρα παμε ανα τετραμηνο συνηθως.

Οτι αλλο θελετε με ρωτατε...


7f7174376f.png
Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα, ασε τα κλαμματα και θηλασε το παιδακι σου, θα το βοηθησει παρα πολυ ο θηλασμος.

συμφωνω και εγω με αυτο.θηλασε το οσο μπορεις και δεν θα το μετανιωσεις στο μελλον


as1cxJbNw2k0010MzU1NzY2ZGx8MDc3Mzg3ZHxteSBsb3ZlIGlz.gif

as1cCqMNw1z0010MDAwMjAwMGR8NTUxZHxteSBvdGhlciBsb3ZlIGlz.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...