Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 58 λεπτά , Antonia_ είπε:

      Υπάρχει κ η επίκτητη θρομβοφιλια εκτός της κληρονομικής που είναι γονιδιακή. Εμένα η αιματολογος μου μου είπε ότι πέρα από αυτό που έχω που είναι γονιδιακό, πρέπει αν μείνω έγγυος ν κάνω εξετάσεις για επίκτητη θρομβοφιλια. Υπάρχει κ το αυτοάνοσο αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο που προκαλεί θρομβωσεις.

      Για αυτό μου ειχε γραψει η αιματολογος στη βεβαίωση που μου είχε δώσει παλιότερα ότι σε εγκυμοσυνη μεταξύ 8-12 εβδομάδα να πάω για να γίνει έλεγχος για αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο? Τώρα την έψαξα και είδα ότι το σύνδρομο το ονομάζει επίκτητη-αυτοανοση θρομβοφιλια. Το θυμόμουν ότι πρέπει να πάω αλλά δεν θυμόμουν τι έγραφε η βεβαίωση...άρα ναι πρέπει να γίνει έλεγχος από αιματολογο ξανά στην κύηση.

ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ


Moments

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 43k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • stellitsa1978

    4620

  • descolorira

    3994

  • caramello

    3743

  • Moments

    2873

Περισσότερες δημοσιεύσεις

σήμερα καλύτερα!!

λίγο πληγωμένη μόνο αλλά θα το ξεπεράσω!

έρχεται μαι στιγμή που μερικές αλήθειες σκάνε σα προβολείς μέσα στα μάτια σου! είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου που νιώθω την ανάγκη (και το λέω εγώ που είμαι αριστερών πεποιθήσεων!) να εξομολογηθώ...θα ήθελα να ετοιμάσω τον εαυτό μου και την ψυχή μου...για τις διαδικασίες που είναι να έρθουν στο προσεχές μέλλον!

γιατί η ψυχή μου είχε μαυρίσει τελευταία!

θέλω να μπει και πάλι η ελπίδα και η καθαρές σκέψεις μέσα μου...γαι αν αντιμετωπίσω με δύναμη και πίστη ακόμα και μια αποτυχημένη σπερματέγχυση ή ότιδήποτε μου επιφυλάσσει το αύριο!

σε αυτή τη φάση είμαι!

ο καλός μου θα πάει την Τρίτη στο γιατρό ...γαιτι δε βρήκε ραντεβού...στον ανδρολόγο και μετα μαζί θα πάμε στο γυναικολόγο....και από κει και πέρα...αρχίζει η πορεία προς το μωρό...όλα αυτά ήταν τα προκαταρτικά...τώρα ξεκινάμε!

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι σχετικό και όποιος ξέρει μου απαντάει...υπάρχουν από όσο ξέρετε κοπέλες που εδώ στο καφέ έμειναν εγκυες με σπερματέγχυση, γιατι δεν το έχω παρακολουθήσει! θα ήθελα να ξέρω τα στατιστικά!περίπου

Link to comment
Share on other sites

σήμερα καλύτερα!!

λίγο πληγωμένη μόνο αλλά θα το ξεπεράσω!

έρχεται μαι στιγμή που μερικές αλήθειες σκάνε σα προβολείς μέσα στα μάτια σου! είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου που νιώθω την ανάγκη (και το λέω εγώ που είμαι αριστερών πεποιθήσεων!) να εξομολογηθώ...θα ήθελα να ετοιμάσω τον εαυτό μου και την ψυχή μου...για τις διαδικασίες που είναι να έρθουν στο προσεχές μέλλον!

γιατί η ψυχή μου είχε μαυρίσει τελευταία!

θέλω να μπει και πάλι η ελπίδα και η καθαρές σκέψεις μέσα μου...γαι αν αντιμετωπίσω με δύναμη και πίστη ακόμα και μια αποτυχημένη σπερματέγχυση ή ότιδήποτε μου επιφυλάσσει το αύριο!

σε αυτή τη φάση είμαι!

ο καλός μου θα πάει την Τρίτη στο γιατρό ...γαιτι δε βρήκε ραντεβού...στον ανδρολόγο και μετα μαζί θα πάμε στο γυναικολόγο....και από κει και πέρα...αρχίζει η πορεία προς το μωρό...όλα αυτά ήταν τα προκαταρτικά...τώρα ξεκινάμε!

Γεια σας Momentaki & Chryssaki, μονες μειναμε σ΄αυτο το forum και ολες οι αλλες μεταφερθηκαν στο cafe της εξωσωματικης? Δε πειραζει εμεις θα γραφουμε και στα δυο! Λοιπον Chris δε θα αφηνεις κανεναν και τιποτα να σε επηρεαζει αρνητικα και να χαλαει τη διαθεση σου. Αφου γραφεις οτι μαζι με το συζυγο αποφασισατε να κανετε οτι χρειαζεται για το μωρακι σας ασε τους αλλους να λενε... Εσενα θα σε νοιαζει ο στοχος σου. Οσο για τη σπερματεγχυση κι εγω ειχα την ιδια αμφιβολια την περασμενη εβδομαδα μηπως πρεπει να παω για εξωσωματικη απευθειας.

1. Οι γιατροι την προτεινουν αναλογως το προβλημα. Π.χ στη δικη μας περιπτωση που γυναικολογικως ολα ειναι καλα και η κινητικοτητα χαμηλη μεν αλλα οχι χαλια ενδεικνυται και εχω ρωτησει τους παντες. Συζητησε λοιπον με το γιατρος σου ανα εχετε πιθανοτητες με αυτη τη μεθοδο. Αλλωστε οι γιατροι θελουν επιτυχιες για να προβληθουν, γι΄αυτους ειναι η καλυτερη διαφημιση. Δε θα σου συστησουν κατι το οποιο ειναι σιγουρο οτι θα αποτυχει.

2. Αν σε χαλαρωνει αυτο ξερω απο γνωστες και φιλες 4 περιπτωσεις που μειναν με σπερματεγχυση και σκεψου οτι δε το συζηταω και με ολο τον κοσμο. Βεβαια για μενα ειναι η τελευται προσπαθεια μου μ' αυτο τον τροπο αλλα αποφασισα να εξαντλεισω ολες τις πιθανοτητες με αλλο τροπο για να προχωρησω σε εξωσωματικη.

Γραψε μου πμ τι προβλημα εχεις και ελπιζω να μπορεσω να βοηθησω...

Momentaki τον επεισες το γιατρο να σταματησεις τα averkap???


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ειρηνάκι!!!! Συμφωνώ με όλα όσα είπες...και είναι ωραίο να ακούς για περιπτώσεις που πέτυχαν με τη σπερματέγχυση. Κι εγώ έτσι άκουσα πως σε τέτοιες περιπτώσεις ενδείκνυται αλλά αν το σπέρμα είναι χάλια τότε βοηθά η εξωσωματική λόγω μικρογονιμοποίησης. Τώρα αν υπάρχουν και γυναικολογικά προβλήματα όπως είχα εγώ νομίζω λιγοστεύουν οι πιθανότητες. Εντούτοις είναι καλό να περνάς από αυτό το βήμα πριν πας στην εξωσωματική γιατί...you never know!!!!

Όντως δεν μείναμε πολλοί απ εδώ αλλά δεν πειράζει!!! Εμείς θα συνεχίσουμε ακάθεκτες...Μιλάω και σε αυτό της εξωσωματικής αλλά απ εδώ ξεκίνησα γι αυτό δεν θα με ξεφορτωθείτε έτσι εύκολα!:P

Αύριο θα πάω στο γιατρό...έχω ραντεβού το μεσημεράκι...Θα πάω να το συζήτησουμε και είδωμεν...Δεν θέλω να κάνω άλλη ένεση για να προχωράμε πιο κάτω αλλά αν είναι απαραίτητο θα συνεχίσω...Αχ...όλα για χάρη του μπεμπε. Εννοείται πως θα υπάρξει μεταμεσημβρινή ενημέρωση!:)

Εσένα πλησιάζει η μέρα της σπερματέγχυσης...να μην σκέφτεσαι εξωσωματικές κλπ....να σκέφτεσαι ΑΥΤΗ τη συγκεκριμένη προσπάθεια!!! να σκέφτεσαι θετικά!!!! Και γιατί όχι; Αυτή τη φορά ίσως είσαι αυτή που θα πετύχει το 20% επιτυχία!!!!:D


Είμαστε ήδη 2 χρονών!

Σε ευχαριστώ Θεούλη μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι και εγώ εδώ!!!

Σας "παρακολουθεί" το αγρυπνο μάτι μου! μαθαίνω τα νέα σας αλλά επειδή εγώ έχω βαλτώσει λίγο απο νέα δεν γραφω αυτές τις μέρες!

Καλή επιτυχία σε όσες ετοιμάζεστε! Εγώ τον Μαρτιο, μέχρι τότε το διασκεδάζω!!

Ξεφάντωσα στο καρναβάλι και γενικά κάνω πολλά πράγματα για να μην το σκέφτομαι!και για να έχω θετική ενέργεια!!

Γεράσιμε και Πόπη μην μασάτε....

Μομεντ μην μας εγκαταλείψεις... διαβασα οτι περιφέρεσαι και στης εξωσωματικής το site, θα σου΄' ρθουμε σιγα σιγα κατα την ανοιξη μεχρι τοτε το ψιλοπαλεύουμε!

Chryssaki, οι πιθανότητες της σπερματέγχυσης είναι όσο και μίας φυσιολογικής συλληψης μονο που κάνουν λίγο καλύτερη την κινητικότητα αφού "εμπλουτίζουν" το δείγμα και το "καθαρίζουν"

Αυτά! ΚΑΛΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ σε όλους!


Ήρθες, είσαι το πρώτο μου πρωί, κοντά μου ήρθες

στιγμή που ήταν μαγική Θεού το δώρο στο είναι μου, εσύ

f13Fp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ειρηνάκι!!!! Συμφωνώ με όλα όσα είπες...και είναι ωραίο να ακούς για περιπτώσεις που πέτυχαν με τη σπερματέγχυση. Κι εγώ έτσι άκουσα πως σε τέτοιες περιπτώσεις ενδείκνυται αλλά αν το σπέρμα είναι χάλια τότε βοηθά η εξωσωματική λόγω μικρογονιμοποίησης. Τώρα αν υπάρχουν και γυναικολογικά προβλήματα όπως είχα εγώ νομίζω λιγοστεύουν οι πιθανότητες. Εντούτοις είναι καλό να περνάς από αυτό το βήμα πριν πας στην εξωσωματική γιατί...you never know!!!!

Όντως δεν μείναμε πολλοί απ εδώ αλλά δεν πειράζει!!! Εμείς θα συνεχίσουμε ακάθεκτες...Μιλάω και σε αυτό της εξωσωματικής αλλά απ εδώ ξεκίνησα γι αυτό δεν θα με ξεφορτωθείτε έτσι εύκολα!:P

Αύριο θα πάω στο γιατρό...έχω ραντεβού το μεσημεράκι...Θα πάω να το συζήτησουμε και είδωμεν...Δεν θέλω να κάνω άλλη ένεση για να προχωράμε πιο κάτω αλλά αν είναι απαραίτητο θα συνεχίσω...Αχ...όλα για χάρη του μπεμπε. Εννοείται πως θα υπάρξει μεταμεσημβρινή ενημέρωση!:)

Εσένα πλησιάζει η μέρα της σπερματέγχυσης...να μην σκέφτεσαι εξωσωματικές κλπ....να σκέφτεσαι ΑΥΤΗ τη συγκεκριμένη προσπάθεια!!! να σκέφτεσαι θετικά!!!! Και γιατί όχι; Αυτή τη φορά ίσως είσαι αυτή που θα πετύχει το 20% επιτυχία!!!!:D

Αυτη τη θετικη σκεψη την εχω για τωρα και μετα βλεπουμε... Το 20% δεν ειναι και λιγο!

Να μας πεις αυριο τι σου ειπε ο γιατρος για το χαπακι σου.

Κι εγω γραφω και στο forum εξωσωματικης αλλα εδω αισθανομαι πιο ωραια γιατι ξερω για ολες το ιστορικο και εχουμε περασει πολλα μαζι κοριτσακια. Κουκου να μην εξαφανιζεσαι γιατι αποδεκατιστηκε το forum. Αληθεια ποια θα ειναι η επομενη προσπαθεια σου?


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου ομορφα καλησπερα. Ξερω οτι εχω απειρο καιρο να γραψω αλλα εχω παει διπλα (πλακα κανω).

Γερασιμε και Ποπη αν και δεν εχουμε συνομιλησει σχεδον ποτε ψυχραιμια! Και να ξερετε ενα πραγμα μονο. Η αγαπη που εχετε ο ενας για τον αλλο ειναι αυτο που χρειαζεται! ολα τα υπολοιπα, τα αγχη, τους τροπους και τα ποσοστα αφηστε τα στους γιατρους.

Eιρηνακι μου σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να πανε ολα κατ'ευχην και συντομα να κρατας στην αγκαλιτσα σου ενα στρουμπουλο μωρακι.

Kουκου αν και δεν γνωριζομαστε ευχομαι καλη καλη καλη καλη επιτυχια.

Χρυσακι δεν ξερω τι σε πληγωσε και πραγματικα με τρομαξε λιγο αυτο που γραφεις αλλα ξερεις καλα πως παντου υπαρχουν καλοι και κακοι ανθρωποι. Εδω μεσα ειμαστε γυναικες πληγωμενες, απογοητευμενες και πονεμενες και να σου πω την προσωπικη μου αποψη εδω απο πολλα κοριτσια βρηκα την συμπαρασταση και την στοργη που δεν εδειξαν πολλοι ανθρωποι που τους θεωρουσα δικους μου. Ευχομαι να μην χρειαστει καν να μπεις στην διαδικασια της σπερματεγχυσης και το μωρακι σου να ερθει ξαφνικα σαν δωρο απο τον ουρανο. (σε παρακαλω μην παρεξηγησεις τα λογια μου δεν θελω να σε κρινω σιγουρα εχεις καποιον σημαντικο λογο για να λειτουργησεις ετσι).

Κυπρια μου ομορφη δεν σε χαιρετω αφου σε βλεπω συχνα διπλα.

Σε οσα κοριτσια ξεχασα συγνωμη αλλα μια μεγαλη αγκαλια και απειρες ευχες να γεμισουμε μωρακια.

Ελπίζω συντομα να μεταφερθουμε ολες σε forum που θα μιλαμε για τις εγκυμοσυνες μας και πως κλωτσανε τα μωρακια μας.

Μια γλυκεια καληνυχτα και ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΛΑ.

Με συγχωρειτε αν εγραψα πολλα, απλα ειχα την αναγκη να σας αποχαιρετησω


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

πλουπλου μου δεν παρεξηγώ τίποτα..είσαι ευγενέστατη και το μόνο που δεν ήθελα είναι αν τρομάξω κάποιον..άλλωστε ειμαι εδώ...αυτό αποδεικνύει ότι κίνδυνος δεν υπάρχει..κι εννοείται ότι το καφε είναι φάρμακο..και αν ρίξεις μια ματιά στο "πότε επιτέλους θα γίνω μανούλα" θα βρεις ένα κατεβατό μου..διάβασε αν δε βαριέσαι!

ειρηνάκι και γω πρόβλημα ουδέν αλλά ο κάλος μου έχει στις μορφές...κινητικότητα μαι χαρά αλλά η εικόνα των σπερματοζωαρίων είναι τρομακτική...ο γιατρός μας μας το πρότεινε για να συντομευσουμε τη συλληψη και εγω επειδή ανυπομονώ δεχτηκα μετα χαράς αρχικά...μετα άρχισαν οι ενδοιασμοί...οκ τώρα όμως!

μομεντάκι ευχαριστω για τη θετική ενέργεια και για όλα γενικά!!

δεν πειράζει, παιδιά, που είμαστε λίγες...λίγες και καλές!!!χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας Momentaki & Chryssaki, μονες μειναμε σ΄αυτο το forum και ολες οι αλλες μεταφερθηκαν στο cafe της εξωσωματικης? Δε πειραζει εμεις θα γραφουμε και στα δυο! Λοιπον Chris δε θα αφηνεις κανεναν και τιποτα να σε επηρεαζει αρνητικα και να χαλαει τη διαθεση σου. Αφου γραφεις οτι μαζι με το συζυγο αποφασισατε να κανετε οτι χρειαζεται για το μωρακι σας ασε τους αλλους να λενε... Εσενα θα σε νοιαζει ο στοχος σου. Οσο για τη σπερματεγχυση κι εγω ειχα την ιδια αμφιβολια την περασμενη εβδομαδα μηπως πρεπει να παω για εξωσωματικη απευθειας.

1. Οι γιατροι την προτεινουν αναλογως το προβλημα. Π.χ στη δικη μας περιπτωση που γυναικολογικως ολα ειναι καλα και η κινητικοτητα χαμηλη μεν αλλα οχι χαλια ενδεικνυται και εχω ρωτησει τους παντες. Συζητησε λοιπον με το γιατρος σου ανα εχετε πιθανοτητες με αυτη τη μεθοδο. Αλλωστε οι γιατροι θελουν επιτυχιες για να προβληθουν, γι΄αυτους ειναι η καλυτερη διαφημιση. Δε θα σου συστησουν κατι το οποιο ειναι σιγουρο οτι θα αποτυχει.

2. Αν σε χαλαρωνει αυτο ξερω απο γνωστες και φιλες 4 περιπτωσεις που μειναν με σπερματεγχυση και σκεψου οτι δε το συζηταω και με ολο τον κοσμο. Βεβαια για μενα ειναι η τελευται προσπαθεια μου μ' αυτο τον τροπο αλλα αποφασισα να εξαντλεισω ολες τις πιθανοτητες με αλλο τροπο για να προχωρησω σε εξωσωματικη.

Γραψε μου πμ τι προβλημα εχεις και ελπιζω να μπορεσω να βοηθησω...

Momentaki τον επεισες το γιατρο να σταματησεις τα averkap???

χίλια ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ εδώ!!!

Σας "παρακολουθεί" το αγρυπνο μάτι μου! μαθαίνω τα νέα σας αλλά επειδή εγώ έχω βαλτώσει λίγο απο νέα δεν γραφω αυτές τις μέρες!

Καλή επιτυχία σε όσες ετοιμάζεστε! Εγώ τον Μαρτιο, μέχρι τότε το διασκεδάζω!!

Ξεφάντωσα στο καρναβάλι και γενικά κάνω πολλά πράγματα για να μην το σκέφτομαι!και για να έχω θετική ενέργεια!!

Γεράσιμε και Πόπη μην μασάτε....

Μομεντ μην μας εγκαταλείψεις... διαβασα οτι περιφέρεσαι και στης εξωσωματικής το site, θα σου΄' ρθουμε σιγα σιγα κατα την ανοιξη μεχρι τοτε το ψιλοπαλεύουμε!

Chryssaki, οι πιθανότητες της σπερματέγχυσης είναι όσο και μίας φυσιολογικής συλληψης μονο που κάνουν λίγο καλύτερη την κινητικότητα αφού "εμπλουτίζουν" το δείγμα και το "καθαρίζουν"

Αυτά! ΚΑΛΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ σε όλους!

αυτό θέλουμε και μεις κουκου μου...να το καθαρίσουν το έρημο!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες κορίτσια!!!!! ...και Γεράσιμε!!!!

Eirinaki θα σου πω νεότερα μετά για το γιατρό. Δεν πολυπιστεύω να αλλάξει τίποτα αλλά εγώ την ερωτησούλα μου θα την κάνω!!!!:P

Chryssaki να θυμάσάι πως κάθε μέρα που περνά είναι μια μέρα πιο κοντά στο στόχο (μια θετική πινελιά στη μέρα)!!!!:)

Κούκου γειααααααααα σου!!!! Νόμιζα σε χάσαμε!!!! Καλά κάνέις και ξεφαντώνεις τώρα!!!! Κανένα δεν έβλαψε η θετική ενέργεια και η χαλάρωση. Εξάλλου τι άλλο να κάνεις; Να κάτσεις να το σκέφτεσαι και να αγχώνεσαι? Δεν λέει!!!!!

Πλουπλπυ εσύ είσαι το κορίτσι της διπλανής πόρτας...χεχεχεχε

Αυτά για την ώρα...θα επανέλθω μετά!!!!

Όμορφη μέρα να έχετε!!!!!


Είμαστε ήδη 2 χρονών!

Σε ευχαριστώ Θεούλη μου!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλημέρα. θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση. ξέρει καμία αν τα clomiphene citrate κόβουν την περίοδο; είναι η πρώτη φορά που τα παίρνω και με το που τα ξεκίνησα μου κόπηκε. είναι φυσιολογικό αυτό;


u1114782.png

dev364pfs__.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλημέρα. θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση. ξέρει καμία αν τα clomiphene citrate κόβουν την περίοδο; είναι η πρώτη φορά που τα παίρνω και με το που τα ξεκίνησα μου κόπηκε. είναι φυσιολογικό αυτό;

Καλημέρα Νατάσα. Δεν ξαναπήρα αυτά τα φάρμακα οπότε λυπάμαι που δεν μπορώ να βοηθήσω. Με το γιατρό σου μίλησες;


Είμαστε ήδη 2 χρονών!

Σε ευχαριστώ Θεούλη μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...