Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλημέρα!

      Γνωρίζει καμία αν εφοσον ανοιχτεί η gonal μέχρι ποτε μπορει να διατηρηθεί στο ψυγείο και να χρησιμοποιηθεί το υπόλοιπο υλικό; Στο κουτί γραφει 28 ημέρες, αλλα μιλαει για θερμοκρασιες μικρότερες των 25, στο ψυγειο δεν θα διατηρείται σιγουρα παραπάνω; Οχι φυσικα μεχρι την αναγραφόμενη ημερομηνια ληξης, αλλα ενα διμηνο δεν θα διατηρείται; 

Μανουλες ιανουαριου 2015


korina89

Recommended Posts

Αχ το πρόβλημα είναι ότι δε τρώει τίποτα.

Ούτε μοσχάρι ούτε χορτοσουπα ούτε κοτόπουλο τίποτα

Μόνο φρουτοκρεμα γάλα μπισκοτοκρεμα φαριν λακτε ή βανίλια

Φαγητό ούτε που να το φτύνει.

Αν του βάλω στο φαγητό λίγη κρέμα σκόνη κάνει?

Λέτε να φάει?

Καλησπερα!

Μηπως να δοκιμασεις να το ταισεις λιγο νωριτερα?Συνηθως αν πεινανε τα πιανει εκνευρισμος και αν δεν τρωνε ειναι χειροτερα,ενω αν δεν πειναει με λιγο παιχνιδι εστω και δυο-τρεις κουταλιτσες να φαει,μηπως και το παρει με θετικο ματι...

Μηπως να του εβαζες καποια λαχανικα που γλυκιζουν,καροτο,γλυκοπατα,ωστε να γλυκισει λιγο,μπας και του αρεσει περισσοτερο?Αν βλεπεις οτι δεν το θελει μην επιμενεις πολυ γιατι το αντιλαμβανονται και πεισμωνουν περισσοτερο...

Παντως το θετικο ειναι οτι τα φρουτα τα τρωει οποτε παιρνει βιταμινες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εφη υπομονη μια απο τα ιδια και εμας, ενα μηνα πεταγα φαγητα, εμενα δεν ετρωγε ουτε την φρουτοκρεμα μονο γαλα και γιαουρτι, μεχρι που πριν μια βδομαδα ως δια μαγειας ανοιξε το στομα της, κατεβαζει φρουτοκρεμα κ φαι σε χρονο dt. .αρκει να επιμεινεις με το φαι φτιαξε μικροτερη ποσοτητα εστω κ τρεις κουταλιες να φαει κ συμπληρωμα γαλα..εγω αυτο εκανα, μιλαμε για πολυ κλαμα με το μεσημεριανο,..επισης παιξε λιγο με τις ωρες, δοκιμασε να τον ταισεις λιγο πιο αργα μηπως κ δεν πολυπειναει..και ενα τελευταιο σημαντικο θεμα, μηπως εχει καθολου δυσκκιλιοτητα?? Εμας απο εκει ξεκινησε το ολο θεμα, τωρα που εφτιαξε την βλεπω να τρωει, κ ζηταει κ απο αυτα που τρωμε εμεις σκεψου...


uOZHp12.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια για τις συμβουλές.

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι έτρωγε και πολύ μάλιστα και ξαφνικά μετά τα φασολάκια και το μπρόκολο......τίποτα.

Με τις ώρες παίζω αλλά προσπαθούσα να τον ταιζω κατά τις μια μόνο που τώρα θέλει να κοιμάται 1 ή ώρα.

Πόση υπομονή?

Πάει ένας μήνας τώρα....

Εσείς δίνεται τυρί στα παιδιά σας?

Αλάτι?

Link to comment
Share on other sites

Αλάτι - ζάχαρη απαγορευονται τουλάχιστον πριν το έτος. Δεν προσφέρουν τίποτα, κακό κάνουν.

Τυρί ακόμα δεν δίνω αλλά εμείς είμαστε ειδική κατηγορία απ ότι φαίνεται.

Προσπάθησε να αναπροσαρμόσεις το πρόγραμμά του μέρα με τη μέρα. Αν το παιδί θέλει να κοιμηθεί την ώρα που εσύ θες να το ταίσεις απλά -πολύ απλά- ΔΕΝ θα φάει, θα κοιμηθεί.

Και το χω τσεκαρει πολλές φορές, είτε πρωινός ύπνος είτε μεσημεριανός οταν ξυπνάει τρώει πολύ πιο εύκολα.

Δοκίμασε λοιπόν να τον κοιμίζεις έστω 30-40 λεπτά (είναι και στο παιδί το πόσο κοιμάται) και έπειτα να ταίζεις.


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα σημερα 1 ξυπνησε οποτε εκεινη την ωρα εδωσα τραχανα.Ειναι τι ωρα θα τα πιασει να κοιμηθουν.Οποτε θα παω λιγο πιο αργα το μεσημεριανο.

Πλεον τον τραχανα τον τρωει κανονικα χωρις να τον αλεσω.τον μασαει και της αρεσει πολύ ο γλυκος τελικα και οχι ο ξινος που της εφτιαξα στην αρχη μιας και τον ειχα ηδη σπιτι.

Τυρι εγω δινω στον τραχανα λιγο μεσα για να νοστιμησει.Στα φαγητα δεν βαζω για να μη τρωει πολυ ποσοτητα απο τωρα.


ZpmAp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια πως πατε?

Εμας τα προβληματα με τον υπνο καλα κρατουν!Χθες μου κοιμηθηκε αγκαλια κατα τις 9.Εχει καιρό να κοιμηθει νορμαλ και υποψιαστηκα.Την εβαλα στη κουνια και μετα απο μια ωρα ξυπνησε παλι.Εστειλα το μπαμπα μεσα μιας και με μενα τραβιεται πανω μου να τη βγαλω.Τελικα δε καταφερε τπτ και την πηρα στο σαλονι μαζι μας γλαρωμενη.Εμεις βλεπαμε ταινια και αυτη χαζευε τριγυρω και ποτε ποτε κουναγε και τη κουδουνιστρα της.Το αποτελεσμα ηταν να κοιμηθει παλι μαζι μας στη κρεβατοκαμαρα στις 12(αφου πηγα και ξαπλωσα και εγω γιατι με τον μπαμπα δεν...).Αρχιζω να πιστευω οτι της εχει κανει κακο που ειναι προσκολημμενη πανω μου μιας και δεν την εχει κρατησει ποτε κανεις αλλος ουτε για μια ωρα.Γιαγιαδες δεν ειναι κοντα και ειναι κολλημενη πανω μου!

7 παρα ξυπνησε της εκανα το γαλα και της το εδωσα στη κουνια οπως και τις αλλες 1-2 φορες που κοιμηθηκε μαζι μας για να τη νυσταξει.Παλι γκρινια μετα το γαλα που τη βαλαμε στη κουνια.Δεν εμφανιστηκα εγω αφησα τον μπαμπα να τη νανουρισει και τελικα κοιμηθηκε.Πφφφ!Εχω γκουγκλαρει τα απαντα αυτον τον καιρο.Ζεστή δεν ειναι,ευδιαθετη ειναι,τρωει καλα αρα η αλμα ειναι ακομη, η φαση που θα περασει.Και ετσι καπως παρηγοριεμαι.

Τα γραφω και εδω γιατι οπως ψαχνω εγω τωρα ολο και αλλες μανουλες θα ψαχνουν!

Ας πιω λιγο καφε τωρα να προλαβω χεχε!Καλημερα!


ZpmAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε δεν έχει να κάνει με την προσκόλληση... 2 παιδιά έκανα και τα δυο τα μεγαλώνω μόνη μου. Δεν θέλω γιαγιάδες στα πόδια μου, προτιμώ να είμαι κλεισμένη μέσα και να στερούμαστε και το κάτι παραπάνω. Ειδικά η μεγάλη, λόγω ωραρίων του μπαμπά της αν ήταν όπως νομίζεις θα πρεπε να ναι ραμμένη στο βρακί μου και να χω να κοιμηθώ 7 χρόνια. Δεν ισχύει αυτό. Μη βασανίζεσαι άδικα, φάση είναι θα περάσει.

Και μπορεί να φανώ και γραφική αλλά θα ξαναπώ αυτό με το πρόγραμμα και τον βραδινό ύπνο. Τα παιδιά θέλουν ρουτίνα. Εσείς μπορεί να μη τη θέλετε αλλά αυτά την έχουν ανάγκη. Το απόγευμα (ειδικά τώρα που μίκρυνε η ημέρα και κοντοζυγώνει και η αλλαγή ώρας) δεν πρέπει να παίζουν έντονα αλλά να κάνουν χαλαρό παιχνιδάκι. Να ακολουθεί το χαλαρωτικό μπάνιο και έπειτα γάλα και ύπνος. Νιώθουν σιγουριά όταν έχουν τι να περιμένουν. Μη ξεχνάτε πως μεγαλώσανε. Το ότι είχαν άλλη μέθοδο ύπνου δεν σημαίνει πως πρέπει να επιμείνουμε σε αυτή.

Στο κρεβάτι μη την παίρνεις για κανένα λόγο γιατί απ ότι κατάλαβα δεν είσαι απ τις μαμάδες που τη θες εκεί μέχρι τα 6 της χρόνια...

Εμείς είμαστε καλά. Μια ελαφρά γκρίνια αλλά απ τις κινήσεις αντιλαμβάνομαι πως πάει για το 3ο δόντι.

Επειδή γράφατε για φαγητά και ποσότητες, αυτές τις ημέρες μετρούσα το φαγητό του. Φρουτόκρεμα 200-250 γρ./ μεσημεριανό 300γρ. Την απογευματινή δεν την ζύγισα αλλά νομίζω είναι σχεδον 200 γραμμάρια. Γάλα εξακολουθεί 210ml νερό και 7 μεζούρες γάλα.

Νερό πίνει 350-400ml την ημέρα.

Από μεσημεριανό, σήμερα θα κάνω εισαγωγή ντομάτας ώστε το ΣΚ να βάλω και τον τραχανά στο παιχνίδι.

Εμένα μου είπε όχι τυρί ακόμα (ούτε στον τραχανά) και τραχανά 1 φορά την εβδομάδα. Την οδηγία αυτή μου έχει δώσει και για ρύζι/ζυμαρικό.

Νομίζω τα περισσότερα είδη τα τρώει πλέον στο μεσημεριανό. πχ χθες είχα: Κοτόπουλο, πατάτα, γλυκοπατάτα, καρότο, κολοκύθι, μελιτζάνα, άνιθο και ζυμαρικό.

Σήμερα όπως είπα θα ξεκινήσω ντοματούλα.

Rock_me προχθες έγραψες οτι θα έδινες τραχανά στη 1 το μεσημέρι και έπειτα το μεσημεριανό. Τη φρουτόκρεμα πότε τη δίνεις; Απόγευμα;


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω πως ολες κατι αντιμετωπιζουμε...

Εμεις αναρρωσαμε καπως ευτυχως γτ ζοριστηκα πολυ...

Τα νεα μας ειναι οτι εδω κ 3 μερες δεν τρωει φρουτα με την καμια ομως ουτε 1 κουταλια που ετρωγε 300 γρ ουτε την κρεμα εμποριου δεν θελει...τι εγινε δεν ξερω ετσι ξαφνικα.

Ευτυχως μεσημεριανο τρωει που αναγκαστικα δινω κ για απογευμα εναλλαξ με γιαουρτι...

Τωρα που εγινε καλα θα κανω επιτελους εισαγωγη το αυγο μπας κ το τρωει να αλλαξει γευσεις.

Τον τραχανα rock me πως τον δινεις σκετο;

Ο δικος μου ολη μερα ειναι ορθιος εμαθε κ να καθεται χωρις να χτυπαει ευτυχως γτ ηταν το αγχος μου..

Rock me θα συμφωνησω με την ravt αν δνε θελεις να μαθει στο κρεβατι σου καλυτερα μην την βαζεις δυσκολα θα βγει επισης συμφωνω κ με την ρουτινα υπνου...

Τώρα δεν θελω να πω το κλασσικο αστην στην κουνια να κλαιει αλλα θα το πω οχι ομως να κλαιει αλλα να ηρεμησει δωστης εκει το γαλα κατι να απασχοληθει κ απλα κατσε κ εσυ εκει μαζι της!!

Της εχεις φως;

Μηπως κατι την τρομαζει;


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε δεν έχει να κάνει με την προσκόλληση... 2 παιδιά έκανα και τα δυο τα μεγαλώνω μόνη μου. Δεν θέλω γιαγιάδες στα πόδια μου, προτιμώ να είμαι κλεισμένη μέσα και να στερούμαστε και το κάτι παραπάνω. Ειδικά η μεγάλη, λόγω ωραρίων του μπαμπά της αν ήταν όπως νομίζεις θα πρεπε να ναι ραμμένη στο βρακί μου και να χω να κοιμηθώ 7 χρόνια. Δεν ισχύει αυτό. Μη βασανίζεσαι άδικα, φάση είναι θα περάσει.

Και μπορεί να φανώ και γραφική αλλά θα ξαναπώ αυτό με το πρόγραμμα και τον βραδινό ύπνο. Τα παιδιά θέλουν ρουτίνα. Εσείς μπορεί να μη τη θέλετε αλλά αυτά την έχουν ανάγκη. Το απόγευμα (ειδικά τώρα που μίκρυνε η ημέρα και κοντοζυγώνει και η αλλαγή ώρας) δεν πρέπει να παίζουν έντονα αλλά να κάνουν χαλαρό παιχνιδάκι. Να ακολουθεί το χαλαρωτικό μπάνιο και έπειτα γάλα και ύπνος. Νιώθουν σιγουριά όταν έχουν τι να περιμένουν. Μη ξεχνάτε πως μεγαλώσανε. Το ότι είχαν άλλη μέθοδο ύπνου δεν σημαίνει πως πρέπει να επιμείνουμε σε αυτή.

Στο κρεβάτι μη την παίρνεις για κανένα λόγο γιατί απ ότι κατάλαβα δεν είσαι απ τις μαμάδες που τη θες εκεί μέχρι τα 6 της χρόνια...

Εμείς είμαστε καλά. Μια ελαφρά γκρίνια αλλά απ τις κινήσεις αντιλαμβάνομαι πως πάει για το 3ο δόντι.

Επειδή γράφατε για φαγητά και ποσότητες, αυτές τις ημέρες μετρούσα το φαγητό του. Φρουτόκρεμα 200-250 γρ./ μεσημεριανό 300γρ. Την απογευματινή δεν την ζύγισα αλλά νομίζω είναι σχεδον 200 γραμμάρια. Γάλα εξακολουθεί 210ml νερό και 7 μεζούρες γάλα.

Νερό πίνει 350-400ml την ημέρα.

Από μεσημεριανό, σήμερα θα κάνω εισαγωγή ντομάτας ώστε το ΣΚ να βάλω και τον τραχανά στο παιχνίδι.

Εμένα μου είπε όχι τυρί ακόμα (ούτε στον τραχανά) και τραχανά 1 φορά την εβδομάδα. Την οδηγία αυτή μου έχει δώσει και για ρύζι/ζυμαρικό.

Νομίζω τα περισσότερα είδη τα τρώει πλέον στο μεσημεριανό. πχ χθες είχα: Κοτόπουλο, πατάτα, γλυκοπατάτα, καρότο, κολοκύθι, μελιτζάνα, άνιθο και ζυμαρικό.

Σήμερα όπως είπα θα ξεκινήσω ντοματούλα.

Rock_me προχθες έγραψες οτι θα έδινες τραχανά στη 1 το μεσημέρι και έπειτα το μεσημεριανό. Τη φρουτόκρεμα πότε τη δίνεις; Απόγευμα;

Προσπαθω να μη τη παιρνω στο κρεβατι αλλα δε κοιμαμαι αλλιως και το πρωι μου σηκωνεται απο τις 8 πλεον και δε μπορω να ανταπεξελθω! Πφφ ας ελπισω να περασει.Εν τω μεταξυ τηρω τη ρουτινα της αλλα δε πιανει πλεον.Ξαφνικα μισει τη κουνια της ενω νυσταζει γιατι κουτουλαει και δε μπορει να σταθει ορθια.

Εμενα μου ειπε δυο μερες κοτοπουλο με λαχανικα και 2 μερες μοσχαρι με μακαρονια και εναλλαξ παραλλαγες.Δεν ειναι πολυ ομως ζυμαρικο τοσο συχνα?Για δωσε μου το δικο σας εβδομαδιαιο προγραμμα φαγητου να δω εσεις τι δινετε το μεσημερι?

Ετυχε εκεινη τη μερα που εδωσα τραχανα γιατι δεν ειχα μηλα.Και εδωσα απογευμα τα φρουτα.Ετσι κ αλλιως δε μου τρωει πολυ δεκατιανο οποτε 3μιση εφαγε το μεσημεριανο.


ZpmAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω πως ολες κατι αντιμετωπιζουμε...

Εμεις αναρρωσαμε καπως ευτυχως γτ ζοριστηκα πολυ...

Τα νεα μας ειναι οτι εδω κ 3 μερες δεν τρωει φρουτα με την καμια ομως ουτε 1 κουταλια που ετρωγε 300 γρ ουτε την κρεμα εμποριου δεν θελει...τι εγινε δεν ξερω ετσι ξαφνικα.

Ευτυχως μεσημεριανο τρωει που αναγκαστικα δινω κ για απογευμα εναλλαξ με γιαουρτι...

Τωρα που εγινε καλα θα κανω επιτελους εισαγωγη το αυγο μπας κ το τρωει να αλλαξει γευσεις.

Τον τραχανα rock me πως τον δινεις σκετο;

Ο δικος μου ολη μερα ειναι ορθιος εμαθε κ να καθεται χωρις να χτυπαει ευτυχως γτ ηταν το αγχος μου..

Rock me θα συμφωνησω με την ravt αν δνε θελεις να μαθει στο κρεβατι σου καλυτερα μην την βαζεις δυσκολα θα βγει επισης συμφωνω κ με την ρουτινα υπνου...

Τώρα δεν θελω να πω το κλασσικο αστην στην κουνια να κλαιει αλλα θα το πω οχι ομως να κλαιει αλλα να ηρεμησει δωστης εκει το γαλα κατι να απασχοληθει κ απλα κατσε κ εσυ εκει μαζι της!!

Της εχεις φως;

Μηπως κατι την τρομαζει;

Τον βραζω με μια κουταλια λαδι και οταν παρει να πηζει τριβω και λιγο τυρακι μεσα.Τρελαινεται η δικια μου.

Κλαιει αν την αφησω στη κουνια αυτο ειναι το κακο.Παντα το γαλα εκει της το εδινα και κοιμοταν αλλα δε πιανει πλεον.Με τραβαει απο τα ρουχα να τη βγαλω.Ασε δραμα.Δε πιανει τιποτα.Αν τη φερω στο σαλονι και κατσουμε αγκαλια στον καναπε θα κοιμηθει.Να την αφηνω στη κουνια δε θελει ξαφνικα.

Ε και σενα φαση ειναι αυτη με τα φρουτα στανταρ.Ειδικα απο τη στιγμη που σου τα ετρωγε.

Φωτακι εχω απο την αρχη αλλα δεν ειχε τετοια θεματα.Ειχε μετακομισει εδω και καιρο στο δωματιο της και δεν ειχαμε προβλημα προσαρμογης καθολου.


ZpmAp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τον βραζω με μια κουταλια λαδι και οταν παρει να πηζει τριβω και λιγο τυρακι μεσα.Τρελαινεται η δικια μου.

Κλαιει αν την αφησω στη κουνια αυτο ειναι το κακο.Παντα το γαλα εκει της το εδινα και κοιμοταν αλλα δε πιανει πλεον.Με τραβαει απο τα ρουχα να τη βγαλω.Ασε δραμα.Δε πιανει τιποτα.Αν τη φερω στο σαλονι και κατσουμε αγκαλια στον καναπε θα κοιμηθει.Να την αφηνω στη κουνια δε θελει ξαφνικα.

Ε και σενα φαση ειναι αυτη με τα φρουτα στανταρ.Ειδικα απο τη στιγμη που σου τα ετρωγε.

Φωτακι εχω απο την αρχη αλλα δεν ειχε τετοια θεματα.Ειχε μετακομισει εδω και καιρο στο δωματιο της και δεν ειχαμε προβλημα προσαρμογης καθολου.

Να σου πω κ εμενα την περασε αυτη την φαση κ απλα τον αφηνα του εδινα κατι να απασχοληθει κ οταν αρχισε να κλαιει απλα εναλλαξ με τον αντρα μου τον χαιδευαμε του χτυπουσαμε πλατουλα καποιες φορες μας επαιρνε κ 2 ωρες ολο αυτο...κρατησε 1-2 εβδομαδες μετα γυρισε στα ιδια ηταν περιπου ενα μηνα μετα την μετακομιση του στο δικο του δωματιο...

Τωρα που το ψιλοκανει τον παιρνω αγκαλια του μιλαω στο αυτακι τον φιλαω αλλα διπλα στο κρεβατι του σε καμια περιπτωση δεν του αλλαζω δωματιο..τον αφηνω δεν κοιμαται με την 1η οποτε ξανα απο την αρχη ε μετα τον παιρνει ο υπνος...

Μια γνωστη μου εβγαλε το ενα καγκελο κ απο τοτε κοιμηθηκε το παιδι στη κουνια...


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω κ εμενα την περασε αυτη την φαση κ απλα τον αφηνα του εδινα κατι να απασχοληθει κ οταν αρχισε να κλαιει απλα εναλλαξ με τον αντρα μου τον χαιδευαμε του χτυπουσαμε πλατουλα καποιες φορες μας επαιρνε κ 2 ωρες ολο αυτο...κρατησε 1-2 εβδομαδες μετα γυρισε στα ιδια ηταν περιπου ενα μηνα μετα την μετακομιση του στο δικο του δωματιο...

Τωρα που το ψιλοκανει τον παιρνω αγκαλια του μιλαω στο αυτακι τον φιλαω αλλα διπλα στο κρεβατι του σε καμια περιπτωση δεν του αλλαζω δωματιο..τον αφηνω δεν κοιμαται με την 1η οποτε ξανα απο την αρχη ε μετα τον παιρνει ο υπνος...

Μια γνωστη μου εβγαλε το ενα καγκελο κ απο τοτε κοιμηθηκε το παιδι στη κουνια...

Εχετε δικιο.Δε τη ξαναπαιρνω γιατι αμα καλομαθει τη πατησα!!!Θα καθομαι εκει μεχρι να κοιμηθει η στο σαλονι αγκαλια και μολις κοιμηθει κουνια!


ZpmAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; Για ποιο λόγο τα κοιμίζετε στην κούνια; Τα ταίζετε ξαπλωμένα δηλαδή; Εγώ το χω ξαναπεί και τα δυο τα κοίμιζα (και κοιμίζω) δίνοντάς τους το γάλα τους αγκαλιά. Η μεγάλη έφτασε 2 χρονών έτσι και καθόλου δε με ενοχλεί αφού τα βάζω στην κούνια τους κοιμισμένα και μετά ξενοιάζω. Απ όταν τα έβαλα στα δωμάτιά τους, επειδή έτυχε να υπάρχει καναπές μέσα στο δωμάτιό τους, τα τάιζα εκεί άρα κοιμούνται στον χώρο τους.

Rock_me δεν το λέω κακοπροαίρετα. Τα παιδιά αρεσκονται να καταχράζονται τον χώρο των γονιών. Η μεγάλη μου δηλαδή, σχεδόν 7 ετών και αν την πάρω ένα βράδυ στο κρεββάτι (πάντα με λόγο, πχ πυρετός) ζητάει να μείνει κι άλλο βράδυ αλλά εννοείται δεν της περνάει. Έτσι δεν πρέπει να μαθαίνουν και τα μωρά.

Το μεσημεριανό μας πρόγραμμα πάει ως εξής: 2 μέρες κοτόπουλο, 2 μέρες μοσχάρι, 2 μέρες λαχανικά, 2 μέρες μοσχάρι και απ την αρχή. 1 ή 2 φορές την εβδομάδα (και εναλλάξ μεταξύ τους) τη 2η ημέρα ενός εκ των δυο κρεάτων, την ώρα που ζεσταίνω το φαγητό, βράζω στο ζουμάκι του το ρύζι ή το ζυμαρικό. Αυτό δηλαδή μπορεί να το κάνω τη 2η μέρα κοτόπουλου και ξανά τη 2η μέρα της 2ης φοράς μοσχαριού. Άρα στην ουσία 1 φορά την εβδομάδα.

Λαχανικά βάζω αρκετά πλέον όπως είπα. Προσπαθώ να πετύχω την αναλογία πικρά-γλυκά λαχανικά και να εισάγω νέες γεύσεις.


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; Για ποιο λόγο τα κοιμίζετε στην κούνια; Τα ταίζετε ξαπλωμένα δηλαδή; Εγώ το χω ξαναπεί και τα δυο τα κοίμιζα (και κοιμίζω) δίνοντάς τους το γάλα τους αγκαλιά. Η μεγάλη έφτασε 2 χρονών έτσι και καθόλου δε με ενοχλεί αφού τα βάζω στην κούνια τους κοιμισμένα και μετά ξενοιάζω. Απ όταν τα έβαλα στα δωμάτιά τους, επειδή έτυχε να υπάρχει καναπές μέσα στο δωμάτιό τους, τα τάιζα εκεί άρα κοιμούνται στον χώρο τους.

Rock_me δεν το λέω κακοπροαίρετα. Τα παιδιά αρεσκονται να καταχράζονται τον χώρο των γονιών. Η μεγάλη μου δηλαδή, σχεδόν 7 ετών και αν την πάρω ένα βράδυ στο κρεββάτι (πάντα με λόγο, πχ πυρετός) ζητάει να μείνει κι άλλο βράδυ αλλά εννοείται δεν της περνάει. Έτσι δεν πρέπει να μαθαίνουν και τα μωρά.

Το μεσημεριανό μας πρόγραμμα πάει ως εξής: 2 μέρες κοτόπουλο, 2 μέρες μοσχάρι, 2 μέρες λαχανικά, 2 μέρες μοσχάρι και απ την αρχή. 1 ή 2 φορές την εβδομάδα (και εναλλάξ μεταξύ τους) τη 2η ημέρα ενός εκ των δυο κρεάτων, την ώρα που ζεσταίνω το φαγητό, βράζω στο ζουμάκι του το ρύζι ή το ζυμαρικό. Αυτό δηλαδή μπορεί να το κάνω τη 2η μέρα κοτόπουλου και ξανά τη 2η μέρα της 2ης φοράς μοσχαριού. Άρα στην ουσία 1 φορά την εβδομάδα.

Λαχανικά βάζω αρκετά πλέον όπως είπα. Προσπαθώ να πετύχω την αναλογία πικρά-γλυκά λαχανικά και να εισάγω νέες γεύσεις.

Εγω απο το καλοκαιρι που ζεσταινοταν πανω μου δεν επινε και μολις την ακουμπησα κατω ηπιε.Απο τοτε θελει ξαπλωτη.Πριν αρχισουν ολα αυτα τη ταιζα στον καναπε και καπακι κουνια και υπνος μεχρι το πρωι.

Ναι το ξερω οτι το εκκμεταλευονται.Και εγω με τυψεις την πηρα σε μας αυτες τις 3 φορες γιατι ειμαι τοσο κομματια που πρεπει να κοιμηθω αλλα δε τη ξαναπαιρνω γιατι μετα θα εχω αλλα.

Κανεις και λαχανικα σκετα δηλαδη χωρις κρεας? Για ρυζι θελω να ρωτησω και εγω τον παιδιατρο.Μονο αστερακι δινω,πατατα,κολοκυθι,σεληνο,φασολακια,αρακα.Αλλα καθε μερα κρεας?Μου φαινεται υπερβολικο που μου ειπε καθε μερα κρεας για αυτο σας ρωτησα.


ZpmAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν τον ταιζω στην κουνια παντα αγκαλια τον εχω καθεται λιγο μαζι μας μεχρι να ρευτει κ μετα στο κρεβατι του...

Στο δικο μου θα κοιμηθει κανενα πρωι που θα μας παρει μαζι ο υπνος και οταν ηταν αρρωστος που κ παλι δεν ηθελε...

Εγω δινω σχεδον καθε μερα κρεας περισσοτερο κοτοπουλο γτ του αρεσει λαχανικα πιο πολυ αντε που κ που κανενα αστερακι η πληγουρι...


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...