Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Χορτοφάγοι Vegetarians


Recommended Posts

εδω να μου επιτρεψεις να διαφωνησω καθετα!

η απωλεια μιας παιδικης ψυχης δεν συγκρινεται με τιποτα μα με τιποτα με την απωλεια ενος ζωου!

και για να το καταλαβεις μπορεις να κανεις τη συγκριση με τα δικα σου παιδια ,ειναι απλο!

και για να θελουμε να λεγομαστε ειρηνιστες, οικολογοι η ο,τι αλλο τελοσπαντων, θα πρεπει να ποναμε το ιδιο για ολους τους ζωντανους οργανισμους του πλανητη!(το ειχα γραψει και στο πρωτο μου ποστ)

εγω δεν κανω διακριση αν ειναι ενα ζωο που θανατωνεται η ενα λουλουδι που κοβεται,το ιδιο μου κανει πραγματικα,

αλλα φυσικα ποναω πολυ πιο πολυ για τα παιδακια που πεθαινουν της πεινας η για οποιον αλλον ανθρωπο περναει δυκολες στιγμες

στα δικα μου παιδια πρωτα θα μαθω να σεβονται και να πονανε τον συνανθρωπο τους και μετα ολα τα υπολοιπα

και αν επισης θελουμε να ειμαστε ''ανωτεροι'' οφειλουμε να σεβομαστε και να αγαπαμε πρωτα τον διπλανο μας και μετα τη χλωριδα και την πανιδα του πλανητη μας(αυτο δεν ειναι ειρωνια,ειναι τα δικα μου πιστευω και μονο)

οσο για τη διατροφη,σαφως και η εκμεταλευση των ζωων ειναι τεραστια και εχεις δικιο,αλλα ολα πρεπει να γινονται με μετρο

για μενα ειναι υπερβολη να μη δωσω καθολου κρεας η ψαρι στα παιδια μου οπως και υπερβολη ειναι να τους δινω καθε μερα

η διατροφη μας περιεχει σχεδον τα παντα,αυτα που τρωνε δηλαδη,απο οσπρια μεχρι και μοσχαρι,φρουτα ,λαχανικα,ζυμαρικα αγοραζω βιολογικα και αν θελω να δωσω κατι γλυκο ,που το αποφευγω,προτιμω τη σοκολατα υγειας,λευκη ζαχαρη δεν τους δινω καθολου και φυσικα ουτε συζητηση για γαριδακια πατατακια κλπ

βεβαια σε καποια γενεθλια που ειχαμε παει και με ρωτησε ο μεγαλος τι ειναι αυτο(για τα γαριδακια)του εξηγησα οτι δεν ειναι καλο να τα τρωμε,φυσικα δοκιμασε αλλα μεχρι εκει,σπιτι δηλαδη δεν φερνω και εχω πει και σε οσους ερχονται(γιαγαδες,θειες κλπ)να μην φερνουν τετοια πραγματα στα παιδια.

ουσιαστικα καπως ετσι ειναι τα πραγματα και να συμπληρωσω οτι ειμαστε τα μονα ζωα σε αυτον τον πλανητη που ξερουμε και το καταλαβαινουμε οτι μπορουμε να χασουμε τους αγαπημενους μας οταν απομακρυνομαστε απο αυτους,συνειδητα.κανενα αλλο ζωο δεν εχει αυτη την αντιληψη!!!και κθε μερα εχουμε την δυναμη να πηγαινουμε στις δουλειες μας και να συνεχιζουμε την ζωη μας......σε ποιο επιπεδο θα βαλω την αγελαδα ρε κοριτσια μετα απο αυτη την σκεψη?


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 460
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καταρχάς συγκρινεται κα παρασυγκρίνεται ο θάνατος ενός ζώου με ενός παιδιού,εσθάνοντε τον ίδιο πόνο με μας,έχουν συναισθήματα και δενοντε με ανθρώπους και άλλα ζώα(επηστημονικά αποδεδιγμένο)η μόνη διαφορά είναι οτι δεν μπορούν να μηλήσουν,η μόνη όμως...

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς συγκρινεται κα παρασυγκρίνεται ο θάνατος ενός ζώου με ενός παιδιού,εσθάνοντε τον ίδιο πόνο με μας,έχουν συναισθήματα και δενοντε με ανθρώπους και άλλα ζώα(επηστημονικά αποδεδιγμένο)η μόνη διαφορά είναι οτι δεν μπορούν να μηλήσουν,η μόνη όμως...

μαλλον δεν καταλαβες αυτο που εγραψα!

θα στο πω πιο απλα λοιπον,θα πονεσω πιο πολυ αν παθει κατι το παιδι μου παρα αν παθει κατι ενα ζωο!


1958530te2chmztha.gif
Link to comment
Share on other sites

εσύ δηλαδή δεν συγκρίνεις το θάνατο του παιδιού σου με ενός άλλου παιδιού?σήγουρα αγαπάς ποιό πολύ το δικό σου αλλά θα πονέσεις και για το άλλο,δεν μπορεί να μην σε αγγίξει και ο θάνατος του ξένου,όχι όσο του δικού σου αλλά όσο να'ναι,έτσι και εγώ όσο θα στεναχωρηθώ για το ξένο παιδί τόσο θα στεναχωρηθώ και για το ζώο,αφού και εκείνο αισθάνεται,πονάει,χαίρεται, λογικό δεν είναι να το πονάω το ίδιο με ένα ξένο παιδί???

Link to comment
Share on other sites

εσύ δηλαδή δεν συγκρίνεις το θάνατο του παιδιού σου με ενός άλλου παιδιού?σήγουρα αγαπάς ποιό πολύ το δικό σου αλλά θα πονέσεις και για το άλλο,δεν μπορεί να μην σε αγγίξει και ο θάνατος του ξένου,όχι όσο του δικού σου αλλά όσο να'ναι,έτσι και εγώ όσο θα στεναχωρηθώ για το ξένο παιδί τόσο θα στεναχωρηθώ και για το ζώο,αφού και εκείνο αισθάνεται,πονάει,χαίρεται, λογικό δεν είναι να το πονάω το ίδιο με ένα ξένο παιδί???

σε προηγουμενο ποστ σου,το οποιο δεν το βρισκω αλλα μπορεις να το δεις εδω(και στο οποιο ειχα τις αντιρησεις μου)

http://www.parentscafe.gr/showpost.php?p=165872&postcount=15

μας λες οτι συγκρινεις το θανατο ενος παιδιου με ενος ζωου,τωρα λες οτι συγκρινεις το θανατο ενος παιδιου με ενος αλλου παιδιου!τι σχεση εχει αυτο?

αλλο το ενα και αλλο το αλλο.

μηπως τα μπερδεψες λιγο?:rolleyes:


1958530te2chmztha.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:tongue:όχι δεν τα μπέρδεψα,απλά σου λέω οτι ναι,πάνω απόλα το παιδί μου αλλά και το ξένο παιδί θα το πονέσω όχι σαν το δικό μου λίγο λιγότερο(δεν μπορώ να συκγρίνω τίποτα με τα παιδιά μου),έ έτσι και το ζώο θα το πονέσω όσο ένα ξένο παιδί,για να καταλάβεις το πόσο θα στεναχωριθώ για ένα ζώο σου έφερα παράδειγμα ένα ξένο παιδί ως μέτρο σύγκρησης.

Φαντάσου πόσο αγαπάς ένα ξένο παιδί για να καταλάβεις ότι εγώ έτσι αγαπάω και το ξένο παιδί αλλά και το ζώο!αυτό εννοούσα κατάλαβες:confused:;)

Link to comment
Share on other sites

:tongue:όχι δεν τα μπέρδεψα,απλά σου λέω οτι ναι,πάνω απόλα το παιδί μου αλλά και το ξένο παιδί θα το πονέσω όχι σαν το δικό μου λίγο λιγότερο(δεν μπορώ να συκγρίνω τίποτα με τα παιδιά μου),έ έτσι και το ζώο θα το πονέσω όσο ένα ξένο παιδί,για να καταλάβεις το πόσο θα στεναχωριθώ για ένα ζώο σου έφερα παράδειγμα ένα ξένο παιδί ως μέτρο σύγκρησης.

Φαντάσου πόσο αγαπάς ένα ξένο παιδί για να καταλάβεις ότι εγώ έτσι αγαπάω και το ξένο παιδί αλλά και το ζώο!αυτό εννοούσα κατάλαβες:confused:;)

τωρα ετσι οπως το εγραψες ,ναι καταλαβα!

η διαφορα μας ειναι, κι εδω μαλλον θα τελειωσει και η συζητηση μας,

οτι αν εγω στο δρομο δω ενα χτυπημενο παιδι και διπλα του μια χτυπημενη γατα

,θα πονεσω πιο πολυ για το παιδι και οχι για τη γατα,και σε αυτο θα τρεξω να προσφερω τη βοηθεια μου!

χαρηκα που τα ειπαμε,Καλη Ανασταση να εχεις!


1958530te2chmztha.gif
Link to comment
Share on other sites

Ένα παιδί ήταν κάποτε ο Αϊστάιν, ο Μπέλ, η Κιουρί, Ο Ιπποκράτης που αν τα βλέπαμε αβοήθητα και δεν τα βοηθούσαμε σήμερα δεν θα είχαμε φως, τηλέφωνο, γιατρούς...Όταν πεθαίνει ένα κατσικάκι το οποίο μπορεί να τρώμε εμείς το Πάσχα, γεννιέται απλά ένα άλλο όμοιο του με τον ιδιο ρόλο στην ''κοινωνία'' το οποίο η μαμά κατσίκα θα του προσφέρει για κάποιους μήνες το γαλατάκι της και θα το διώξει. Δεν έχω δει καμιά κατσίκα να παθαίνει κατάθληψη που έχασε το κατσικάκι της. Όταν χάνεται μια ανθρώπινη ψυχή , χάνεται ένα μέλος της κοινωνίας και η μνήμη του και ο πόνος για την οικογένεια είναι αιωνία! Και πάλι τονίζω οτι αναφέρομαι στην τροφική αλυσίδα, γιατί άλλωστε έτσι με έπλασε ο Θεός, μια και αναφέρθηκε το όνομά Του. Και επι τη ευκαιρία και ο Υιός Του αρνάκι έτρωγε το Πάσχα και το κουβαλούσε στους ώμους του για σφαγή.


Link to comment
Share on other sites

Oι πιθανότητες να δεις ένα παιδί με μια γάτα δίπλα δίπλα χτυπημένα από αυτοκίνητο είναι τόσο απειροελάχιστες που δεν υπάρχει λόγος σύγκρισης. ΟΚ, κι εγώ το παιδί θα προστρέξω πρώτα, αλλά θα προσπαθούσα να κάνω κάτι και για το ζωντανό, έστω κι αν αυτό ήταν να του τελειώσω τη ζωή ακαριαία, να μην υποφέρει. Ε τώρα άμα θέλετε να τραβήξω κι άλλο το απίθανο αυτό παράδειγμα, αφού πήγαινα το παιδί νοσοκομείο (λέμε τώρα) θα γύρναγα για την γάτα, ή θα έλεγα σε κάποιον άλλο να την αποτελειώσει να μη σφαδάζει :P Κατά τα λοιπά, δεν συμμετέχω στη συζήτηση περί χορτοφαγίας αυτή τη στιγμή


WN6Op3.png

Link to comment
Share on other sites

Oι πιθανότητες να δεις ένα παιδί με μια γάτα δίπλα δίπλα χτυπημένα από αυτοκίνητο είναι τόσο απειροελάχιστες που δεν υπάρχει λόγος σύγκρισης. ΟΚ, κι εγώ το παιδί θα προστρέξω πρώτα, αλλά θα προσπαθούσα να κάνω κάτι και για το ζωντανό, έστω κι αν αυτό ήταν να του τελειώσω τη ζωή ακαριαία, να μην υποφέρει. Ε τώρα άμα θέλετε να τραβήξω κι άλλο το απίθανο αυτό παράδειγμα, αφού πήγαινα το παιδί νοσοκομείο (λέμε τώρα) θα γύρναγα για την γάτα, ή θα έλεγα σε κάποιον άλλο να την αποτελειώσει να μη σφαδάζει :P Κατά τα λοιπά, δεν συμμετέχω στη συζήτηση περί χορτοφαγίας αυτή τη στιγμή

ενα παραδειγμα εφερα φιλη Χριστινα!

αλλα ουτε κι εσυ καταλαβαινεις!:rolleyes:


1958530te2chmztha.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ενα παραδειγμα εφερα φιλη Χριστινα!

αλλα ουτε κι εσυ καταλαβαινεις!:rolleyes:

Κι εγώ να σε παιδέψω ήθελα :-D

Όχι, ήθελα να πω ότι κατανοώ την αγάπη προς τα ζώα ως ζωόφιλη μεν αλλά και ότι στη ζωή μας πρέπει να έχουμε και κάποιες προτεραιότητες, χωρίς να αδιαφορούμε βεβαίως για τις αθώες ψυχές των ζώων. Πχ μου έτυχε πολλές φορές να βρεθούμε στο δρόμο με το αμάξι και να συναντήσουμε ζώο στη μέση του δρόμου να κινδυνεύει ή να είναι χτυπημένο. Για μένα προείχε να το βοηθήσω από το να πάω ατσαλάκωτη στην επίσκεψη στην θεία για παράδειγμα. Αλλά όταν έχω το παιδί μαζί μου σαφώς δεν θα διακινδυνέψω τη σωματική του ακεραιότητα έναντι του κακόμοιρου του ζώου. Θα τα ζυγίσω τα πράγματα και θα σκεφτώ πιο προσεκτικά κι όχι παρορμητικά


WN6Op3.png

Link to comment
Share on other sites

αγαπητή viki 1,μην κάνεις το λάθος να βλέπεις όλα τα ζώα ίδια,ένα κατσικάκι είναι όμοιο με ένα άλλο μόνο γιατί εσύ δεν θέλεις να το γνωρίσεις καλύτερα και φυσικά είναι δικαίωμά σου,όπως κανένας άνθρωπος δεν είναι ίδιος στον χαρακτήρα του(ούτε καν τα δύδιμα)έτσι και κανένα ζώο δεν είναι ίδιο με το άλλο,απλά εσύ δεν μπορείς να το δείς γιατί δεν ασχολήσε,στην ηλικία των 32 μου χρόνων έχω δει πολλάααα πράγματα σε σχέση με τα ζώα και έχω κλάψει πολύ όταν έχασα κάποια απο αυτά,προφανώς δεν έχεις κατοικίδια και δεν ξέρεις πόση τρηφερότητα μπορούν να σου δώσουν,σαν άνθρωποι!!!ξέρεις ότι τα γουρούνια έχουν την νοημοσύνη ενός 3χρονου παιδιού:o,όσων αφορά τον Ιησού δεν αντηλέγω απλώς εγώ είμαι αντήθετη στο να τα τρώμε,Εκείνος σήγουρα ήξερε τι έκανε:rolleyes:

Τώρα αν μου συναίβεναι αυτό το περιστατικό με το χτυπημένο παιδί και το χτυπημένο ζώο δεν θα άφηνα σε καμία περίπτωση κανένα.όπως επήσεις δεν θα σκώτονα το ζώο για να του απαλήνω τον πόνο,όπως θα πήγαινα το παιδί για θεραπεία έτσι και το ζώο!!!

Link to comment
Share on other sites

αγαπητή viki 1,μην κάνεις το λάθος να βλέπεις όλα τα ζώα ίδια,ένα κατσικάκι είναι όμοιο με ένα άλλο μόνο γιατί εσύ δεν θέλεις να το γνωρίσεις καλύτερα και φυσικά είναι δικαίωμά σου,όπως κανένας άνθρωπος δεν είναι ίδιος στον χαρακτήρα του(ούτε καν τα δύδιμα)έτσι και κανένα ζώο δεν είναι ίδιο με το άλλο,απλά εσύ δεν μπορείς να το δείς γιατί δεν ασχολήσε,στην ηλικία των 32 μου χρόνων έχω δει πολλάααα πράγματα σε σχέση με τα ζώα και έχω κλάψει πολύ όταν έχασα κάποια απο αυτά,προφανώς δεν έχεις κατοικίδια και δεν ξέρεις πόση τρηφερότητα μπορούν να σου δώσουν,σαν άνθρωποι!!!ξέρεις ότι τα γουρούνια έχουν την νοημοσύνη ενός 3χρονου παιδιού:o,όσων αφορά τον Ιησού δεν αντηλέγω απλώς εγώ είμαι αντήθετη στο να τα τρώμε,Εκείνος σήγουρα ήξερε τι έκανε:rolleyes:

Τώρα αν μου συναίβεναι αυτό το περιστατικό με το χτυπημένο παιδί και το χτυπημένο ζώο δεν θα άφηνα σε καμία περίπτωση κανένα.όπως επήσεις δεν θα σκώτονα το ζώο για να του απαλήνω τον πόνο,όπως θα πήγαινα το παιδί για θεραπεία έτσι και το ζώο!!!

Βρε κούκλα μου γλυκιά ακριβώς τα ίδια θα έκανα και εγώ . Δεν θα περιφρονούσα ποτέ ένα ζωάκι αν το έβλεπα κατάκοιτο.Και φυσικά θα το βοηθούσα. Αλλά δεν μπορώ να γίνω χορτοφάγος και δεν νιώθω καμιά ενοχή για αυτό.


Link to comment
Share on other sites

σε καταλαβαίνω αλλά φαντάσου όταν τρως το σώμα ενός γουρουνιού είναι σαν να τρως ένα παιδάκι 3 χρονών,και μόνο στη σκέψη με πιάνει φρίκη:evil:τα ίδια συναισθήματα,ίδια σκέψη και λογική,σαν άνθρωποι...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημέρα,πολλά συνέβισαν απο τότε που τα έγραψα όλα αυτά,ένα κύριο συμβάν που με έκανε να αλλάξω γνώμη κάθετα ήταν ότι βρήκα ένα μωράκι γατάκι και το μεγάλωσα με πολλές θυσίες(ήταν βλέπετε μόλις 1 ημέρας...)και πραγματικά το αγάπησα ποιό πολύ και απο τα παιδιά μου...τότε συνηδητοποίησα πως τα ζώα τα αγαπάω περισσότερο απο το οτιδήποτε...ξέρω πως ίσως σας φανεί τρελό όμως αυτή είναι η αλήθεια,και απο εδώ και πέρα άμα συμβεί ποτέ αυτό που λέτε παραπάνω(να πρέπει να διαλέξω ανάμεσα σε ένα παιδί και σε ένα ζώο)θα φροντίσω πρώτα το ζώο...το γατάκι αυτό μου άλλαξε όλη τη ζωή,το αγγελουδάκι μου,το μωράκι μου...δεν πήστευα πως θα μπορέσω να αγαπήσω κάτι παραπάνω απο τα παιδιά μου και όμως τι παιχνίδια παίζει η ζωή...στην αρχή δεν μπορούσα να το παραδεχτώ στον εαυτό μου πως υπάρχει κάτι που αγαπώ περισσότερο απο τα παιδιά μου αλλά τώρα το έχω αποδεχτεί και είμαι ευτηχησμένη :) τα παιδιά μου εννοείτε πως δεν θα σταματήσω ποτέ να τα αγαπάω αλλά εκεί που τα αγαπούσα 15 στα 10 τώρα ακόμα τόσο τα αγαπάω απλά το γατάκι μου το αγαπάω 20 στα 10!!!συναισθήματα και προσωπικές επηλογές του καθενός είναι αυτές τι να κάνουμε...δεν αλλάζουνε και ούτε και θέλω να τις αλλάξω!!!απλά σκέφτηκα να το μοιραστώ μαζί σας:!:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...