Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Angot είπε:

      ναι αλλά όσο περνάνε οι βδομαδες ειμαι πιο σίγουρη ! τώρα είμαι εκει που με ήθελε ο γιατρός υποτίθεται στις 30 ! και αντί να χαιρομαι περισσότερο νιώθω ότι μ φταίνε όλα! 

      Είναι η επίδραση των ορμονών,σε συνδυασμό με τους πόνους και την ψυχική κόπωση. Ο,τι νιώθεις είναι απολύτως φυσιολογικό.Ακομα και αν ξυπνήσεις μια μέρα και θέλεις να δείρεις όλο τον κόσμο,πάλι νορμάλ θα είναι. Είσαι σε καλό δρόμο,λίγες εβδομάδες έμειναν,κάνε υπομονή❤️

ΒΙΒΛΙΟ-ΦΑΓΕΣ!!!


Recommended Posts

Mολις σας ανακαλυψα και χαιρομαι γιατι τωρα που ξαναξεκινησα το διαβασμα ψαχνομαι συνεχεια.

Μεσα σε 2 μηνες διαβασα της Μαντα ¨τελευταιο τσιγαρο¨,της Ρενα Ρωσση Ζαιρη ¨Αγαπω θα πει χανομαι¨ και μου αρεσαν αρκετα.

Αυτα ομως που με καθηλωσαν ηταν ¨Το Νησι¨και της Σοφης Θεοδωρου ¨Η Νυφη φορουσε μαυρα¨ και τα δυο για διαφορετικους λογους.

Τωρα ψαχνομαι πιο θα ειναι το επομενο ,πηγαινω να σας διαβασω και να παρω ιδεες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 399
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα. Πριν λίγο τελείωσα το Νησί της Χίσλοπ (θενξ Κατ!). Δεν ήταν το καλύτερο βιβλίο που έχω διαβάσει, ήταν όμως αξιόλογο και μου κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον. Πάντως θα έχει ενδιαφέρον και η σειρά πιστεύω! Πάμε για το επόμενο τώρα!

ΥΓ Της Πίλτσερ έχω διαβάσει τα περισσότερα. Όλα πάνω κάτω στο ίδιο μοτίβο αλλά πάντα ευχάριστα


WN6Op3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Διαβάζω ένα βιβλίο που λέγεται "αιχμάλωτη στην αγαπημένη χώρα. Τα χρόνια μου στην Αίγυπτο." της Χάικε Βάγκνερ. Είναι αληθινή ιστορία και περιγράφει τη ζωή της στην Αίγυπτο όπου μετακόμισε εκεί μαζί με τον Αιγύπτιο άνδρα της από τη Γερμανία. Η ζωή της όμως αλλάζει. Αυτός αρχίζει να την ταπεινώνει, η συμπεριφορά της παρεξηγείται από αυτόν και την οικογένεια του,θεωρείται ανήθικη μόνο και μόνο επειδή συμπεριφέρεται κατά τρόπο αδιανόητο για εκείνους, φυσιολογικό για εμάς. Δεν μπορεί να ταξιδέψειι χωρίς άδεια του συζύγου της ο οποίος της έχει κρύψει το διαβατήριο και την έχει περιορίσει. Θέλει να φύγει. Ακόμα κι αν φύγει δεν μπορεί να αφήσει πίσω το παιδί της. Είναι ωραία γραμμένο και πέρα από την ιστορία, μαθαίνεις και πράγματα για την Αίγυπτο από τις ζωντανές περιγραφές.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια, καλημέρα!!!

Τελικά, διάβασα το "Δεσποινίς ετών 29". Ναι, είναι όπως τα λέει η ChristinaGRZ: εντελώς χάλια. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά με αρκετά συντακτικά κι ορθογραφικά λάθη. Διορθωτής δεν το είδε, πριν τυπωθεί; Εκτός, εάν σκόπιμα κρατήθηκαν για την εξέλιξη του βιβλίου. Ποια;;; Όμως, είχε και πολύ γέλιο. Γέλιο, που βγαίνει αβίαστα. Και μετά από μία φουλ πανεπιστημιακή χρονιά με πολύ Μαρξ και Φρόυντ ήταν ό,τι καλύτερο για αποτοξίνωση. Τώρα, ψάχνω ένα δυνατό μυθιστόρημα. Δυνατό και καλό. Όχι, όμως, Μαντά, Δημουλίδου.

Για τις κοπέλες που γράφουν για τον Κούντερα, είναι πολύ πολύ καλός. "Η αβάσταχτητα ελαφρότητα" είναι από τα καλύτερά του, δείτε και την ταινία, εκπληκτική, αν κι ο ίδιος επιμένει ότι δεν έχει γίνει σωστή μεταφορά. Κι εάν έχετε κέφι, διαβάστε ένα από τα καλύτερα βιβλία γενικώς, πάλι δικό του την "Αθανασία".

Link to comment
Share on other sites

katesps μόλις διάβασα στ'αγγλικά το "my sister's keeper" της jodi picoult. Δεν ξέρω αν είναι μεταφρασμένο στην Ελλάδα, είδα όμως ότι έχει γυριστεί και ταινία με την Κάμερον Ντίαζ. Καλογραμμένο, πολύ ενδιαφέρον θέμα, ειρωνεία της τύχης στο τέλος.


WN6Op3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κι απο 'μενα!

Αυτό το καλοκαίρι διάβασα κι εγώ τον Βιολονίστα, που μου αρεσε αρκετά!!

Τον Θείο Τάκη του Γιάννη Ξανθούλη!! Φοβερό βιβλίο, άλλο επίπεδο συγγραφής.................. Τώρα πια ο καθένας γράφει ένα βιβλίο που μεμιάς γίνεται μπεστ σέλερ! Και μετά διαβάζεις πραγματικά βιβλία και το χαίρεται η καρδιά σου....

ΤΟ ΔΙΚΙΟ, του νέου συγγραφέα Νίκου Αραπάκη!! Δεν ειναι το βιβλίο του αιώνα αλλά μου άρεσε πάρα πολύ. Λόγος που ρέει, ισχυροί χαρακτήρες, έχει κάνει πολύ καλή έρευνα και πολύ ωραίες αφηγήσεις! Μπράβο του!

Το κόκκινο σημάδι, της Σοφίας Βόικου. Ουδέν Σχόλιο!

Του Κούντερα τα βιβλία τα έχω διαβάσει κι εγώ πριν από πολλά χρόνια αλλά νομίζω πως πρέπει να τα ξαναδω γιατι πιστεύω πως θα τα δω όλα διαφορετικά... Η αβασταχτη ελαφροτητα του ειναι, μου ειχε αρέσει πάαααααρα πολύ!

Α, διάβασα και το σιωπηλές κραυγές του Πολυράκη!!! Μου άρεσε πολύ και κυρίως ο λυρισμός στην αφηγησή του. Ενα καλό ιστορικό μυθιστόρημα!!

Πάντως τωρα μου βαλατε μερικές ωραίες ιδέες!!

Αν και σειρά έχει το δεύτερο βιβλίο της Τζίλιαν Φλιν, σκοτεινός τοπος!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλημέρα!!!

Τελικά, διάβασα το "Δεσποινίς ετών 29". Ναι, είναι όπως τα λέει η ChristinaGRZ: εντελώς χάλια. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά με αρκετά συντακτικά κι ορθογραφικά λάθη. Διορθωτής δεν το είδε, πριν τυπωθεί; Εκτός, εάν σκόπιμα κρατήθηκαν για την εξέλιξη του βιβλίου. Ποια;;; Όμως, είχε και πολύ γέλιο. Γέλιο, που βγαίνει αβίαστα. Και μετά από μία φουλ πανεπιστημιακή χρονιά με πολύ Μαρξ και Φρόυντ ήταν ό,τι καλύτερο για αποτοξίνωση. Τώρα, ψάχνω ένα δυνατό μυθιστόρημα. Δυνατό και καλό. Όχι, όμως, Μαντά, Δημουλίδου.

Για τις κοπέλες που γράφουν για τον Κούντερα, είναι πολύ πολύ καλός. "Η αβάσταχτητα ελαφρότητα" είναι από τα καλύτερά του, δείτε και την ταινία, εκπληκτική, αν κι ο ίδιος επιμένει ότι δεν έχει γίνει σωστή μεταφορά. Κι εάν έχετε κέφι, διαβάστε ένα από τα καλύτερα βιβλία γενικώς, πάλι δικό του την "Αθανασία".

Αγαπητή katesps, αν έχεις χρόνο κάποια στιγμή να διαβάσεις τα Αιχμηρά Αντικείμενα της Τζίλιαν Φλιν ή και το Για τα Μάτια σου του Ντανιέλ Τσαβαρία!!!!! Ειδικα το δευτερο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Margotte σου άρεσε ο θείος Τάκης? Κάποτε λάτρευα Ξανθούλη, έχω πολλά βιβλία του, αλλά τώρα που μεγαλωσα, θέλω κάτι πιο αισιόδοξο. Ο άνθρωπος έχει ψυχώσεις (ας μου επιτραπεί η εκφραση) γύρω απο τους δεσμούς, οικογενειακούς, φιλικούς, αισθηματικούς και τριγυρνά γύρω απο το ίδιο θέμα. Νομίζω ότι ο θείος τακης ήταν το τελευταίο του βιβλίο που αγόρασα. Μου έδωσε όμως μια συνάδελφος και διάβασα ένα άλλο του, που μου διαφεύγει ο τίτλος, έχει να κάνει όμως με έναν εκδότη ο οποίος τα έχει ψιλοχαμένα. Και σε αυτό παίζουν ρόλο τα φαντάσματα του παρελθόντος.

Επιτέλους κατάφερα να διαβάσω το τελευταίο βιβλίο της τριλογίας του Στιγκ Λάρσον, νομίζω ότι αυτό και το πρώτο ήταν τα καλύτερα!


Eπιτρέπεται να πέσεις... Επιβάλλεται να σηκωθείς....

as1cCu8sM3D1210MTA1NDU2amR8MDA3MzA1ZHxNeSBzb3Vzb3VuaSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλημέρα!!!

Ευχαριστώ πολύ για τα βιβλία που μου προτείνετε. ChristinaGRZ, σχετικά με την jodi picoult, πρέπει να εννοείς το "Φύλακα της αδερφής μου". Είδα την ταινία κι επειδή την βρήκα αρκετά κλειστοφοβική, για μένα, δεν θα διαβάσω το βιβλίο.

margotte, εάν θέλεις, δώσε μου λίγες πληροφορίες για το "Για τα μάτια σου". Έχω ακούσει καλά λόγια κι ίσως το αγοράσω.

ΚατερίναΒ, έχεις δίκιο σε όσα γράφεις για τον Ξανθούλη. Εάν διαβάσεις, ένα δύο βιβλία του, είναι σαν να τα έχεις διαβάσει όλα. Και σε μένα άρεσε πάρα πολύ. Ομολογώ ότι ήμουν θιασώτης. Το "Πεθαμένο Λικέρ" με συνεπήρε. Διάβαζα τη στήλη του στην ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ κι άκουγα την εκπομπή του στο ραδιόφωνο. Όμως, μετά την "Εποχή των Καφέδων" κατάλαβα ότι ανακυκλώνεται και σταμάτησα να τον διαβάζω. Το "Θείο Τάκη" ούτε το οπισθόφυλλο δεν διάβασα και μάλλον καλά έπραξα.

Μήπως κάποια έχει διαβάσει το "Όσα ισχυρίζεται ο Περέιρα" του Αντόνιο Ταμπούκι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Margotte σου άρεσε ο θείος Τάκης? Κάποτε λάτρευα Ξανθούλη, έχω πολλά βιβλία του, αλλά τώρα που μεγαλωσα, θέλω κάτι πιο αισιόδοξο. Ο άνθρωπος έχει ψυχώσεις (ας μου επιτραπεί η εκφραση) γύρω απο τους δεσμούς, οικογενειακούς, φιλικούς, αισθηματικούς και τριγυρνά γύρω απο το ίδιο θέμα. Νομίζω ότι ο θείος τακης ήταν το τελευταίο του βιβλίο που αγόρασα. Μου έδωσε όμως μια συνάδελφος και διάβασα ένα άλλο του, που μου διαφεύγει ο τίτλος, έχει να κάνει όμως με έναν εκδότη ο οποίος τα έχει ψιλοχαμένα. Και σε αυτό παίζουν ρόλο τα φαντάσματα του παρελθόντος.

Επιτέλους κατάφερα να διαβάσω το τελευταίο βιβλίο της τριλογίας του Στιγκ Λάρσον, νομίζω ότι αυτό και το πρώτο ήταν τα καλύτερα!

Η αλήθεια ειναι πως έχει όντως κάποιες εμμονές με κάποια θέματα αλλα τον εκτιμω και ο θειος τακης μου αρεσε....

Το πεθαμενο λικερ μου ειχε αρεσει επισης αρκετα αν και το διαβασα πριν απο πολλα χρονια και δεν θυμαμαι και πολλες λεπτομερειες!

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ το θυμάμαι το λικέρ :rolleyes:

Διάβασα αυτό το καλοκαίρι κι εγώ Ξανθούλη. Το ροζ που δεν ξέχασα. Μμμμ όχι κι άσχημο! Στην αρχή ψιλοβαρέθηκα, μετά απέκτησε ενδιαφέρον και το ρούφηξα


WN6Op3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες

Είμαι νέα στο φορουμ και βρήκα πολύ ενδιαφέρουσα τη συζήτησή σας μιας και εγω είμαι λάτρης του βιβλίου. αυτό το καλοκαίρι λοιπόν αποφάσισα να διαβάσω ένα βιβλίο που το είχα στο πρόγραμμα από καιρό, αλλά δεν είχα προλάβει. Αναφέρομαι στο βιβλίο "Η κόμη της Βερενίκης" του Γιώργου Γραμματικάκη. Εξηγεί με πολύ όμορφο τρόπο τη θεωρία του Big Bang. Ενώ το θέμα είναι καθαρά επιστημονικό, η γλώσσα που χρησιμοποιεί ο Γραμματικάκης είναι σαφώς λογοτεχνική. Σας το προτείνω χωρίς δεύτερη σκέψη. Ο ίδιος συγγραφέας έχει ράψει και το βιβλίο "Η αυτοβιογραφία του φωτός". Είναι το επόμενο στη λίστα μου.

Το 2ο βιβλίο που διάβασα, ήταν αυτό που ονομάζω "καλοκαιρινό ανάγνωσμα" και είναι στα αγγλικά. Ονομάζεται "the Interpretation of murder" του Jed Rubenfeld. Είναι αστυνομικό μυθηστόρημα το οποίο χρησιμοποιεί ως βάση το πραγματικό γεγονός της επίσκεψης του Φρόιντ στην Αμερική του 1909. Η γλώσσα σε κάποια σημεία με δυσκόλεψε, αν και διαβάζω πολλά αγγλικά βιβλία, αλλά είναι ευχάριστο και δεν θα σας κουράσει.


jJUhp3.png

kqZXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες

Το 2ο βιβλίο που διάβασα, ήταν αυτό που ονομάζω "καλοκαιρινό ανάγνωσμα" και είναι στα αγγλικά. Ονομάζεται "the Interpretation of murder" του Jed Rubenfeld. Είναι αστυνομικό μυθηστόρημα το οποίο χρησιμοποιεί ως βάση το πραγματικό γεγονός της επίσκεψης του Φρόιντ στην Αμερική του 1909. Η γλώσσα σε κάποια σημεία με δυσκόλεψε, αν και διαβάζω πολλά αγγλικά βιβλία, αλλά είναι ευχάριστο και δεν θα σας κουράσει.

Α το διάβασα πέρυσι! Καλό είναι αλλά κάτι με απογοήτευσε προς το τέλος (όπως συμβαίνει συνήθως στα βιβλία) αλλά δεν θυμάμαι τι:shock:. Πάντως θυμάμαι ότι σε γενικές γραμμές ήταν απολαυστικό. Εγώ ξεκίνησα ένα άλλο τώρα το "Ο αιώνας μετά την Βεατρίκη". Ωραίο φαίνεται.


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Διαβάζω για δεύτερη φορά το μπρούτζινο καβαλάρη της Πολίνα Σίμονς και μετά θα διαβάσω το δεύτερο που λέγεται Τατιάνα και Αλεξάντερ, το οποίο είχα διαβάσει παλιά. Είχα ξεχάσει πολλά πράγματα και θέλω να τα διαβάσω το ένα μετά το άλλο για να συνδέσω τα γεγονότα.

Πρόσφατα έμαθα ότι υπάρχει και τρίτο που λέγεται "οι κήποι της Τατιάνας", το έχει διαβάσει κανείς Και αν ναί αξίζει ή είναι απλά μια επανάληψη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...