Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Άγαμη Μητέρα στη Μ. Βρετανία


Lucky-sylvester

Recommended Posts

Χαιρετώ τις Ελληνοαγγλιδούλες μαμάδες! Θέλω τη βοήθειά σας για ένα πρόβλημα που έχω και μόνο εσείς που βρίσκεστε Αγγλία μπορείτε να με βοηθήσετε.

Είμαι έγκυος και το αγόρι μου είναι Άγγλος. Φεύγει από την Ελλάδα τέλη Ιούνη 2010 και τελειώνει τις σπουδές του ένα χρόνο αργότερα. Θα ήθελα να μάθω τί επιδώματα και δικαιώματα θα έχω από το αγγλικό κράτος στις ακόλουθες περιπτώσεις. 1) Φεύγουμε από την Ελλάδα τον Ιούνη, γεννάω ( το περιμένουμε το Σεπτέμβρη) και παραμένουμε μέχρι να τελειώσει τις σπουδές του. Μετά επιστρέφουμε όλοι μαζί., 2) Φεύγουμε από την Ελλάδα τον Ιούνη, γεννάω εκεί και μετά από 1-2 μήνες επιστρέφω με το παιδί Ελλάδα.Μετά έρχετει κι αυτός Ελλάδα, 3) Απλά γεννάω εδώ, αλλά ο πατέρας συνεχίζει να μένει και να σπουδάζει Αγγλία. Έχουμε ως δεδομένο το ότι δεν παντρευόμαστε.

Σε περίπτωση, όχι πολύ πιθανή βέβαια, που δεν το αναγνωρίσει το παιδί, τί διαδικασία ακολουθεί και πού;

Και σε όσες έχετε γεννήσει και στην Αγγλία και στην Ελλάδα, πού ήταν καλύτερα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω μπερδευτηκα λιγακι χιχι...αλλα ευχομαι να σας πανε ολα καλα οπως τα θελετε. παντως νομιζω πως για να εχεις δικαιωμα στα επιδοματα θα πρεπει να εχεις γεννησει εδω κ να εισαι κατοικος Αγγλιας.

ισως τα παρακατω σε βοηθησουν

http://www.child-benefits.co.uk/?ref=0&gclid=CJXwoNz21Z8CFcIB4wodqmGLcA

http://www.hmrc.gov.uk/childbenefit/index.htm

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκες με τις εκδοχές που υπάρχουν μάλλον! ... απλά δεν ξέρουμε τί να κάνουμε μέχρι του χρόνου που τελειώνει τις σπουδές του εκεί και το οικονομικό θέμα είναι και για τους δυο μας δύσκολο. Γι' αυτό ρωτάω για τα επιδόματα... Σ' ευχαριστώ πολύ! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ελα τωρα σε επιασα!!! χαχαχαχ ειπες αγορι μου κ εγω νομιζα ο γιος σου...χαχαχαχα να με συχγωρεις ναι...

λοιπον νομιζω δε δικαιουσαι τιποτα απο Αγγλια εφοσον εισαι κατοικος Ελλαδας, δεν εχεις κατοικησει στην Αγγλια τουλαχιστον 5 χρονια κ να εργαζεσαι....

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα... το ψάξαμε λιγάκι το θέμα. Κι από τη στιγμή που το παιδί θα μείνει Ελλάδα πρώτα, είναι ακόμα πιο δύσκολο :( ...Να σε ρωτήσω... όσων αφορά το θέμα γέννα, πού πιστεύεις ότι είναι καλύτερα;

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα... το ψάξαμε λιγάκι το θέμα. Κι από τη στιγμή που το παιδί θα μείνει Ελλάδα πρώτα, είναι ακόμα πιο δύσκολο :( ...Να σε ρωτήσω... όσων αφορά το θέμα γέννα, πού πιστεύεις ότι είναι καλύτερα;

Αγγλια κ παλι Αγγλια :-)

σε ποια πολη εισαι? το μονο που εχω διαπιστωσει ειναι οτι το Λονδινο εχει λιγο διαφορετικη μεταχειρηση επειδη εχει πολυ κοσμο....εξαρταται απο το μερος που εισαι καποιες φορες

Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη είμαι κι αν γεννήσω Αγγλία θα είμαι βόρεια. Καμία σχέση με Λονδίνο... Πολύ μπέρδεμα εδω. Θέλω ν' αποφύγω την κλινική ( καθαρά για οικονομικούς λόγους), αλλά στο νοσοκομείο δεν θα' χω τη γιατρό μου, ούτε επισκληρίδο κάνουν στα δημόσια εδώ, απ' ό,τι έχω ακούσει...αμάααααν!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω τι να σου πω..κ θα ταξιδεψεις ποτε για να γεννησεις εδω? οπως καταλαβαινεις δεν μπορεις να ερθεις 9 μηνων με το αεροπλανο.

κ μετα ποτε θα κατεβεις κατω παλι? δηλαδη μη σκεφτεσαι μονο το οικονομικο..μετα τη γεννα? δεν μπορεις να φυγεις την επομενη οπως καταλαβαινεις...εδω στην Αγγλια εχεις να μεινεις καπου? εχεις καποιον να σε βοηθησει? το αγορι σου θα σε στηριξει?

τωρα ποσο προχωρημενη ειναι η εγκυμοσυνη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στο δεύτερο μήνα είμαι! Δόξα τω Θεώ το αγόρι μου μέχρι στιγμής με στηρίζει... Ναι, εχω κάπου να μείνω και το μόνο συν αν γεννήσω εκεί είναι ότι αρκετό καιρό μετά τη γέννα θα είμαστε πολύ κοντα και θα γλυτώσει το πήγαιν' έλα Ελλάδα- Αγγλία το Σεπτέμβρη. Αν φύγω, θα φύγω 6 μηνών από εδώ... Η προσαρμογή εκεί κάτω από τέτοιες συνθήκες με φοβίζει λιγάκι...

Link to comment
Share on other sites

Συγκρίνοντας σε γεννικές γραμμές τα εδώ κι εκεί συστήματα, προτιμούν της Αγγλίας, αλλά κι εκεί θα είναι δύσκολα. Ούτε καλούς γιατρούς ξέρουμ' εκεί... Μάλλον εδώ θα γεννήσω... Πώς είναι η ζωή εκεί για έναν Ελληνα; Δυσκολεύτηκες να προσαρμοστείς όταν πήγες;

Link to comment
Share on other sites

στην Αγγλια δεν επιλεγεις τον γιατρο σου γιατι πας σε δημοσιο...αλλα σε διαβεβαιω πως ειναι ολοι τους αριστοι. εγω ειμαι 10 χρονια εδω κ εχω μεινει πληρως ευχαριστημενη

οσο για τη προσαρμογη....ηρθα για να σπουδασω στην ηλικια σου...μετα αποκατασταθηκα επαγγελματικα κ εμεινα

καλη λευτερια να εχεις κ ολα να σου πανε καλα

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Δημιουργία νέου...