Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 43 λεπτά , Angot είπε:

      @Blue Velvet τελικά είναι σάκχαρο αυτό που μ πιάνει! το νιώθω πάλι τώρα και μέτρησα πίεση και εχω 10,1 με 6,3 ! φυσιολογική για τα δεδομένα μ

      Και τι σου είπε ο γιατρός? Πρέπει να αλλάξεις κάτι στη διατροφή σου? Φάε κάτι αλμυρό τώρα πάντως για να σου ανέβει λίγο η πίεση

Γυναικεία Επιχειρηματικότητα , Γυναίκες καταναλωτριες, και Ελληνικά Προιόντα


Recommended Posts

Αγαπητά μέλη,

θα ήθελα να προτείνω μια συζήτηση που να αφορά την υποστήριξη του Ελληνικού προιόντος,

απο τις Γυναίκες καταναλώτριες.

Είναι γνωστό εδώ και καιρό, ότι οι γυναίκες είναι αυτές κατά κόρον που επιλέγουν τα προιόντα

που φτάνουν σε ένα σπίτι.

Για αυτό το λόγο,

πιστεύω ότι

α) πρέπει η κάθε μιά σας να κάνει μια λίστα με πράγματα που αγοράζει τα οποία είναι ξένων εταιριών/εισαγωγής,

και τα οποία πρέπει να αλλάξει σε Ελληνικά.

πχ αντί........ πάρτε .........

Ακόμα,

β) πρέπει να κάνουμε μια λίστα εταιριών που κατασκευάζουν προιόντα εδώ, Made in Greece δηλαδή, γενικότερα

και

γ) να προωθήσουμε την ιδέα να αναγράφεται και αυτό, στα ελληνικά προιοντα (καταναλωτικά αγαθά πχ)

έτσι ώστε να είναι παράγοντας που να διευκολύνει την αγορά Ελληνικών προιόντων.

Χρειάζεται η ενεργή βοήθεια όλων - ειδικά η κρίση που υπάρχει το επιτάσσει..

Ποιά προιόντα λοιπόν, υπάρχουν και Ελληνικα ?

δ) ποιά συμφέρει να τα αγοράσουμε και δεν το κάνουμε επειδή ίσως δεν έχουν καλή διανομή ?

ή για άλλους λόγους?

ε) τι βιοτεχνίες κ εργοστάσια υπάρχουν ?

ζ) αν μια εταιρεία με ελληνικά προιόντα αποκτούσε eshop (που τώρα δεν έχει), ποιά θα θέλατε να είναι ?

η) Επίσης, εάν τα προιόντα τους είναι για τον οποιοδήποτε λογο, όχι τόσο καλής ποιότητας όπως του εξωτερικού,

τι μπορείτε να κάνετε για να διορθωθεί αυτό?

συντάξτε λίστες & κείμενα, που να εξηγούν τους λόγους.

- χρώματα τοξικά? ----- - υφάσματα που ξεφτίζουν πιο γρήγορα?

κάποιες φορές όταν οι ίδιες εταιρείες δεν γνωρίζουν τα αρνητικά τους , πρέπει να τους τα πούμε για να βελτιωθούν.

Ειδικά αυτή τη στιγμή, είναι κάτι που ΠΡΕΠΕΙ να γίνει,

και ΔΕΝ μπορεί να γίνει απο ΚΑΝΕΝΑΝ άλλο,

γιατι κανένας άλλος, εκτός απο τις γυναίκες καταναλώτριες,

δεν γνωρίζει, τι θέλει,

για ποιό λόγο, και τί όχι, με ποιά κριτήρια,

απο τις ίδιες.

Ας κάνουμε την δουλειά των επιχειρήσεων λίγο πιο ευκολη - και ας ενθαρρύνουμε τις εγχώριες επιχειρήσεις

με τις αγορές μας, και

τις προτάσεις μας για βελτίωση!

Power to the people.


 ...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic  το 2012 !!...  Επιτέλους, φυσικά επίσης καθυστερημένα, ξεκινήσαμε και τα  instagram https://www.instagram.com/marybluestyl/  & φυσικα και εδώ https://www.instagram.com/parents.org.gr  &  https://www.instagram.com/parentscafe.gr/ Follow us there too :-) 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι και οι ελληνικές επιχειρήσεις πρέπει να ρίξουν τις τιμές και ν' αντιστέκονται στον πειρασμό για εύκολο και γρήγορο κέρδος.

Δεν φτάνει να είναι κάτι ελληνικό για να το αγοράσεις. :D

Γνώμη μου. Θα ήθελα ν' ακούσω και τις γνώμες των άλλων μελών.


VM8jp2.png?BQVzmAeT

KIjjp3.png?Uc4YgY5u

Link to comment
Share on other sites

ν' αντιστέκονται στον πειρασμό για εύκολο και γρήγορο κέρδος.

συμφωνοι αυτό είναι κάτι που ξέρουμε ήδη όλοι μας.

Αυτο που χρειάζεται είναι να είμαστε συγκεκριμένοι στις προτάσεις μας.

αν μπορείτε λοιπον,

συμπληρώστε την δική σας λίστα απαντώντας στα ερωτήματά μου α) εώς η)

(αυτός είναι ο στόχος μου ανοίγοντας αυτό το θέμα, να απαντήσετε συγκεκιρμένα απο το α μέχρι το η ! )

Διαλέξτε προιόντα που αντί εισαγωγής μπορείτε να επιλέξετε να είναι ελληνικά.

-συγκεκριμένα θα ήταν ιδανικό -, μάρκες και προιόντα μπορείτε να γράψετε τα πάντα

Που μπορεί μεν να ξεβολευτείτε, είτε στην γεύση, είτε στην συνήθεια,

αλλά θα κάνουν καλό στην Ελλάδα.

δεν ειναι απαραίτητο να ειναι πιο ακριβά, πιστεύω οτι μπορεί να βρεθεί το προιόν που θα εχει τις σωστές προυποθέσεις.


 ...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic  το 2012 !!...  Επιτέλους, φυσικά επίσης καθυστερημένα, ξεκινήσαμε και τα  instagram https://www.instagram.com/marybluestyl/  & φυσικα και εδώ https://www.instagram.com/parents.org.gr  &  https://www.instagram.com/parentscafe.gr/ Follow us there too :-) 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Μου έστειλαν πριν λίγες μέρες το ακόλουθο email:

Ο,τι αναφέρεται στο e-mail ειναι αλήθεια.

Η σοκολατοποιία ΙΟΝ ανήκει ακόμα σε Έλληνα επιχειρηματία. Η ιστορία των τελευταίων ετών παρουσιάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Πολλές φορές τον πλησίασαν μεγάλες πολυεθνικές για να αγοράσουν την επιχείρηση, η απάντηση του ήταν άμεση και χωρίς δεύτερη σκέψη. Μάλιστα λέγεται ότι κάποια στιγμή τον πίεσαν υπερβολικά, τότε αυτός τους είπε να του κάνουνε την προσφορά γραπτώς. όπως και τους απάντησε γραπτώς. «Η προσφορά σας δεν με ενδιαφέρει». Επενδύει μόνο στην παραγωγή, τα έπιπλα των γραφείων είναι από την 10ετία του 60, θυμίζουν κάτι από ταινίες του Κωνσταντάρα..

Η ποιότητα όμως των υλικών για αυτόν δεν χωράει συμβιβασμούς στο κόστος. 85 χρονών σήμερα ο επιχειρηματίας είναι κάθε μέρα μέχρι τις 6 το απόγευμα στο γραφείο και μέχρι πέρσι οδηγούσε μόνος του κάθε μέρα μέχρι την δουλειά, γνωρίζει προσωπικά και είναι φίλος με όλους τους εργαζόμενους στην επιχείρησή του οι οποίοι βέβαια πίνουν νερό στο όνομά του.

Δεν προσλαμβάνει αλλοδαπούς αλλά μόνο Έλληνες και όσες φορές, αν του προτάθηκε συνεργασία με τούρκικη επιχείρηση, απλά δεν ασχολήθηκε.

Επειδή ποτέ δεν του άρεσε η δημοσιότητα, δεν δίνω το ονομά του, αλλά ένα είναι σίγουρο ότι σπίτι μου μπαίνουν μόνο οι δικές του σοκολάτες .

download?mid=1%5f156968%5fAHxu%2bFcAAAzjTLgImgb8zDq%2fzJE&pid=2&fid=Inbox&inline=1

Ας μάθουμε να χρησιμοποιούμε τα Ελληνικά προιόντα. Δεν είναι κακό.

Σαν επιβράβευση των κόπων αυτού του ανθρώπου, στείλε το μήνυμα αυτό και στους φίλους σου.

Θα τους κάνεις ένα όμορφο δώρο... Θα μάθουν γιά έναν Έλληνα επιχειρηματία.

Τουλάχιστον οι σοκολάτες ΙΟΝ είναι αγαπητές σε όλους μας (πιστεύω). Δοκίμασα και τις καραμέλες βουτύρου BALOO και είναι απίθανες.

Link to comment
Share on other sites

coco-mat

Η εταιρεία, το 31% της συνολικής παραγωγής της οποίας εξάγεται, έχει κερδίσει σημαντικά βραβεία και διακρίσεις: το διεθνές βραβείο Environment and Peace, το πρώτο βραβείο στον ευρωπαϊκό διαγωνισμό ποιότητας του EFQM το 2003 και για δύο χρόνια το δεύτερο βραβείο στον ίδιο διαγωνισμό (η μοναδική εταιρεία που εκπροσώπησε την Ελλάδα για επτά χρόνια στο EFQM και έχει κερδίσει τα περισσότερα βραβεία), το πρώτο βραβείο από το υπουργείο Ανάπτυξης για τις πρωτοποριακές μεθόδους παραγωγής και τα φιλικά προς το περιβάλλον προϊόντα, το βραβείο Henry Ford για οικολογικό ενδιαφέρον, το βραβείο Ποιότητας από το ΥΠΑΝ, το βραβείο Οικολογίας από το ΕΒΕΑ, το βραβείο Ethical Value του Cambridge University.

Είκοσι έξι άτομα με ειδικά προσόντα εργάζονται στην COCO-MAT σε διάφορους τομείς.

-Μιλήσατε για κοινωνική συνεισφορά της εταιρείας. Τι περιλαμβάνει η δραστηριότητά σας αυτή και πού εδράζεται; Ενδεχομένως στην απόκτηση ενός επιπλέον ανταγωνιστικού πλεονεκτήματος, σε μια αγορά που γίνεται ολοένα και πιο δύσκολη;

Π.Ε. Ποτέ δεν ήταν σκοπός της ζωής μου να γίνω πλούσιος. Μάλλον, θα έλεγα ότι απεχθάνομαι τον πλούτο. Αλλά επειδή είδα από μικρός τον πατέρα μου, που τράβηξε πολλά ως μετανάστης στη Γερμανία, ένιωσα την ανάγκη να προσφέρω στους ανήμπορους. Δε θέλω να παραστήσω τον Ρομπέν των Δασών, αλλά προσπαθώ να κάνω ό,τι μπορώ.

Το 45% περίπου των υπαλλήλων στο εργοστάσιο της COCO-MAT στην Ξάνθη είναι παλιννοστούντες από την πρώην ΕΣΣΔ. Το ενδιαφέρον για τις ειδικές κοινωνικές ομάδες εκφράζεται, επίσης, μέσα από την πρόσληψη ατόμων με ειδικά προσόντα (ΑΜΕΠ), όπως τα ονομάζω, ανθρώπων από πολύτεκνες οικογένειες και ανθρώπων που αντιμετωπίζουν ρατσιστικές, θρησκευτικές και εθνικές διακρίσεις. Στην εταιρεία μας εργάζονται άτομα που ανήκουν σε 13 εθνικότητες και 9 θρησκείες.

http://news.disabled.gr/?p=7924

φοβερη εταιρία ακρως ελληνική

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Έλαβα το παρακάτω email. Ελπίζω να σας φανεί χρήσιμο.

Ο Gerhard από την Γερμανία, ο Franchua από την Γαλλία, ο Mario από την Ιταλία, και ο Johan από την Ολλανδία, ευχαριστούν από καρδιάς όλους εμάς τους Έλληνες για την προτίμηση που δείχνουμε στα εθνικά τους προϊόντα, και κατά επέκταση στη διασφάλιση των θέσεων εργασίας των.

. Και σαν επιβράβευση μας συμβουλεύουν να πουλήσουμε τον Παρθενώνα, και τα νησιά μας, σπρώχνοντας μας στο Δ.Ν.Τ. για να λύσουμε τα οικονομικά μας προβλήματα.

Αντίθετα ο Νίκος από την Θεσσαλονίκη, ο Γιώργος από τις Σέρρες, ο γαμπρός μας ο Γιάννης, ο γιος μας ο Θοδωρής, ακόμα ακόμα και εμείς οι ίδιοι, βγαίνουμε στην ανεργία για τον ίδιο ακριβώς λογο.Για την προτίμηση μας στα ξένα προϊόντα, και στα ξένα super markets (Lidl, Aldi, Carrefour, dia)

Φανταστείτε ποσα εκατομμύρια η και δισεκατομμύρια ευρώ ακόμα, πηγαίνουν κάθε χρόνο στον Gerhard, στον Franchua, στον Mario και στον Johan. Και αυτό γιατί, η από άγνοια η από ωχαδερφισμό δεν αγοράζουμε Ελληνικά προϊόντα. Και μιλάμε για απλά πράγματα, καθημερινά

. Όπως γάλα τυρί, κασέρι, γιαούρτι, σαπούνια, χαρτιά υγειας, και κουζίνας, μακαρόνια , μπύρες, αναψυκτικά, ποτά μαρμέλαδες, τσιγάρα, σοκολάτες, παγωτά, μπισκότα, οδοντόκρεμες. Τόσο απλά..

Φανταστείτε τώρα ότι όλοι οι Έλληνες αγοράζουν μόνο Ελληνικά ζυμαρικά, και η βιομηχανία Μέλισσα, για παράδειγμα, λόγω αυξημένης ζήτησης, θα πρέπει να διπλασιάσει την παραγωγή της

Σίγουρα θα χρειαστεί περισσοτέρους εργάτες, υπαλλήλους, οδηγούς, αποθηκάριους, περισσότερους μηχανικούς, ίσως χημικούς, σίγουρα περισσότερο σιτάρι (αγρότες), . Σίγουρα κάποιους παρά πάνω υπαλλήλους θα πρέπει να προσλάβει. Σαυτους τους νεοπροσλαμβανόμενους φανταστείτε λέει, να είναι το παιδί σας , που ψάχνει δουλειά. Η ακόμα ακόμα και εσείς οι ίδιοι

Και όλα αυτά επειδή αγοράζατε μακαρόνια Μisko, η Μελισσα, και όχι μακαρόνια Barilla η μακαρόνια Lidl. Τυχαίο????? Δεν νομίζω!!!

Στο τέλος τέλος ας το δούμε και εγωιστικά.Τρωει ο Ιταλός μακαρόνια Μελισσα?? Πινει καφέ Λουμιδη??Πίνει ο Γερμανός μπύρα Mythos?? Τρωει λουκάνικα Τζουμαγιας??Πίνει ο Ολλανδός γάλα Μεβγαλ?? Τρωει κασέρι Τρικαλινό??Πίνει ο Γάλλος Ελληνικό κρασί η τσίπουρο???

Γιατί να παίρνουμε εμείς τα δικά τους προιοντα? Για να μειώνουμε την ανεργία τους?Μπορεί τα ξένα μερικές φορές να είναι φθηνότερα. Τα χρήματα αυτά όμως ξαναγυρίζουν σε εμάς διπλά και τρίδιπλα. Ειδικά τα δύσκολα χρόνια που έρχονται λόγω Δ.Ν.Τ.

Επειδή οι πολιτικοί μας δεν θέλουν, αλλά και δεν μπορούν επίσημα λόγω Ευρωπαϊκής ένωσης, να μποϋκοτάρουν τα ξένα προϊόντα, ας κάνουμε εμείς μόνοι μας μια προσπάθεια να αλλάξουμε τις αγοραστικές μας συνηθειες.Ειναι απλό. Από αύριο προτιμάμε Ελληνικά προϊόντα αλλά και Ελληνικά super markets.

Τα Ελληνικά προϊόντα τα αναγνωρίζουμε από το barcode . Όλα τα Ελληνικά προϊόντα στο barcode τους τα τρία πρώτα νούμερα είναι 5 20

Αντί παγωτά Algida η Ηaagen-Dazs αγοράστε Έβγα , Κρι Κρι, δέλτα.Αντί βούτυρα Αdoro,Lurpak, προτιμήστε βιταμ,αγνο,Κερκυρας.Αντί προσουτο και σαλάμια Lidl , πάρετε Νικας,Υφαντης,creta farm έδεσμα

Αντί μπύρες,Carlsverk, Bud, stella artois υπάρχουν οι Mythos Βεργίνα. Fix. Alfa.Aντί Νoutela υπάρχει η ΜerentaΑντί γάλατα Νουνου,Βεροπουλου, Lidl, προτιμήστε Αγνό, Μεβγαλ, Ολυμπος,ΚουκακηΑντί ουίσκι, βότκα, αγοράστε κονιάκ, τσίπουρο, ούζο, Ελλ,κρασια.Αντί σόδα Tuborg, Perrier, evian, έχουμε Σουρωτή, δουμπια, ξινό νερό

Αντί coca cola,fanta,srite υπάρχουν αναψυκτικά εψα, ηβη, Νιγριτα,Lux.Αντί ζυμαρικά Barilla και Lidl προτιμήστε αβεζ.μελισσα, μισκο.Αντί οδοντόκρεμες Colgate, Aim υπάρχουν kolynos, aquafresh,oulodent.Aντί χαρτί υγειάς και κουζίνας Lidl και zewa αγοράστε Diana softex.Αντί καθαριστικά Ava, Azax, υπαρχουν τα planet, trylet ευρυκα

Επομένως όταν κάνετε την επόμενη αγορά σας, σκεφτείτε ότι ίσως να βοηθάτε μεσοπρόθεσμα την επαγγελματική σας εξέλιξη ή την επαγγελματική εξέλιξη αγαπημένων σας προσώπων.

ΑΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ ΔΙΑΔΩΣΤΕ ΤΟ ΚΑΙ ΠΡΟΩΘΕΙΣΤΕ ΤΟ MAIL

Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος τέλος ας το δούμε και εγωιστικά. Τρωει ο Ιταλός μακαρόνια Μελισσα?? Πινει καφέ Λουμιδη?? Πίνει ο Γερμανός μπύρα Mythos?? Τρωει λουκάνικα Τζουμαγιας?? Πίνει ο Ολλανδός γάλα Μεβγαλ?? Τρωει κασέρι Τρικαλινό?? Πίνει ο Γάλλος Ελληνικό κρασί η τσίπουρο???

Δυστυχώς καλή μου Eviri ο ξένος τρώει και πίνει ελληνικά προϊόντα και μάλιστα πιο φθηνά από ότι τα πληρώνεις εσύ κι εγώ στο σούπερ μάρκετ....

Έχω αγοράσει ελληνικό γιαούρτι και όχι μόνο πιο φθηνά σε γερμανία και αμερική από ότι στην ελληνική μου πόλη!

Θα συμφωνήσω με τη μαεστρία, δεν φτάνει να είναι κάτι ελληνικό για να το αγοράσεις. Ο γιώργος, ο τάκης, ο νίκος κτλ ας πάνε να δουλέψουν αντί να παρακάλανε για μια θέση παντοτινού καθισιού στο αθάνατο ελληνικό δημόσιο. Η ανεργία όχι ότι δεν υπάρχει και δεν είναι πρόβλημα (το ζω στο οικογενειακό και φιλικό μου περιβάλλον), αλλά και οι έλληνες ας καταδεχτούν να δουλέψουν επιτέλους!

Link to comment
Share on other sites

Kalliopaki συμφωνώ 100% σε όσα λες. Έχω αγοράσει κι εγώ, συγκεκριμένα φέτα Δωδώνη και ελιές Καλαμών στο εξωτερικό (Σαουδική Αραβία) αρκετά πιο φθηνά από την Ελλάδα (περίπου 3 ευρώ φθηνότερα τη φέτα).

Θα με βρεις απόλυτα σύμφωνη και όσον αφορά τον εγωισμό στις θέσεις εργασίας των ελλήνων. Αν και νομίζω, ότι το σήμερα είναι διαφορετικό από το χθες, ως προς τον αριθμό. Μέχρι χθες υπήρχαν θέσεις που καλύπτονταν από αλλοδαπούς, επειδή ο έλληνας δεν ενδιαφερόταν. Σήμερα δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμη κι αυτές.

Πάντως, εγώ έχω στα προϊόντα που αγοράζω πρώτα κοιτάω αν παρασκευάζονται (κι όχι μόνο να συσκευάζονται) στην Ελλάδα κι ύστερα κοιτάω την ημερομηνία λήξεως. Είμαι αποφασισμένη να το κάνω αυτό, όσο αντέχω οικονομικά. Θα αντισταθώ όσο μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Δημιουργία νέου...