Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Χορτοφάγοι Vegetarians


Recommended Posts

σαν μανούλες που είστε όλες θα είστε και ευαίσθητες σε τέτοια θέματα,εγώ έχω δύο παιδάκια,ένα αγοράκι 7 ετών και τώρα έκανα και ένα κοριτσάκι και τα λατρεύω αφάνταστα,δεν έχουν φάει ποτέ κρέας και πραγματικά δεν τους λύπει,έχουν ένα πραγματικά καλό παιδίατρο που μου έχει δώσει πρόγραμα διατροφής ειδικό,λατρεύουν τα λαχανικά όπως επήσεις και τα ζώα(ζωντανά εννοείτε),είναι υγιέστατα και δεν πρόκειτε να τα επιρεάσει πουθενά η χορτοφαγία,δείτε αυτό και θα καταλάβετε γιατί τα κάνω όλα αυτά,ελπίζω να ακολουθείσετε τη συμβουλή μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 460
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δηλαδή ο γιός σου δεν έχει εκφράσει ποτέ την επιθυμία να φάει κρέας; Όταν βλέπει άλλα παιδάκια να τρώνε σε φασφουντάδικα για παράδειγμα ή σε ταβέρνα δεν ήθελε να δοκιμάσει και αυτός;


8Fx2p2.png

OtbVp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον ο παιδιατρος δινει ειδικη διατροφη, σημαινει πως τα παιδια παιρνουν οτι χρειαζεται ο οργανισμος τους απο τις υπολοιπες τροφες. Εγω τρωω ελαχιστο κρεας, μια φορα τη βδομαδα συνηθως, και δεν αυξησα την ποσοτητα ουτε στις εγκυμοσυνες. Ο σιδηρος μου ειναι μια χαρα, αν και εχω κληρονομικοτητα σιδηροπενικης αναιμιας απο τη μητερα μου. Εγω βεβαια το κανω επειδη απλα δε μου αρεσει. Στα παιδια δινω κρεας, αλλα αν καποια στιγμη δεν το θελουν, δε θα τα πιεσω.


age.png age.png

Link to comment
Share on other sites

σαν μανούλες που είστε όλες θα είστε και ευαίσθητες σε τέτοια θέματα,εγώ έχω δύο παιδάκια,ένα αγοράκι 7 ετών και τώρα έκανα και ένα κοριτσάκι και τα λατρεύω αφάνταστα,δεν έχουν φάει ποτέ κρέας και πραγματικά δεν τους λύπει,έχουν ένα πραγματικά καλό παιδίατρο που μου έχει δώσει πρόγραμα διατροφής ειδικό,λατρεύουν τα λαχανικά όπως επήσεις και τα ζώα(ζωντανά εννοείτε),είναι υγιέστατα και δεν πρόκειτε να τα επιρεάσει πουθενά η χορτοφαγία,δείτε αυτό και θα καταλάβετε γιατί τα κάνω όλα αυτά,ελπίζω να ακολουθείσετε τη συμβουλή μου...

θα συμφωνησω σε αυτα που μας γραφεις!αλλα...

τα παιδια σου ουτε ψαρι τρωνε?

γιατι και το ψαρι ζωντανος οργανισμος ειναι

οπως επισης και τα φρουτα και τα λαχανικα !

αν ποτε πεσει στα χερια σου διαβασε αυτο και συγκεκριμενα την ερευνα Τα φυτα μιλουν.(δεν κανω διαφημιση στο περιοδικο)

http://www.focusmag.gr/issues/issue.rx?issue=119


1958530te2chmztha.gif
Link to comment
Share on other sites

το βιντεο το ειδα ολο ο γραπτος μου λογος με περιοριζει παρα πολυ αλλα θελω να πω 1-2 πραγματα!!!το στομαχι μου ειναι κομπος οχι γτ δεν εχω ξαναδει αυτες τις εικονες στα 36 χρονια που ζω πανω στην γη,αλλα γτ απλα δεν νομιζω οτι ποτε μπορεις να συνηθησεις να βλεπεις τετοιες εικονες.και δεν θα μπω στο τρυπακι του αα!οτι τις βλεπω μεσα στην ζέστη και την ασφαλεια του σπιτιου μου ουτε θα το δικαιολογισω.στην αρχη το βιντεο εδειχνε γυναικες που διαδήλωναν για τα δικαιοματα τους και ονομαστικαν απο τον αφηγητη ...σεξιστριες.!καλα!.:rolleyes:σε ολο το βιντεο ειχε σαδιστες ανθρωπους αν μπορουν να λεγονται ανθρωποι που βασανιζοντας σκοτωναν τα γουρουνακια τις αγελαδες κτλ,αυτοι οι ανθρωποι εγω στο υπογραφω αγαπητη μου ανετα θα μπορουν να κανουν το ιδιο σε σενα σε μενα και στα παιδια μας.μου εχει ερθει email με κινεζους που μαζευουν νεκρα κοτοπουλα απο τον δρομο και τις χωματερες και με καποια επεξεργασια με χημικα διοχετευονται στην αγορα σε ολο τον κοσμο αθλια πραγματα και ολα για το χρημα γτ αυτοι που τα κανουν ολα αυτα δεν ενδιαφερονται αν εγω ή εσυ παθεις καρκινο απο αυτα που θα φας και αν τα ζωα κολλησουν ασθενειες οπως η νοσος της τρελης αγελαδας απο τα χημικα φτιαγμενα αλευρα που τα δινουν.οποτε προσπαθω να ειμαι οσο προσεχτικοτερη μπορω και απλα κανω τον σταυρο μου με τοσα που βλεπω και μην ακουσω για τα φυτα οτι ειναι καλυτερα!!!η μητερα μου βαζει φυτα απο τοτε που θυμαμε τον εαυτο μου η ντοματα που ετρβγα οταν ημουν 10 χρονων δεν εχει καμια σχεση με αυτη που τρωω τωρα στον ιδιο κηπο και χωρις φυτοφαρμακα,παει η ατμοσφαιρα τελιωσε!τα δελφινια δεν το ηξερα οτι τα τρωνε πρωτη φορα το ειδα τι να πω και για αυτο εγκλημα!!!!!!τα παιδια που περνουσαν απο διπλα χωρις να αντιδρουν τα προσεξες τι σου ειναι η συνηθεια το κατι ''φυσιολογικο''!!!ενιωσα και για μια ακομη φορα υπερηφανη που δεν εχω παει τα παιδια μου ουτε μια φορα σε τσιρκο και δικαιομενηΜΗΝ ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΣΕ ΤΣΙΡΚΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ ΒΑΣΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΖΩΑ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ!στο τελος λεει οτι δαγκωνουμε το χερι που μας ταιζει,εσυ κι εγω τι φταιμε γι αυτα τα κτηνοι που θελουν να πλουτιζουν πατωντας επι πτωματων?και για τα πειραματα τι να πω εχω πολεμησει και πολεμω για να μην γινονται τουλαχιστον για τα καλυντικα εγω ποτε δεν αγοραζω κατι που λεει επανω οτι εχει δοκιμαστει σε ζωα,αλλα οταν ο πατερας μου πεθαινε στα 54 του χρονια και δεν υπηρχε καμια ελπιδα και γυρισμο(μαρμαρικη στο 80% της καρδιας του και εμφραγμα σε εξελιξη)αφησαμε να του δοθει ενα πειραματικο φαρμακο,και με την κρυφη ελπιδα οτι κατι μπορει να γινει και με την υπερηφανια οτι ακομη και στα τελευταια του προσφερε ενα ακομη λιθαρακι σε αυτο τον κοσμο,η ιατρικη με πειραματα ανεβαινει και πολλες ανακαλυψεις σημαντικες για τον κοσμο μας απο τυχαια πειραματα γιναν.τωρα γτ ασχοληθηκα τοσο με το ολο θεμα?δεν ξερω γτ μαλλον ειναι επειδη ειναι πολυ σοβαρο και φλεγον!!!!καληνυχτα!!


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω το κρεας το σιχαινομαι γενικα και τρωω πολυ λιγες ποσοτητες πχ ενα κεφτεδακι ή ενα μπιφτεκακι αραια και που...αναπληρωνω απο αλλου λογω χαμηλου σιδηρου μια ζωη.....αλλα στα παιδι σαφως και δινω...βασικα η μεγαλη το τσακιζει με το πατερας της...δε θα της πω οχι......εαν δε θελει δε τρωει δε θα βαλω τις προσωπικες μου επιλογες πανω απο την υγεια του παιδιου μου....ειδικα στη μεγαλη που λογω αλλεργιας δε μπορει να φαει πολλα πραγματα...


2U03p3.png

SxMvp2.png nPqtp2.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι μου κολησε απο χτες κατιι αλλα δεν παει στην φιλη μας καθολου απλα .........το γαλα ρε κοριτσια δηλ. δεν δινεις και γαλα στα παιδια σου γτ οι καιμενες οι αγελαδες που ειναι μονο για να μας δινουν γαλα ζουν το πολυ 4χρονια ενω ο μεσος ορος ζωης τους ειναι τα20χρ.γτ αν δεν τρως κρεας γτ σφαγιαζονται-οντος-τα ζωα,δεν τρως αυγα ή κοτα τοτε απο την στιγμη που εισαι τοσο ριζοσπαστικος δεν θα πρεπι να ακουμπας οτιδηποτε ζωικο....δεν δινεις γαλα στα παιδια?αυτο σκεψου λιγο!η αποχη απο επιλεγμενα τροφιμα δεν ειναι μαλλον η λυση στο προβλημα αλλα η επιλογη πραγμα δυσκολο χρονοβορο και πολυ ακριβο!περνοντας απο μικρες ελεγμενες εγκαταστασεις αυγουλακια κρεας ζαρζαβατια κανεις την διαφορα


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά έχουν ψυχή, αισθάνονται,

διαισθάνονται, «βλέπουν», «ακούνε», έχουν μνήμη

Εχουν δηλαδή όλο εκείνο το σύστημα που στον άνθρωπο ονομάζουμε «νευροφυτικό».......

Εχει αποδειχτεί ότι τα φυτά συνδέονται «συναισθηματικά» με τον κηπουρό τους, που τα φροντίζει και τα περιποιείται. Κυριολεκτικά συντονίζονται μαζί του σαν ραδιοφωνικοί δέκτες.

Συνοψίζοντας τα συμπεράσματα από πειράματα που έγι ναν στο Ινστιτούτο Ερευνών στης Καλκούτας, ο Ντεζιντέριους Παπ γράφει:

=== Το φυτό αποκάλυψε το πιο συγκλονιστικό μυστικό του όταν ο καθηγητής Μπάζε του έκανε ερωτήσεις μέσω ραδιοτηλεγραφικών σημάτων. Τα ραδιοσήματα κατευθύνθηκαν πάνω ο' ένα σπόρο σιταριού, που βρισκόταν κάτω από τον από λυτο έλεγχο της ρυθμιστικής συσκευής. Και είδαμε ότι ο σπό ρος πήρε μέρος στο διάγραμμα!

ολοκληρο το αρθρο ειναι εδω http://www.koutouzis.gr/fita-ais8isi-mnimi.htm


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια στην τελική όποιος θέλει να τρώει κρέας καλά κάνει και όποιος δεν θέλει πάλι καλά κάνει. Αυτά είναι προσωπικές προτιμήσεις του καθένα. Απλά χαρωπό μωράκι να σου πω την αλήθεια με πείραξε που έγραψες πως ελπίζεις να κάνουμε και εμείς το ίδιο. Δηλαδή τι όποιος δίνει κρέας στα παιδιά του πάει να πει πως δεν τα αγαπάει και δεν τα νοιάζεται; Και εγώ θεωρώ λάθος που δεν δίνεις ψάρι στα παιδιά σου αλλά είναι προσωπική σου άποψη.Σεβαστή


8Fx2p2.png

OtbVp2.png

Link to comment
Share on other sites

αμαν πια σουρλουλουδες...αφηστε ενα θεμα να εξελιχθει πριν το καννιβαλισετε :tongue:...

εγω μια ερωτηση εχω....οκ χορτοφαγια κλπ κλπ...ειναι δικη σου επιλογη ομως για σενα...ειναι σωστο να τη περνας και στα παιδια σου???δεν πρεπει να τα αφησεις να διαλεξουν μονα τους τι ακριβως θελουν σε αυτη τη ζωη και πως να τρεφονται???εγω δινω τα παντα στα παιδια μου και απο εκει και υστερα ας αποφασισουν μονα τους τι θελουν να φανε και τι θα ακολουθησουν...πολυ θα ηθελα να το θεσουμε σε αυτη τη βαση πρωτα....


2U03p3.png

SxMvp2.png nPqtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω νομιζω οτι πρωτα πρεπει να δειτε το βιντεο που εβαλε η φιλη μας και μεττα να σχολιασετε επι του θεματος βασικα elachl ακρη δεν θα βγαλουμε αποψεις παραθετουμε για την ζωοφαγεια την φυτοφαγεια και το αν το καροτο ποναει οτνα το κοβεις.....


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites

Ο άντρας μου σπούδαζε στην Αγγλία και ένα Πάσχα αποφάσισανε να σουβλίσουνε οι φοιτητές εκεί και οι Άγγλοι τους φέρανε την αστυνομία για κακοποίηση νεκρού ζώου. Άντε να πείσεις τώρα τους Άγγλους πως αυτό είναι έθιμο και συνηθίζεται στην Ελλάδα.


8Fx2p2.png

OtbVp2.png

Link to comment
Share on other sites

αν και βέβαια συγκρίνω το θάνατο ενός παιδιού με αυτό ενός ζώου και πηστεύω πως όσο απαράδεκτο και απάνθρωπο είναι να σκοτώσεις ή να κάνεις κακό σε ένα παιδί ακριβώς το ίδιο είναι και να σκοτώνεις ένα ζώο,γενικά είμαι άνθρωπος της ειρήνης και πηστεύω πως όλοι είμαστε πλάσματα του θεού και πρέπει να μην κάνει κακό ΚΑΝΕΙΣ σε ΚΑΝΕΝΑ και ακόμα περισσότερο οι άνθρωποι δεν πρέπει να τρώνε ζώα(και ας τρώει το λιοντάρι το ελάφι)σαν ''ανώτεροι''που είναι,το ζώο δεν ξέρει το κάνει καθαρά απο ένστηκτο..!

εδω να μου επιτρεψεις να διαφωνησω καθετα!

η απωλεια μιας παιδικης ψυχης δεν συγκρινεται με τιποτα μα με τιποτα με την απωλεια ενος ζωου!

και για να το καταλαβεις μπορεις να κανεις τη συγκριση με τα δικα σου παιδια ,ειναι απλο!

και για να θελουμε να λεγομαστε ειρηνιστες, οικολογοι η ο,τι αλλο τελοσπαντων, θα πρεπει να ποναμε το ιδιο για ολους τους ζωντανους οργανισμους του πλανητη!(το ειχα γραψει και στο πρωτο μου ποστ)

εγω δεν κανω διακριση αν ειναι ενα ζωο που θανατωνεται η ενα λουλουδι που κοβεται,το ιδιο μου κανει πραγματικα,

αλλα φυσικα ποναω πολυ πιο πολυ για τα παιδακια που πεθαινουν της πεινας η για οποιον αλλον ανθρωπο περναει δυκολες στιγμες

στα δικα μου παιδια πρωτα θα μαθω να σεβονται και να πονανε τον συνανθρωπο τους και μετα ολα τα υπολοιπα

και αν επισης θελουμε να ειμαστε ''ανωτεροι'' οφειλουμε να σεβομαστε και να αγαπαμε πρωτα τον διπλανο μας και μετα τη χλωριδα και την πανιδα του πλανητη μας(αυτο δεν ειναι ειρωνια,ειναι τα δικα μου πιστευω και μονο)

οσο για τη διατροφη,σαφως και η εκμεταλευση των ζωων ειναι τεραστια και εχεις δικιο,αλλα ολα πρεπει να γινονται με μετρο

για μενα ειναι υπερβολη να μη δωσω καθολου κρεας η ψαρι στα παιδια μου οπως και υπερβολη ειναι να τους δινω καθε μερα

η διατροφη μας περιεχει σχεδον τα παντα,αυτα που τρωνε δηλαδη,απο οσπρια μεχρι και μοσχαρι,φρουτα ,λαχανικα,ζυμαρικα αγοραζω βιολογικα και αν θελω να δωσω κατι γλυκο ,που το αποφευγω,προτιμω τη σοκολατα υγειας,λευκη ζαχαρη δεν τους δινω καθολου και φυσικα ουτε συζητηση για γαριδακια πατατακια κλπ

βεβαια σε καποια γενεθλια που ειχαμε παει και με ρωτησε ο μεγαλος τι ειναι αυτο(για τα γαριδακια)του εξηγησα οτι δεν ειναι καλο να τα τρωμε,φυσικα δοκιμασε αλλα μεχρι εκει,σπιτι δηλαδη δεν φερνω και εχω πει και σε οσους ερχονται(γιαγαδες,θειες κλπ)να μην φερνουν τετοια πραγματα στα παιδια.


1958530te2chmztha.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...