Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Πρωτακια 2013!!!


Recommended Posts

Εμεις πειρ;με την κανονικη (ετσι μετφρασα την λεξη στην λιστα). Οταν ομως προσπαθησα να βαλω τα μολυβια μεσα (μας ζητησαν συγκεκριμενη μαρκα ακι εβγαλα αυτα που ειχε) ζοριστικα οποτε πειρα και μια αλλη "χυμα", Προς το παρον περνει ομως την κασετινα γιατι ειναι cars.

Μεχρι στιγμης διαβασμα και γραψιμο εχω μονο εγω αλλα αυτο που λεγαμε πιο πριν για τα 2 το θυμαστε? Εμενα ειχαν συνηθισει 1μιση χρονο να παιζουν μαζι στο σχολειο, Φετος χωρισαν τους μικρους απο τους μεγαλους και ενω βλεπονται δεν μπορουν να παιξουν οποτε συμπληρωνουν στο σπιτι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 304
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • mmdad

    mmdad 66 δημοσιεύσεις

  • ekavi_

    ekavi_ 52 δημοσιεύσεις

  • xanp

    xanp 31 δημοσιεύσεις

  • ΒΕΡΑ

    ΒΕΡΑ 31 δημοσιεύσεις

Μου ήρθε μια άλλη σκέψη χθες...

Τώρα στο δημοτικό τα δικά μας θα είναι πρωτάκια και θα είναι στον ίδιο χώρο (στα διαλείμματα) με 11χρονα-12χρονα. Και πάντα υπάρχουν και μερικά κακορίζικα να το πω έτσι... πως να της πω να προστατεύει τον εαυτό της χωρίς να την αγχώσω; (ξέρετε εννοώ bullying κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ekavi ότι υπάρχει πρόβλεψη στα σχολεία για να προαυλίζονται κάπως απομονωμένα τα μικρά από τα μεγάλα.

Εγώ προβληματίζομαι λίγο που την πήγα τόσο μικρή. Πολλοί τώρα το καλοκαίρι μου είπαν ότι έκανα βλακεία και θα έπρεπε να την κρατήσω γιατί είναι πολύ μικρή


azHYp2.png

JX4Np3.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ekavi ότι υπάρχει πρόβλεψη στα σχολεία για να προαυλίζονται κάπως απομονωμένα τα μικρά από τα μεγάλα.

Εγώ προβληματίζομαι λίγο που την πήγα τόσο μικρή. Πολλοί τώρα το καλοκαίρι μου είπαν ότι έκανα βλακεία και θα έπρεπε να την κρατήσω γιατί είναι πολύ μικρή

Μιλάς για την μικρή σου κόρη; Ότι είναι μικρή για παιδικό σταθμό; Εγώ την είχα πάει σε ακόμη μικρότερη ηλικία και δεν το μετάνιωσα καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για την μικρή σου κόρη; Ότι είναι μικρή για παιδικό σταθμό; Εγώ την είχα πάει σε ακόμη μικρότερη ηλικία και δεν το μετάνιωσα καθόλου.

Όχι βρε ... για τη μεγάλη λέω που είναι 5 και 8μηνών και θα πάει πρώτη


azHYp2.png

JX4Np3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι βρε ... για τη μεγάλη λέω που είναι 5 και 8μηνών και θα πάει πρώτη

E, νομίζω δεν είναι στη διακριτική σου ευχέρεια πότε θα τη στείλεις... Αφού είναι η ηλικία της για δημοτικό (χρονολογικά), τι άλλο μπορείς να κάνεις; Να την καθυστερήσεις επίτηδες; Δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

E, νομίζω δεν είναι στη διακριτική σου ευχέρεια πότε θα τη στείλεις... Αφού είναι η ηλικία της για δημοτικό (χρονολογικά), τι άλλο μπορείς να κάνεις; Να την καθυστερήσεις επίτηδες; Δεν γίνεται.

Μου είπαν ότι γινόταν ... δεν ξέρω με ποιο τρόπο ... αλλά φαντάζομαι ότι μπορεί να ζητήσεις χαρτί από επιτροπή και να το καθυστερήσεις. Εδώ καθυστερούν παιδάκια που έχουν ΔΕΠΥ παρόλο που είναι της ηλικίας τους να πάνε.


azHYp2.png

JX4Np3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνουν απεργίες τελικά και οι δάσκαλοι???

Νομίζω πως όχι..

Μου είπαν ότι γινόταν ... δεν ξέρω με ποιο τρόπο ... αλλά φαντάζομαι ότι μπορεί να ζητήσεις χαρτί από επιτροπή και να το καθυστερήσεις. Εδώ καθυστερούν παιδάκια που έχουν ΔΕΠΥ παρόλο που είναι της ηλικίας τους να πάνε.

Πιστεύω δεν υπάρχει λόγος να την καθυστερήσεις επειδή είναι 5χρ8μ, αντί να είναι πχ 6 ακριβώς... Άλλωστε δεν φοίτησε κανονικά νήπιο; Θα περιμένει και το ίδιο το παιδάκι ότι θα πάει τώρα μία τάξη παραπάνω.

Αχ ... πλησιάζουν οι μέρες... αγιασμός την Τετάρτη. Θα της βάλω και το πρώτο της κολατσιό!

Παίρνουν κολατσιό στον αγιασμό;... Στο νήπιο έγινε ο αγιασμός και φύγανε... Δεν έκατσαν παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πιστεύω δεν υπάρχει λόγος να την καθυστερήσεις επειδή είναι 5χρ8μ, αντί να είναι πχ 6 ακριβώς... Άλλωστε δεν φοίτησε κανονικά νήπιο; Θα περιμένει και το ίδιο το παιδάκι ότι θα πάει τώρα μία τάξη παραπάνω.

Κι εγώ γι' αυτό δεν την καθυστέρησα!

Παίρνουν κολατσιό στον αγιασμό;... Στο νήπιο έγινε ο αγιασμός και φύγανε... Δεν έκατσαν παραπάνω...

Καλά το δημοτικό δεν είναι το ίδιο με το νήπιο φαντάζομαι. Εμάς πάντως μας είπαν να φέρουμε και κολατσιό.


azHYp2.png

JX4Np3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ ... πλησιάζουν οι μέρες... αγιασμός την Τετάρτη. Θα της βάλω και το πρώτο της κολατσιό!

Στο δικό μας σχολείο δεν θα γίνει κάτι πλην του αγιασμού. Θα γίνει ο αγιασμός, θα μας ενημερώσουν για κάποια πράγματα και θα φύγουμε μαζί με τα παιδιά. Ούτε κολατσιό πρέπει να έχουμε, ούτε τσάντα για βιβλία...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια!!!

Ούτε εγώ ξέρω για κολατσιό στον αγιασμό. Ξέρω ότι πάμε και φεύγουμε (για βιβλία δεν ξέρω, υποθέτω θα μάθουμε!!!)

Βέρα,

από ότι βλέπω η κορούλα σου είναι γεννημένη Δεκέμβριο. Μας είχανε πει πέρισυ στην ενημέρωση από τον παιδικό σταθμό ότι τα παιδάκια που γεννιούνται Δεκέμβριο έχουνε δικαίωμα να πάνε πρώτη έναν χρόνο αργότερα, γιατί μπορεί να μην είναι έτοιμα ακόμα. Αυτό, προφανώς, είχες υπόψιν ή ακούσει!!!

Πάντως ξέρω κι άλλη μανούλα, με παιδάκι 27/12 που θα το πάει κανονικά Α΄τάξη φέτος!!!

Μαζεύουν οι μέρες!!!

Άγχος και αδημονία!!!

Όσο για το προαύλιο, πέρναγα μία μέρα τυχαία από το σχολείο και άκουγα δασκάλες να λένε: "τα μεγάλα δεξιά, τα μικρά αριστερά" και δεν τα άφηναν να κάνουνε μαζί διάλειμμα στον ίδιο χώρο.


NDPXp3.png eJ01p3.png
Link to comment
Share on other sites

Μας είχανε πει πέρισυ στην ενημέρωση από τον παιδικό σταθμό ότι τα παιδάκια που γεννιούνται Δεκέμβριο έχουνε δικαίωμα να πάνε πρώτη έναν χρόνο αργότερα, γιατί μπορεί να μην είναι έτοιμα ακόμα. Αυτό, προφανώς, είχες υπόψιν ή ακούσει!!!

Πάντως ξέρω κι άλλη μανούλα, με παιδάκι 27/12 που θα το πάει κανονικά Α΄τάξη φέτος!!!

Από το site του Υπουργείου Παιδείας:

Καθυστέρηση εγγραφής στο Δημοτικό Σχολείο μπορεί να γίνει για σοβαρούς λόγους με βεβαίωση ιατροπαιδαγωγικής υπηρεσίας ή κρατικού θεραπευτηρίου και εφόσον οι γονείς το επιθυμούν, ο μαθητής επαναλαμβάνει τη φοίτησή του στο Νηπιαγωγείο. Κατά ένα έτος μπορεί να καθυστερήσει η εγγραφή του μαθητή στην Α΄ τάξη ή και να επαναλάβει τη φοίτησή του στο Νηπιαγωγείο, όταν διαπιστωθεί από τη σύμβουλο Π.Α. ότι παρουσιάζει σοβαρές αδυναμίες να παρακολουθήσει το πρόγραμμα της Α΄ τάξης και υπάρχει και η σύμφωνη γνώμη των γονέων.

Οπότε δεν είναι τόσο απλό το θέμα. Μόνο αν συντρέχει σοβαρός λόγος. Όχι απλός επειδή είναι λίγους μήνες μικρότερο από τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...